F 275. MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1875. COURANT. 19 November. Middelburg 18 November. Bit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eM Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Tot toelichting van het bericht betreffende het kanaal van Neuzen naar Gent, ons gisteren door onzen cor respondent te Brussel geseind, volgt hier een uittreksel uit den brief, door den Belgischen minister van open bare werken, den heer Beernaert, tot het gemeentebe stuur van Gent gericht. „Bij uwen brief van den 291"1 October jl., verzocht gij mij om eenige inlichtingen aangaande de werken aan het kanaal naar Terneuzen, dewijl, naar gij mij mededeeldet, de Gentsche handelaren vrees koesterden dat dit werk, hetwelk thans zoo goed in gang is, eenige vertraging zou ondervinden. Zooals u bekend is worden de onderhanden zijnde werken zoo krachtig mogelijk voortgezet en moet op Belgisch grondgebied nog slechts dat gedeelte aanbe steed worden, dat van Bieme tot aan de grens loopt. «Het departement van openbare werken heeft meer malen nadeelige processen te voeren gehad, dewijl de aanbesteding van werken geschied was alvorens de terreinen waarop gewerkt moest worden ter beschikking der aannemers gesteld konden worden. Het was dus nood zakelijk in de eerste plaats de aankoopen en onteige ningen te doen plaats hebben, welke voor de verbreeding en verlegging van het kanaal noodig zijn. Dit voor bereidende werk is voor tweederde gedeelte reeds afgeloopen. „Inmiddels heeft de hoofdingenieur Brockhans zich bezig gehouden met het opmaken der plannen en be stekken, en deze arbeid, welke tot eenige opmerkingen van de zijde der permanente commissie voor de water staatswerken aanleiding heeft gegeven, is zoo goed als volbracht. De aanbesteding zal dus spoedig plaats kunnen hebben, en er bestaat zooveel te minder reden om die uit te stellen, daar de kamers binnen korten tijd een besluit zullen moeten nemen vont être appelées a se prononcer) ten aanzien der goedkeuring van de met Nederland geslotene overeenkomst betreffende de werken op dat gedeelte van het kanaal, dat buiten het Belgisch grondgebied gelegen is." Van den officieelen omhaal der woorden ontdaan, komt dit antwoord hierop neder, dat de Gentsche handel zich niet ongerust heeft te maken, dat het met de kanaal zaak zoo goed mogelijk staat en dat tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles. Feitelijk wordt echter het Gentsche gemeentebestuur door den minister met een kluitje in 't riet gestuurd. Want in onteigeningsquaestiën of in het maken der plans en bestekken, waar de minister zooveel woorden aan wijdtligt de moeilijkheid niet. Zij is gelegen in de goedkeuringwelke de Belgische kamers nog altijd aan het reeds lang door de Nederlandsche wetgevende macht bekrachtigde traetaat moeten hechten. En of schoon de minister schrijft dat de kamers „binnen zeer korten tijd" tot eene beslissing zullen geroepen worden, behoort het wetsontwerp nog niet eens tot diegenen over welke door de centrale sectie in de tweede kamer reeds verslag is uitgebracht. De behandeling er van kan dus zeer goed tot na die van verschillende ontwerpen, over welke het verslag reeds is uitgebrachtof zelfs tot eene volgende zitting uitge steld worden, welk laatste de Indépendance Donderdag reeds voorspelde dat met een aantal wetsontwerpen het geval zal wezen. Het komt ons daarom twijfelachtig voor of de bemoedi gende berichtenwelke de minister aan het gemeentebe stuur van Gent deed toekomenaldaar wel veel indruk zullen maken en in het bijzonderof zij op de verkiezing van een afgevaardigde ter tweede kamer, welke den 23n dezer te Gent moet plaats hebben, wel een zoo gunstigen invloed zullen uitoefenen als de minister er zich misschien van voorstelde. Het rijkstelegraafkantoor te Vlissingen zal voortaan op werkdagen zijn opengesteld van 's morgens 7 tot 's avonds 10 uren. Op Zon- en feestdagen blijft de diensttijd onveranderd. In de vergadering van den raad van state van gisteren werd o. a. door den staatsraad mr. C. J. van Vladeraeken rapport uitgebracht over het beroep van E. Remmers tegen een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij besloten, werd hem niet toe te laten als lid van den gemeenteraad van Breskens. De koninklijke beslissing omtrent deze zaak zal later mede gedeeld worden. De arrondissements rechtbank te Zierikzee heeft, ter vervulling der vacature van griffier bij die recht bank, ontstaan door het eervol ontslag, op zijn verzoek verleend aan den heer mr. W. J. L. Spoor, opgemaakt de navolgende voordracht M>. J. H. Keiser, H. E. Kann en J. P. H. la Grappe Dominicus, substituut-griffiers, respectievelijk bij de rechtbanken te Brielle, Almelo en Goes. De directie der stoomvaartmaatschappij Zeeland heett in eene circulaire aan hare aandeelhouders nader de redenen uiteengezet, die tot de voorloopige staking der vaart aanleiding gegeven hebben. De min gunstige indruk door die staking teweeg gebracht zal, naar de directie vertrouwt, wijken wanneer over eenigen tijd de dienst met de gerepareerde stoomschepen op de meest bevredigende wijze, en wel met Queenboro als eindstation in Engeland, zal worden hervat. In middels wordt door de directie in overweging genomen of het niet mogelijk is yoorloopig een of tweemalen per week reizen naar Lotrieii zelf te doen plaats heb ben voor het vervoer van personen, goederen en vee, teneinde den handel en het verkeer aan dien weg te gewennen. