§laten-generoal. I De vrees, dat het kabinet desheeren Steengracht te 's Gravenhage verstrooid zou worden is volgens den Haagschen kroniekschrijver van het Handelsblad geluk kig verdwenen. In den uitersten wil van den eigenaar moeten zoodanige bepalingen zijn gemaakt, dat de galerij in haar geheel blijft. Met betrekking tot het boek Pro Nihilo, dat aan den heer von Arnim wordt toegeschreven, wordt ge meld, dat slechts tegen het werk zelt, niet tegen den vermoedelijken schrijver een strafrechterlijke vervolging wordt ingesteld, omdat laatstgenoemde in het buiten land vertoeft. Ingeval van veroordeeling wordt het werk vernietigd, als niet de uitgever in tijds hooger beroep aanteekent waartoe hij recht heeft. Tegen von Arnim zelf wordt intusschen een disciplinair onderzoek ingesteld. Garibaldi heeft zich nogmaals ten gunste van de opstandelingen in de Herzegowina uitgesproken. „Zoo lang in de Herzegowina éen enkel opstandeling strijdt moet men hem helpen," schrijft hij. „Ik hoop dat Liubibraticz en zijne volgelingen zich tot het voorjaar staande zullen kunnen houden. Intusschen moet men met alle kracht voor hen werken. De inzamelingen ten behoeve van de opstandelingen in Turkije verkrijgen in Kusland een grooten omvang en het trekt de aandacht dat de oproepingen daartoe een Panslavistisch karakter dragen, wat men als een bewijs beschouwt, dat de regeering de stemming van het volk niet afkeurt, daar zij er anders wel maatre gelen tegen zou nemen. Bij den Duitschen rijksdag zijn de wetsontwerpen ingekomen tot verhooging van de bierbelasting en tot invoering eener zegelbelasting op den overgang van effecten. De Wiener Presse bevat, als feuilleton, de roman van een Duitsche Prinses Charlotte Frederike van Schwarz- burg Sonderhausen. Do prinses bewoonde met hare onlangs gestorven moeder, vorstin Güntheim von Schwavzburg Son derhausen een hotel in Interlaken en zag daar dage. lijks onder de vensters den stalknecht Hans Heinrich Judmet de paarden der equipages manoeuvreeren. De zwaar gebouwde Züricher was een model van manne lijke schoonheid. Daarbij had hij iets ridderlijks en voornaams, waarom hij door zijne kameraden werd benijd. Charlotte Frederike interesseerde zich sterk voor hem en verklaarde weldra aan hare moeder hem of geen man te willen hebben. De prinses was nog jong en had den stalknecht nooit gesprokenmaar zij bleef standvastig en was niet te bewegen van haar voor nemen af te zien. Eindelijk gaf hare moeder toestem ming Jud fe ontbieden en hem bekend te maken met hare liefde. De stalknecht was wel verrast maar vol strekt niet geneigd zoo maar dadelijk toe te slaan, en eerst langzamerhand gelukte het de prinsesdie g een schoonheid wasmaar een beminnelijk karakter bezat, de wederliefde van Jud te gewinnen, die meer en meer tot de overtuiging kwam, dat hij aan de zijde der prinses gelukkig zou worden. Toen de moeder hare toestemming tot het huwelijk had gegeven koste het nog zeer veel moeite den regeerenden hertog van Schwarzburg Sonderhausen te bewegen eveneens zijne toestemming te verleenendoch de standvastigheid van Charlotte en de goede eigenschappen van Jud misten ook bij hem hunne uitwerking niet. Laatstgenoemde werd in den adelstand verhevenwaarop de Zwitser- sche bondsraad het overige deed, door hem als kapitein bij den grooten staf te plaatsen en generaal Dufour telde hem tot zijn beste officieren. Het huwelijk was in alle opzichten gelukkig en Jud verwierf zich door zijn flink en eerlijk karakter en zijn goede eigenschap pen de achting in alle kringen. Na een huwelijk van 8 jaren stierf Jud diep betreurd door zijn jeudige weduwe. In de polytechnische vereeniging te Stettin heeft de klokkengieter Voss eenige mededeelingen gedaan over de Keizersklok te Keulen. Hij verklaart dat het 2 maal mislukken van het gieten geen aanleiding tot verwijt kan zijn, want dat dit bij een klok van zoo groote afmetingen ieder kan gebeuren. Ter plaatse echter waar de klepel tegen de klok slaat is deze te dun en de verhouding tot de dikte op andere plaatsen niet juist. De rand is niet scherp genoeg, zoodat de toon gedempt wordt. De klok is 50 centenaars zwaar der dan zij behoorde te wezen en de ooren waaraan zij hangt zijn te licht, zoodat zij vroeg of laat naar beneden zal storten. Das wird ein Plump geben! De bewegingen van den slinger zou men wel beter krijgen. Verkoopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing a de voorwaardenwaarop door den commissaris des konings in de provincie Frieslandte Leeuwardenop den 26en November a. zal worden