i f BUITENLAND. Bismarck's aftreding. jattMsbmcMm. Aflvertentiên. Algemeen (heizicht. Prijzen van Effecten. Gisteren avond laat reeds, of in den afgeloopen nacht, is te Versailles de beslissing over het scrutin d arrondissement en het scrutin de liste gevallen, doch te laat, dat de heden morgen verschenen bladen den uit slag der stemming konden mededeelen. Dat de belang stelling en de spanning groot waren bleek reeds uit den grooten toevloed van afgevaardigden zoowel als van het publiek. De tribunes waren allen bezet en zooveel mogelijk waren alle leden der nationale verga dering opgekomen. Hoewel Thiers ongesteld was heeft hij toch de zitting bijgewoond. Reeds vóór den aanvang der zitting schijnt men te zijn overeengekomen de quaestie zoo spoedig mogelijk uit te maken en desnoods eene avond-zitting te hou den om tot de stemming te geraken. Het aantal rede naars schijnt beperkt te zijn geweest en zich te hebben bepaald tot de voornaamste partijhoofdendoch de telegrammen omtrent de zitting van gisteren zijn zóo kort, dat zij geen voldoend overzicht over den loop der zaak geven. Slechts blijkt daaruit, dat de heer Ricard het woord heeft gevoerd om het scrutin de liste te verdedigen, terwijl hij de unominale verkiezing eene schending van het algemeen stemrecht noemde. Hij prees het scrutin de liste o. a. ook aan op grond, dat het steeds conservatief liberale vertegenwoordigin gen had geleverd. Hoewel de heer Dufaure aanvankelijk niet het voor nemen heeft gehad om aan het debat deel te nemen schijnt hij het staande de zitting wenschelijk te hebben geacht ten gunste van het scrutin dl arrondissement tus- schenbeiden te komen. Na hem voerde nog Gambet- ta voor de andere wijze van verkiezing het woord en daarmede schijnen de discussies te zijn afgeloopen. De vergadering besloot tot geheime stemming bij hoofde lijke oproeping. Zooals wij zeiden was het resultaat daarvan heden morgen nog niet bekend. Met het oog op de verschillende berichten en geruch ten, die in de laatste dagen ten aanzien van den toe stand in Turkije in de Europeesche pers zijn rond gegaan is het geen wonder dat vooral hetgeen Disraëli daaromtrent heeft gezegd bijzonder de aandacht heeft getrokken. Dat de drie groote mogend heden: Rusland, Oostenrijk en Duitschland onderhande lingen voeren over de wijze hoe in Turkije een beteren staat van zaken te verkrijgen, kan wel boven allen twijfel verheven worden geacht. Het bericht dat Andrassy belast is een voorstel te doen, werd nog niet tegengesproken. En wat zeide Disraëli nu? „Ik ver trouw niet alleen, maar ik koester ook de overtuiging dat men het middel zal vinden om tot een voldoend resultaat te komen." En verder: „Zij, aan wien thans de leiding van onze zaken is toevertrouwd zijn door drongen van den waren aard en het gewicht der be langen van Engeland (bij de Turksehe quaestie) en zijn vast besloten die belangen te besehermen en te verdedigen." Uit de eerste zinsnede maakt de Pall Mall Gazette op, dat hoewel de minister niet rechtstreeks heeft gezegd welke ontwerpen tot interventie door de mo gendheden worden gesmeed, hij echter een zoodanig plan op het oog heeft. De Standard juicht vooral de uitdrukking van Disraëli over de handhaving der En- gelsche belangen zeer toe, terwijl Daily Telegraph er nog bijvoegt dat, wanneer H. M. het noodig mocht oordeelen haar toevlucht te nemen tot de wapenen, zij krachtig zou worden gesteund door een getrouwe tevredene en hooghartige natie. Alle bladen zijn een parig in hun lof over de voorzichtigheid en gematigd heid van den premier. Als nadere bevestiging der berichten omtrent onder handelingen tusschen de mogendheden kan dienen wat de te Rome