1 B UITEN LAN D. Algemeen Overzicht. Kerknieuws. Aangenomen het beroep tot predikant bij de her vormde gemeente te Sir Jansland door den heer A. C. Kamerman te Oud-Gasteldie op 23 April zijne intrede hoopt te doen. Koloniën. Volgens de mailberichten van 6 October jl. is de generaal majoor Pel weder geplaatst als civiel en militair bevelhebber te At chin en is de kolonel Wiggers van Kerchem eervol van die, hem tijdelijk opgedragene betrekking ontheven. Onder de plaatsingen en benoemingen komt voor die van den le" luitenant der infanterie C. K. J. van den Bussche, onlangs uit Nederland aangekomen, bij het 10= bataljon, te Batavia. Omtrent het reeds per vorige mail gemelde aangaande, de overrompeling van het anders zoo rustige Menado bevat de officieele Javasche courant de volgende mede - deeling, welke zonder twijfel hier te lande vrij wat opzien zal baren Op Donderdag 26 Augustus jl. deed eene bende kwaadwilligen een aanslag op de hoofdplaats Menado. Des morgens, te 8 uren, kwamen drie met kadjang gedekte prauwen van om de West naar de reede van Menadowaar ze tot aan het strand doorzetten en 48 mannen ontscheepten, allen gekleed in het wit, met rooden gordel en hoofddoek en met pieken en klewangs gewapend. Na het verrichten van een kort gebed, trok deze troep al dansende en juichende de kampong in. Dit een en ander wekte aanvankelijk volstrekt geen achterdocht, omdat men te Menado gewoon is aan der gelijke intochten of kabesarans van de radja's, die onder het gebied van Menado ressorteeren en den resident nu en dan komen bezoeken. De bedoelingen der bende begonnen eerst te blijken, toen bij het verder voorttrekken verscheiden personen op de pasar werden gedood of gewond. Eene poging om het fort te overrompelen mislukte. Door geweervuur van het garnizoen terug gedreven, wendde men zich toen naar de residentswoning, waarvan sedert eenige jaren geen gewapende bewaking plaats vindt. De resident, de heer mr. van Musschenbroekwas afwezig en bevond zich toen op het residentie-kantoor. Ruim 30 man drongen de woning binnen; alles wat voor de hand lagwerd door de onverlaten vernield. Nadat de in allerijl gesloten deuren niet lang aan het gebezigde geweld hadden weerstand geboden wist mevrouw van Musschenbroekde echtgenoote van den residentdoor hare kalmte en vastberadenheid de woestelingen nog een oogenblik staande te houden, hetgeen haar en hare aanwezige kinderen het leven heeft gered. Juist bereikte namelijk het uit het fort afge zonden detachement militairen, sterk 14 man, onder den sergeant Weintré, het erf. De bende rukte het detachement te gemoetdoch werd spoedig door snelvuur met groot verlies terug gedreven. Na nog eene vruchtelooze poging tot verderen weer stand, zagen de overgeblevenen zich genoodzaakt tot eene ^overhaaste vlucht over het achtererf naar hunne prauwen, waarvan er intusschen reeds twee door den gezagvoerder van den schooner „Sario'', F. Heuvelman, waren in beslag genomen. Achtervolgd door de strandbewonersgelukte het hun de andere prauw te bereiken. Ook deze werd spoedig bemachtigd. Enkele overgeblevenen van de bende, die hier en daar verspreid warenwerden nog dien dag of den daaraanvolgenden gevangen genomen of afgemaakt. Van de 48 aanvallers zijn er in 't geheel 20 om het leven gekomen. De overigen bevinden zich allen in hechtenis. Uit het verhoor der gevangenen is gebleken, dat de geheele bende te huis behoorde in kampong Palelee, van het rijkje Bwoolen dat de aanslag in de eerste plaats gericht was tegen den onlangs afgetreden resi dent, Eene persoonlijke veete van den bij het eerste treffen gesneuvelden aanvoerder der troep zekere sjarif Pagoe of Mansoerwerd genoemd als oorzaak. Naar aanleiding van de loopende geruchtendat een grootere macht in aan tocht waswerden door het be stuur de noodige maatregelen genomen ter beveiliging van de hoofdplaats tegen een nieuwen onverhoedscheu aanval. ontsnappen. Hij is blootshoofdsop zijn kousen en in zijn gevangenpak ontvlucht en tot dusver niet ontdekt. Op het strand te Westkapelle is aangespoeld een groen geverfd ledig vaatje, gemerkt W. Walker, London (ingesneden.) Gisteren avond omstreeks zes uren is van den schoorsteen van het droge dok te Vlissingen de top, ongeveer 3 a 4 meters lang, naar beneden geko men. Reeds eenige dagen te voren had men bemerkt dat de schoorsteen van boven wrak stond, doch zoo erg