Laatste berichten. Belgische brieven. >£dpin:pn. iimMatrmrittm. S*r!jzen van Efleeten. wapenen en de minister is van oordeel dat daarin i wel mocht worden voorzienwaarom hij dan ook weldra een voorstel daartoe bij de wetgevende macht zal indienen. Na dit incident zette de kamer de discussie voort over een onderwerp, dat eenige jaren geleden ook bij ons heel wat te doen heeft gemaakt: nl. het domicilie van onderstand voor behoeftigen. Het door de Bel gische regeering aangeboden wetsontwerp bepaalt dat de geboorteplaats het domicilie van onderstand is. Ziedaar, zoo het wordt aangenomenreeds een bron van moeilijkheden geboren, die menigeen aan ellende zal prijs geven, het stelsel van toekaatsing van armen in het leven geroepen, dat wij hebben vermeden door de bepaling van art. 22 der wet van 1 Juni 1870 (Stbl. n° 85) „Het burgerlijk ot algemeen, het gemengd arm bestuur, of bij gebreke daarvan het bestuur der ge meente waar de arme zich bevindt, beslist zonder beroep, op de aanvraag om onderstand, enz." Er be staat dus eigenlijk geen wettig domicilie van onderstand meer, doch de arme kan alleen onderstand vragen in de plaats waar hij zich bevindt. Daardoor zijn alle geschillen over de vraag wie eigenlijk hulp moet ver- leenen afgesneden, worden de armen niet meer van de eene plaats naar de andere gerenvoieerd, terwijl zij in middels gevaar loopen van honger om te komen, enz. en is een einde gemaakt aan de geschillen tusschen de gemeenten over verplegingskosten. 't Is wonder dat men in België, nadat de wet hier reeds vijf jaren goed gewerkt heeft, ons voorbeeld niet volgt. Ons vermoeden dat de valsche geruchten omtrent wapeningen in Rusland aan beursspeculaties zouden zijn toe te schrijven wordt nader bevestigd door het dagblad van St. Petersburg hetwelk, op grond van het gisteren ook door ons medegedeelde uit het officieele Russische orgaan, betoogt dat die onrustbarende berich ten worden verspreid door speculanten en protectionisten die er belang bij hebben te voorkomen dat het ver trouwen worde hersteld. Maar dergelijke egoistische manoeuvrezegt het Peterburgsche orgaanstuite af op de voortreffelijke overeenstemming tusschen de drie keizers als ook op de noodzakelijkheid van den vrede die in geheel Europa wordt gevoeld, en kunnen op den duur noch de economische ontwikkeling tegen houden, noch de mogendheden verhinderen om, in ge meenschap met Turkije, een vredelievende oplossing van de hangende quaestie te zoeken, of zich daarmede te bemoeien. Meer cn meer dus blijkt het, dat deTurk- sehe opstand vooralsnog geen gevaar voor den Euro- peeschen vrede oplevert, maar dat de mogendheden 't besloten zijn de moeilijkheden, zoo dit maar eenigs- js mogelijk isop vredelievende wijze uit den weg .6 ruimen. Met bijzondere belangstelling en groote verbazing werd eergisteren het bericht vernomendat don Carlos een brief vcor koning Alfonsus aan generaal Quezada had doen toekomendie er onmiddellijk een aide de camp mede naar Madrid had gezonden. Allervermake- lijkst is het de telegrammen te lezen, die naar aanlei ding van dit feit de wereld zijn ingezonden. Zoodra te Madrid het bericht kwamdat een brief van don Carlos in aantocht was, lag natuurlijk het vermoeden voor de hand dat hij een voorstel tot vrede zou bevat ten. Denzelfden dag werd dan ook reeds getelegrapheerd, dat de Madridsche organen levendig hoop op den vrede koesterden. Den volgenden morgen echter verkondigde de Correspondenzia reedsdat de eischen van don Car los zóo buitensporig waren dat zij zouden wor den afgewezen. Vervolgens werd zelfs getelegrapheerd dat de koning op den brief niet zou antwoorden, en eindelijk kwam uit Hendaye het bericht, dat don Car- losgeen vredesvoorstellen had gedaan. Zijn brief moet eenvoudig het voorstel aan Alfonsus bevat ten om, ingeval Amerika den oorlog aan Spanje mocht verklaren, hunne krachten te vereenigen in het belang van de onafhankelijkheid der natiemaar onder reserve van ieders rechten op den troon. Zoodra dus de oorlog tegen Amerika geëindigd zou wezen zou men opnieuw tegen elkander beginnen, 't