BUITENLAND. Algemeen Overzicht De jaarwedde van den hoofdonderwijzer van het gehucht Kruisdijk (gemeente Groede) is door den ge meenteraad met f 100 's jaars verhoogd. De „Zendingsvereeniging" te Doetinchem onder directie van den heer J. van Dijk Mz°. heeft het plan om haar school voor meer uitgebreid lager onderwijs in een christelijke hoogere burgerschool te veranderen. Het aantal leerlingen aan genoemde school bedraagt thans met inbegrip van de kostleerlingen 65, waarbij 7 onderwijzers werkzaam zijn meest met akten voor het middelbaar onderwijs. Kerknieuws. De heer B. van Schelven, predikant te Souburg, heeft voor de beroeping naar 's Heer-Hendrikskinderen bedankt. De heer A. Brink, predikant bij de Christelijke gereformeerde gemeente te Neuzen heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Steenwijk, in Overijsel. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 3en November 1875litt. Dn° 24 is C. Engels gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements marine daar te lande. Landbouw. De vraag, van welk hout de botervaten dienen ge maakt te worden, ten einde geene schade te doen aan den smaak ot aan de duurzaamheid van de boteris in de laatste jaren meermalen bij de provinciale staten van Friesland in behandeling geweest. Het bestaande reglement schrijft voor „droog, blank en zuiver Oost zeesch kroonklaphout", doch bij meermalen gebleken schaarschte of bij overmatig hoogen prijs van gemeld hout hebben gedeputeerde staten telkens gebruik ge maakt van de hun verleende bevoegdheid om een sur rogaat aan te wijzen en hebben zij als zjodanig aan gewezen de zoogenoemde Eijnsche of Dordsche duigen. In een nu aangeboden ontwerp tot wijziging van het bestaande reglement op de botervaten worden de kui pers verplichtde botervatenzoowel de staven als de bodems en deksels, te maken van zuiver, blan ge waterd eikenhout, zonder kwade oesten, strepen of spint. Kunslnicuws. Hot echilderijenkabinet van den heer Zubli te 's Hage wordt thans te Amsterdam in de „Brakke grond" ver kocht. Eene reproductie in kleiner afmeting van Israels groote schilderij, „hetbreisterje" bracht 1897 op; de „ledige stoel" van D. Bles f 7949, laatstgenoemd stuk voor het kabinet van den heer Ankersmit te Amsterdam „devotie" van Bisschop f 1842; een kerkgezicht van Bos boom f1622; twee lanpschappen van Koekkoek ieder ƒ1000; een kanaalgezicht van S. K. Verveer/880; een „gezicht te Enkbuizen" van C. Springer /1100; Eene „Episode uit het beleg van 's Bosch in 1629, van Ch. Rochussen f 935. Cl cutengde bcrichrten. Gisteren avond heeft te Vlissingeu een officier, die door een openstaand raam zijne vrienden iets wilde toeroepen het ongeluk gehad zich te ver voorover te buigen, en uit het raam der tweede verdieping op straat te vallen, tengevolge waarvan hij zich erg be zeerd heeft. Volgens het Sluisch weekblad zal in de eerste helft der volgende maand waarschijnlijk worden overgegaan tot den verkoop van een gedeelte der wallen en fortifi catiën van Sluis. Den 30™ October had zekere Peyenbroeck, een gebrekkig man het ongeluk te Oostburg in het „Groote Gat" te vallen en te verdrinken. Zijn lijk werd kor ten tijd daarna opgevischt. Het Nederlandsch museum te 's Gravenhage, dat den 23™ Augustus jl. voor het publiek geopend werd, is in twee maanden door 5201 personen bezocht. Des Zondags was het aantal bezoekersniettegenstaande het museum dan slechts 3 uren geopend is tegen 6 uren in de weekverreweg het grootst. Te Harlingen varen thans iedere week vijf stoom - booten op Londenvier op Huil en twee op Leith en Newcastle. Ook te Kaatsheuvel (Noord-Brabant) hebben zich eenige Duitsche kloosterlingen, afkomstig uit de om streken van Coblentz en behoorende tot de orde van de H. Johannes de Deogevestigd. Zij leggen zich voornamelijk