NIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL Middelburg 6 November. VAN DE van Maandag 8 November 1875. N° 265. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Aan den gemeenteraad is door burgemeester en wet houders voorgesteld voor de gemeente aan te koopen de bekende uitgestrekte buitenplaats de Heuvel, gren zende aan het park. Eenige jaren geleden, toen de toenmalige eigenaar van dit fraai aangelegde buiten overleden wasvormde zich eene commissie met het doel het voor de burgerij te doen aankoopen, om het aan de gemeente ten geschenke aan te bieden in het belang eener uitbreiding van het park. Dat plan is echter afgesprongen en sedert is de Heuvel meer dan eens in andere handen overgegaan. Thans is zij weder vacanten het gemeentebestuur heeft het in handen het gansche lustoord met bijbehoorende landerijen aan te koopen voor f 370,000. „Inderdaad een koopje. „Het voornemen schijnt te zijn om voorloopig het landgoed bij het park te annexeeren, om later, als er behoefte mocht zijn aan uitbreiding van de stad naar die zijde, de gronden weder van de hand te doen als bouwterrein, in welk geval ruime winsten te behalen zijn. Een voordeel van den aankoop is ook dat de gemeente daardoor den westelij ken Maasoever in handen krijgt en aan die zijde minder nauw ingesloten zal zijn door de gemeente Delfshaven. Voor 't oogenblik echter zullen de ingezetenen door den koop een rijke aanwinst van wandelwegen krijgen. De buitenplaats munt uit door haar rijken aanleg. „In sommige bladen wordt verhaalddat hier dezer dagen twee personen door honger en gebrek zouden zijn omgekomen. De waarheid is, dat eene vrouw die hier niet haar domicilie had (zij behoort te Schiedam thuis)en die aan den drank verslaafd wasop de straat stervende is gevonden, totaal verarmd en ver hongerd en dat een man in zwaar beschonken toestand en almede naar lichaam en geest verwaarloosd, in den nacht van de straat is opgenomen en thans in het ziekenhuis verpleegd wordt. „Al is er dan in het verhaal overdrijving, geheel zonder grond is het niet; en dat hier wel iets hapert aan de zorg voor hen, die dak en voedsel missen, blijkt uit het feit, dat een man rondzwerft, uit het armhuis ontsnapt en in een toestand van dierlijkheid verkeerendevoor geen beschrijving vatbaar. Dien man wil men in de politiebureaux niet opnemen, omdat hij ze met zijne onreinheid besmet; vinden de politie agenten hem des avonds op de straat liggen, dan wordt hij naar de veemarkt gedreven, waar hij in de open lucht de rust van den nacht moet genieten." Gemengde berichten. Een aantal werklieden laten in verschillende steden adressen teekenen, waarin verlangd wordt dat in deont- wer'p-statuten der samengesmolten vereenigingen Volks onderwijs en Schoolverbond de bepaling vervalle dat „minvermogenden" voor 30 cent lid kunnen worden. Zij keuren het af dat de leden gesplitst worden in eene klasse van meer- en eene van minvermogenden, en wenschen daarom, met behoud overigens van de bepa ling, dat woord geschrapt te zien. Wij veronderstellen dat het bestuur der gefusioneerde vereeniging aan het behoud van een woord, dat zoo veel ergenis schijnt te geven, niet bijzonder zal hechten. Hoe men er echter iets tegen kan hebben dat ook uit de statuten van een of andere vereeniging eene waar heid blijke, welke in het dagelijksche leven ons allen onophoudelijk in het oog valt, deze namelijk dat er in de wereld meer- en mindervermogenden zijn, mensehen die de gewone contributie aan de onderwijs-vereeniging wel kunnen betalen en anderen die er niet meer dan 30 cent voor kunnen missen, ziedaar iets wat wij moeite hebben om te begrijpen. De Haagsche correspondent van de Groninger Courant schrijft o. a. het volgende: „Dezer dagen is in de Arnh. Ct. gemeld, dat zich hier ter stede een inlandsch hoofd, een wedhono, be vindt. Ik heb het genoegen gehad dezen inlandschen „heer" te spreken. Hij heet Mas Yoedo Prawiro en is afkomstig uit het district Porwadadi, afdeeling Grobo- gan, Samarang. Naar Europa gekomen om zich op de hoogte te stellen van de wijze waarop hier gearbeid wordt, heeft hij reeds een aantal steden bezocht en verschillende fabrieken in oogenschouw genomen. Zijn hoofddoel is echter de bearbeiding van het land te „bestudeeren" en te trachten, zooals hij mij zeide, in Indië, in zijn omgeving, dezelfde regelen voor den arbeid in te voeren als hier gelden, vooral met betrek king tot de vaste werktijden. Mas Yoedo begeeft zich van hier naar Duitschland en naar Parijs, en keert dan misschien nog eenige dagen hier terug om „als minister