Advertentien. liïflMtgïmiL BUITENLAND. Algemeen Overzicht. f ff*rfizen van EOccten. i f 1 t wordt op voorstel van burgemeester en wethouders besloten dat wachtgeld, ten bedrage van 110, met in gang van 1 October jl. te doen vervallen. Van het burgerlijk armbestuur zijn voordrachten in gekomen a voor de benoeming van leden in dat bestuur, te weten: in de plaats van den heer J. Poleij Cz. (die verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen) de heeren J. H. de Fremery en C. J. J. A. van Teylingen; in de plaats van den heer D. Jeras de heeren D. Jeras en J. J. H. Doorenbos. b voor de benoeming van gemeentegeneesheer in de plaats van dr. S. Meemeling de heeren dr. S. Meemeling en W. J. Jansen c voor de benoeming van gemeente-heelmeester in de plaats van den heer J. G. de Waal de heeren J. G. de Waal en H. F. Ilaman. De benoemingen worden tot den volgende zitting aangehouden. Dit is mede het geval ten aanzien der ingekomen aanbeveling voor de benoeming van een lid in de co- missie van toezicht over de scholen voer middelbaar onderwijs, waarop zijn geplaatst de heeren C. M. van Visvlietaftredend liden jhr. mr. L. F. van Panhuijs Tot hulponderwijzer aan de school F (hoofdonderwij zer de heer L. de Man) wordt met algemeene stemmen benoemd de heer C. Schuerveld, hulponderwijzer te Oud-Sabbingezijnde de eenige sollicitant. Voorts wordt tot hulponderwijzeres aan dezelfde school, op eene jaarwedde van /300, benoemd mej. J. P. H. Sterk, met algemeene stemmen. Op de voordracht waren mede geplaatst mej. C. Bouman en mej. A. A. Jeronimus. Nog wordt benoemd tot hulponderwijzeres op school G (hoofdonderwijzer de heer P. G. de Jager), op eene jaarwedde van 300, mej. C. Bouman, met algemeene stemmen. Met de benoemde waren tevens voorgedra gen mej. J. P. H. Sterk en A. A. Jeronimus. Voorts worden burgemeester en wethouders gemach tigd om mej. A. A. Jeronimus tijdelijk als hulponderwij zeres te plaatsen op eene der scholen F en G zoolang daaraan behoefte zal bestaan, mede in evenredigheid op eene jaarwedde van 300. De zitting wordt gesloten. De laatste gebeurtenissen in de in opstand zijnde provinciën van het Turksche rijk geven uitzicht op vervulling van den wensch van Garibaldi, dat de op standelingen zich gedurende den winter staande zullen kunnen houden. Volgens een speciaal rapport aan den prins van Montenegro gezonden heeft nl. den lle" dezer een belangrijk gevecht tusschen Gatchko en Goranko plaats gehad, dat twee dagen heeft geduurd. Ongeveer 5000 man Turken werden door de opstandelingen aan gevallen en zoo volkomen verslagendat zij 800 a 1000 dooden en 100 gevangenen, al hun bagagelevensvoor raad en munitie, een aantal geweren en verscheidene kanonnen verloren. Blijkt hieruit reeds dat de iusurgenten over vrij be langrijke strijdkrachten beschikken, een dergelijke overwinning zal niet weinig hun moed verlioogen en hen tot volharding aansporen, althans zoolang zij geen voldoende waarborgen van de mogendheden hebben verkregen, dat de hervormingen door Turkije beloofd trouw en eerlijk zullen worden nagekomen. Dat in dien zin door de mogendheden maatregelen worden ge nomen is boven allen twijfel verhevenen, naar met zekerheid schijnt, alles op vredelievende wijze. In een officieel artikel in het Petersburgsche regee- ringsorgaan worden de onrustbarende geruchten bestre den die de rondte in de Europeesche pers hebben ge daan. Van de militaire maatregelen is niets aan, maar daarenboven wordt verzekerddat nooit in Europa een toestand heeft geheevscht die gunstiger was om een vredelievende oplossing van de thans in het Oosten heerschende quaestie te verkrijgen dan tegenwoordig, en tot dit doel vereenigen de drie groote keizerrijken hunne