B het bestuur, omtrent eene wijziging van het reglement (hetwelk te dezer zake tegenovergesteld is aan het algemeen reglement der Yereeniging) zullen hebben uitgesproken. Na goedkeuring der rekening over 1874/75 had de uitreiking plaats van vereerende getuigschriften aan de volgende tien werklieden, daartoe door hunne patroons voorgedragen 1° Jan Geervliet, werkzaam bij de heeren Spoors en Sprenger, 47 dienstjaren, zeer bekwaam, trouw en eerlijke steenknecht in den oliemolen. 2® Arie Geervliet, werkzaam als boven, 42 dienst jaren, bekwaam, trouw en eerlijk, blokmaalder in ge noemden molen. 3" Thomas Geervliet, werkzaam als boven. 29 dienst jaren, bekwaam, trouw en eerlijk, koeksnijdcr in ge noemden molen. 4° Jan Verweijs, 42 dienstjarensmidsknecht in dienst bij de gemeente-fabricage, bekwaam, oppassend en eerlijk. 5® Willem Pieter van Aartsen, werkzaam bij den heer J. J. Hendrikse, 25 dienstjaren, smidsknecht, bekwaam, trouw en eerlijk. 6® Marinus Pieter van der Weel, werkzaam bij den heer A. H. Ingelse, 25 dienstjaren, schoenmaker, be kwaam, vlijtig trouw en eerlijk. 7° Johannes van de Poll, werkzaam bij den heer H. P. van Pagé, 41 dienstjaren, timmerman, zeer be kwaam, trouw en eerlijk. 8° Leendert Haccou, werkzaam als voren, 37 dienst jaren, metselaar, bekwaam, trouw eu eerlijk. 9° Jacobus Adrianus de Kidder, werkzaam bij den heer C. L. van Sorge, 27 dienstjaren, buitengewoon bekwaam timmerman, oplettend, trouw en eerlijk. 10° Auré van der Mannink, werkzaam als voren, 40 dienstjaren, bekwaam, ijverig en getrouw timmerman en metselaar. Bij de uitreiking gaf de voorzitter de verzekering dat het hem een waar genoegen was aan een tiental stadgenooten deze onderscheiding te mogen overhan digen. Hij wenschte hen dan ook van harte daarmede geluk, als zijnde een bewijs dat hun trouwe, eerlijke en langdurige diensten door hunne patroons niet onop gemerkt blijven. Hij hoopte dat zij allen nog lang op dezelfde wijze werkzaam mogen blijven en zij hunne kinderen en vrienden zullen aansporen hun voorbeeld te volgen, om zoodoende den bloei der fabriek- en handwerksnijverheid en het belang van den handwerks- stand te bevorderen. Ten slotte werd door de vergadering mot blijkbare ingenomenheid de mededeeling ontvangen, dat de heer C. A. Jeekel uit Leerdam zich op uitnoodiging van het bestuur bereid heeft verklaard, om in de volgende maand voor de leden der afdeeling eene voordracht over het „hardglas" te komen houden, door proeven gestaafd. In de Staats-courant van 19 dezer is opgenomen de bij koninklijk besluit van 28 October jl. goedgekeurde akte van oprichting der naamlooze vennootschap de Maatschappij „de Schelde", scheepsbouw en werktui- genfabriek, te VHssmgen. Het maatschappelijk kapitaal dier vennootschap is bepaald op 600,000verdeeld in drie seriën elk van f 200,000 en elke serie in tweehonderd aandeelen van f 1000 ieder. Tot deelneming in het kapitaal hebben zich verbonden de heeren A. Smit te Slikkerveer; G. S. Pieters te Botterdam, J. van Kaalte te Glasgow, de Commanditaire bankvereeniging Kensburg van Witsem en de vennootschap Hotz en Compagniebeide te Bot terdam, J. P. I. Buteux, te MiddelburgF. Wibautte Vlissingen en J. van Kaalte te 's Gravenhage. Ook de kamer van koophandel cn fabrieken te Zierik- zee heeft zich bij adres gewend tot de tweede kamer, met verzoek om het ingediend ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag betreffende de suikerbe lasting tusschen Nederland, België, Frankrijk en Enge land niet aan te nemen. Adressante wees er op hoe de conventie, zooals zij voorloopig is vastgesteld, de Belgische beetwortelsuiker industrie bevoordeelt boven de Nederlandsche, waarvan de nadeelige gevolgen voor onze fabrikanten niet kun nen aehterblijven, evenmin als voor den landbouw, die, bij den ongunstigen toestand der meekrapmarkt, in zoo hooge mate belang heeft bij de cultuur der