koloniën goed vindt" te trachten bij H. M. de koningin en prins Hendrik, en als Z. M. zich dan in de residentie mocht bevinden, ook bij den koning te wor den toegelaten. „Als minister koloniën goed vindt,,' zeide hij tot tweemaal toewant hij is zeer angstvallig en durft niets ondernemen zonder den minister verlof te vragen. Zelfs om zijn portret te laten vervaardigen in groot kostuum waarin hij bij Z. Exc. werd toege laten vroeg hij vergunning. Die kinderlijke nede righeid frappeerde mij zeer, ofschoon ze tot zekere hoogte natuurlijk is in het karakter van den Javaan. Mas Yoedo laat er zich op voorstaan, dat hij de reis naar Europa geheel uit eigen fondsen heeft ondernomen. Hij gevoelt zelf, dat hij daardoor een bewijs van buitengewone zucht naar beschaving heeft gegeven. Na het onderhoud, dat ik met hem had en waarbij ik moeite had om, met het weinigje maleisch dat ik spreek, en het nog gebrekkiger Hollandsch, waarover de wed hono beschikt, geregeld met hem te discoureeren, is mijne verwachting van het nut dier reis echter niet hoog gespannen." Kapitein Boyton, die thans te Antwerpen is, zal aldaar gedurende zes dagen proeftochten met zijn zwem- toestel doen. Bij de gebroeders Belinfante te 's Hage zal eene com- pleete uitgaaf verschijnen van de volledige dichtwerken der bekende Zuid-Nederlandsche dichteres mevrouw van Ackere, geboren Marie Doolaeghe. Het requiem van Verdidat als een der merk waardigste scheppingen van dezen toondichter beschouwd wordt, zal in het einde dezer maand in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te's Gravenhage worden uitgevoerd door dezelfde artisten van de Italtaansche Opera te Parijs, die het werk daar hebben voorgedragen. In het fort Vechten zijn, volgens het Utr. Dbl., eenige kanonschoten gelost om te beproeven of de muren van de kazematten tegen de dreuning bestand waren. Die proeven zijn goed uitgevallen. 'tZou er dan ook ongelukkig uitzien als de borstweringen van „Vechten" alleen door het dreunen onzer eigene kanonnen invielen. Te Rotterdam is men op het spoor gekomen eener bende oplichters, die op allerlei plaatsen in ons land en in het buitenlandonder valsche namen goede ren bestelden zonder die te betalen. Zij hadden reeds vermoeden gekregen dat men hen in 't oog had en maakten zich uit de voeten. Een echtervan Trappen genoemd, werd nog aangehouden; een tweede is te Aken gevat en de Nederlandsche en Pruisische autori teiten doen verdere nasporingen. Uit Minden, in Westfalen, wordt thans weder geklaagd dat aldaar wervers voor het Ned. Indische leger werkzaam zijn. Zelfs wordt daaraan het deser- teeren van een onderofficier en drie soldaten van het garnizoen toegeschreven, die tot dusver nog niet terug gevonden zijn. De militairen hebben last gekregen dadelijk aangifte te doen wanneer een burgerpersoon met hen een gesprek aanknoopt over den dienst bij het Indische leger, de soldij enz. Die Nederlandsche wervers moeten duswel verleidelijke lieden, of de Duitsche soldaten moeten gemakkelijk te verleiden zijn Voor de arrondissementsrechtbank te Gorinchem stond dezer dagen een onbezoldigd rijksveldwachter terecht, beschuldigd van, om eenige stuivers winst te be halen, een eenmaal gedeclareerd procesverbaal te hebben vernietigd. Het O. M. eischte eene cellulaire gevangenis straf van éen jaar en voegde daarbij de overweging datindien het plicht is om braveoppassende amb tenaren de hand boven het hoofd te houden, zij die hun plicht verzuimen niet minder streng vervolgd moeten worden. De uitspraak heeft nog niet plaats gehad. Bij gelegenheid van het bezoek van keizer Wil helm te Milaan had een rechtstreeksch telegrafisch ver keer tusschen die stad en Berlijn, dus over een afstand van 200 kilometers, plaats. Gewoonlijk worden de depêches tusschen die steden te Frankfort aan den Main en te Mülhausen in den Elzas overgetelegrapheerd. Eerst werden proeven genomen met het Morse- en vervolgens met het Hughes-toestel en dit laatste leverde de beste resultaten. Den 16en October werden 105, den volgenden dag 80 depêches gewisseld; den 18en den dag van den intocht steeg het aantal tot 148. De langste van die depêches bestond uit 130 woorden en was 22 minuten na de aanbieding in handen van den geadresseerde. Een depêche van 123 woorden was 8 minuten na de aanbieding te Milaan te Berlijn vol komen opgenomen. Den 19™ October bedroeg het aan tal depêches 162. De regeeringstelegrammen waren meestal in 10 tot 15 minuten overgeseind. Den 20eo werden 100 telegrammen, waaronder 6 van 100 woorden, verzonden. Tengevolge van het ongunstige