pogingen met de andere mogendheden. Niemand denkt er aan den vrede te verstoren en zich te verzet ten tegen den vredelievenden gang van zaken. De Europeesche vrede is zeer vast gebaseerd op het weder- keèrig vertrouwen en de overeenstemming der groote mo gendheden, dat er geen enkel gevaar voor den vrede bestaat Na deze stellige en geruststellende taal van de Russische regeering vraagt men met des te meer verbazing„van waar komen toch zulke leugenachtige en verontrustende berichten als dat omtrent de mobilisatie van het Rus sische leger?" Waarschijnlijk zal men weder uitsluitend aan een beursspeculatie te denken hebben, die zooals men weet meermalen aanleiding geven tot agiteerende berichten. Intusscben zal door dit geval het vertrouwen in het behoud van den vrede niet w "dg worden ver sterkt, daar een zóo bepaald démenti oo alar- meerend bericht wel geschikt is alle vrees voor een vredebreuk te onderdrukken. Gisteren heeft de Fransehe nationale vergadering niets belangrijks gedaan. Verschillende commissies werden benoemd en eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang verdaagd of aangenomen. Heden zal geen zit ting worden gehouden en morgen zal de commissie worden benoemd, die over het wetsontwerp op de druk pers zal moeten rapporteeren. Voor 't oogenblik heerscht er dus groote kalmte, en de afgevaardigden hebben al den tijd om te overwegen wat de gevolgen zullen zijn van hunne handelingen in de laatste dagen, „'tls hoog tijd zegt de Temps dat de ontbinding wordt uitgesproken. Sedert dc constitutie en de kieswet zijn aangenomen is de kamer geen politieke vergadering meer, maar eene verzame ling candidaten, die er slechts naar streven hunne can- didatuur te waarborgen." Voor 't oogenblik is niets meer aan de orde dan de wet op de pers en de verkiezing van 75 senatoren. Met betrekking tot het laatste punt heerscht groote bedrijvigheid. De partijen overleggen, maken hun lijsten op en trachten stemmen te werven. Bij die verkiezing zal het nogmaals blijken of de meerder heid van 25 Februari slechts voor éen dag heeft be staan, dan wel of zij nog eenige meerdere waarde heeft. Dat zij voor 't oogenblik niet bestaat is duidelijk- De breuk van het liberale rechtercentrum en de groep Lavergne met de groepen der linkerzijde is de eenige oorzaak van de aanneming der arrondissementsgewijze verkiezing. Het gevolg hiervan iszeggen de republi keinen dat wij javoor 't oogenblik voor het onbe kende zijn geplaatst. Het scrutin de liste was onaf scheidelijk verbon den met de eenheid der groepen van de linkerzijdewas het product van een moeilijken en ingespannen arbeid, m aar de gevolgen ervan waren bekend; men zou zich ten slotte over de keus der candidaten in de meeste departementen hebben verstaan en het was zeker, bepa aid zeker dat wij de meerderheid hadden gehad. Met het scrutin d'arrondissement echter zullen wij ongetwijfeld ook de meerderheid hebben. Maar tegenover ons zullen beurtelings Orleanisten, legitimis ten en Bonapartisten staan, en verdeeld of niet, zij zullen eenige overwinningen behalen. De vraag is nu maar, bij welke van die partijen kunnen de repu blikeinen steun vinden. Zooveel is zeker, dat de strijd voornamelijk zal uitbreken tusschen do republiek en het keizerrijken de legitimisten kunnen daarbij voor eerstgenoemden nuttige bondgenooten wezen, maar kan men hen vertrouwen? De Orleanisten zouden eveneens geschikte bondgenooten zijnmaar zij zijn te flauw hartig en deinzen terug voor iedere alliantie die hen verdacht zou kunnen maken. In het eene arrondisse ment zullen de republikeinen om de overwinning te behalen behoefte hebben aan de hulp der legitimisten in een ander aan die der Orleanisten. Zal dat mogelij k