aanbesteed het vier jarig onderhoud der rijks-telegraaflijnen en gebouwen, onder beheer van den waterstaat in Frieslandingaande met den len Januari 1876 en eindigende met den 31en December 1879in acht perceelende voorwaarden, waarop door den commissaris des konings in de pro vincie Overijsel, te Zwolle, op den 26en November a. zal worden aanbesteed: het onderhoud van de rijks- telegraafkantoren te Deventer en te Zwolle, gedurende de jaren 1876, 1877 en 1878 in twee perceelen; c de voorwaarden, waarop door het departement van marine op den 30en November a. zal worden aanbe steed: de levering van wollen stoffen en uitrustings goederen, als: laken, galons, sabelkwastenhoorn- snoeren patroontasschenscheedenriemen schakots, knoopen, trommen, hoorns, dassen, borstels, zijden doekenovertrekken voor matrassenbedlakens enz. Te Ylissingen is eene smederij met huis en erve staande en gelegen op de Kleine of Rittemsche Markt, wijk G n° 62 en 63. Verkocht voor/3370. Tlicrmomcterstand. 16 Nov.'sav. 11 u. 44 gr. 17 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u.52 gr. 's av.6 u. 49 gr. TWEEDE KAMER. Zitting van 'ÏV oensdag 17 November. (Per telegraaf.) De kamer heett de beraadslagingen over de Indische begrooting voortgezet. Bij de afdeeling „Burgerlijke openbare werken" werd de post van f 300,000 voor de havenwerken te Batavia met 56 tegen 11 stemmen aangenomen. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 17 November. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Lambrechtsen van RitthemDron- kersvan Hoek en Tak wegens ambtsbezigheden Snouck Hurgronje, ongesteld, en Lutcijn. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden na voorlezing goedgekeurd. Eene missive van gedeputeerde statenhoudende goed keuring der begrooting van de schutterij voor 1876, wordt voor kennisgeving aangenomen. Geschiedt voorlezing van een adres der nachtwakers, die verzoeken 1° dat hunne jaarwedde zonder kor ting aan hen worde uitbetaald, en 2° dat hun pen sioen uit de gemeentefondsen, evenals ieder beambte, voortaan moge ten goede komen. Bij hunne aanstelling is namelijk bepaald, dat van hunne jaarwedde ad f 130 zekere somf 40 niet te boven gaandezal worden afgetrokken ten behoeve „van hunne wegens cuderdom of gebreken ontslagen dienstbroeders." Dit adres wordt'o'p advies gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Mede wordt in handen van burgemeester en wethou ders gesteld een adres van A. J. Sanderse alhier, die zijn leedwezen betuigt over de afwijzende beschikking op zijn vroeger adres betreffende het verlengen van het genot van wachtgeld, en thans verzoekt dat de raad hem alsnog een wachtgeld of pensioen toekenne. Hij beroept zich daarbij op art. 3 der verordening regelende het pensioneereu enz. der gemeente-ambtenaren en op een in en door den gemeentedienst ontstaan lichaamsgebrekwaaromtrent hij twee attesten van den heer J. B. Haringman en ,van dr. J. O. de Man heett overgelegd. De benoeming van mejuffrouw M. Brons Boldingh, te Hoorn, tot eerste hulponderwijzeres op school A, is op haar verzoek ingetrokken, op grond dat lichaams zwakte haar verbiedt zich langer aan het onderwijs te wijden. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd tqt het oproepen van sollicitanten en in de vacature tijdelijk te voorzien op de wijze als henin overleg met den schoolopziener en de hoofdonderwijzeres, het meest raadzaam zal voorkomen. Van den heer mr. M. Verbrugge is een verzoek ingekomen om eervol ontslag als curator van het gym nasium alhier, welke betrekking hij sinds 4 Novem ber 1845 heeft bekleed. Dit ontslag wordt verleend onder dankbetuiging voor de bewezen langdurige diensten. De rekening van het bestuur der Middelburgsche muziekvereeniging betreffende de concert- en gehoorzaal over 1874 75 en de begrooting voor 1875/76 worden goedgekeurd. Vervolgens wordt vastgesteld een staat van aange slagen personen in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1875, wier aanslag tengevolge van vertrek naar elders of overlijden geheel of gedeeltelijk als oninbaar is voorgedragen. Het totaal bedrag is 763.26. Door de in de zitting van 20 October jl. benoemde commissie is rapport uitgebracht omtrent het in hare handen gestelde adres van C. van Loopik en 30 andere broodbakkers alhier, houdende bezwaren tegen art. 127 der nieuwe politie-verordening, waarbij bepaald wordt dat de brooden van vijf hectogrammen en zwaarder moeten voorzien zijn van duidelijke naam- engewichts- cijfers. De commissie acht de door adressanten aangevoerde bezwaren, al3 