BUITENLAND. Algemeen Overzicht. lanMabmcftten. 5 4$ pet. i f f T) f AAvertentiëiL menten komen hem onjuist of overdreven voor. De minister meent bovendien, dat de wetgever vooral met de belangen en wenschen van de bevolking moet te rade gaan. De minister heeft echter het wetsontwerp zóo gewijzigd, dat vooreerst de bevoegdheid tot uitoefening der tand heelkunde wordt gedefinieerden wel aldusde plaatse lijke behandeling van ziekten der tanden, der tand kassen en van het tandvleesch, en voorts de vakken worden genoemd waarover het examen zal loopendat door de commissie voor het geneeskundig examen zal worden afgenomen. Het examen zal loopen over de volgende vakken: a de ontleedkunde van de tanden, de tandkassen en het tandvleesch; b de physiologie van deze deelen; c de gezondheids-, ziekte-en genees leer van deze deelendaaronder begrepen de onderken ning der ziekten van de tandende tandkassen en het tandvleesch, waarvan de oorzaak algemeen is of in andere deelen zetelt; d de geneesmiddelleer en de recepteerkundevoor zooveel noodig tot het voorschrij- ven van plaatselijke geneesmiddelen bij de sub c be doelde ziekten; e de operatieve tandheelkunde en het nzetten van kunsttanden en gebitten. Hieruit blijkt dus, dat de bevoegdheid van den tand meester omschreven en het aanwenden van algemeen gevoelloos makende middelen, het voorschrijven van inwendige geneesmiddelen, alsmede het afleveren zelfs van plaatselijke middelen hem verboden wordt. De minister zal verder gaarne overwegen, na de wettelijke regeling van het hooger onderwijs, in hoever te voldoen zij aan den wensch van de geneeskundige ambtenaren en van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst om het onderwijs in de tandheelkunde te verbeteren, waarvan de minister de behoefte niet ontkent. Een door de Engelsche en Belgische dagbladen Zaterdag vespreid bericht uit St. Petersburg heeft groote onrust in geheel Europa verwekt. Het behels de niet meer of minder dan dat volgens besluit door den Czaar den 13en November te Livadia uitgevaardigd het geheel Russische leger mobiel werd verklaard. De drie divisies van het militaire distrikt van St. Peters burg moesten denzeliden dag gereed zijn en wel: de 24e divisie infanterie onder de bevelen van prins Bas- klai de Tolli Weimarn en de 2e divisie onder bevel van generaal Zimmermann. De 40" divisie had een gelijk bevel gekregen en de troepen in het Zuiden van het land waren reeds gereed. Natuurlijk vroeg men zich af wat dit beteekendeeen zuiver militaire oefening of wel een op handen zijnde bezetting van Turkije? Het laatste was echter moeilijk te rijmen met de vredelievende verklaringen der Rus sische regeeringdie in den laatsten tijd nog uitdruk kelijk waren herhaalden op grond daarvan maanden de dagbladen ook aan om het bericht geen onvoor waardelijk geloof te schenken. De feiten daarin ver meld waren echter zoo nauwkeurig omschreven, dat het allen schijn van geloofwaardigheid voor zich had. Gisteren echter kwam een bericht uit Berlijnwaarin werd medegedeeld, dat uit St. Petersburg het nieuwtje van Engelsche en Belgische bladen ten stelligste werd tegengesproken. Waarschijnlijk is uit Berlijn terstond om ophelderingen gevraagd en heeft men aldaar een geruststellend antwoord verkregen. Men noemt geen koe bont of er is een vlekje aanzegt het spreekwoord, en het zou niet te verwonderen zijn zoo er toch wel eenigen grond was voor het alarmeerende bericht, al is bet ook niet van zoo ernstigen aard als het aanvanke lijk scheen te zijn. Ter geruststelling kan o. a. ook nog dienen een tele gram uit Berlijn van Zaterdag, waarin uitdrukkelijk wordt verzekerd, dat Rusland bepaald voornemens is, omin het belang van den algemeenen vredeniet alleen in overeenstemming met de drie noordelijke mogendheden te handelenmaar met alle mogend heden die het Parijsche tractaat van 1856 hebben onderteekend. De