I I ff li kanoniers 2' kl. K. Kooima en T. Westra, en de mineurs 1' kl. J. Carmigchelt en A. Brongers. Voorts is bij 's konings besluit bepaalddat ter zake van dezelfde krijgsverrichtingen de namen der volgende overleden militairen zullen worden ingeschreven in de registers van de kanselarij der beide ordente weten als ridder 4" kl. der Militaire Willemsorde: de le luit. der infanterie E. G. T. von Ende; de adjudant-onder officier der infanterie C. A. Letsch, en de korporaals der infanterie A. O. L. van der Burg (laatstelijk ser geant), en C. Schmidt, en als „eervol vermeld": de sergeant der mariniers P. A. Notenbos; de bootsmans leerling le kl. J. Kelbling; de trompetter der artillerie J. F. van Velsen, en de mineur 2e kl. C. Willemsz. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden kanonnier 2e klasse D. A. Mangain, van het koloniaal werfdepöt, tot het dragen van de Fransche medaille militaire, hem tijdens den oorlog tegen Duitschland in 1870 en 1871, toegekend. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Rucphen c. de gemeente Hoeven toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Oudenbosch c. a. en dit kantoor gelaten onder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer P. J. Bo- gaartde gemeente Rucphen toegevoegd aan het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Etten en Leur, en dit kantoor gelaten onder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer A. G-. J. Hamming. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Barneveld c. a. J. H. Wiersma, thans ontvanger der zelfde middelen te Borne. Onderwijs. Bij de in den Haag voortgezette akte-examens voor middelbaar onderwijs zijn toegelaten de heeren W. Melgerd, van Arnhem, voor aardrijkskunde; Gr. do Bruijne Pzn., van Zierikzeevoor staathuishoudkunde G. P. de Bel, van Haarlem, voor schoonschrijven, en A. Davidson, van Rotterdam, voor boekhouden. Eén candidaat voor boekhouden heeft zich teruggetrokken; afgewezen éen candidaat voor Fransch, éen voor Duitsch en éen voor boekhouden. De uitslag der akte-examens voor middelbaar onder wijs (afdeeling wis- en natuurkundige wetenschappen enz.) te Delft is als volgt 11 en 12 November: Geëxamineerd 2 candidaten voor de akte hoogere wiskunde. Beide afgewezen. 9 tot 13 NovemberGeëxamineerd 8 candidaten voor de akte lijnteekenen (éen candidaat was niet opgeko men). Afgewezen 3. Toegelaten 5, nl. de heeren K. Bes, van Warffum; J. H. Bronke, van Amsterdam; Chr. Laarman Wzn.van den Haag; W. van der Vliet van Harlingen, en H. J. van der Weele, van den Haag. De akte van boetseeren nog verleend aan den heer M. A. van Aken, van den Haag. Aan de hooge school te Groningen is Zaterdag tot doctor in de godgeleerdheid bevorderd de heer E. J. P. Jorissen te Groningen, benoemd hoogleeraar in de Transvaalsche republiek, na verdediging van een academisch proefschrift: Scheiding van kerk en staat. Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, kennis genomen hebbende van bezwaren gerezen tegen den heer P. J. R- Laan, laatstelijk predikant bij de Herv. gemeente te Maassluisacht zich verplicht te herinneren dat genoemde heer, na eerst tijdelijk van het dienstwerk te zijn ontheven, bij besluit van 12 April 1874 wegens krankzinnigheid, naar artt. 37, 37* van het Regl. op de Vacat., eervol ontslag heeft bekomen, dat hij dientengevolge uit den aard der zaak onbevoegd is tot uitoefening der Evangeliebedie ning en dat voormeld besluit nog steeds van kracht ia. (Kerk. Ct.) Voor het