F 278. MIDDELBURGSCHE Dinsdag COURANT. 23 November. 1875. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 22 November, aen foor het Lm- fgd. jke ont- lare ter het I den i als leeft pij ze troor Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen-, De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Het Handelsblad vestigt, evenals onze Haagsche correspondent in zijn brief, opgenomen in ons bijvoegsel van heden, de aandacht op den steun, dien de tegen woordige minister van koloniën aan het kabinetHeems kerk oplevert, dewijl hij door zijne werkzaamheid vrij algemeen vertrouwen inboezemt en op koloniaal gebied geen neiging tot reactie toont. Wat de overige ministers betreft, wijst het Handelsblad op den plicht der liberale partij om strenge contróle uit te oefenen zoodanig dat door het conservatieve ministerie althans niet in beslist anti-liberalen zin gere geerd worde, geen miskenning van de rechten der vertegenwoordiging plaats hebbe, geen steun worde gezocht bij de kerkelijke richtingen en zooveel mogelijk het kabinet voortgedreven worde in de richting van den vooruitgang. In dien geest beschouwt het blad ook de stukken, tusschen de tweede kamer en de regeering gewisseld en dé daarin tot den minister van binnenlandsche zaken gerichte yerwijtingen. Do heep Heemskerk heeft het onge luk van meer dan iemand anders aan de liberale partij onaangenaam te zijn, op grond zjjner antecedenten. Bovendien bezit hij de kunst niet om door zelfbeheer- sching en -Voorkomendheid zijne tegenstanders te winnen, maar kwetst hij hen vaak onnoodiggelijk o. a. het geval geweest is in de travers quaestiede spoorweg interpellationde verkiezings-circulaire en ookwat den vorm betreft, in de bekende overeenkomst met de .Rijnspoorwegmaatschappij. Het gevolg hiervan zijn veelvuldige botsingen en daarvan dragen de verslagen der kamer en de antwoorden der regeering de sporen. Het Handelsblad zou het echter hoogst verkeerd achten indien door vijandige motiën of door verwerping van hoofdstukken der begrooting eene ministerieele crisis werd uitgelokt. Zoolang deze regeering niet clericaal regeert, en dat, zegt het bladheeft zij tot dusverre niet gedaan, eischt de eerlijkheid dat men haar de gelegenheid late om hare krachten aan de oplossing der groote vraagstukken te beproeven. Ook mag de kracht tot arbeidwelke dit ministerie bezit, in het belang des lands niet ongebruikt blijven. De minister van justitie met zijne partieele herziening der rechterlijke organisatie, de minister van financiën met zijne pas ingediende belastingontwerpendeminis- ter van koloniën met zijne plannen tot noodzakelijke verbeteringen, de minister van binnenlandsche zaken met zijne spoorweg- en exploitatie-ontwerpen, zij allen moeten hun werkzaamheid in het belang des lands nog eene poos kunnen voortzetten. De tweede kamer heeft het in hare machtdoor spoedige behandeling der wet op het hooger onderwijs, den minister te dwingen om over te gaan tot de herziening der wet van 1857 op het lager onderwijs. Boven alles moet echter het minis terie in staat worden gesteld onze levende strijdkrach ten in weerbaren staat te brengen. Elke ministerieele crisis kan slechts ten gevolge hebbe dat dit landsbe. lang opnieuw achteruitgezet zou worden. Daarom is de slotsom tot welke het Handelsblad komt, dat het verschil van liberaal en conservatief in de te genwoordige omstandigheden op zijde gezet moet worden en men het ministerie, zoolang het niet naar de cleri- calen overhelt en ernstig toont te willen arbeiden, niet om bijkomende redenen tot aftreden noodzaken. De taak der liberale leden in de tweede kamer moet een andere zijn dan portefeuillejacht. Slechts door thans van oprechte zucht tot gemeen overleg te doen blijken kan de meerderheid het ministerie op den goe den weg houden, en de kracht en het prestige herwin nen die noodig zijn om later weder als regeerende partij op te treden. De reeks der volksvoordrachten dezen winter door de vereeniging „Hit het volkvoor het volk" te geven werd gisteren avond in de groote zaal van het Schut tershof alhier geopend, met de uitvoering van een even afwisselend als uitlokkend programma. Een tal rijk publiek toonde dan ook hoezeer de zorgen van het bestuur dezer vereeniging worden op prijs gesteld. Vormde de opvoering van eenMragment uit het treur spel Montigni door vijf Goessche heeren, die zich ver dienstelijk van hun taak kweten, het glanspunt van den avond, de telkens levendige toejuichingen bewezen dat ook de overige nommers van het programmaeene voorlezing van den heer Doorenbos en muziekuit voeringen op een antiphonel-harmonium van den heer J. F. Kooman, met genoegen werden aangehoord. De jongste stormen hebbennaar wij vernemen, aan de zeeweringen van den polder Walcheren geen bui tengewone beschadigingen toegebracht. De hier en daar veroorzaakte schade is niet meer dan die, welke nagenoeg ieder jaar voorkomt en als gewone storm schade beschouwd wordt. Tot ons genoegen zijn wij in staat gesteld mede te deelen dat van het Zaterdagjl. te Vlissingen loopende en onder de Zeetijdingen in ons vorig nommer mede gedeelde gerucht, als zou de stoomboot Fried. Krupp in het Engelsche kanaal gezonken zijn, bij den verte, genwoordiger van den heer Krupp te Vlissingen nog niets bekend is. De minister van financiën maakt in de Staats-courant van Zondag 21 en Maandag 22 November bekend, dat gedurende de tijdelijke staking van den stoomboot- dienst tusschen VLissingc^ en Shoerness van de maatschappij Zeeland, de brievenmaal naar Engeland welke met dien dienst werd vervoerd, wederom langs den weg van Ostende wordt verzonden. Blijkens de memorie van beantwoording op het voor- loopig verslag der tweede kamer over het hoofdstuk Marine der staatsbegrooting voor 1876, is een wets ontwerp, betrekking hebbende op de lijfstraffen bij de zeemacht, bij de regeering in bewerking. