HOTEL DE L1IPERËR, BUITENLAND. Algemeen Overzicht. SUdanus. Rue Neuve te Brussel. Prtfzen van Effecten. 5 f en dus van den armen Javaan is en de vorige minister dit introken verwonderde zich dat deze minister daar niet reeds op terugkwam. Want er zijn dessa-gronden aan particulieren afgestaan en nu heeft juist de_ agra rische wet willen waken tegen dien z. g. vrijwilligen afstand van grond aan Europeanenzullen die Europea nen dezelfde rechten en verplichtingen hebben als de Javaan, vraagde hij. Daarop kwam hij tot de zaak der conversiemerkte op dat de directeuren bepalingen hadden gemaaktdie echter door den raad van Indië, als in het nadeel van den inlanderwaren afgekeurd, en gaf den minister in overwegingalvorens een be slissing te nemenbij mannen te rade te gaandie volkomen met agrarische toestanden vertrouwd zijn. De heer van der Hoeven antwoordde den vorigen spreker dat het rapport niet geheimmaar de zaak nog niet voor discussie rijp ismaar betoogde^ er verder uit dat thans zou gebleken zijn dat commerciaal grondbezit uitzon dering is en geen regel. Codificatie der agrarische verordeningen was dan ook z. i. urgent. De minister gaf nader te kennen dat het rapport, nog slechts eenzijdig, slechts een element van het onderzoek is, dat de Indische pers in deze zaak door bespreking nuttige adviezen geven kan, maar dat het voorbarig zou zijn als de minister zich nu reeds in bespiegelingen begaf. Wat het niet herstellen van art. 6 betreft verwees de minister naar de memorie van ant woord op de loopende begrooting. Afstand van grond aan niet-inlanders is door de Indische regeering verbo den; de minister meende echter dat dit verbod moeilijk was te handhaven, maar heeft toch den gouverneur- generaal geschreven dat regeling met het oog op de belangen van den inlander moet geschieden. De heer Nierstrasz had geconstateerd dat de nieuwe administratieve indeeling in de Vorstenlanden reeds ondoelmatig bleek en voorts de aandacht vestigende op het groote gevaar der toenemende bedevaarten naar Mekka dat de hoofden hun zonen tot priesters op leiden. Van het eerste, meende de minister echter, kan nu nog niet blijken, terwijl hem van het laatste niets bekend was. Nog wees de heer Nierstrasz er op dat in Kadoe onrechtmatig grond aan den inlander wordt ontnomen. Bij art. 35a. bleek, op een vraag van den heer van den Berch, dat op Celebes een geheel nieuw stelsel van belastingheffing zal worden ingevoerd. Bij art. 46 kwam de heer Mirandolle er tegen op dat de kosten voor nieuwe koffiepakhuizen onder het civiel bestuur en niet onder openbare werken werden gebracht; het personeel van den waterstaat was uitge breid omdat het civiel bestuur knoeiwerk leverde, en nu brengt men er deze pakhuizen toch weder toe. De minister, zeide hij, gaat hiermede een weg van reactie op, waartegen de traditiën der liberale partij strijden, en hij wenschte dus de zaak afzonderlijk te zien be handeld. Maar de minister kon daarin niet treden; de waterstaat was georganiseerd voor de groote werken, waartoe technische kennis behoort, maar nooit was het de bedoeling geweest hem alle, ook de eenvoudigste werken op te dragen. De heer Mirandolle hield echter vol dat er tegenspraak was in 's ministers ver klaringen en stelde als amendement voor deze post, op deze plaats, uit de begrooting te nemen. De minister verdedigde zijn standpunt, waarin hij geen tegenstrij digheid vond, en betoogde nogmaals dat de voorgestelde regeling eenvoudiger was; de heer Nierstrasz verde digde de uitbreiding van het getal pakhuizen als in 't belang der bevolking, en merkte tevens op dat bij beter toezicht de kofïïeopbrengst veel grooter zou zijn, terwijl hij het amendement bestreed, als de koffiezaak op den achtergond stellende. En daarop werd het amendement met 36 tegen 29 stemmen verworpen. Bij art. 50 vraagde de beer Nierstrasz naar de resul taten der overwegingen omtrent de verbetering van het boschwezenwaarop de minister eenige inlichting verstrekte. Bij artikel 53 bleek, in antwoord op vragen der heeren van Asch van Wijck en Fabius, dat mettertijd ook Ned. Guinea in de stoompakketvaart zal worden opgenomen en dat op dit oogenblik een oorlogschip derwaarts is gezonden. Ten slotte werd de discussie over de afdeeling onder wijs enz. geopend met eene rede van den heer Saaij- mans Vader, die betoogde dat het onderwijs het gods dienstig element moet