MIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL Middelburg 8 November. VAN DE van Dinsdag 9 November 1875. N° 266, Men schrijft ons uit Vlissingen Eergisteren namiddag tijdens den toen heerschenden westelijken stormwind, kwam de Engelsche stoomboot Minho van Antwerpen, alhier ter reede, om een zee- loods over te nemen. Wegens het onstuimige water stootte de loodssloep zoo geweldig tegen de zijde van het stoomschip, dat zij lek werd, waarop de manschappen, terecht het gevaar inziende, uit de sloep aan boord van het stoomschip oversprongen, de boot aan haar lot overlatende. Hetzelfde ongeval deed zich korten tijd daarna op nieuw voor bij het overgeven van een rivierloods aau boord van het stoomschip „Walter Stanhope", van Goole binnengeloopen, met bestemming naar Antwerpen. Drie van de roeiers uit deze sloep, sprongen over aan boord van de „Walter Stanhope", die hen te Neuzen aan wal zette; terwijl de overige twee man met de ontredderde sloep, voor den wind naar Rammekens stevenden. Door de bemanning van het Belgisch loods wezen werd onmiddellijk zooveel noodig hulp bewezen. Daar men van den wal van het ongeval iets bespeurd had, zonder dadelijk recht te weten wat er gebeurd was, verkeerde men in angst aangaande het lot van de mannen, die niet in de boot waren, doch een telegram uit Neuzen meldde weldra hunne behouden aankomst aldaar. De Staatscourant van Zondag 7en en Maandag 8 No vember bevat het volgende: Bulletin. „Hare majesteit de koningin is den 3ea dezer plot seling door eene zoo hevige koorts aangetast, dat eene herhaling daarvan levensgevaar zoude daarstellen. De koortsaanval heeft zich niet dan gedeeltelijk herhaald maar de bestaande borstbezwaren doen toenemen. „In den jongstverloopen nacht heeft eenige slaap en de herstelde transpiratie verlichting aangebracht, die het gevaar waarin hare majesteit verkeerde eenigzins verminderen." 's Gravenhage, 6 November 1875. Dr. Vinkhüyzen." Z. K. H. de prins van Oranje isna eene afwezig heid van ongeveer zes maanden, Zaterdag middag per Hollandschen spoortrein in de residentie teruggekomen. Op 13 dezer vertrekt van Rotterdam naar Batavia het stoomschip Friesland, van de Rotterdamsche Lloyd, Behalve voor Batavia zal daarmede tevens eene brie venmaal naar Padang verzonden worden. Onderwijs. Aan de bijzondere school te Neuzen is tot hulponder wijzer benoemd de heer S. J. van Wijek, van Amersfoort. Blijkens het eerste verslag der commissie belast met het afnemen van het eerste natuurkundig exa men, dat in de Staats-courant is opgenomen, verkregen voor het litterarisch mathematisch gedeelte 25 aspiranten het verlangde diploma, werden 20 afgewezen en trokken 14 zich terug. De kennis van het Latijn, het Neder landsch en het Fransch liet olgens de commissie bij de meeste examinandi veel te wenschen over. Van de 72 candidaten voor het natuurkundig gedeelte ontvingen 18 het diploma, werden 37 afgewezen en trokken 17 zich terug. De commissie deed de ervaring op, dat vrij algemeen de kennis van de beginselen der mechanica nog al te wenschen overliet. De algemeene indruk van het examen in de scheikunde was niet zeer gunstig. Ofschoon de grootste helft der candidaten daarin voldoende cijfers verkreeg, waren de gevallen, waarin hunne kennis meer dan even voldoende kon genoemd worden, zeer zeldzaam. Bepaald ongunstig waren verder de resultaten van het examen in botanie en zoölogie. De meeste candidaten hadden slechts vluchtig enkele indeelingen en kenmerken uit kleine handboeken van buiten geleerdsomwijlen zelfs zonder de beteekenis er van te begrijpen. Vandaar dat zij zeer algemeen bekende voorwerpen niet herkenden, veel minder wisten te beschrijven. In het algemeen is de uitslag van dit examenzooals ook de verhouding tusschen het getal der bevorderden en dat der afgewe zenen aanwijst, zeer ongunstig te noemen. Des te meer verheugt het de commissie, van sommigen te mogen verklaren dat zij inderdaad degelijke studiën in de verschillende examenvakken hadden gemaakt. Ten slotte wijst de commissie den minister van binnen landsche zaken op de bezwaren, die het examineeren van aanstaande artsen en van hulp-apothekers door éene enkele commissie oplevert. Zij vreest, dat ten gevolge daarvan aan de eerste categorie van examinandi te hooge eischen in