BUITENLAND. Algemeen Overzicht. i*8*B|xeBi van Eüeeten. ving van nature volgt. Maar de beschaafde natiën hebben jegens de onbeschaafde tevens verplichtingen te vervullendezelfde die de vader of pleegvader want elke koloniale mogendheid matigt zich een recht van vaderlijke machtsuitoefening aanjegens den onmon dige te vervullen heeft. En nu weet iedereen dat men door eene regeering met de karwats wel gedisciplineerde en voor het uiterlijke zoete kinderen maken kanmaar alleen het karakter kan vormen en rechtsbewustzijn en begrippen van billijkheid bij het kind opwekken, wanneer men zich niet stelt op het standpunt van het kind maar het, naar de mate van zijn bevattingsver mogen, doet begrijpen wat en waarom hij al of niet zus of zoo handelen moet. Alleen de man die zoo handelt kan gezegd worden het kind op te voe den; die met slaan regeert, dresseert alleen. En zoo kan ook alleen die natie geacht worden haren plicht als beschaafde natie te vervullen die, met een onbe schaafd volk in oorlog geraakt, ook dan toont dat ze naar andere beginselen handelt dan krachtens het recht van het geweld alleen. Juist daarom levert de expeditie van de Engelschen op Congo een scherp contrast niet alleen met onze vreedzame aardrijks kundige expeditie op Sumatra, maar ook met de mili taire politiek van onzen van Swieten, en kan de En- gelsche wijze vandoen, mijns inziens, slechts worden aangemerkt als een voorbeeld how not to do it voor an dere staten". Benoemingen cn besluiten. burgemeesters. Ilerbenoemd als burgemeester van Emmen, W. Tijmes, secretaris djer gemeente, en als burgemeester van Goor, W. K. Loeff. kerknieuws. Voor het beroep naar Oostkapelle is door den heer J. Th. F. U. Lauts, predikant te Eemnes-Buiten, bedankt. Marine en leger. De student voor den militairen geneeskundigen dienst der zeemacht J. K. Mohr, is bij beschikking van den minister van marine uit voormelde betrekking ont slagen. De luitenant ter zee 2e klasse L. Haremaker, laatst behoort hebbende tot het eskader in Oost Indië en van daar den 30cn October jl. in Nederland terug gekeerd wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Z. M. de koning heeft aan den generaal-majoor L. J. H. Pelvan het leger in Nederlandsch Indië, vergunning verleend tot het buiten dienst dragen van het gouden kommandcurskruis der Militaire Willemsorde met edelgesteenten, hem aangeboden door de officieren en ambtenaren, die deel uitmaakten van do onder zijn bevelen gestelde voorloopige bezetting van Atchin. Ter voorkoming van vergissingen tusschen losse cn scherpe patronen heeft de minister van oorlog voor geschreven, dat de losse patronen ter onderscheiding van de scherpe, in donker gekleurd papier zullen wor den gepakt. Onderwijs. De heer A. J. de Veij, hulponderwijzer te Arne- muiden, heeft de benoeming als zoodanig naar Eilland aangenomen, op een traetement van ƒ600. Door belanghebbende ingezetenen te Koudekerk (Zuid-Holland) werd onlangs bij den gemeenteraad het verzoek ingediend, om te willen voorzien in de behoefte aan meer uitgebreid lager onderwijs. Op dat verzoek werd afwijzend beschikt, waarna door de bedoelde ingezetenen de tusschenkomst van gedeputeerde staten werd ingeroepen. Een commissie uit gedeputeerde staten heeft daarop een plaatselijk onderzoek ingesteld, en het gevolg is geweestdat de raad door gedeputeerde staten is uitgenoodigdalsnog uit eigen beweging in de behoefte aan meer uitgebreid lager onderwijs te voorzien. De raad besloot echter met eenparige stemmen op éen naaan deze uitnoodiging geen gevolg te geven Een der wethouders moet verklaard hebben, „dat het er nooit toe komt, want dat hij desnoods het met den koning zelf in persoon zal gaan afmaken." Handelsblad Gemengde berichten. Woensdag 11. had onder de gemeente Noordgouwe een droevig voorval plaats. Zooals gewoonlijk ten platten lande het geval is, was het 7jarig dochtertje in een arbeidersgezin, terwijl de ouders op het veld warenmet het toezicht op de jongere kinderen belast. Het schijnt dat de kleederen van het meisje door een of ander toeval hebben vlam gevat, althans in licht laaie vlam kwam zij naar buiten geloopen, waarop een paar arbeiders toeschoten en den verderen voort gang stuitten. In den nacht is het kind aan de