wezen? Voor 't oogenblik staat men als voor een chaos, dank zij de goede zorgen van het kabinet der moreele orde. Graanmarkten enz. Amsterdam, 17 November. Raapolie op zes weken 43$. Lijnolie 31. n ji 71 Amsterdam, 17 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam, België. Certificaten bij Rothschild 2$ pet. Frankrijk. Inschrijvingen.3 dito 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 3 4 5 3 3 634 75 j 994 109 93 92$ Loten 18645 Polen. Loten 1866 Oblig.Hope C° .Leening 1860 Certific. dito Inscript.S tieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. A 4=i pet. t 5 44 pet. 102 78$ 904 101$ 97 f 974 331 322 92$ 77 82A 257 884 pet. pet. n pet. f 137 100 236 99$ 79$ 63$ 140 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandscbe Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 dito 1873 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St.Panl&Pac.Spw.lesee. dito dito dito 2esec. Brazilië. Obl. 1863 dito 1865 Prijzen Tan coupons. Amsterdam, 17 November. Metall. 21.80; dito zilver f 22.90Div. Eng. per 11.85Eng. Portugal per£ 11.85: Spaansche piasters 1.23Amerikaanscbe dollars (in goud) 2.434. Amsterdam, 16 November. Metall. 21.80; dito zilver 22.90; Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per ƒ11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans. 47.45; Belg. 47.45; Prnis. f58.80; Hamb. Rnssen ƒ32; Russen in z. R. 31 Poolscbe per fl. Poolsche per Z. R. f Spaansche piasters ƒ1.22; Spaansche bin- nenlandsche ƒ1.07; Amerik. dollars 2.434; papier 2.104 5 pet. 63$ 5 7} 63$ 5 71 60$ 5 n 60$ 3 954 5 583 V 1404 6 pet. 5 7) 714 5 pet. 3 98$ 3 pet. 17$ 3 15A 3 n 51$ 5 pet. 22$ 6 68 7 pet. 61$ 7 574 5 6 7) 99 n 78$ 6 n 6 V 87$ 7 7 7> 44$$ 7 7) 72 7 6 7) 85$ 7 7) 33$ 7 44 V 85$ 5 V 93 Voorspoedig bevallen van eene Dochter Middelburg, J. C. HENDRIKSE, 16 November 1875. Riemexs. Algemeene kennisgeving. Zaamslag, 14 November 1875. Heden overleed aan de vreeselijke typhus onze lieve LEENDERT GERARDUS, in den ouderdom van bijna 16jaar. Allen die onzen lieveling hebben gekend kunnen onze diepe smart beseffen. L. D. G. KROL, Pred. S. A. T. KROL—Endtz. Eenige kennisgeving. Op heden middag te half drie uur ontsliep kalm en zacht, onze waarde veelbelovende oudste zoon IZAAK, in den ouderdom van ruim vier en twintig jaren, tot diepe droefheid van ons zijne ouders, zijne verdere betrekkingen en ook haar, die hem mede zoo dierbaar was geworden. Wij samen oogen hem wee moedig na, maar wenschen toch te berusten in den raad van Hem, wiens doen en laten met ons menschenkinderen wijsheid en majes teit blijft. Kadzand, CORNELIS BRAKMAN. 16 Nov. 1875. CATHARINA BRAKMAN, Sciieele. Eenige en algemeene kennisgeving. Bij deze betuig ik mijn oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming bij de ziekte en het overlijden van mijn geliefden echtgenoot on dervonden. Breskens, 15 November 1875. Wed. J. C. HAARTSEN—de Neve. De COMMISSIE „Loon voor Werk" bericht bij deze aan daarbij belanghebbenden dat in het lokaal harer inrichting tot Inschrijving der Werklie den welke mochten begeeren werk te erlangen, hetzij ijl het lokaal zelve, hetzij daarbuiten, of touw ter plui zing aan huis te verkrijgen, zal worden gevaceerd van af maandag 33 dezer tot en met Zaterdag den 37en November, telkens des middags van 12 tot half twee uur, onder aanmaning van de zoodanigen dier werklieden, om zich den hierboven bepaalden tijd tot Inschrijving ten nutte te maken, om geen gevaar te loopen, bij gebreke daarvan, bij de Commissie niet in aanmerking te kunnen worden genomen. De Commissie voornoemd. Middelburg, P. M. DE LIGNY, Voorzitter. 17 November 1875. J. FAK BROUWER Mz.Secretaris

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3