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft met bijna algemeene stemmen (15 tegen 1) besloten een adres aan de tweede kamer te zenden, om de goed keuring der suikerconventie te ontraden. De kamer heeft van den minister van financiën be richt ontvangen, dat de gewenschte verbeteringen in den postdienst aanzienlijke uitgaven zouden vorderen, en dat in overweging is of de te behalen voordeelen daar tegen opwegen. De Staats-courant van Zondag 21 en Maandag 22 November bevat een koninklijk besluit van den 27™ October jl. tot vaststelling van een algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen. Bij beschikking van den minister van koloniën, is J. F. C. Vauk gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlaudsche-Indië, om te worden benoemd tot tweeden stuurman bij de gouvernements marine daar te lande. Kerknieuws. De heer J. Wisse, predikant te St. Laurens c. a., heeft een beroep ontvangen als predikant bij de Ned. herv. gemeente te Scherpenisse. Onder het zestal ter vervulling der vacature bij de Ned. Herv. gemeente te IJsselmonde komt ook voor de heer Cromsigt, predikant te Cortgene. Marine en leger. Het 25jarig bestaan van het instructiebataljon te Kampen werd gisteren door een gemeenschappelijk diner der officieren herdacht. Voor eene meer alge meene feestviering worden toebereidselen gemaakt. Koloniën. Aan de mailberichten van 14 October wordt het volgende ontleend Toen het Indisch bestuur bericht ontving van de ongeregeldheden te Menado, werd terstond het voor nemen opgevat eene troepenmacht derwaarts te zenden De raad van Indië adviseerde echter nadere tijdingen af te wachten. Het schijnt dat die berichten niet be vredigend zijn geweest. Den 11™ vertrokken toch per Koningin Sophia 35 artilleristen, terwijl te Soerabaya een tweetal compagnieën infanterie op dienzelfden bodem zouden ingescheept en naar Menado overgebracht worden. De regeering heeft voor onbepaalden tijd genoemd stoomschip van de Nederl. Ind. stoomvaartmaatschappij ingehuurd, zoodat men gereed schijnt te willen zijn om elk oogenblik in de residentie Menado eene afdee- ling troepen her- of derwaarts te kunnen doen ageeren. Den 10™ vertrekt mede Zr. Ms. stoomschip Pontianak met bestemming naar Menado. De resident van Madiöen, de heer Phitzinger, is ge pensioneerd. De heer Levyssohn Norman, algemeen secretaris, zal naar men verzekert in de maand April aanstaande met verlof naar Europa vertrekken. Den 1™ November is de hoogere burgerschool te Soerabaya geopend. Gelijk te verwachten was, gaan nu ook uit Samarang stemmen op om aldaar mede eene inrichting voor middelbaar onderwijs te bekomen. Te Bandjermassin is eene kweekschool voor inlandsche onderwijzers met 25 kweekelingen geopend. Eerlang zal te Batavia een gedenkteeken ter eere van wijlen generaal Köhler onthuld worden. 18 echtzaken. Op Vrijdag 26 November a. zal voor het provinciale Gerechtshof in Zeeland terechtstaan Jacobus Gerardus Klippel, oud 20 jaren, arbeider, wonende te Stavenisse, ter zake van moedwilligen manslag. 13 getuigen zijn door den procureur generaal in deze zaak opgeroepen, terwijl de procureur mr. F. M. C. van Deinse door den beschuldigde als verdediger is gekozen en voor hem zal optreden. OCTROOI-RECHT. Dezer dagen werd opnieuw een levendige strijd ge voerd tusschen het Chassepot- en het Beaumontgeweer. Hoe warm echter de strijdende partijen elkander het terrein betwistten, er vielen gelukkig geene dooden en werd geen bloed gestort, om reden dat de militia, armata het voeren van den strijd had opgedragen aan de militia togata. Men weet dat er een geding bestaat tusschen den heer Ed. de Beaumont en de firma Stevens beiden ingezetenen van Maastrichten een geding tusschen den 'heer A. A. Chassepot van Parijs en den heer de Beaumont. In beide gedingen beklagen de eischers zich over namaak van het hun verleende octrooibeide processen geven aanleiding tot belangrijke beslissingen ten opzichte van de oetrooiwet en houden ingevolge die wet vorde ringen in van een buitengewoon geldelijk bedrag. In de ,zaak-de Beaumont ca Stevens is door de rechtbank van Maastricht en het gerechtshof in Lim burg aan de Beaumont zijn eisch ontzegd en wordt die zaak in Januari voor den hoogen raad in cassatie bepleit. In de zaak-Chassepot ca de Beaumont is door genoemde rechtbank en hof de door Chassepot ingestelde vordering eveneens ontzegd, doch ten gevolge van de vernietiging van die uitspraken door den hoogen raad en verwijzing naar het gerechtshof in Limburg werd thans die zaak aldaar opnieuw behandeld en werden de zittingen van 15 en 16 November aan de pleidooien gewijd. Evenals in de vorige behandelingen traden nu voor de partijen weder opvoor Chassepotmr. L. Nijpels, deken der orde van advocaten te Maastrichten voor de Beaumontmr. D. van Eekadvocaat bij den hoogen raad te 's Gravenhage. Mr. Nijpels betoogde, dat het door hem gevraagde onderzoek door getuigen en deskundigen behoort te worden toegestaan, ten

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1