opnemeD, dat de regeering ook moet zorgen voor het zedelijk belang der bevolking, dat men niet neutraal kon zijn tegenover het Christen dom, en dat men wel is waar geen dwang moest bezigen om het in te voeren, maar toch de blijde boodschap moest verkondigen. geling van het misbruik van sterken dank worden voorgesteld in den geest der voorstellen van de staats commissie voor het strafwetboek. Zittingvau Dlosdag 16 ÏUovcm ber. (Per telegraaf1) Bijna de geheele zitting was gewijd aan de voort zetting der discussie over het Indisch onderwijswaar omtrent verschillende opinies werden ontwikkeld. De minister handhaafde de volkomen neutraliteit der regeering en betoogde dat deze noch het Mohammeda nisme bevordert, noch het Christendom tegenwerkt. (Per telegraaf.) De nieuwe, door den minister van financiën toege zegde belastingontwerpen zijn reeds bij den raad van state aanhangig. Afschaffing van den zeepaccijns, zonder verlies voor ue schatkist, is daaronder begrepen. ™^ra*Stwaga „wor(lt de indiening verwacht van een 7or, 1 afschaffing der meeste leges en emolumen ten wegens de in- en uitgaande rechten en accijnsen. t\Jn van financiën is op een verjaging van patentenwet/'n3 eht en °P een b^ening van de Misschien zal een speciale strafwetgeving tot beteu- Alweder hebben de groepen der linkerzijde van de Fransche nationale vergadering een nederlaag geleden. Tegen gisteren was aan de orde gesteld het wetsont werp op de samenstelling der gemeentebesturen, waar. bij vooral de quaestie om de verkiezing van maires weder aan de gemeenteraden op te dragen een scherp debat zou uitlokkenen dat waarschijnlijk aanleiding zou geven tot bespreking van de geheele binnenlandsche politiek. Dit wilde de rechterzijde gaarne vermijden en zij be dacht daarom voor te stellen de discussie over dit wets ontwerp te verdagen. Dank zij de intriges van de heeren de Brogiie en Levèfre Pontalis en de betreurens waardige onstandvastigheid van de groep Lavergne is dit denkbeeld gelukten het mooiste isdat het zelfs namen3 deze groep door den heer Delacour werd voor gesteld. Natuurlijk was de heer Buffet er zeer mede ingeno men en bij zonder geneigd om het status quo te hand haven. Zoodra dan ook het voorstel door den heer Delacour was gedaan en verdedigd en door den heer Bérenger bestreden nam de heer Buffet het woord om het te ondersteunen. Hij maakte tevens van deze gele genheid gebruik om de politiek der regeering, te verdedigen. Na te hebben betoogd, dat het zeer wenschelijk was om de beslissing der aanhangige quaestie aan de vol gende kamer over te laten verklaarde hij, dat de re geering bij hare optreding een programma had samen gesteld hetwelk de opinie van alle leden van het kabinet bevatte en waarvan het essentieele punt was: handha ving der wet van 20 Januari 1871. Maar terwijl de regeering voor zich het recht heeft gevraagd om de maires buiten de gemeenteraden te benoemen heeft zij zich verbonden hen zooveel mogelijk uit de gemeente raadsleden te nemen, en deze verbintenis is zoo ge trouw mogelijk nagekomenwat de minister door mededeeling van het aantal benoemingen buiten en uit de gemeenteraden trachtte te constateeren. Door thans de wetgeving te veranderen zou men zeide hij de gemeentebesturen désorganiseeren, want als de maires moeten worden genomen uit de leden van de gemeenteraden zouden sommigen hunne maires niet aan hun hoofd kunnen behouden, die de sympathie der bevolking genieten. Het zou onrechtvaardig wezen de maires los te laten die, terwijl zij strijd voeren met den gemeenteraad, hunne betrekking uit toewijding aan het land hebben aanvaard. Thans ging de vice-president van den ministerraad meer tot de algemeene politiek over en besprak in de eerste plaats de houding die het kabinet in de aan staande verkiezingen denkt aan te nemen. Zeer voor zichtig verklaarde hijdat de president der republiek volgens de contitutie de mannen zal verkiezen, die de verkiezingen zullen leiden, doch indien het tegenwoor dige kabinet alsdan nog aan het bewind mocht wezen dan zullen die verkiezingen vrij, eerlijk en zuiver plaats hebben. Men zal niet kunnen zeggen, dat het land ooit op eerlijker wijze zal zijn geraadpleegd en het antwoord van Frankrijk zal oprecht wezen. Niet al leen zal het ministerie de vrijheid der verkiezingen niet schenden, maar het zal al zijn krachten inspannen om die te beschermen en te