bekomen brandwonden bezweken. Naar men verneemt is aan den polder Bruinisse een dijkval ontstaan tusschen de palen 60 en 61 ongeveer midden tusschen den Zijpschen- en Zoetersbout, in den met rijsbeslag verdedigden schorrand. De val strekt zich uit tot 4 meters binnen den kop van genoemd rijsbeslag en is 25 m. lang. {Zier. Nieuw.) In eene Dinsdag avond te Amsterdam gehouden vergadering, uitgaande van de Maatschappij voor den werkenden stand, is de vraag behandeld, welke uit spanning den werkman moet worden aangeboden, ter vervanging van de kermis. Na eenige discussie, waar aan ook werd deelgenomen door het bestuur van „Neêrlands werkman," werd de volgende motie aange nomen. „De vergadering acht het wenschelijk, dat verschil lende vereenigingen, vooral ook Nêerlands werkman, op het terrein van volksvermaken zich vereenigen en te bestemder plaats voorstellen doen om de Amster dammers nuttig te vermaken, hetzij op bepaalde of onbepaalde tijden." Eergisteren middag werd te Zwolle een landbou wer uit Mastenbroek, die in beschonken toestand ver keerde en twist op de veemarkt maaktein verze kerde bewaring genomen. Hij had, behalve eenig zilvergeldeen paar oude Zwolsche couranten bij zich waarin zich pl. m. 26 duizend gulden nominaal aan Spaansche en Oostenrijkscbe effecten bevonden. Zulke logeergasten krijgt men niet dagelijks in het poli- tielogement. De „Economische Sociëteit" te Heerde heeft be sloten, afbeeldingen van vee en paarden uit die streken naar de tentoonstelling te Philadelphia te zenden, en reeds een commissie benoemd om voor de uitvoering van dat besluit zorg te dragen. De koninklijke goedkeuring is verleend op de statuten van de maatschappij „de Schelde", scheeps. bouw- en machinefabriekgevestigd te Vlissingen (etablissementen van de voormalige marinewerf). Te Sappemeer heeft iemandbij wijze van huis middeltje, op gezag van een oud receptenboek eene zoodanige hoeveelheid kopergroen ingenomen dat hij weldra, ondanks de door twee gen eesheeren aangewende middelen, onder de hevigste smarten overleed. Te Breda heeft morgen de uitreiking der bekro ningen voor de thans afgeloopene tentoonstelling van landbouw, nijverheid en kunst plaats, welke door een feestmaal voor bekroonden en genoodigden besloten wordt. In vier dagen tijds zijn door veertien jagers in Noord-Brabant geschoten 167 hazen 43 konij nen 4 patrijzen en 1 vos. Er wordt tegenwoordig leder vervaardigd niet uit huiden, maar uit kurk. Het kurkleder bestaat uit ruwe bladen kurk, aan beidp zijden gedekt door dun linnen en zoo bewerkt, dat het bij het vouwen ot bui gen niet breekt of berst. Het weegt drie vierde minder dan eene gelijke hoeveelheid gewoon leder en kost de helft minder. Het is even lenig en niet zoo kleverig als gewoon waterproof leder. De Fransche regeering en de hertog van Cambridge, bevelhebber van de Engel- sche Horse Gards, hebben reeds, als proeve costumes van kurkleder voor de soldaten besteld. Voor leger tenten is bet nieuwe leder uitmuntend geschiktomdat het geen water doorlaat en hitte goed weêrstaat. De uitvinder heet Berski. Te Londen is het kurk leder ten toon gesteld. fhermometerstand. 5 Nov. 's av. 11 u. 53 gr. 6 'smorg. 7 u.54 gr. 'smidd.lu.56gr.rsav.6u.52gr. rechterzijde, zoodat op dit oogenblik de meerderheid van 25 Februari feitelijk niet meer bestaat. Iets anders echter is het of die meerderheid niet zal worden her steld en hierop wordt alle hoop gekoesterd. Men onderstelt, dat wanneer eenmaal de kieswet zal zijn aangenomen en de discussie over de binnenlandsche politiek niet langer kan worden verschoven, de groep- Lavergne zich weder bij de linkerzijde zal aansluiten om die politiek te bestrijden, en den heer Buffet ten val te brengen. Na al de ontboezemingen over 'de noodzakelijkheid om het scmiiu de lisle in te voeren en de pogingen aangewend om het de zegepraal te verschaffen, moge dit eenigzins vreemd klinken, het is niet te min een feit, dat de republiekeinen hopen en vertrouwen zelfs met het scrutin cdarrondissement de overwinning in de aanstaande verkiezingen te zullen behalen, vooral wanneer zij met gelijke wapenen als de heer Buffet kunnen strijden. Het schijnt dus, dat ook ingeval hij aanblijft de republiekeinen niet aan hun zegepraal