botanie en chemie zullen worden gesteld en misschien te lage in zoölogie, terwijl aan den anderen kant van de hulp-apothekers in zoölogie te veel en chemie en botanie te weinig zal worden gevorderd. Kerknieuws. De heer P. Deetnam, predikant te Nijkerk op de Veluwe, heeft voor het beroep naar Arnemuiden bedankt. Gemengde berichten. Op de Wester-Schelde zijn in den loep dezer week eenige zoogenaamde noordkapers waargenomen. Vrijdag morgen werd er een bijna levenloos gevonden aan het strand bij Neuzen en des avonds aldaar in de haven gesleept. Bij meting had die visch eene lengte van 6 a 7 meters, terwijl de omtrek ongeveer 4 meters bedraagt. De vinders hebben de v.sch thans te Neuzen ter bezichtiging gesteld, waarna dezelve denkelijk naar Gent zal worden overgebracht, voor een of ander mu seum. Uit Sluis wordt ons gemeld dat dc dood van zekeren Puyenbroek, in ons nommer van Zaterdag jl. medege deeld aldaar wordt toegeschreven aan zelfmoord en niet aan een ongeluk, daar zijne bovenkleederen netjes opgevou wen, met zijn horloge en zijne krukken aan den water kant gevonden zijn. Op de 50 openbare scholen te Amsterdam heeft men tegenwoordig 36 mannelijke en 40 vrouwelijke kweekelingen. Een slecht vooruitzicht voor het onder wijs, want de hoofdstad levert hier een beeld van het geheele land. {.Fad.) Door de aanneming der benoeming tot lid van het college van gedeputeerde staten in Overijsel, door m'. M. Sichterman, komt in de arrondissements recht bank te Zwolle eene plaats open. De minister van oorlog heeft ter beschikking van het bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant gesteld 200 geweren van groot kaliber, benevens kamer cilinders en patronen, strekkende zulks als bewijs van goedkeuring en tot aanmoediging. Met heden te beginnen is aan het bureau der duinwaterleiding op de Groenmarkt te 's Hage eene wacht geplaatst, teneinde in geval van brand ook van het duinwater tot blussching gebruik te kunnen maken. Aan het telegraafkantoor te Harlingen werden in October 1875 verzonden, ontvangen en overgenomen 4746 telegrammen, tegen 3575 in October 1874. Wel een bewijs voor de toenemende handelsbeweging aldaar. Te Amsterdam zal eerstdaags een „musée Louis XV" een soort van bazar gelijk die van de hee- ren Boer Zoon te 's Hage worden geopend door den heer L. S. Jacobs (firma Halouskuen Jacobs Co.), vroeger eigenaar van den koninklijken bazar te Arnhem. Een kapitaal perceel op de Heerengracht over het Park is aangekocht om daarin dit museum of dezen bazar te vestigen. De minister van koloniënde heer van Goltstein, en de kapitein van den generalen staf F. de Bas zijn door het provinciaal congres van St. Etienne benoemd tot Membresd'honneur van het Athenae Oriental. De leden der werklieden vereeniging te Deventer genieten dezen winter een vrij aanzienlijk voordeel tengevolge van het gemeenschappelijk inkoopen in het groot van steenkolen en turf, die aan de leden tegen den inkoopsprijs, met de kosten verhoogd, worden verstrekt. Door eenige gemeenteraden in den omtrek van Eindhoven is besloten de kermissen in hunne gemeenten te doen houden op dezelfde dagen als de kermis te Eindhoven teneinde daardoor te voorkomen dat aan de arbeiders van sommige fabrieken dikwijls verschei dene dagen verlof moet worden verleend om kermis te gaan houden. Men meldt aan de N. R. ct. uit Tilburg: Een onzer ingezetenenjhr. van N., was aan de gemeente eene som van f 1.15 schuldig wegens het houden van een hond. Op de hem gedane aanmaning om betaling antwoordde hij ,dat hij betaald had, doch de quitantie niet kon vinden. Aaiagezicn hij telkens op de jacht of wegens andere oorzaken niet te huis wasis op rech terlijk bevel de deur zijner woning opengebroken, ten einde beslag op zijne goederen te leggen waarna de verschuldigde geldenmet de bijgekomen kosten ad f 19 zijn betaald. Thans eischt de heer van N. van de gemeente in rechten eene schadevergoeding van 2000, op grond, dat bij het openbreken zijner huisdeur in strijd is ge handeld met ae wet en dat de bewaarders zich aan zijn wijn, in het huis gevonden, zouden hebben te goed gedaan. Na failliet te zijn verklaard heeft dr. Strousberg uit de gevangenis naar Berlijn den wenseh getelegra- pheerd om de onderhandelingen voor eene schikking uit te stellen tot