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Zierikzee me J. H. L. van Buren, thans kantonrechter te Tholen. burgemeesters. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan L. F. H. Beerecbroek als burgemeester der ge meente Roermond, met dankbetuiging voor zijne gedu rende eene reeks van jaren in die betrekking bewezen diensten, en als zoodanig aldaar benoemd mr. H. J. Brouwers. Benoemd tot burgemeester der gemeente Sloten C. van Dalsen Fontein. Onderwijs. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten aan de regeering een subsidie van f 3500 te vragen voor de middelbare school voor meisjes. Het departement Eindhoven der maatschappij tot Nat van 't Algemeen heeft, met het oog op de groote behoefte die er bestaat voor Eindhoven en de aan grenzende dorpen Strijp StratumGeldropNuenen, enz., besloten tot oprichting van een school voor uit gebreid lager onderwijsbenevens een bewaarschool (Fröbel-methode). In het centrum van Eindhoven en aangrenzende dorpen is een geschikt terrein aangekocht, waarvoor de geldenpl. m. f 6000, in weinige dagen werden bijeengebracht. Voor aanbouw, onderhoud en instand houding der gebouwen is echter nog een belangrijk kapitaal noodig, waartoe aandeelen ad 100, ren tende 3 pet., worden uitgegeven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met alge- meene stemmen aangenomen het voorstel tot oprichting eener gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, onder voorwaarde eener rijkssubsidie van f 15,000. Onder de leervakken is ook de gezond heidsleer opgenomen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, de heer J. van 'tHoofd, predikant bij die gemeente te Bruinisse. Te Rotterdam werd gisteren in de kerk van de heilige Laurentius en Magdalena de heer C. Diepen- daal, benoemd tot bisschop van Deventer bij de kerk der oud-bisschoppelijke clerezy in Nederland, als zoo danig gewijd. De plechtigheid werd bijgewoond door den aartsbisschop van Utrecht en den bisschop van Haarlem, alsmede door den heer Reinkens, oud-katho liek bisschop in Duitschland, en den heer Reusch, oud- katholiek vicaris-generaal te Bonn en eenige andere oud-katholieke geestelijken. Gemengde beriehten. De rederijkers-vereeniging „Ons Genoegen" alhier opende gisteren avond de reeks harer winterbijeen- komsten met introductie van dames. Zij hield namelijk in het Schuttershof hare twaalfde buitengewone ver gadering. Eene korte door den directeur gehouden openingsrede bevatte de verzekering dat het den leden weder niet aan lust en ijver tot verdere oefening ont breken zal, in de hoop dat hun dan ook de tot dus ver ondervonden belangstelling en steun niet zal ont houden worden. De uitvoering van de dramatische schets „de Valsche munter" en van het blijspel „Wie is de vader?" leverde ten volle het bewijs, dat de medewerkersieder naar zijne krachten zich beijveren om de beloftein de openingsrede gegeven, te vervullen. En dat niet te vergeefs een beroep op de sympathie van hoorders en hoorderessen was gedaanbleek bij herhaling uit de met warmte gegeven bijvalsbetuigingen. In den Tielerwaard is door het wassen van het water groote schade aan vele landbouwers toegebracht. Aanmerkelijke hoeveelheden suikerbieten, die opgesta peld lagen om vervoerd te worden, zijn door het water weggerukt en in de rivieren verdwenen. Aan den heer M. van Ruth is voor het eerst toegekend de premie, uitgeloofd door wijlen den heer F. W. Conrad voor het beste geschrift of de nuttigste vinding in het ingenieursvak, door een der leden van het koninklijk instituut van ingenieurs. De havenwerken aan het Noordzeekanaal nabij Amsterdam hebben door de jongste stormen weder veel geleden. Omtrent de schade aan de dijken toegebracht verkeert men in 't onzekere, daar men de dijken nog niet heeft kunnen bereiken. Naar men verneemt zal het wel tot in het volgende voorjaar kunnen duren alvorens de strafzaak van Jut en zijne vrouw voor het gerechtshof in behandeling komt. Onder de getuigen zullen er zich eenige uit het buitenland bevindenvooral uit Amerika, waar de justitie ijverig nasporingen heeft laten doen. Zondag morgen is te Amsterdam ten huize van een smid in de korte Leidsche Dwarsstraatterwijl hij met zijne vrouw naar de kerk was, ongeveer f 2000 gestolen. De daders zijn nog niet gevonden. Dinsdag jl. vertrok des namiddags te half zes voor rekening der maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten uit Dordrecht voor het eerst een speciale veetrein, bestaande uit 20 wagens, naar Brussel, welke omstreeks twaalf uren des nachts aldaar aankwam. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is op de West bij den Hoek van Holland gestrand en geheel verbrijzeld de schooner Yokohama bestemd naar Rot terdam. Twee lijken, dat van een stuurman en van een matroos, zijn aangespoeld. Ook ligt het strand bij 's Gravensande als bezaaid met steenkolen, waarschijnlijk van genoemd vaartuig afkomstig. Aanstaanden Dinsdag zal het provinciaal gerechts hof in Utrecht uitspraak doen in de zaak van den hoofdredacteur van het Utr. Dbl.die wegens lastering van den bakker de Laat in eersten aanleg tot geldboete werd veroordeeld. Het openbaar ministerie heeft tot bekrachtiging van het vonnis, de verdediger van den beklaagde tot vrijspraak geconcludeerd. Te Heerlen is door een landbouwer een suikerbiet gedolven welke de ongewone zwaarte van ruim 16£ ki logram bezat. De eerste groep onzer landgenooten, die zich ten gevolge van het bezoek van den heer Burgers in de

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1