weder had in den namiddag van den dag eenige vertraging plaats; de langste depêche, van 190 woorden, was binnen een uur op de plaats van bestemming. Den 21en October verminderde het aantal depêches tot 94; in de morgenuren werkte de telegraaf langzaam, doch in den loop van den dag werd het beter, zoodat b. v. een telegram aan den keizer van 200 woorden 8 minuten na de aanbieding geheel naar Milaan was overgeseind. Dit geeft een flauw denkbeeld van het geen al met zoo 'n keizerlijken tocht in verband staat ook daaromtrent geldt ce qiion voit et ce qtion ne voit pas - ^taten-Generaal. KIESTABEL. Als voortzetting van het gisteren door ons medege deelde uit het regeeringsantwoord op het jongste eind verslag over het wetsontwerp tot herziening der kies tabel, diene alsnog het volgende: De regeering maakt zwarigheid tegen de door de meerderheid der commissie voorgestelde nieuwe indeeling. De minister wenscht echter toe te geven aan de ge maakte bedenking tegen het toevoegen van Kralingen en IJsselmonde aan Gouda. Daarom wordt thans voor gesteld de eerstgenoemde gemeente bij Rotterdam en laatstgenoemde bij Dordrecht te voegen. De gemeente Delfshaven zou dan van Rotterdam afgenomen en bij Delft ingedeeld kunnen worden, terwijl het district Gouda in de plaats van Kralingen de gemeenten Lek- kerland, Overschie, Schiebroek, Berkel, Pijnacker, Nootdorp en Zoetermeer zal verkrijgen. Hierdoor zullen de volgende verschikkingen ontstaan District Rotterdam heeft in het gewijzigd wets ontwerp 138,679 zielenverliest Delfshaven 9440blijft 129,239 zielenontvangt Kralingen 9253 zielenwordt 138,492 zielen. District Delft heeft als voren 91,583 zielen; ver liest: Overschie 3414, Schiebroek 366, Berkel 1678, Pijnacker 1752, Nootdorp 754, Zoetermeer 1067totaal 9031 zielenblijft 82,522 zielenontvangt Delfshaven 9440 zielen; wordt 91,992 zielen. District Dordrecht heeft als voren 91,208 zielen; verliest Lekkerland 2405 zielen; blijft 88,803 zielen; ontvangt IJsselmonde 2503 zielen; wordt91,306zielen. District Gouda heeft als voren 90,495 zielen; ver liest Kralingen 9253IJsselmonde 2503totaal 11,756 zielenblijft 78,739 zielenontvangtOverschie 3414, Schiebroek 366, Berkel 1678, Pijnacker 1752, Noot dorp 754, Zoetermeer 1067, Lekkerland 2405, totaal 11,436 zielen; wordt 90,175 zielen. De regeering vindt in de thans behandeld wordende herziening der tabel, behoorende bij art. 99 der kies wet, geen de minste aanleiding tot ontbinding der tweede kamer. Het ware haar aangenaam geweest, indien de herziening tijdig vóór de verkiezingen van 8 Juni jl. tot stand had kunnen komenmaar zij is vast overtuigddat de geest en letter der kieswet zich niet verzetten tegen het uitschrijven van verkiezingen tusschentijdsevenals in 1858 is geschied. De regeering heeft .bij suppletoire begrooting voor gesteld te Amsterdam een perceel aan te koopen, dat met overdracht, verbouwing enz. f40,000 zal kosten en bestemd is tot huisvesting der leerlingen van 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Op de begrooting voor de landsdrukkerij is een memoriepost uitgetrokken om van rijkswege te subsi dieeren een zieken- en ondersteunings-fonds voor de werklieden aan de landsdrukkerij. Uit het verslag der commissie van de tweede kamer der staten-generaal nopens de inlichtingen, door d'e regeering gegeven op het adres van J. A. Cremers te Bingelrade, over zijn ontslag als lid der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in de controle Sittard blijkt, dat de commissie geen voldoende termen heeft gevon den, in deze zaak een ander voorstel te doen dan om den minister van financiën, onder toezending van een afschrift van het verslag, dank te betuigen voor de door hem gegeven inlichtingen. Spoorwegbegrooting. Het voorloopig verslag bevat ten eerste een klacht over de aanzienlijke sommen, die opnieuw gevorderd worden voor de uitbreiding der stations of belendende gebouwentengevolge van vroeger te bekrompen aanleg, hetgeen eene waarschuwing is voor het vervolg. Omtrent verschillende punten worden inlichtingen ge vraagd o. a. ook voor den stand van sommige concessie aanvragen. Men vroeg of de regeering er op bedacht was, dat de termijn van concessie voor de spoorweglijnen Roo sendaalZevenbergen en RoosendaalBreda weldra vervalt? Er waren verscheidene leden wie het denk beeld eener overneming van den Grand Central of naasting dezer lijnen steeds zeer toelachte. Er werd aangedrongen op verdubbelde krachtsinspan ning bij de voltooiing van hetgeen nog aan het spoor-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5