Denk. beeld is zeker oorspronkelijk, maar zal waarschijnlijk geen bijval vinden bij de regeering, die het actief van haar leger op 300,000 man zal brengen en bepaald voornemens moet wezen om den binnenlandschen oorlog zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen en daartoe alle krachten aan te wenden. Het bericht, dat de kroonprins van Duitschland de tentoonstelling te Philadelphia zou gaan bijwonen wordt uit authentieke bron tegengesproken; er moet zelfs geen sprake van zijn geweest. Von Bismarck wordt iede- ren dag weder te Berlijn verwacht. Brussel18 November. De bisschop van Luik heeft eene feestelijke processie georganiseerd, doch zonder daartoe verlof van den burgemeester bekomen te hebben. De politie heeft die processie, den bisschop en het gansche kapittel in zijn gevolg, genoodzaakt in de kerk terug te keeren. Brussel16 November. Bij verschillende gelegenheden heb ik meer dan eens de opmerking gemaakt, dat België wetens of onwetens den terugslag gevoelt van de gebeurtenissen in andere landen en vooral van zijn zuidelijken nabuur: Frankrijk. Terwijl dit land meer en meer het versterkte kamp van het ultramontanisme wordt, in afwachting dat het om in de taal van het Vaticaan te spreken de glorie van den heiligen stoel zal willen bevestigenbehoeft men er zich niet over te verwonderen zoo de Belgi sche clericalen er hoe langer hoe meer naar streven meester van het land te worden. Het feit, dat zij de regeering in handen hebben is hen niet meer voldoende. Zij wetenen dit is hun diepste vernederingdat hun parlementaire meerderheid voor een groot gedeelte slechts afhankelijk is van de kiezers ten platte lande, dank zij de geestelijken en den biechtstoel. Vandaar, dat sedert langen tijd reeds hun rustelooze, onvermoeide en geheime propaganda ten doel heeft gehad om den liberalen invloed in de groote steden te vernietigen. Het was hun te Gent en te Antwerpen gelukt, door met groote behendigheid de locale grieven te exploiteeren; de liberalen van bun plaats te verdringen. Maar te Antwerpen zoowel als te Gent, is de publieke opinie teruggekeerd van den noodlottigen weg om zich door allerlei grieven te laten medesleepen, en alles geeft recht om te voorspellen, dat het bestuur der clericalen in de beide groote middelpunten van handel en industrie ten einde loopt. De clericalen hebben zich reeds aan dat verlies onderworpen, maar met de standvastigheid die hen kenmerkt hebben zij ook al een ander plan gevormd, dat, volgens de verwachtingen die zij er van koesteren, hen schadeloos moet stellen. Zij zijn voornemens bij de aanstaande verkiezingen in Juni te Brussel tegenover die der liberalen hun eigen candidaten in het vuur te brengen. De advocaaten Téroneen fanatiek katholiekheeft dit bepaald aange kondigd op het banket hetwelk Zondag jl. in de Cercle catholique de Bruxelles werd gehoudenen waarbij de advocaat Auguste Beckers het voorzitterschap be kleedde. Aan diens rechter- en linkerzijde zaten de heeren de Kerckhove, Coomans, graaf Eugéne de Meeüsde Wavregraat Léon de Robianode Burlet, graaf Edgard du Val de Beaulieu en graaf d' Alcan tara. Ongeveer 125 leden hadden voor het banket ge- teekend. Toen het oogenblik voor de toasten was aangebroken werden zij geopend door den voorzitterden heer Beckers, die staandete midden van warme toejuichingenden eersten dronk wijdde aan den paus. Op de gezondheid van Z. M. den koning werd eerst na die van den paus gedronken. Ziedaar een feit waardoor de neigingen en bedoelingen der .katholieken voldoende worden geken merkt, en toch is het slechts een enkele bijzonderheid. De hoofdgebeurtenis van dit banket was de mededeeling van den advocaat Tèron. Dit besluit van de katholieken om een zoodanige uitdaging, door hen midden in de vesting van het liberalisme geworpentot een strijdvaardige waakzame en krachtige partij te richtenzal, meer dan tot nogtoe de verstandigste raadgevingen hebben kunnen doen. de geheele verzoening tusschen de beide liberale veree- nigingen van de hoofdstad ten gevolge hebbenwelke thans nog tegenover elkander staan. Op den dag, waarop