MIDDELBU RGSCI IE 270. Zaterdag 1875. COURANT. 13 November. 'W'\ Middelburg 12 November. liden jienst te 'I bedkeu- reischte I Btirg-e- lager hd) een 9 >0, en |r 1875, Hulst. INS. elken ÏEM Ha- lekenen »g 14 uren. 3RSE, Lage. iholdy. is do lerk lar. IM. u. 9.40 10.4 10.15 10.25 .30 .32 .51 .20 .5 .50 .12 .30 Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. De Gemeenteraad van Middelburg zal op Woens. dag a. des voormiddags te kalf twee uur een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: adres nachtwakers, verhooging jaar wedde; missive mf. M. Verbrugge, ontslag als curator over het gymnasium; rekening concertzaal 1874/75; staat van oninbare posten inkomstenbelasting 1875rapport en voorstel commissie adres broodbakkers; voordrachten burgemeester en wethouders a hulponderwijzer school F, b liulponder- wijzeressen scholen F en G. Voorstel burgemeester en wethouders verhoogde jaarwedden van enkele hulpon derwijzers en hulponderwijzeresscnverplaatsing hulp onderwijzers op de scholen F end; vrijstelling Dekker betaling der pachtsom overzetpont kanaal; intrekking besluit tot heffing van havengelden; voorstel tot tijde- lijken afstand van een houten gebouwtje aan de spoor bootmaatschappij. De Staatscourant van heden bevat het volgende Bulletin. a's Gravenhage, 11 November, des morgens 10 ure. aDe gunstige verandering in den ziektetoestand van Hare Majesteit blijft aanhouden. Dr. VlNKHUYZEN." Er wordt geen officieel bulletin meer uitgegeven. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsont werp tot onteigening voor den spoorweg van Rotterdam naar Houten (Utrecht). De onteigening wordt aange vraagd ten name der Rotterdamsch-Munstersche spoor wegmaatschappij. De weg zal uitgaan van het ge meenschappelijk station buiten de Delftsche poort te Rotterdam en bij Cappelle a/d Ysel aan den Rijnspoorweg aansluiten. In de Staatcourant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag van de commissie, van 1 Augustus 1875 tot 1 Augustus 1876 belast met het afnemen der examens van apotheker en der practische examens van hulp apotheker. Woensdag avond zijn de leden der 's Gravenhaagscke vereeniging „Handel en nijverheid" bijeengekomen, ten einde over een door Multapatior opgeworpen denkbeeld tot het op touw zetten eener algemeene beweging tegen de patentwet te beraadslagen. Het voorstel van het bestuur om de wenschelijkheid der afschaffing van het patentrecht uit te spreken werd met 47 tegen 8 stem men aangenomen. Bij acclamatie werd vervolgens het voorstel van Multapatior aangenomen om in alle gemeenten sub- commissiën te vormen, en vervolgens een monsterbe weging, een algemeen petitionnement, tegen de patent wet te organiseeren. Het daartoe op te maken adres zal tot den koning gericht worden. De heer des Amorie van der Hoeven, het nieuwe lid der tweede kamer voor het district Breda, is in de zitting van gisteren het eerst als koloniaal hervormer opgetreden. De verwachting hoe deze afgevaardigde zich als zoodanig zou doen kennen was hoog gespannen. In Indië, als redacteur van het Bataviaaseh Handelsblad verdediger der meest radicale beginselen van ko loniaal regeeringsbeleidbestrijder van Nederland's aanspraken om een enkelen cent aan Indië te danken, was hij sedert langen tijd bekend. Oudgasten kunnen nog verhalen van den tijd toen de heer van der Hoeven, aan de open tafel van een der groote hotels te Batavia dineerendegewoon was des avonds aan het dessert zijne denkbeelden over de politiek te ontvouwen en hoe daar somtijds eene dichte groep belangstellenden zich rondom hem vormde om naar zijne