beroep naar de hervormde gemeente te Axel is door den heer H. J. den Boer, predikant te Ouddorp, bedankt. Bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Hazerswoude, bij Leiden, is beroepen de heer A. Brink, predikant te Neuzen. Marine en leger. Ter voldoening aan het besluit der jongste algemeene vergadering, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst een adres gericht aan den minister van oorlog over de keuring van mili ciens. De Maatschappij heeft reeds in 1873 hare bezwaren over deze zaak aan den minister kenbaar gemaakt en is toen uitgenoodigd hare wenschen nader te formuleeren. Dit geschiedt thans in haar adres, waarin ten slotte wordt gevraagd: 1° aanstelling bij eiken militieraad van eene plaat selijke keuringscommissie, bestaande uit drie genees kundigen, van welke minstens éen officier van gezond heid, terwijl een der leden als ophthalmoloog zitting neemt; 2" benoeming van eene of meer centrale commissiën uit een voldoend, in elk geval oneven getal leden be staande aan welke de herkeuring worde opgedragen 3° verbetering van de hulpmiddelendie bij de keu ring ten dienste staan 4° herziening van het bestaande keurings-reglement. Voor deze verbetering is wijziging der militiewet noodig, maar daar herziening dezer wet thans aan de orde komt, acht het bestuur het tijdstip juist geschikt tot het kenbaar maken van bovengemelde wenschen- Gemengde berichten. Zaterdag avond is door het muziekgezelschap „Eensgezindheid" te Vlissingen met fakkellicht eene serenade gebracht aan den heer O. J. Bekker, stads- muziekmeester aldaar, omdat het dien dag veertig jaren geleden was, dat hij tot die betrekking benoemd werd. Het muziekgezelschap is door het bewijzen harer hulde tegelijk de tolk geweest van de sympathie die alle leerlingen en oud leerlingen Voor hun leermeester ge voelen. Naar men verneemt is het op de vorige week te Zierikzee verkochte gebouw der voormalige bank van leening te Zierikzee "aangekocht met het doel om daarin eene Roomsch-katholieke school op te richten. Gisteren middag te 12 uren is op de Wester- Sefceldedicht bij Waarde, een zeilend scheepje (zooge naamde hengst) omgeslagen. De schipper en knecht zijn verdronken. Naar men ons mededeelt was het vaartuig uit Clinge. Men schrijft uit Twente aan Het Vaderland Feitelijk heerscht in Twente onder den boerenstand nog het eerstgeboorterecht, zoodat na overlijden der ouders de oudste zoon op de hofstede blijft wonen en de daarbij behoorende landerijen aan zich behoudt, ter wijl aan de andere broers en zusters het hun toekomende door hun oudsten broer in geld wordt uitbetaald, zoo- dra zij gaan trouwen. Tot zoolang blijven in den regel allen eendrachtelijk te zamen wonen. Om nu de beta ling der verschuldigde rechten van overgang te ont duiken, hebben de overigens nog al primitieve Twente naren een niet onaardig kunstje uitgevonden, namelijk de broers en zusters trekken gezamenlijk naar de griffie van de arrondissements-rechtbank en laten daar opmaken een akte van verwerping der nalatenschap en aanvaarding door den oudste der broeders. Vervolgens wordt op het kleinste zegeltje een verklaring van eigendom opgemaakt en daarin van die verwerping en aanvaarding melding gemaakt. Deze wordt geregistreerd en in de openbare registers overgeschreven, en daar mede heeft de nieuwe eigenaar voor ongeveer drie gulden rechten de geheele boerderij op zijn naam. Id het lokaal de Zonte Amsterdam, werd in de vorige week onder meerdere aanzienlijke zaken