zou de maatregel practisch onuitvoerbaar zijn en gevaar bestaan dat de bakkers bij- strenge controle iederen dag beboet zouden worden, onge grond. De beweerde practische onuitvoerbaarheid wordt door de ondervinding wederlegd, daar vroeger het merken van het brood ook verplichtend was en ook thans nog vele bakkers, die het adres mede enderteekend hebben, hun brood steeds van een duidelijk merk voorzien. De door adressanten te kennen gegeven vrees behoeft, zegt de commissie, niet te bestaan bij den bakker die bekwaamheid in zijn vak aaa goeden wil en oplettendheid paart; een geraadpleegd deskundige heeft deze meening bevestigd, en indien eene te strenge controle hen bezwaren mocht, zou ongetwijfeld billijkheid ter hunner bescherming opkomen. Adressanten verklaren geen begrip te hebben van „de noodzakelijkheid, ja zelfs niet van het nut" der bepalingde commissie refereert ten deze aan de motieven die den raad, in openbare zitting, tot de vaststelling der bepaling hebben geleid, maar zij heeft daarenboven door eigen onderzoek harer leden, de nuttigheid en de noodzakelijkheid, in het algemeen belang der bur gerij, bevestigd bevonden; bij weging toch, door éen harer leden, van vijf brooden a 1 kilogram zijn drie brooden te licht bevonden en wel2 brooden 15 gram en 1 brood 45 gram, door een ander lid van 8 brooden twee brooden 20 gram, een brood 50 gram te licht. Zonder beraadslaging wordt met algemeene stemmen, overeenkomstig de conclusie der commissie, besloten de bepaling te handhaven. Voorts is een voorstel van burgemeester en wethouders ingekomen om de heffing van het zoogenaamde kaai- geld van zeeschepen en stoombooten, die in de bin nenhavens of kaaien der gemeente verblijven, te doen ophouden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten, aan de directie der Zeeuwsche spoorboot maatschappij een oude houten kap in gebruik af te staan om die als bestelkantoor te plaatsen op de kaai bij de Nederstraat. Voor het recht van plaatsing op grond der gemeente moet f 1 's jaars worden betaald. Een amendement van den heer Jeras is aangenomen, tengevolge waarvan burgemeester en wethouders het recht hebben tot wederopzegging ais hun dit noodza kelijk voorkomt. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt aan den voormaligen veerman van het pontveer over het kanaal kwijtschelding verleend van door hem verschuldigde pacht, ten bedrage van f 26. Een paar voorstellen betreffende het onderwijs wor den, op voorstel van den heer van Eekelen, aange houden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat bij de opneming der boeken en kas van den gemeenteontvanger alles is in orde be vonden, zijnde in kas 19,682.625. Onder dankbetuiging aan de gevers is voor de oud heidskamer ten geschenke ontvangen: a van mr. T. A. Lambrechtsen alhier eene marmeren balustrade van het balkon van het woonhuis op de Rouaanscbe kaai wijk G n°134; b van de erven J. O. Schorer van de Souburgen truffels en bakken, gebruikt bij het leggen van den eersten steen der haven tijdens het bestuur van den gouverneur der provincie Schorer; c van den heer Maisonneuve alhier een vaandel door de zadelmakers gebruikt bij den gecostumeerden optocht op 9 en 10 Juli 1867. Naar aanleiding dezer geschenken deelde de voorzitter mede, dat bij den secretaris een nieuwe catalogus van de oudheidskamer in bewerking is, zoodat het wen- schelijk is dat ieder, die een eenigszins belangrijk voorwerp bezitten mocht dat hij in eigendom of bruik leen aan de oudheidskamer mocht willen afstaan, dit spoedig doe, opdat ook die voorwerpen dan nog in den catalogus kunnen opgenomen worden. Hij deed daartoe een beroep op alle ingezetenen. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene mededee- ing van het burgerlijk armbestuur dat een huisje op het Smidsbolwerk bij verkoop f 162 heeft opgebracht. Evenzeer wordt voor kennisgeving aangenomen do mededeeling van den voorzitter, dat van de heeren Jos Hertogs en II. Hertogs, te Antwerpen, een plan ingekomen om door een wandeldreef of bouh Vlissingen met Middelburg te verbinden. 0 Middelburg hierbij wel geen direct belang hec er toch voor haar een direct belang, zon oor- zitter zich heeft aangesloten bij de Inr ,rs van Vlissingen, Souburg en Koudekerke, die .pogingen zul len aanwenden van het plan te helpeny<v ezenlijken. Daar gebleken is dat de door den eer W. A. de Raadt als rijks-kommies tb jaarwedde ge rezen is tot v. cijfer v. 6- .rlijksche toelage der ge**- wijze n v achtgeid moet ophouden,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2