de nu nog gescheiden e vereenigingen weder een eenige Association libérale zullen worden, zullen de clericalen reeds geslagen zijn en veroordeeld tot dezelfde onmacht, welke zij tot nogtoe in Brussel op het gebied der verkiezingen steeds aan den dag hebben gelegd. De bekende generaal Eenens heeft een boek uitge geven ter weerlegging van den Nederlandsch en generaal Booms, dat eenige sensatie heeft verwekt. Het clipperffegatschip Minister Fransen van de Putte, gezagv. Osterrath, is op zijne reis van Batavi a naar Middelburg te Port-Elisabeth (Algoa-baai) met averij binnengeloopen. Het Russische barkschip Gethsémané, gezag voerder Zimmermann, van Pernau met hennip naar Duinkerken bestemd, is in zee lek gesprongen en door de Engelsche visscherkotter Renown te Vlissingen binnengebracht. Het schip moet dokken en repareeren Graanmarkten enz. Oostburg, 17 November. De markt was heden vrij goed voorzien van tarwe en gerst, doch van de overige artikelen kwam weinig voor. De kooplust was voor tarwe gering en de biedingsprijzen lager. Voor gerst, inzonderheid goede winter-, bestond veel vraag en werd omtrent alsvoren besteed. Boonen en erwten hooger gedaan. Kanariezaad en haver zonder prijsverandering. Er is betaald voor: tarwe 9.75, 9.50, 9 a ƒ8? rogge f 7.50 a 7wintergerst 6.70, f 6.60, f 6.50 a f 6.25zomergerst f 6.50, f 6.25 a 6haver f 5, f 4.50, /4 a ƒ3.50; paardenboonen ƒ8.50 a ƒ8.25; erwten 11.25 a 9.50; kanariezaad ƒ28 a 30 en ook 43 per 100 kilogram. Middelburg, 18 November. Uit Walcheren wa3 er heden een goeden aanvoer. Jarige Walchersehe tarwe werd alleen voor consumtie, en nieuwe meestal voor verzending gekocht. Van buiten Walcheren was uiterst weinig aangebracht. Puike jarige en middelbare soorten van Walchersehe tarwe onveranderd in prijs, nieuwe dito in de beste soorten goed prijshoudend; nieuwe rogge en wintergerst eender, Walchersehe goede soort zomergerst gevraagd en vorige prijzen gaarne betaald, Zeeuwsche zomergerst niet ter markt; Walchersehe witteboonen in puike harde soort ter buitenlandsehe verzending gezocht en gaarne vorige notering betaald, dito bruineboonen niet veel ter markt en 25 cent hooger gekocht; dito paardenboonen goed prijshoudend; dito groene kookerwten begeerd en weder tot onveranderde prijzen genomenzomer- en winterkoolzaad zonder handel, de ncteering is nominaal; puike jarige Wal chersehe tarwe ƒ9.50 a 9.75 gekocht, nieuwe Wal chersehe tarwe 9 a ƒ9.10 enkele puike partijtjes 9.25 betaald; nieuwe rogge 7.50; wintergerst ƒ6.50; Wal chersehe zomergerst 6.25 gaarne gekochtWalchersehe witteboonen 12 in puike droge soort betaald, afwij - kende niet begeerd; dito bruineboonen ƒ12.75; dito paardenboonen ƒ8.50 losgelaten; dito groene erwten op de kook 12.10 a 12.25 gekochtjarig winter, koolzaad ƒ13 nominaal, nieuw dito ƒ12 nominaal; zomerkoolzaad 12.75 nominaal. Middelburg, 18 November. Raapolie 39j. Patentolie ƒ414. Lijnolie 30. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.30 a 1.40. Eieren per 100 stuks 5.50. Amsterdam, 18 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 63f dito dito dito 3 75f dito dito dito .4 991 Aand. Handelmaatschappij 5 1081 dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam. 3 België. Certificaten bij Rothschild 21 pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 1864.5 Loten 18665 Oblig.Hope&C°.Leeningl860 41 pet. Certific. dito4 Inseript.Stieglitz&C°.2ta4L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten.6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4j pet. dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 PoleD. Schatbistobligatiën4 pet. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 pet. dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 dito 1873 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 6 pet. 5 5 pet. 3 3 pet. 3 3 5 6 7 7 5 6 pet. pet. 93 921 102J 79 901 1011 981 981 328 771 761 82TV 2551 202 1461 1381 2341 99H 961 791 63f 1391 631 631 601 60 945 583 1431 7Ü 981 171 15 511 211 61 61 561 99J 994 79 871 441 721 714 86

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3