suikerbieten als equivalent voor den meekrapbouw. Men schrijft ons uit Rotterdam „Ook hier werd gisteren avonden wel in den Grooten Schouwburgdoor de dames Mina Krüseman Baart en Gerritsen de dramatische schets „Een blik in de Kunstenaarswereld" opgevoerd. Nieuwsgierigheid had velen naar den schouwburg gelokt; toch waren de rangen slechts zeer matig bezet. De voorstelling heeft ook hier fiasco gemaakt; zelfs op een succès de scan- dale kon mejuffrouw Krüseman zich niet beroemen. Particuliere vrienden hadden de onhandigheidzoodra het scherm opging, haar een grooten ruiker toe te werpendoch zij waren niet bij machte het publiek tot een applaus mede te sleepen. Bij éen tooneeltje alleen werden de dames algemeen toegejuichtmaar overigens werd elk applausdat Mina Krüseman gold, terstond door luide teekenen van afkeuring overstemd. Mejuffrouw Baart alleen had weder vrij veel succestwee malen zelfs werd zij terug geroepen. In het algemeen had het spel van de drie dames vele verdiensten. Had men haar zien spelen in een minder dwaas stuk, en vooral een stuk dat door zijne strekking niet het publiek ontstemd, zij zouden zeker van haar spel groote voldoening hebben mogen smaken. „Te betreuren is het, dat mejuffrouw Baart hare gelukkige gaven voor het tooneel niet onder andere omgeving tot ontwikkeling brengt. Wij zijn niet zoo rijk aan tooneelspeelstersdat men het met onverschil lige oogen zou moeten aanzien wanneer eene jonge dame, die een sieraad zou kunnen worden van ons tooneelhare talenten misbruikt om mede te werken tot vertooningen als mejuffrouw Krüseman organiseert, niet om het publiek kunstgenot te verschaffen of om de kunst op te bouwen maar om op de planken eene ellendige kibbelarij over te breugen die reeds in ge schriften niet te genieten is. Heeftmag men vragen, mejuffrouw Baart geen vrienden verstandig genoeg om haar een beteren weg te wijzen? „Mejuffrouw Gerritsen (uit Leiden) bezit vele gaven voor het tooneeldie zeker in een goed stuk voordeelig zouden uitkomen. En Mina Krüseman zelve Men zou blind moeten zijn om te ontkennendat zij èn als schrijfster èn als actrice de eigenschappen bezit, die, als er maar een beter gebruik van werd gemaakt, haar alle aanspraak zoude doen verwerven op een gunstigen naam in onzo letterkundige en kunstwereld. Wat zij aan de critiek wijt, heeft ze enkel en alleen zich zelve te wijten. Met wat meer bescheidenheid, wat minder bizarre ideeën wat minder Amerikaansche humbug en wat meer raad en leiding van verstandige vrienden, zou zij gevonden hebben wat zij zocht. Thans echter oogst zij slechts weerzin en spot. „Wij meonen te mogen voorspellen, dat zij, na haar „laatste reis door Nederland", (om een gemeenzame uitdrukking te bezigen) verkouden van de reis zal komen." Hlarine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram heeft Zr. M8. schroefstoomschip Cornelis Dirks, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee E. L. baron van Heeckeren van Walien, in den avond van den 16™ dezer._..Falïïouth verlaten ter opvolging zijner bestemming. ÏÊeelslzaken. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant ver oordeelde bij arrest van 22 April jl. Peter van de Poloud 36 jaren, wever te Tilburg, tot een jaar ge vangenisstrafin eenzame opsluiting te ondergaan, ter zakevan medeplichtigheid aan diefstal bij nacht op eene bewoonde plaats, door het desbewust bergen en helen van gestolen goederen. Do diefstal had plaats in den avond van 30 December des jorigen jaars en bestond in het arglistig wegnemen van eene hoeveelheid wol, ongeveer 8 j kilogram, uit de fabriek van de heeren A. van Kempen en J. Cools te Tilburg, bij wie de beschul digde met zijn medebeschuldigde Wilhelm van Luxem burg tegen een loon van 9 cent per uur in dienst was. De ontvreemde wol werd in een zak gedaan en gebracht ten huize van J. de Kort, waar hij den volgenden dag door den besch. van de Pol weggehaald en verkocht werd bij F. Smits voor 12.62, van welke som hij f5 gaf aan van Luxemburg. Later hebben zij evenwel de opbrengst van den diefstal aan hunne meesters terugge geven. De veroordeelde van de Pol stelde beroep in cassatie in tegen het arrest van het hof in N.