schatte men het niet. Te Amsterdam heeft zich weer een geval van hondsdolheid voorgedaan; dientengevolge is 'tmuilkor- vengebod opnieuw voor een tijdperk van vier maanden afgekondigd. Het 12= Nationaal Zangersfeest te Rotterdam heeft ƒ4560 winst opgeleverd. Op elk aandeel van /TO tevens toegangsbewijs kan daardoor 2.85 dividend worden uitgekeerd. De vier kolonialendie onlangs met eene vlet uit Nieuwediep deserteerden, zijn, naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, na veel gebrek en gevaar te hebben doorgestaanin zee door een Zweedsch schip opgevischt, dat van Sundsvall naar Nieuwediep bestemd was en aldaar weder is binnengekomen. Als bewijs van erkentelijkheid voor het gulle onthaal, dat door den heer mr. J. Messchert van Vol- lenhoven, in Juli aan de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap op de buiten plaats Boekenrode is gegeven, heeft de afd. Haarlem hem een keurig album, voorzien van 119 portretten, aangeboden. Eene te Zwolle gehouden Fancy fair ten voordeele der strijders te Atchin, heeft ongeveer ƒ2500 opgebracht. Waarschijnlijk tengevolge van het te dicht bij den muur uitdiepen der havenmonding is de linkerkaaimuur van den mond der nieuwe haven buiten Nijmegen ter lengte van ongeveer 15 cM. ingestort. Dadelijk zijn de noodige maatregelen genomen om ongelukken te voorkomen. v Voor de prijsvraag voor het legaat-Hoeufft is ingekomen éen Latijnsch gedicht, groot 32 folio blad zijden. Daar de naam des dichters er op voorkomt, is het ter zijde gelegd. In de vergadering van aandeelhouders der mijncom- pagnie Nederland die eergisteren te 's Hage gehouden werdis met 276 tegen 175 stemmen aangenomen een voorstel der Amerikaansche aandeelhouders om eene hypothecaire leening van hoogstens 700,000 te sluiten. De heer Speelman protesteerde tegen dit besluit op grond eener schuldvoi.Jering die hij ten laste der com pagnie heeft. De president-commissaris, generaal Schimpff, de com missarissen de Graeff van Polsbroek en Netscher, alsmede de directeur de heer du Bois en de secretaris van den raad van commissarissen de heer Kleintjes, hebben bun ontslag genomen, zoodat van het geheele bestuur nog slechts twee commissarissen overblijven. Uit New-York wordt getelegrapheerd dat de stoom boot Pacific op reis van Victoria (Britsch Columbie) naar San Francisco bij Cape Fattery schipbreuk heeft geleden. De passagiers ten get Te van 110 menschen en de equipage van 50 man zijn met uitzondering van éen enkel persoon, omgekomen. Naar aanleiding van het testament van wijlen den bekenden fabrikant van naaimachines Singer wordt in Amerika een proces gevoerd, dat waarschijnlijk ook in Engeland, alwaar hij tien jaren geleden gewoond heeft en getrouwd is, aanhangig zal worden gemaakt. Uit dat testament blijkt o. a. dat Singer 5 vrouwen en 24 kinderen heeft gehad en een fortuin van 2,782,000 ponden sterling heeft nagelaten. Aan zijn laatste vrouw heeft hij eene bezitting in Engeland van 800,000 ponden sterling en een andere in Amerika van 320,000 ponden sterling vermaakt; en aan zijne zes bij haar verwekte kinderen 1,060,000 ponden sterling. Zijn tweede vrouw, van welke hij gescheiden was, leeft echter nog en be strijdt de wettigheid van het testament, op grond, dat hij, volgens de wetten in de Vereenigde staten, niet meer kon hertrouwen. De vijfde vrouw was dus geen wettige vrouw geweest en zou bij gevolg geen aan spraak kunnen maken op de aanzienlijke legaten aan haar en hare kinderen vermaakt. De opmerking is niet ongegrond, dat de heeren advocaten met een groot gedeelte van de winst der naaimachines zullen gaan strijken. Bidêp. Be'ge 4°. 62 aren 20 centiaren bouwland, liggende onder Kleverskerke, gemeente Arnemuiden. Verkocht voor ƒ900. 5°. 65 aren 30 centiaren weiland, liggende in de ge meente Vrouwepolder, (in Klein Sint Jan). Verkocht voor ƒ1010.50. 6°. Een, huis met erve en tuin in de Westdijkstraat te Arnemuiden, gemerkt wijk A n#. 50. Verkocht voor ƒ1503. 7°. Een huis en erve aan den Westdijk, gemerkt wijk C n°. 29 (achter het 6e perceel). Verkocht voor 790. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 18en November a. zal worden aan besteed de levering van draaddoek, en op den 25en No vember daaraanvolgende zal worden aanbesteed de levering van baai, duffel, laken, borstrokken, zijden doeken, dekens en overtrekken voor matrassen en kussens. Gemeentebestuur van Middelburg. Blijkens publicatie van burgemeester en wethouders zal op Donderdag 18 November a. van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren veemarkt gehouden worden. De daarop volgende veemarkt zal den 2en Decembera. plaats hebben. Thermometerstand. 