geveild een zeldzaam oud Haagsch tafelservies, hetwelk op bracht f 2970 een oud blauw Japansch tafelservies 610. De merkwaardige portretten van Gebr. de Witt, Oldenbarnevelt en Uytenbogaard brachten te zamen op 900. Twee portretten, geschilderd door Miereveld, te zamen f 900. Twee portretten door Verkoljete zamen f 755. In het Heerenveensch Advertentieblad komt de volgende advertentie voor: „Attentie. De ondergeteekendedie sedert eenige jaren misbruik van sterken drank gemaakt en op publieke plaatsen dezen en genen particulier meermalen in gesprekken als anderszins beleedigd heeft, heeft het vaste voornemen opgevat in het vervolg zoo min mogelijk sterken drank te gebruiken. Hij hoopt daar door zich het vertrouwen van het publiek waardig te maken, en verzoekt van allen gunst en recemandatie. Tjalleberd. Uw aller Dienaar, K. G. Schipper." Tengevolge van de vele regens is het water op de rivieren in de laatste dagen sterk gewassen. De IJsel in 24 uren niet minder dan 55 centimeter. De Maas bij Grave was in 3 etmalen vier meter gestegen. De waterstand aldaar is 9,69 M. boven A. P. Bij 10 M. boven A. P. begint de Beersche overlaat te werken en stroomt het water over den weg naar 's Hertogen bosch. Een onwillekeurige vergiftiging met doodelijken afloop heeft te Maastricht plaats gevonden. Een oude vrouw had pannekoeken gebakken en daarvan aan haar mede-inwonende buren medegedeeld. Deze laatsten, evenals de echtgenoot der vrouw, gevoelden zich na het gebruik van de koeken ernstig ongestelden een spoedig ontboden geneesheer constateerdedat zich vergiftige bestanddeelen in den koek moesten bevinden. Reeds is een kind van 5 jaren aan de gevolgen overleden, terwijl de andere lijders nog onder behandeling zijn. Een onderzoek is ingesteld. Met het boekdrukkersvak is het tegenwoordig in Berlijn zeer slecht gesteld. Dezer dagen werd door den penningmeester van het eertijds zoo bloeiende fonds tot ondersteuning van zieken geconstateerddat het aantal van hen, die achterstallig waren met het storten der bijdragen, nimmer zoo groot was als thans. Trouwens vele gezellen zijn zonder werk, tengevolge van het feit dat verschillende werkplaatsen gesloten werden, omdat de patroons geen verhooging van loon konden toestaan. Daarbij komt dat vele uitgevers thans elders laten drukkenwaarbij zij grootere besparingen maken. Indien de letterzetters in Berlijn niet verstandiger handelen dan tot nu toe het geval was, dan zullen zij weldra van werk ontbloot en verplicht zijnelders een middel van bestaan te zoeken; zoo althans schrijft de Kreuz- Ze ting. Verkoopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den schout bij nacht, directeur en kommandant der marine te Willemsoord op den 25™ November zal worden aanbesteed het on derhoud van de dok- sluis- en andere waterwerken van het maritime etablissement te Willemsoord, gedu rende 1876. finrgcrlijke stand. (Van 714 November.) Middelburg. Ondertrouwd: P. Nachtegaal, jm. 19 j., met J. Mortier, jd. 23 j. W. de Troije, jm. 25 j., met J. M. P. C. Schoe, jd. 30 j. M. J. C. Rijbering, jm. 30 j., met A. C. Jolmers, jd. 23 j. J. Geijsendorffer, jm. 26 j., met J. Roskam, jd. 22 j. Bevailen: A. C. Mantz, geb. Kouion, d. S. G. Groe- nenberg, geb. Koolwijk, z. W. Woutersen, geb. Schol ten, z. K. Carol, geb. Kambier, z. J. G. van Sluijs, geb. Schrier, z. J. E. Goor, geb. Snijders, z. A. M. Danielse, geb. Flipse, z. A. Pouwer, geb. Cornelisse, d. G. Hubrechtsen, geb. van Boxsel, d. (levenl.) N. Bos- schaart, geb. Ta