verschijnende Opinione zegt, dat nl. wordt overwogen of het niet wenschelijk is een collectieve nota tot de Porte te richten, om er op aan te dringen, dat zij voldoende hervormingen invoere en die door de mogendheden doe waarborgen. De berichten loopen dus uiteen. In het eene wordt melding gemaakt van de drie groote mogendheden; het andere spreekt van een collectieve nota, maar dat over eene interventie wordt gedacht wordt van verschillende zijden bevestigd, en als men ziet wat de correspondent van de Times te Mostar aan dat blad schrijft zou men wanhopen of zonder interventie de zaken in Turkije wel in orde zullen komen. Hf) verhaalt, dat het bij een gesprek met Server Pachahem is geblekendat deze hooge ambtenaar volstrekt geen begrip heeft van den waren aard en den omvang van den opstand noch van de middelen om den vrede te verkrijgen. Een gesprek met de consuls van de vreemde mogendheden heeft den correspondent in de overtuiging bevestigddat de Porte niet in staat is de moeilijkheden té 'overwinnen waarmede zij te kampen heeft. 'tls een bekende taktiek van von Bismarck om in kritieke oogenblikken met zijn ontslag te dreigen. Zoo als bekend is laat de politieke toestand wel iets te wenschen over, daar verschillende door de regeering aangeboden wetsontwerpen, vooral die betreffende de strafwetgeving, heftige oppositie verwekken. De Magdeburger Zeitung meldt thans, dat hoewel von Bismarck het voornemen heeft om in de tweede helft van deze maand weder naar Berlijn terug te keeren, hij intusschen door intermediair van den afge vaardigde Lucius, die meermalen als zijn internuntius fungeert, aan zijne vrienden heeft doen weten, dat hij gaarne van zijne betrekking ontslagen zou worden, een wensch waarmede zijne familie hartelijk instemt. Er bestaat echter nog weinig uitzicht zegt genoemd blad dat de keizer het ontslag van zijn eersten raadsman zal aannemen. Men weet dat Z. M. het onmo gelijk acht hem door een ander te vervangen, doch er vrede mede heeft dat hij zich geruimen tijd aan de zaken onttrekt. De hoofdquaestie blijft echter maar wie den rijkskanselier zou vervangen. Van von Man- teuffel kan om zijn overijld, heftig en zenuwachtig karakter geen sprake wezen. De minister graaf Eulen- burg is in de hooge kringen zeer gezienmaar 't zou de vraag wezen of hij in den rijksdag voldoende gezag zou hebben. De Duitsche gezant te Parijs von Hohen- lohe, die onlangs nog als aanstaand rijkskanselier werd genoemd, zou die betrekking niet willen aannemen, en zoo zal er niets anders overblijven dan von Bismarck te houden. Een andere vraag echter, waarop reeds meermalen is gewezenis of de rijkskanselierzelfs indien hij volkomen hersteltin staat is om aan den toenemenden omvang van zijne werkzaamheden weerstand te bieden en de groote verantwoordelijkheid daarvoor te dragen, en of na zijn eventueele aftreding de tegenwoordige organisatie van het rijksbestuur kan blijven bestaan. Reeds meermalen is de noodzakelijkheid betoogd, dat een andere organisatie voor dat bestuur worde ontwor pen. Tegenwoordig komt bijna alles op de rijkskan selarij neder, en daar het bijna eene onmogelijkheid kan worden geacht om Bismarck te vervangen, behoort eene organisatie van het bestuur met verschil lende verantwoordelijke ministers tot de wenschen van allen die vreezen dat anders bij von Bismarck's aftreding ernstige calamiteiten zullen ontstaan. De rijkskanselier zelf denkt er echter niet aan een andere organisatie in te voeren en de vraag is daarom niet ongegrond, of de tegenwoordige geruchten over den wensch tot ontslag ook ten doel kunnen hebben zekere pressie op de nationaal-liberale partij uit te oefenen, met het oog op de aanhangige strafwetgeving? Rusland. Gisteren avond schutte te Ylissingen naar binnen, na op de reede anker en ketting verloren te hebben, het Engelsche barkschip Jane Bargull gezagvoerder John Burnieke, van Engeland met steenkolen bestemd naar Middelburg. Het Duitsche stoomschip Fried. Kruppgezag voerder Arnoldis van Ylissingen vertrokken naar zee, bestemd naar Nicolayef, geladen met spoorijzers. Graanmarkten enz. Gekt, 12 November. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 27.—rogge op staal ff. 15.75gerst fr. haver fr. 23.boekweit ff. 16.paarden boonen fr. 20. koolzaad ff. 34.25lijnzaad fr. 33.lijnkoeken fr. 28. koolzaadkoeken fr. 22.25; boter fr. 3.35 per kilogram; eieren fr. 3.10 per 26 stuks. Vlissikgek, 12 November. Boter per kilogram 1.58 a 1.52. Eieren ƒ6.40 per 104 stuks. Amsterdam 12 November. Raapolie cp zes weken 42*. Lijnolie ƒ29. Amsterdam, 12 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5' serie. Oblig. Hope C°. 1855 6" serie dito 1000 1864. dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 2* pet. 63* 3 V 754! 4 V 99! 5 108* 3 f 92* 3 93 2* pet. 3 n 5 5 7) 102* 5 7) 79A b 5 n 100* 5 V 97* 5 Tf 97* PoleD. Oostenrijk. Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Loten 1864. Loten 1866 Oblig.Hope C.Leening 1860 Certific. dito Inseript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860. dito 1864 Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Obl. 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1885 Ulin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St. Paul Pac. Spw. 1' sec. dito dito dito 2esec. Obl. 1863 dito 1865 4* pet. 4 4 4 fi 6 ff 5 f 4* pet. 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 tf pet. pet. pet. f ff pet. 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4* 5 pet. f pet. pet. pet. 359 352 92* 82f 258 88 149 139 237* 994 140 63^ 63* 60A 591 962 140* 71* 99* 17 14* 51* 21* 66* 61| 58 99! 79 871 44* 76* 72 72 86| 34 93* Prijzen van coupons. Amsterdam, 12 November. Metall. 21.87*; dito zilver 22.95; Div. Eng. per ƒ11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Spaansche piasters 1.22; Amerikaanscbe dollars (in goud) ƒ2.44. Amsterdam, 11 November. Metall. ƒ21.85; dito zilver 22.95; Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per 11.85Eng. Portugal per 11.85Frans. 47.45; Belg. ƒ47.45; Pruis, f58.95; Hamb. Russen 32 Russe" in Z. R. ƒ31*; Poolsche per fl.;Poolscheper Z. R. Spaansche piasters 1.22Spaansche bin nenlandsche ƒ1.05*; Amerik. dollars ƒ2.44; papier 2.10*. Bevallen van eene Dochter J. A. VAN DER MINNE echtgenoote van P. FORBES WELS. Vlissingen, den llen November 1875. Tot onze innige droefheid overleed heden onze ge liefde zoon en broeder JOHANNIS DE LEEUW, in den ouderdom van 21 jaren, te Kiersberg bij Briel, in Duitschland. Uit aller naam, Vlissingen, H. DE LEEUW. 5 November 1875. J. DE LEEUWTottee. Heden overleed te 's Gravenhagein den ouderdom van bijna 77 jaren, de heer J. FRANSEN VAN DE PUTTE, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. 9 November 1875. Den 9ea November overleed te Amsterdam mijn ge liefde schoonzoon de heer SIGMUND WOLFF, in den ouderdom van 73 jaren. Wed. S. W. JOHNSON, vak Maren. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de belangstelling, hem op 11 November jl. bij zijn 80en jaardag bewezen. Middelburg, J-. NAUTA, 12 November 1875. Oud-Statenbode. De Heer en Mevrouw DE VULDER VAN NOOR DENvak der Burcht vak Lichtenbergh, betuigen bij deze hunnen hartelijken dank aan allen, zoowel binnen als buiten de gemeente, voor de blijken van belang stelling op 7 November jl. ondervonden. Tholen, 12 November 1875.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3