-Brabant, en de hooge raad vernietigde dat arrest den 4™ October jl. en verwees de zaak ten aanzien van v. d. Pol naar het hof in Zeeland, teneinde op de bestaande akte van beschuldiging opnieuw berecht te worden. Het beroep in cassatie was gegrond op schending der artt. 427 en 428 van het wetboek van strafvorde ring, en de hooge raad besliste dat het hof in Noord- Brabant de bekentenis van den eersten beschuldigde ten onrechte als wettig bewijsmiddel voor de schuld van den tweeden beschuldigde heeft aangenomen. Jl. Vrijdag werd deze zaak voor dit hof behandeld. Zeven getuigen waren deor den procureur-generaal op geroepen, waarvan een wettig verhinderd was te ver schijnen. De verklaringen der getuigen bevestigden de toedracht der zaak. De beschuldigde daarentegen ontkende iets van den diefstal te weten: „ik ben er zeide hij zoo zui ver in als de zon die aan de lucht staat." Wel heeft hij, op verzoek van zijn kameraad, den nu veroordeel den W. van Luxemburg den zak medegenomen en verkocht, maar hij wist niet dat het gestolen goed was hij dacht dat het stalen waren zooals die gewoonlijk door commissionairs geleverd worden. Het openbaar ministerie hield evenwel, bij monde van den advocaat generaal mr. van Nes van Meerkerk, de beschuldiging vol. Op grond van bepaalde aanwij zingen, in verband met de buitengerechtelijke beken tenis van den besch. voor den commissaris van politie te Tilburgbij proces-verbaal geconstateerd. Hij requi- reerde dan ook schuldigverklaring van den beschuldigde aan medeplichtigheid aan diefstal, gepleegd bij nacht n een bewoond huis door het desbewust helen van het gestolene, en zijne veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 10 jarenbenevens in de kostenmet inbegrip van die op dit beroep in cassatie gevallenof tot zoodanige andere straf als het hof bij goede justitie met toepassing van art. 9 der wet van 29 Juni 1854uithoofde van het vrijwillig herstel des nadeels en de geringe waarde van het ontvreemde, zal vermeenen te belmoren. De verdediger m1". E. Fokker concludeerde tot vrij spraak van den beschuldigde, op grond dat z. i. de diefstalde hoofdzaakniet bewezen isen subsidiair omdatmocht de diefstal al bewezen zijnde mede plichtigheid van dezen beschuldigde daaraan niet is bewezen. Mocht het hof evenwel de schuld van zijn cliënt wèl bewezen achtendan beval hij hem in 'shofs clementie aan. Het hof heeft bij zijn arrest de schuld van den be schuldigde als wettig en overtuigend bewezen aangeno men en hem mitsdien schuldig verklaard aan het bem ten laste gelegde en hierboven gequalificeerde feit, met vrijspraak van de hem bij akte van beschuldiging mede ten laste gelegdedoch onbewezen verklaarde beschuldiging dat hij zelf diefstal heeft gepleegd. Met aanneming van het vrijwillig herstel van het toe gebrachte nadeel en van net vroeger onbesproken gedrag van den besch. als verzachtende omstandigheden is hij veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten, daaronder begrepen die op het beroep in cassatie gevallen. ftemesgdc berichten. Heden werd alhier uit Zierikzee gevankelijk binnen gebracht de persoon van C. v. d. N., beschuldigd van diefstal met inbraak te Ellemeet gepleegd den 10™ September jl.voor welk feit hij den 3™ Decem ber a. voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland zal terechtstaan. Door een aantal personen, werkzaam op de konink lijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is een adres tot den minister van binnen- landsche zaken gericht, om het „maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Waal beneden Nijmegen, te gunnen aan