Russische gezant te Konstantinopel, generaal Ignatief, ontkent ten stelligste, dat hij tegen den sultan en den groot-vizier een zoo onwelwil lende taal zou hebben gevoerd als hem door de ul tra- Sla viscbe organen is ten laste gelegd. Integendeel heeft hij met die personen steeds goede betrekkingen onderhouden en hij hoopt die steeds met alle leden van de Turksche regeering te zullen handhaven. Wat Turkije zelf betreft werd gemeld, dat het de aange kondigde voorstellen der mogendhedenonder het initia tief van Oostenrijk, vol vertrouwen tegemoet ziet, en volkomen bereid is de gewenschte waarborgen te ver- leenenzoodra de mogendheden, die het Parijsche traktaat onderteekenden, het daaromtrent eens zullen zijn. Bepaalde reden tot ongerustheid bestaat er dus voor het oogenblik nieten 't is weerplus de bruit et joeu de besogne Na de aanneming der arrondissementsgewijze verkie zing heeft de Fransche nationale vergadering het eene reactionnaire votum op het andere gestapeld. De groep-Lavergne schijnt ontrouw te zijn geworden aan de meerderheid van 25 Februari en zich geheel bij de1 rechterzijde te hebben aangesloten. Deze heeft terstond zooveel mogelijk partij getrokken van hare overwinning. Na eerst het aantal afgevaardigden voor Algerië van 5 tot 3 te hebben verminderd werd op artikel 21 een amendement van den heer Champvallier aangenomen luidende„De tegenwoordige wet is niet van toepas sing op de koloniën, wier vertegenwoordiging door een speciale wet zal worden geregeld." De rechterzijde wist wel wat zij deed. De koloniën hebben 7 republikeinschgezinde afgevaardigden naar de nationale vergadering gezonden en slechts éen lid aan de rechterzijde geleverdden heer Desbas- sayns de Richemont, die het amendement ten sterk ste heeft bestreden. Zijn behoud kon echter niet opwegen tegen het verlies van 7 republikeinen en met 350 tegen 316 stemmen sloot de vergadering voorloopig de koloniën buiten de vertegenwoordiging. Men kan dus rekenen dat 9 republikeinsche zetels zijn opge heven. Zóo constitutioneel is deze constitueerende vergaderingdat zelfs het recht om afgevaardigden te mogen verkiezen tot eene partij zaak wordt gemaakt. Wat de toekomst en de nieuwe verkiezingen ook mogen opleveren 't is te hopen dat Frankrijk spoedig van deze vertegenwoordiging zal worden ontslagen en daarop bestaat nu toch eindelijk gegronde hoop. De tweede lezing van de kieswet is afgeloopen; de derde zal spoedig volgen. Enkele quaesties zijn nog tot zoo lang aangehouden, als o. a. die over de verplichte uit oefening van het kiesrecht en die over de verkiesbaar heid van officieren van het territoriale leger in den kring van hun kommandement. Als deze zijn beslist en de aanhangige wetsontwerpen afgedaan wil de regee ring de ontbinding zoo veel mogelijk bespoedigen, en het is niet onwaarschijnlijk dat reeds in de eerste dagen van December deze vergadering voor goed uiteen gaat. De benoeming van senaatsleden zullen weldra plaats hebben. Tengevolge van de verspreiding der bende van Cas- tells hebben weder 73 Carlisten de vlucht naar Frankrijk genomen en 548 zich te Barcelona onderworpen, waar onder 5 aanvoerders51 officieren cn 3 priesters. Tus- schen Vittoria en Logrono hebben de troepen van don Carlos een belangrijke nederlaag geleden. Acht batal jons, die de aldaar door generaal Quesada aangelegde vestingwerken wilden verwoesten, zijn met groot verlies aan dooden afgeslagen. Volgens brieven uit Narvarre moet in het Carlistische leger groote ontevredenheid heerschen, tengevolge van den ongunstigen uitslag der laatste gevechten. Het uitbreken van de cholera in sommige gedeelten van Engelsch-Indie speciaal in Mahratta en Madras, zal waarschijnlijk tengevolge hebben, dat de reis van den prins van Walesdie overal met de grootste inge nomenheid wordt ontvangen niet zoo ver in het bin nenland zal worden uitgestrekt als