handhaven. Juist daarom heeft de regeering de unominale verkiezing gevraagd. In antwoord op eene vraag van den heer Gambetta ver klaarde de minister, dat de sociale toestand vóór de stemming over de verkiezingen op Donderdag jl. zeer gevaarlijk was, maar sedert dien tijd is er verbetering gekomen. Wat een geluk toch, dat die stemming ten gunste der regeering is uitgevallen, anders ware mis schien de commune uitgebroken! De minister zeide dit wel niet, maar het ligt in zijne woorden besloten, Zich beroepende op de opinie door de heeren Thiers en Jules Simon onder het keizerrijk uitgesprokendat de regeering het recht had hare opinie in de verkiezingen te steunen, maar geen officieele candidaten mochten stellen, zeide de heer Buffet: „Als kiezers en regee ring hebben wij het recht onze zaak voor de kiezers te bepleiten; het vaderland zal het recht hebben uit spraak te doen over onze politiek. Wij zullen het recht hebben te zeggen welke die politiek is. Wij zullen het zeggenindien gij denkt, dat deze politiek goed is steun haar dan; zoo niet, verkies dan candi daten die een andere politiek steunen. De beer Picard voerde nog het woord om te verklaren dat hij in de verdaging toestemde, omdat hij vreesde dat weder officieele candidaten zouden worden gesteld. De regeering zelve mocht zich daarvan al onthouden hare ambtenaren zouden het toch doen. Na nog eenige discussie en enkele opmerkingen over de bepalingen van het reglement van orde besliste de vergadering, dat de behandeling van het aanhangige wetsontwerp zou worden verdaagd, en werd tegen Vrijdag a. de derde lezing van dat op de verkiezingen aan de orde gesteld. Graaf von Arnim, die uitstel van straf verzocht heeft op grond van den slechten staat van zijn gezondheid, heeft een boek het licht doen zien: „Pro Nihilo! althans hij wordt voor den schrijver gehouden Vorge- schichte des Arnimschen Processes," dat voornamelijk ten doel schijnt te hebben aan te tooneu, dat von Arnim een slachtoffer is van de wraak van von Bis marck. Op grond van daarin vermeldde officieele docu menten is het' werk op verschillende plaatsen in beslag genomen, terwijl reeds een disciplinair onderzoek is ingesteld en er, volgens officieuse mededeelingen sprake van is, hem wegens landverraad te vervolgen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Men heeft van verschillende zijden het gerucht ver spreid, dat opgemeld Hotel met 1 Januari aanst. in andere handen zou overgaan. De ondergeteekende gevoelt zich verplicht dat ge rucht als OMWAAR te verklaren, en zich voortdu rend bij het reizend publiek aan te bevelen. Ch. DË KOSTER. Binnengekomen het brikschip Georgy, gezagvoerder Hontwather, komende van Engeland met kolen. Binnengekomen het schoonerschip Nerva, gezag voerder Larsen, komende met hout van Eiga voor Mid delburg. Binnengekomen de Noordsche bark Flora Chris- tiania, van Noorwegen met hout voor deze stad. 3 f 3 2$ pet. 3 5 5 5 5 5 n 5 ft 5 f 0 4$ pet. 4 4 4 6 92$ 93 58$ Oraanmarkten enz. Goes, 16 November. Kleinen aanvoer van alle arti kelen prijzen zonder verandering. Botterdam 16 November. Ter markt van heden waren aangevoerd 706 runderen, 156 vette, 2 nuehtere kalveren; 834 schapen, 342 varkens en 207 biggen. Eunderen le qual. 85, 2e qual. 60; kalveren le qua- 100, 2e qual. 80; schapen 75 cent. Vmssikgen, 16 November. Boter per kilogram 1.55 a 1.45. Eieren f 6.20 per 104 stuks. Amsterdam, 16 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 63$ dito dito dito 3 75$$ dito dito dito 4 99$| Aand. Handelmaatschappij 5 108 dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Eotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Kothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Eusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6" serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig.Hope C°.Leenin, Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2' Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito .1 Aand. Kiew-Brest dito Baltisehe spoorweg Oblig. spoorwegPotx-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864. Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 éi pet. 4 f 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 102 90 100$; 97$ 97$ 341 330 92$ 77 81$ 254 pet. pet. V pet. f V pet. 148 138 100 235 99$ 96$ 79$ 63$ 140 63 63$ 60$ 60 943 578 140$ 72

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3