genoemde fabriek en niet aan de twee buitenlandsche ondernemingen, die respectievelijk voor 72,800 en f 16,400 lager hebben ingeschreven. De koninklijke fabriek heeft ingeschreven voor 1,529,200, zijnde f 70,800 beneden do officieele begrooting. Vijf huzaren, bestemd om naar de tweede klasse van discipline te worden gebracht, ontsnapten Donder dag avond te Amsterdam half gekleed uit de provoost. Toen de politie hen trachtte te arresteeren ontstond een gevecht, waarbij, ouder gewoonte, het gemeen partij trok tegen de politie. Niettemin gelukte het de ont snapten weder te vatten. Het schilderijenkabinet van Walchren heeft bij verkoop in twee dagen f 167,469 opgebracht. De meeste stukken blijven in Nederland. Voor twee landschappen van Koekkoek werd nog besteed f 6000 en 5050voor een wintergezicht van Schelfhout ƒ3000een zeestuk van Meijer ƒ1950; een stuk van Madon „de man in de herberg" f 7300 enz. De Maatschappij tot bevordering der toonkunst isnaar men verneemtvoornemens aan een gunstig bekend Nederlandsch zanger de betrekking op te dragen van algemeen inspecteur aan hare zangscholen. De heer von Bultzingslöwen, de vertegenwoordiger van het Koode Kruis in Atchin, is in een bijzonder gehoor ontvangen bij Z. M. den koning. Uit Hoorn wordt aan het Handelsblad gemeld dat in de omstreken dier stad in den laatsten tijd vele gevallen van zelfmoord voorkomen bij personen uit den gegoeden stand, welke wanhopige daden aan godsdien stige dweperij worden toegeschreven. De stad Breda is in het bezit gekomen van twee kathedralen, daar de kerk der parochie van St. Barbara aldaar door den paus tot den rang van kathedraal ver heven is. Daar het beroep in cassatie van den aanvoerder van een der kerkelijke partijen te Opheusden door den raad is afgewezen, zal hij zelf voor zes maanden en 35 zijner medeplichtigen voor 14 dagen in de gevan genis over het verderfelijke van godsdienstige twisten kunnen gaan nadenken. Intusschen is do eigenlijke quaestie, welk van de twee colleges van kerkhoofden, waarvan het eene de pastorie, het andere de kerk in bezit houdt, nog geenszins uitgemaakt. Men leest het volgende in het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderen: De indertijd te Sas van Gent zooveel geruchtmakende Julius Heinrich Schnebbelie, ontslagen hoofdonderwijzer, heeft in den afgeloopen nacht weder de onbewoonde onderwijzerswoning en het schoollokaal in bezit geno men en eene lamp daarin doen branden. Daar heden morgen te 9 uren de deur van genoemd schoollokaal nog gesloten was, kon de hoofdonderwijzer dezer ge meente tengevolge van dien niet binnenkomenwaar- door opnieuw het onderwijs werd gestaakt. Kuim 9 uren verliet Schnebbelie het weder, die zich in de richting va alzoo in de aanvang gei Het op nieuweboek jesteitsschen Tengc accijns in veel vleescl king dikwij administrate verpakt of in linnen i pakking kaï Vcrki Ter prov: de voorwaar op den 8en van geneesi van 's rijks het jaar 187 noemd mag zichtigdei tement van aanbesteed der brood- lemsoord. 19 Nov. 's av 20 smor Het veel het wetboeh meen beker is in den b( bij den rij lende bepa dragen, zijn behouden, enongetwijf tot de bel: behooren. niet gewek Men ond Berlijn kon Novelle te; De liberale aaneengeslo voor het de het voorges en wellich- cussies ov< rijksbestuui praktische niet weg, d rijksdag e< bewijs van overtuiging niet het v het geheeh er echter niet verbei te vinden teugels vai tegen een Ziedaar behandelin; dag zeer komt er wel niet heeft deze te Varzin „de wetger en van der is er dus sedert een vendi zou organen b( Een one rijksdag n wordt verv lijk. Met gaat de hebben ve garnizoen men om h burgerlijke lijk te d< vrouwen h zij geen lri te verschij lijk heeft, wordt volt Ouden Fr vorm van In het nihilo wor conspiratie brief aan met H. J sproken e te hebben gedaan oi of aan hc willekeuri; n

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2