aanvankelijk het plan was. Eergisteren zijn naar Indië vertrokken: van Rotter dam het stoomschip Friesland, gezagv. Bik, en van Nieuwediep het stoomschip Celebes, gezagv. Bakker. Het stoomschip Vesuvius, van Vlissingen naar Konstantinopel en Odessa, 8 dezer van Darthmouth vertrokken, is gister teruggekeerd met verlies van booten, nachthuis, kompassen, reelings, kaartenhut, lan tarens, stuurrad eu andere schade. Vier man der equipage waren gewond. Duikers zullen naar het gezonken stoomschip Willem kroonprins der Nederlanden gezonden worden om te trachten te redden wat mogelij k is, het geen zeer moeilijk zijn zal, dewijl men slechts met fraai weder kan werken. Er is eene overeenkomst getroffen om schip en lading voor 50 pet. der waarde te redden, na aftrek der onkosten, doch bij mislukking daarvan komen alle onkosten ten laste van de bergers. Handelsbl Volgens telegram van gezagv. A. Jorgensen, voerende het barkschip Riga,, is hij den 13en dezer te Shields (Engeland) gearriveerd. De Noord-Duitsche stoomboot Helena Burghart, gezagv. Wecker, vertrok heden van Vlissingen naar zee, bestemd naar Pillau, geladen met spoorijzers. Het Engelsche brikschip Geore, gezagv. Hogarth, schutte heden naar binnen, komende van Burnt Island, be stemd naar Middelburg, geladen met steenkolen. Graanmarkten enz. Rotterdam, 15 November. De aanvoeren waren ruim tarwe 10 a 20 cent lager; haver 10 cent hooger canariezaad 1 lager; overigens als voren. Amsterdam, 15 November. Raapolie op zes weken 42$. Lijnolie /29$- PrH zeil van Effecten. Amsterdam, 15 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 63$ dito dito dito 3 76 dito dito dito ,4 100 Aand. Handelmaatschappij 5 108 dito exploitatie Ned. Staatssp. 88 Loten stad Rotterdam. 3 92$ dito dito Amsterdam. 3 92$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 dito 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope &C°. 18556" serie 5 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 PoleD. Loten 1866. Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld 4$ pet. 4 4 4 6 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 pet. pet. V pet. pet. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. pet. pet. Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2" sec. 7 Brazilië. Obl. 1863 4$ dito 1865 5 pet. pet. 101$ 78$ 90$ 100$ 96$ 97 346 339 92$ 77$ 82$ 52$ 254$ 88 204 150 138 100$ 235 96$ 80 139 62$ 63$ 59A 59$ 940 576 140 71$ 98$ 16$ 14$ 51$ 21$ 62 58 53 99$ 78$ 44A 72$ 71$ 86 33$ 17$ 93 Prijzen wan coupons. Amsterdam, 15 November. Metall. 21.80; dito zilver f 22.90; Div. Eng. per 11.85; Eng. Portugal per£ 11.85: Spaansche piasters 1.22Amerikaanscbe dollars (in goud) 2.43$. Amsterdam, 13 November. Metall. 21.80; dito zilver 22.95; Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per ƒ11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans. f 47.45; Belg. ƒ47.45; Pruis, ƒ58.80; Hamb. Russen 32; Russe" in Z. R. 31$Poolsche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaansche piasters ƒ1.22; Spaansche bin nenlandsche 1.05$Amerik. dollars 2.43$; papier f 2.10$. Heden overleed onze geliefde moeder en behuwd- moeder Mevr. de Wed. van den WelEd. heer P. E. BELLINGWOUT, geb. Groeneveld. Weesp, J. C. BELLINGWOUT. 11 November 1875. Wed. J. J. BELLINGWOUT, Schoorman. Heden overleed ons geliefd jongste kindje, ruim drie maanden oud. C. J. VAN DER HARST. Middelburg, M. P. VAN DER HARST, 14 November 1875. van der Harst. Volstrekt eenige kennisgeving. Op den 13en dezer overleed te Veere, in den ouder dom van ruim 89 jaren, Mevrouw de Wed. REINE HENRIETTE VAN DEN BOSSE—Cook. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Ondergeteekenden betuigen hun oprechten dank voor de bewijzen van belangstelling, op den 13en Nov. 1875 ontvangen. J. J. LIEVENSE. M. F. LIEVENSE, van de woestijne.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3