venier, d. (levenl.) OverledenA. J. W. Risseeuw, wede. van H. Hoe- lands Janssen, 55 j. A. R. Arnaud de Callavon, d. 9 m. C. de Steu, man van J. Arendse, 73 j. J. H. van Tuijlman van L. Mulder, 65 j. C. Koene, vrouw van A. Nelisse, 59 j. (te 's Gravenliage). H. Landman, z. 5 j. (te Zierikzee). (Van 613 November.) Vlissingen. Gehuwd: H. B. Siegers, jm. 30 j. met M. M. van Sprang, jd. 19 j. BevallenA. M. van den Berg, geb. van Tongeren, z. J. A. Wels, geb. van der Min'ne, d. T. Christiaans, geb. Jonkman, d. J. Bötticher, geb. van den Boom gaard, d. J. M. C. Blondé, geb. Zonnekeijn, z. Overleden: H. M. Staring, d. 13j. M. C. Scholtenius, wed1", van B. Bekker, 66 j. P. Loois, d. 2 w. C. Naere- bout, man van J. Stroo, 62 j. J. M. Demeire, d. 3 m. J. Lemson, wed3. van F. D. L. Hinsch, 70 j. W. Leijnse, d. 11 d. W. C. Vemer, jm. 18 j. Goes. Gehuwd: J. A. Goedbloed, jm. 25 j., met P. J. Meijler, jd. 27 j. P. A. Rijkaart, wed', van J. Kouwer, 39 j., met P. Torbijn, jd. 33 j. Bevallen: P. Pennings, geb. Wolfaert, d. C. Goed hart, geb. van der Plasse. z. J. J. de Liefde, geb. Overbeek, d. C. M. Schouten, geb. Otto, d. M. H. Boosten, geb. Moobers, z. J. Kloosterman, geb. van der Bliek, z. M. Bruineshof, geb. Nonnekes, z. M. H. de Bruijngeb. Molenkamp, z. A. Kopmelsgeb. Geudeke, z. Overleden: J. Tavenier, wede. van M. Weesepoel, 65 j. W. C. den Hollander, d. 5 m. Zierikzee. Gehuwd: J. van Wezel, jm. 24 j., met K. van den Berge, jd. 23 j. J. Olree, jm. 23 j., met J. Renou, jd. 21 j. Bevallen: P. van Maanen, geb. Duson, z. A. van der Valk, geb. van Bloppoel, z. M. S. Dekker, geb. Friend, z. P. Schults, geb. de Voogt, d. C. Ëlscot, geb. de Graaf, d. E. C. Heuseveldt, geb. Harthoorn, d3. (tweel.) M. Stephout, geb. de Looze, z. Overleden: P. C. van der Valk, z. 1 m. J. M. van Burgh, d. 3 j. H. Landman, z. 5 j. J. M. Moermond, d. 2 j. T. Hagesteijn, man van H. C. Wessels, 36 j. M. P. Kramer, d. 6 m. M. Bezaans, wede. van C. Mos selmans, 79 j. J. Priem, man van A. Filé, 55 j. L. Kooijman, z. 2 j. Thermometerstand. 13 Nov. 's av. 11 u. 55 gr. 14 ,smorg.7u.55gr.'smidd.lu.50gr.'sav.llu.49gr. 15 'smorg.7u.47gr.'smidd.lu.49gr.'sav.6u.48gr. ^taten-Cieueraal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 15 November. (Per telegraaf.) De discussies over de Indische begrooting werden voortgezet. Een amendement van den heer Mirandolle, strekkende tot schrapping van den post voor vermeerdering van koffiepakhuizen, die hij beschouwde in strijd te zijn met vroegere liberale beginselen, werd met 36 tegen 29 stemmen verworpen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de tweede kamer ingezonden het antwoord op het voor- loopig verslag over het wetsontwerp tot regeling van de voorwaarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegd heid tot uitoefening der tandheelkunst en van de uit oefening dier kunst. Dat antwoord verschijnt nu eerst, omdat de minister eerst over dat ontwerp de genees kundige ambtenaren heeft willen raadplegen en eu blijkt het uit het antwoord, dat de meeste dier ambtenaren en de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst het beginsel waarop het ontwerp rustte hebben afge keurd. Daarentegen heeft de minderheid der genees kundige ambtenaren zoo uit een theoretisch als vooral uit een praetisch oogpunt dat beginsel verdedigd. De minister heeft dan ook geen reden om het ontwerp in te trekken. De tegen het beginsel aangevoerde argu-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2