9 Nov. 's av. 11 u. 45 gr. 10 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. '3 av. 6 u. 50 gr. De Belgische kamers zijn gisteren met stille trom bijeengekomen. Het clericale kabinet heeft.de troonrede achterwege gelaten, waarschijnlijk omdat het niet wist, wat het den koning omtrent de plannen der regeering aan de vertegenwoordiging zou laten mededeelen. In de positie waarin het Belgische ministerie verkeert kan spreken zilver zijnmaar is zwijgen goudwant ieder woord van de troonrede zou door de oppositie gewikt en gewogen zijn, en ter gelegener ij d als een wapen zijn aangewend. Het was dus alleen ter voldoening aan art. 70 der constitutie dat de kamers bijeen zijn gekomen; de senaat heeft nog zijn bureau geconstitu eerd, waarin de oude leden zijn herkozen, maar de tweede kamer heeft terstond hare werkzaamheden tot! heden uitgesteld, na te hebben besloten, dat zij den 15cn dezer en corps het Te Deum zal bijwonen ter eere van den patroon van Z. M. den koning. Kalm en rustig heeft de nationale vergadering van Frankrijk de discussies over de kieswet voortgezet. Met 507 tegen 26 stemmen werd de 2e paragraaf van artikel 1 aangenomen, waarin wordt bepaald, dat om kiezer te zijn men zes maanden in eene gemeente moet hebben gewoond. Omtrent de derde paragraaf moest door de constitutioneele commisie een nieuwe redactie worden voorgesteld. De nieuwe lezing ondervond oppo sitie, doch weldra werd overeenstemming verkregen tusschen de constitutioneele commissie en de regeering over een amendement van den heer Chabrol, hetwelk is aangenomen cn waarin is bepaald, dat de inschrij ving op de kiezerslijsten zal plaats hebben overeenkom stig de bestaande wetten en reglementen voor verkie zingen voor de wetgevende macht en door commissies, die volgens de bepalingen der artikelen 1 tot 4 van de wet van 7 Juli 1874 zullen worden samengesteld. De lijsten die den 31en Maart 1875 zijn opgemaakt zullen tot 31 Maart 1876 geldig zijn. Aldus geamendeerd is artikel 1 aangenomen, evenals de vijf volgende. Artikel 7 gaf aanleiding tot eene discussie over de verkiesbaarheid van militairen in werkelij ken dienst, die door den heer Rive werd bestreden, doch door Jules Simon verdedigd, mits onder voorwaarde dat wanneer officieren tot afgevaardigden worden gekozen zij hun kommandement zullen neerleggen. De heer de Fres- neau wilde zoowel militairen in werkelijken dienst als in non-activiteit uitsluiten van de bevoegdheid om tot afgevaardigden te worden verkozen; officieren deel uitmakende van de tweede afdeeling van den grooten staf en van de reserve wilde hij verkiesbaar stellen. De minister van oorloggeneraal Cissey, betuigde zijn dank voor de hulde aan de vaderlandsliefde en de discipline aan het leger gebracht, maar betoogde dat dit zich niet in politieke aangelegenheden moet mengen zijn eenige roeping is de constitutie, die door de nationale vergadering is aangenomen, te verdedigen. Hij bestreed de niet-verkiesbaarheid van militairen met het oog op de goede orde en de krijgstucht in het leger, en stelde de volgende redactie voor„Geen militair kan tot afge vaardigde worden benoemd. Deze bepaling is van toe passing zoowel op militairen in werkelijken dienst als in nonactiviteit, maar niet op officieren behoorende tot de tweede sectie van den grooten staf, noch op hen Gemengde berichten. Gisteren avond tusschen 8 en 9 uren heeft een der gevangenen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, de 21jarige A. de Vos, die onlangs door het provinciaal gerechtshof in Zeeland wegens diefstal veroordeeld is tot negen maanden cellulaire gevangenisstraf, gelegenheid weten te vinden om te Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Arnemuiden te koop aangeboden 1°. Een hectare 37 aren 10 centiaren weiland, onder Kleverskerke, gemeente Arnemuiden, en 2°. een hecta re 9 aren 30 centiaren weiland, naast het vorige perceel. Samen verkocht voor 3466.50. 3°. Een hectare 11 aren 20 centiaren bouwland, lig gende onder Kleverskerke, gemeente Arnemuiden Verkocht voor 2020.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2