F 274. 1875. C 01.' K A N T. Donderdag 18 November. c°. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 17 November, de zoo 30 No- 9.40 10.4 10.15 10.25 Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Onder onze rubriek „Ingezonden stukken" in het bijvoegsel van heden, vindt men een uittreksel uit een brief, door eene te Menado gevestigde gehuwde dame geschreven aan hare te Middelburg wonende familie, en door deze tot onze beschikking gesteld. Wij hebben in bet geschrevene nagenoeg niets veranderd. De be doeling met de opneming van het fragment was vooral de algemeene aandacht te vestigen op den toestand, waarin sommige onzer landgenooten in Oost- Indië zich op het oogenblik bevinden. De overrompe ling der hoofdplaats van de residentie Menado, door een vijftigtal brutale inlanders van de naburige eilanden op klaarlichten dag gewapenderhand volbracht, werpt op dien toestand een scherp en verontrustend licht. Men zal uit deze gebeurtenis, die hoven alle verwach ting gelukkig is afgeloopen en slechts eene zedelijke nederlaag van niet geringe beteekenis voor het Neder- landsch gezag tengevolge heeft gehad, naar wij hopen deze waarheid leeren, welke zeer eenvoudig schijnt, maar toch aanhoudend uit het oog wordt verlorenwil men eene kolonie, uit eilanden bestaande, die over eene zeer groote uitgestrektheid op de zee verspreid liggen, onder zijn gezag houden, dan is in de eerste, tweede en derde plaats onvermijdelijk noodzakelijk eene vol doende zeemacht. Ware op de reede van Menado een enkel oorlogschip aanwezig geweest, de onbeschaamde aanval der roovers zou misschien niet absoluut onmi& gelijk geweest zijnmaar hoogstwaarschijnlijk -zouden zij het niet gewaagd hebben zich te vertoonen op eene plaats, waar zij overtuigd konden zijn dat men in de mogelijkheid was, hetzij hunne aankomst te verijdelen, hetzij hunne vaartuigen bij den terugtocht te vernielen. Wij weten dat de Atchin-oorlog op het oogenblik een groot gedeelte onzer strijdkrachten in beslag neemt. Maar de ware oorzaak van het kwaad ligt dieper. Zij is gelegen in zorgeloosheid. Wanneer gedurende eenige jaren een oorlogsstoomschip op eenig station in den Indischen archipel niets te doen heeft gehad, is men dadelijk geneigd tot de gevolgtrekking dat hot schip daar onnoodig is. Zoo redeneert men hier te lande en in Indië van conservatieve zijde zoowel als van liberale, gelijk met de stukken in de hand ongetwijfeld gemak kelijk ware aan te toonen. Van zuinigheid nu, hetzij zij een liberaal of een con servatief kleed drage, mag geen sprake wezen wanneer het er op aankomt het leven en de veiligheid onzer landgenooten daar ginds te besehermen. Zijn wij niet hij machte om op onze afgelegen buitenbezittingen naar behooren oorlogschepen te stationeeren, dan moe ten onze vestigingen daar worden ingetrokken. Dat laatste zou zeker voor ons gezag zeer gevaarlijk wezen en den Nederlandschen naam in Azië geen goed doen. Maar het zou toch misschien nog minder erg wezen dan dat, gelijk nu het geval is, een hooggeplaatst ver tegenwoordiger onzer regeering, zijne woning, waar boven de Nederlandsche vlag haar plooien beschermend ontrolt, tot het verrichten van zijn dagelijkschen dienst voor eenige uren verlatende, reden heeft om vrees te koesteren dat zijn gezin tijdens zijne afwezig heid misschien door een hoop gewapende roovers zal worden overvallen en uitgemoord. Heden namiddag is, voor zoover men kan nagaan met gunstig gevolg, een der twee duikers, bestemd voor den aanvoer van gas naar de overzijde van het kanaal alhier (bij het spoorweg-station enz.), gezonken. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne zitting van heden de gemeentebegrooting voor 1876, bedragende iü ontvangst en uitgaaf eene som van 158,970.66, met algemeene stemmen aangenomen. Volgens eene mededeeling van den Folgischen minister van openbare werken aan het gemeentebestuur van Gent zal de overeenkomst met Nederland, betreffende de verbetering van het kanaal van Neuzen naar Gent binnen zeer korten tijd aan de goedkeuring der Belgi sche kamers onderworpen worden. In verschillende groote bladen i'&est men de volgende advertentie De directeur der Stoomvaart-maatschappij Zeeland maakt bekend, dat twee harer stoomschepen, tengevol ge van averij in reparatie zijnde, de dagelijksche dienst tusschen Vlissingen en Londen vooreerst wordt geschorst. Aangezien de inrichtingen te Sheeruess, waar tot heden de overladingen voorloopig plaats vonden, in dit seizoen voor de reizigers veel te wenschen overlaten, en de groote werken te Queenboro nu weldra zullen voltooid zijn, zal de dagelijksche vaart worden hervat zoodra zij via Queenboro zal kunnen worden geopend. Amsterdam, 15 November 1875. De averij van het stoomschip „Stad Middelburg," welke bij het aankomen aan het havenhoofd te Sheerness veroorzaakt isbestaat in het breken van den cilinder. Met ingang van den 18en dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Hulst op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot 3 uren namiddags en van 6 tot 7 uren na middags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Z. M. da koning zal morgen uit 'sHage naar het Loo vertrekken. Volgens het Haagsche dagblad neemt H. M. de koningin steeds in beterschap toe en kan zij eiken dag reeds eenigen tijd het bed ve' 'aten. Door het hoofdcomité van de Nederlandsche vereeni- ging Het Roode Kruis is ontvangen de som van f 2750.50zijnde de opbrengst van een fancy-fair welke onlangs door eenige dames te Zwolle is gehouden en welke bestemd was tot verzachting van het lijden der zieke en gewonde krijgsliede in den oorlog met Atchin. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben in hunne zitting van gisteren aangenomen het voorstel tot het verleenen van eene subsidie groot f 2000 aan de op te richten industrie-school voor meisjes te 's Hage. De gemeenteraad van Zwolle heeft op voorstel van den heer van der Voort bepaald dat met den len Januari a. het aldaar verboden zal wezen om hon den als trekdieren te bezigen. Blijkens de Staats-courant van heden zal het hof den lichten rouw aannemen voor drie dagen wegens het overlijden van huDne koninklijke hoogheden de prinsen Adalbert en Carel Theodor van Beieren. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de wetten van 9 dezer tot verandering der grens tus schen de gemeenten 's Gravendeel en Strijentot vast stelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curasao over de dienst jaren 1871 en 1872, en tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over het dienstjaar 1870. Benoemingen en besluiten. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Nijmegen, ter standplaats de gemeente Nijmegen, W. A. Halberstad, thans notaris te Zwartsluis; tot no taris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, W. Hoogvliet, thans notaris te Wageningen. legsr. Voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch Indië, te rekenen van 1 Mei a.de le luitenant F. J. Haver Droeze, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, gedetacheerd hij de krijgsschool. Kerknieuws. De heer J. W. F. Rothpredikant bij de Eben- Haëzsr-gemeente te Kaapstad, en die zich daarna voor eenigen tijd in Nederland heeft opgehouden, heeft thans een beroep aangenomen als predikant der First Hellend Presbyterian church at Milwaukee (Wisconsin, Noord- Amerika.) Gemengde bericlilen. Op de werf der heeren van Zeijlen Decker alhier is heden namiddag te 5 uren door het omslaan van een daar geplaatsten bok de werkman M. Frangois in het dok gevallen, waardoor hij eene ernstige verwon ding aan bet hoofd kreeg. Hij is dadelijk naar zijne woning vervoerd, waar hem door dr. Meemeling de noodige hulp werd verleend. De persoon van A. de Vos, die den 9fn dezer uit de gevangenis alhier ontsnapte, is in zijne geboorteplaats Stekene in België gevat en overgebracht naar de ge vangenis te Dendermonde, om een gevangenisstraf van een maand te ondergaan, waartoe hij vroeger aldaar veroordeeld was. Gisteren heeft een man te Vlissingen getracht door ophanging zich van 't leven te berooven, doch werd door een der buren nog bij tijds atgesneden, zoo dat men hoopt hem in het leven te zullen behouden. Huiselijke twisten moeten, naar men vermoedt, aanleiding tot deze daad gegeven hebben. Te Maastricht zullen zich opnieuw 200 Duitsche zusters Ursulinnen, uit Dusseldorf afkomstig, neder zetten. Te Brouwershaven is een schoener, de Furstelega, komende van Pitea (Zweden) als bijlegger binnenge- loopen met 9 voet water in het ruim. De bemanning weigert met het lekke vaartuig de reis voort te zetten. De omstreken van 's Hertogenbosch zijn thans door het hooge water zoodanig in eene zee herschapen dat de stad met een groot gedeelte der omliggende streken buiten alle gemeenschap verkeert. Vele ingezetenen van Hellevoetsluis hebben bij adres den minister van binnenlandsche zaken verzocht hen niet, door het rooien van de hoornen op den straatweg naar Brielle, van hun eenigen eenigszins beschaduwden wandelweg te berooven. Een inzender in de N. Eott. Ct. dringt aan op de spoedige plaatsing van een licht op het Noorderhoofd van den Nieuwen Eotterdamschen waterweg, daar dit hoofd bij de laatste stormen met hoog water bijna niet zichtbaar was en het vaarwater er vlak langs loopt. Men leest in het HandelsbladGisteren avond, omstreeks 7 uren, helde de heer Tangen, gepensio neerd Oost Indisch ambtenaar, aan eeu huis op het 's Graveuhekje te Amsterdam, waarin mevrouw Tan gen woontvan wie hij gescheiden leeft. De heer Tan gen had het voornemenomzooals hij hedenmorgen aan den commissaris van politievel-klaarde, zijn vrouw en zich zelf dood te schieten. Nauwelijks was de deur door eene dienstbode geopendof de heer T. loste dade lijk een schot, gelukkig zonder de meid te rakeD, die, terwijl de dader het huis inliep, op de stoep en op straat om hulp schreeuwde. De heer ,T. doorzocht daarop het huismaar vond zijne vrouw niet, die afwe zig was. Hij verborg zich onder een ledikanten werd daar door de inmiddels aangerukte politie gearresteerd. Men vond bij hem een revolvermet nog twee schoten geladen benevens honderd patronen. Door gedeputeerde staten der provincie Groningen is bepaaldter voorkoming van gevaar van brand, dat de ketels der stoombooten, in die provincie varende, voortaan niet meer met turf, maar met steenkool of cokes zullen moeten worden gestookt. Naar men verneemt, is de heer von Biiltzingslöwen, het verdienstelijk lid van „Het Eoode Kruis" in Ned. Indiëte 's Gravenhage aangekomen en afgestapt in het hotel de Oude Doelen. Het prachtige lokaal „Odeon" te Amsterdam is uit de hand verkocht voor 53,000 aan de makelaars A. H. Hedden, J. F. Barghoorn en H. Buissant des Amorie ten behoeve der vrijmetselaars.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1