vurige welsprekend heid te luisteren. Ook in de kamer had hij zich reeds doen hooren en was door den heer Kappeijne van de Coppellobij gelegenheid ^an de beraadslagingen over de jongste rechterlijke organisatie-wetten, als een der „sieraden van de vergadering" begroet. Zijne welsprekendheid schijnt zich ook gisteren niet te hebben verloochend. Hoe echter een oud-bewoner van Indië het met zijne logica kan overeenbrengen dat de Nederlandsehe regeering zich met de taak zou moeten belasten om de Mahomedaansche of Heidenscbe bevolkingen daarginds tot het Christendom tebekeeren is ons een raadsel. Het beste antwoord op dit door den beer van der Hoeven gisteren ontwikkelde beginsel, is de volgende zinsnede door hemzelven in het Bataviaaseh Handels blad in Augustus 1864 geschreven en door de N. Rott. courant in herinnering gebracht: „Het Christendom op Java van regeeringswege te willen invoeren zou een nuttelooze zelfmoord zijn; het zendingswerk krachtig te ondersteunen ware hoogst gevaarlijkzco lang de bovenmatige invloed van ëen inlandsch hoofd, door fanatieke priesters of hadji's aan gevoerd, een religieoorlog zou kunnen verwekken.... Voorloopig te volharden in het thans aangenomen stel sel van onzijdigheid en toezicht; de onzijdigheid te ver anderen in begunstiging, het toezicht in ondersteuning, naarmate de inlander door meerdere vrijheid en wel vaart zal toenemen in ontwikkeling, en vatbaar worden voor de aanneming der verheven waarheid van het christelijk geloof. De bekeering der Javanen tot het Christendom zal wellicht de kroonmaar kan nooit de aanvang der opleiding wezen die wij hun verschuldigd zijn." Wat in 1864 een „nuttelooze zelfmoord" genoemd werd zal zeker thans, bij de Wjdelijke verzwakking die ons leger door den Atchin-oorlog ondergaan heeft, niet minder gevaarlijk wezen. Benoemingen en besluiten. marine. Op pensioen gesteld, op verzoek, de kapitein luitenant ter zee J. W. F. Fruclit, ter zake van onge schiktheid voor den militairen dienst, tengevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1500'sj aars met eene jaarlijksche verhooging van 825 voor verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesehe bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee le klasse N. Mac-Leod; en tot luitenant ter zee le klasse, de luitenant ter zee 2e klasse C. H de Goeje. leger. Gedetacheerd hij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië, voor den tijd van vijf jarende 2e luitenant H. H. L. Kuilman H. W. van Wijk en W. F. K. Bischoff van Heemskerck, respectivelijk van het 2e, 3e en 8e regiment infanterie. Onderwijs. Door het bestuur van bet Haagsche schoolverbond werd Woensdag avond aan 438 kinderen, die het minst de school hadden verzuimd, in den schouwburg eene gratis-voorstelling bezorgd. De directie van den schouw burg had „Asschepoetster of het glazen muiltje" voor deze gelegenheid uitgekozen en de kinderen hadden het grootste genoegen, wat zij door aanhoudende toe juichingen te kennen gaven. Op de tentoonstelling te Philadelphia zal, naar men verneemt, een in het Engelsch geschreven verslag van den toestand van het onderwijs in Nederland tentoongesteld worden. Kerknieuws. De heer G. Doedes, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Velzen, heeft voor het beroep naar Mid delburg bedankt. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Sluis de heer van 't Hooft, predikant te Bruinisse. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Goes de heer E. M. Geivin, predikant te Abcoude. De heer J. van den Bergen, van Vlissingen, is na afgelegd proponents-examen, classis Utrecht, toe gelaten als candidaat tot den heiligen dienst, (her vormde kerk). Marine en leger. Tegen 1 Mei a. zal de volgende garnizoensverwis seling plaats hebben: le reg. inf 3e comp. 4e bat. van Harlingen naar Leeuwarden. Een comp. van Leeuwar den naar Harlingen en een compagnie van dat bataljon van Groningen naar Assen. Depot, staf en twee comp. van Groningen naar Amsterdam3e comp. van dat depot van Assen naar Amsterdam. 3e reg. inf. de le comp. van het 2e bat. van Bergen op Zoom naar Hellevoetsluisle en 2e comp. van het 3e bat. van Neuzen naar Vlissingen; 3e en 4e comp. van het 3e bat. van Vlissingen naar Neuzen5e comp. van het 4P bat. van Hellevoetsluis naar Bergen op Zoom. 7s reg. inf. 2e bat. van Hoorn naar Amsterdam3e bat. van Amsterdam naar Hoorn. 8e reg. inf. 2e en 3e comp. van het 4e bat. van Doesburg naar Zwolle2e en 4e comp. van het depot van Zwolle naar Woerden; 1° reg. huzaren le escadron van Amsterdam naar Haarlem; 4e reg. huzaren reserve-escadron en depot van Zutfen naar Amsterdam; Veld artillerie. Een batterij van Arnhem naar Zutfen een batterij van 'sHage naar Zutfen; compagnie trans porttrein van Utrecht naar Breda; 2e reg. vesting artillerie, een compagnie van Woerden naar Utrecht; 3e reg. vesting-artillerie le en 9e compagnie van Zutfen naar Doesburg Regiment rijdende artillerie 3e batterij van Roermond naar Amersfoort, 4e batterij van Amersfoort naar Roermond. Landbouw. Door de heeren Brantjes en Breebaard is op uitnoo- diging van het te Alkmaar in 1844 gehouden nijver heids-congres verslag uitgebracht over eene bij de schapen voorkomende kwaalde leverbotziekte genaamden naar aanleiding daarvan over de drooghouding der gronden. Deze ziekte, bestaande in het water in de borst, waarbij de lever verteert of vol diertjes geraaktont staat door het gebruik van planten, groeiende op gronden die altijd diep en in zoetwater gelegen zijn. Deze planten bevatten niet genoeg voedende bestanddeelen en maken daardoor zieke dieren. De kleigronden aan rivieren en in poldersmet diepen bodem en omringd door zoetwaterzijn het meest nadeelig. Het beste voorbehoudsmiddel is de gronden min stens 1 meter boven peil droog te houdenwaartoe alleen een stoomgemaal in staat is en op afstanden van 10 meters op 1 meter diepte te diaineeren. Voorts moeten de verzuurde en veenachtige gronden bemest worden met kalken bezaaid worden met zwenkgras, pimpernelklaver en andere goede grassoorten, overal waar die ontbreken. Bij aanhoudende regenachtige tijden mag ook het zout niet ontbreken. Op het nijverheidscongres te Breda, in dit jaar gehouden, legde de generaal-majoor Delprat stukjes brandbare stof over, die buitengewoon veel rook zoude verspreiden, waarmede men zich voorstelde in oorlogs tijd de zeegaten door dikke rookwolken aan 's vijands oog te onttrekken. Het congres heeft aan de departe menten voorgesteld om met deze „kunstmatige wolken" ten behoeve van den landbouw proeven te nemen en het departement Arnhem heeft zich voorgenomen aan die uitnoodiging gevolg te geven. Ook de boomkwee- ker Smits te Deventer zal onderzoeken of de kunst matige nevels niet dienstig kunnen zijn om nachtvorsten te weren. landb,Ct.) Gemengde berichten. Te Vlissingen is gisteren middag een werkman behulpzaam bij het laden van ijzeren rails in het Duit- sche stoomschip Fried. Krupp, in het ruim gestort, waar hij op het reeds ingeladen ijzer terecht kwam. De toestand van den gekwetste, die dadelijk naar het gast huis werd overgebracht, schijnt niet zonder levensge vaar te wezen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1