zijne terugkomst, die spoedig aan staande is, daar door zijne persoonlijke hulp esn voordeeliger schikking zou kunnen worden getroffen. Een paar voorname Duitsche iudustrieelen moeten naar St. Petersburg zijn vertrokken om zijne vrijlating te bewerken. Daar op het oogenblik door den stilstand van alle ondernemingen van Strousberg 7000 menschen broodeloos zijn, worden van verschillende zijden pogin gen aangewend om de fabrieken weder in werking te brengen. Mevrouw Strousberg moet in Praag al haar kostbaarbeden tot een bedrag van 300,000 florijnen hebben verkocht en de opbrengst ter beschikking van haar echtgenoot hebben gesteld. Evenzoo heeft zij eeu op haar naam staande mijn voor 2,500,000 Thaler ver kocht en het geld in de ondernemingen van haar man gestoken. De secretaris van Strousberg, de heer Flatow, is uit de gevangenis te Moskou ontslagen en heeft zich naar Berlijn begeven. Verkoopingen en aanbestedingen. Den 6tn dezer had te Kloetinge de aangekondigde openbare besteding plaats van een nieuw schoolgebouw met de benoodigde meubelen voor 210 leerlingen. Er werden 12 biljetten ingeleverd. Minste inschrijver was de heer L. Dekker Sz. te Kloetinge voor f 11025 aan wien het werk is gegund. De hoogste inschrijver was de heer M. do Vos te Kloetinge voor 13920. Burgerlijke stand. (Van 31 October tot 7 November.) Middelburg. Ondertrouwd: N. J. Bastmeijer, jm. 26 j., met J. M. Lievense, jd. 22 j. H. J. Pabon, jm. 30 j., met J. C. Laurens, wed'. 30 j. C. D. van Loo, jm. 24 j., met S. M. Roth, jd. 22 j. H. Boasson, jm. 28 j., met H. Seckei, jd. 26 j. J. Andriessen, wed'. 47 j., met A. Florisse, jd. 39 j. H. van Keulen, wed'. 50 j., met J. M. Mes, jd. 47 j. Bevallen: E. Joziasse, geb. Schout, d. J. A. Blaak- mans, geb. Uitzoon, z. J. Joosse, geb. van Leersem, z. M. de Sonneville, geb. Machgeels, d. E. J. Hen- drikse, geb. Prince, z. A. Warnau, geb. Baak, z. E. Louwerse, geb. Stofregen, z. M. Vermaas, geb. Ebleij, z. Overleden: J. Boasson, 15 j. W. Weesepoel, wed', van L. P. Gerken, 69 j. C. Meijer, wed', van C. de Munck, 71 j. P. Pagter, z. 7 w. A. Matthijsse, wed', van M. J. Pijpe, 83 j. P. C. M. van Oorschot, d. 2 m. (Van 30 October tot 6 November.) Vlissingex. Gehuwd: M. Bok, jm. 23 j., met S. Ver- sluijs, jd. 24 j. K. A. Kalis, jm. 24 j., met A. Essen- berg, jd. 23 j. J. J. Polij, jm. 22 j., met M. E. Nee- sen, jd. 21 j. Bevallen: J. J. van den Burg, geb. Goedhart, d. S. A. von Leschen, geb. van Deinse, d. M. E. Aerts- sen, geb. Schuurbies, z. G. S. van Outrijve, geb. De Wachtere, z. M. S. Kamermans, geb. Lute, z. J. H. Dommisse, geb. Tuijter, z. J. M. G. Schwarz, geb. van Malcoté, z. Overleden: J. van Hooke, z. 17 d. H. Maas, man van P. Vader, 75 j. A. de Kok, z. 6 m. Goes. Gehuwd: W. M. de Wolff, jm. 25 j., met T. Noorthoeve, jd. 26 j. A. Boutens, wed', van E. Kesselaar, 48 j., met M. Schouwenburg, jd. 33 j. T. Dirkse, jm. 34 j., met W. K. Maartense, jd. 25 j. A. Hootsmans, jm. 21 j., met M. Rijk, jd. 30 j. Bevallen: J. Snoep, geb. Bakker, z. A. Maartensej geb. de Fouw, z. J. Passieux, geb. van den Ende, z. M. Delnaaij, geb. Kok, z. Overleden: F. Boenders, laatst gehuwd met A. W. van de Velde, 67 j. A. de Groote, jd. 61 j. Zierikzee. Bevallen: L. Schults, geb. Kandel, d. Overleden: J. M. Verwest, d. 2£ j. P. Hagesteijn, man van P. Verseput, 60 j. C. Beneker, d. 18 m. E. J. Lucas, d. 1 j. J. ten Haaf, man van C. Lukaart, 79 j. ^taten-fiencraal. STAATSBEGROOTING 1876. Binnenlandsche zaken. In drie afdeelingen spraken zeer vele leden een ongunstig oordeel uit over het regeeringsbeleid van den minister. Er waren er zelfs, die verklaarden niet meer dezen bewindsman het blijk van vertrouwen te kunnen geven, dat in de aan neming eener begrooting gelegen is. De gronden voor dat ongunstige oordeel zijn dezelfde als in het verslag over de algemeene beschouwingen in het kort zijn ontwikkeld. Men had den minister, ofschoon hij niet conciliant tegenover de liberale meerderheid optrad, blijven steuneD omdat men van hem veel goeds ver wachtte op wetgevend gebied. Inzonderheid had men van hem verwacht een afdoend voorstel tot uitbreiding der staatsspoorwegen, wettelijke regeling voor het algemeen en bijzonder bestuur van den waterstaat en een voor-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5