wanhopen, indien de minister van binnenlandsche zaken slechts niet al te reactionair te werk gaat. De samenstelling van het bureau der kamer heeft zonder bijzondere omstandigheden plaats gehad. De heer d' Audififret Pasquier is met 396 van de 516 uit gebrachte stemmen herkozen, terwijl ook de vice presi denten Duclerc, Martel, de Kerdrel en llicard in hunne functiën zijn gehandhaafd. Alleen de candidatuur van laatstgenoemde heeft ernstige bestrijding ondervonden, daar de rechterzijde een Bonapartist, de heer de Talhouet, in zijn plaats wilde stellenlaatstgenoemde verkreeg 244 en de heer Ricard 286 stemmen, wel een bewijs dat de Bonapartisten nog op meer steun in de verte- woordiging kunnen rekenen dan men zou vermoeden. Omtrent het gisteren medegedeelde bericht, dat aan graaf Andrassy zou zijn opgedragen een plan te ont werpen tot uitvoering der door de Turksche regeering toegezegde hervormingenis nader nog niets gemeld. Krijgt het daardoor reeds terstond eenigen meerderen schijn van waarschijnlijkheid er is nog iets anders waardoor deze wordt verhoogd. Rusland heeft nl. een vrij krachtigen toon tegen Turkije aangeslagen, en in eene audiëntie bij den sultan heeft de Russische gezant hem uitdrukkelijk gezegd, dat de slechte administratie van het land, de ontevredenheid van de inwoners en de treurige toestand dor financiën dringend behoefte hebben aan deugdelijke en spoedige hervormingen. Er schijnt dus althans door de mogendheden wel te zijn overeengekomen om tegen Turkije krachtiger op te treden en pressie uit te oefenen tot de getrouwe nako ming van de gedane beloften. In het dezer dagen verschenen nommer van een Engelsch geïllustreerd blad wordt een van de Engel- sche schuldeischers van Turkije voorgestelddie een Turk bij zijn kraag heeft en bij lord Derby binnen brengt, met de woorden: als je belieft, mylord, hier heb je den dief!" De minister antwoordt echter; „ik heb niets met hem te maken, wij hebben slechts de vier percents van 1855 gegarandeerd." Ongeveer op gelijke wijze heeft lord Derby zich afgemaakt van de commissarissen der aandeelhouders in de leeningen van 1854, 1858 en 1871, die zich gisteren bij hem hebben vervoegd, om zijne tusschenkomst in te roepen. „De Engelsche regeering zeide hij is sedert eenige jaren gewoon iedere interventie in de aangelegenheden van buitenlandsche leeningen te weigeren; zoodanige interventie zou geen officieel karakter kunnen hebben." Het is duidelijk, dat de arme Turksche schuldeischers op geen hulp van de zijde der Engelsche regeering kunnen rekenen. Nu de kans op het scrutin de liste verkeken is kunnen de republiekeinen in Frankrijk niet beter doen dan door concessies nog zooveel mogelijk in hun belang trachten gedaan te krijgen. Het linkercentrum heeft reeds eene poging in dien zin aangewend, door eene transactie tusschen de beide wijzen van verkiezing voor te stellenhierop nederkomende, dat in plaats van over negen candidaten op éen stembriefje slechts over vier tegelijk zou worden gestemd, zoodat de districten niet zoo groot zouden worden als het scrutin de liste wil, maar ook niet zoo klein als bij het scrutin d?arron dissement het geval zal wezen. Men zou dus een stel sel krijgendat het midden tusschen de beide systeemen hield. Om daartoe te kunnen geraken is de hulp van de liberalen van het rechtercentrum noodig, doch deze is te vergeefs ingeroepen, want de groep-Lavergne heeft bepaald geweigerd over eenige transactie met het linkercentrum in onderhandeling te treden en wil onvoorwaardelijk het scrutin cd arrondissement aannemen. Dit stellige voornemen van die fractie van het rechtercentrum heeft voor 't oogenblik een nieuwe partij formatie in het leven geroepen, want om aan het scrutin d arrondissement de zegepraal te verschaffen heeft de groep Lavergne hulp gezocht bij alle groepen der Graanmarkten enz. Middelburg, 6 November. Raapolie 37. Patentolie 39. Lijnolie 30. Amsterdam, 6 November, Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inseript.S tieglitz &C°. 2e a 4 L. pet. 63i 3 V 75£ 4 n 99* 5 n 108 i- 17 88 i 3 f 94 3 V) 93 2* pet. 3 17 5 17 5 rt 102£ 5 1) 79 J 5 77 92 5 17 1001 5 17 5 r> 961 5 f 364 5 17 355 pet. 93 4 Jt 77 4 17 771

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2