op ziekenverpleging toe. Te Rotterdam hebben twee wettig gescheiden echt- genooten op denzelfden dag voor den ambtenaar van den burgerlijken stand ieder een tweede huwelijk aan gegaan met twee nieuwe uitverkozenen van het man nelijk en vrouwelijk geslacht. De gemeenteraad van Hoorn heeft met eene meer derheid van slechts éene stem, op voorstel eener commissie uit haar middenbesloten de bank van lee ning aldaar te behouden en daarin verbeteringen aan te brengen, welke aan het dagelijksch bestuur worden overgelaten. Verhoopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement va» marine op den 18 November a. zal worden aanbesteed de levering van dennen masten, vuren deelen, zink in bladen en zinkspijkers, loodwit, lijnolie, reuzel en roet; en op den 19 November daaraanvolgende de levering van 100.000 kilogram gerookt spek en van 25.000 kilogram witte zeep. Thermometerstand. 4 Nov. 's av. 11 u. 50 gr. 5 's morg. 7 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 57 gr. 's av. 6 u. 53 gr. I Slaten-generaaL VlissingerL en Veere. Vooral bij den eersten opslag zagen verscheidene leden in de afdeelingen der tweede kamer er bezwaar in om de bij de begrooting van binnenlandsche zaken aangevraagde som van f 48000 voor aankoop en exploi tatie van een toestel tot levering van water te Vlissin- gen toe te staan. Men vreesde voor een anteciedent, waarop andere gemeenten zich later zouden beroepen. Doch men deed opmerken dat het er hier op aankomt de schepen die te Vlissingen binnenloopen van water voor schcepsgebnuk en voor de stoomketels te voor zien. Men moest daarbij niet vergetendat de groote havenwerken, die met aanzienlijke kosten te Vlissingen voor rijksrekening zijn gemaakt, niet kunnen worden geëxploiteerd, als de schepen daar geen goed water kunnen vinden. Ook hier ontmoet men dus een nood wendig uitvloeiseleen complement van groote rijks werken. Eenige leden vroegen intusschen of het niet beter ware op staatskosten de duinwaterleiding aan Vlissingen te schenken, die, naar men meent, voor /200,G00 zou zijn tot stand te brengen. Voor het uitdiepen van de buitenhaven te Veere wordtzoo merkte men op, de enorme som van f 64,400 aangevraagd. Bedoelt men daarmede blijvende verbe tering, dan is dit weggeworpen geld. Is men wel onderricht, dan worden thans plannen tot afdoende verbeiering beraamd, waarvan men do kosten van uit voering wel op 1 millioen raamde. Zou het dan niet verkieslijk zijn op het eerste goede plan voor dit kanaal tarug te komen en alsnog zij het eene kleinere sluis te bouwen aan het eind der oude Middelburgsche haven, waarvan men, blijkens de ondervinding, geen verzanding behoefde te vreezen? „Als men in Frankrijk even goed handelde als er geschreven wordtzou het reeds veel verder zijn" zegt een hedendaagsch Fransch schrijver, en ternauwernood heeft de nationale vergadering hare werkzaamheden hervat of zij bevestigt zijne woorden. Alles wat er gezegd en geschreven is over de wenschelijkbeid om het scrutin de liste aan te nemenom de verkiezingen niet onder leiding van een ministerie Buffet te doen plaats hebben, blijkt niet in staat te zijn om de natio nale vergadering daarnaar te doen handelen. Gisteren heeft zij hare werkzaamheden hervat, en hoewel de partijen nog niet zuiver gevormd en afgerond zijn, tusschen hare leden nog geen voldoend overleg heeft plaats gehadkan men toch reeds met vrij groote zekerheid voorspellen, dat het scrutin darrondissement zal worden aangenomen en de heer Buffet niet zal vallen. Het zwaartepunt dsr partijen ligt voor het oogenblik in de liberale fractie van het rechter-centrumi de fractie Lavergne-Wallon. Deze nu wi'de het scrutin darrondissement aannemen en zich niet verbinden om bij eene voorafgaande interpellatie tegen den heer Buffet te stemmen. De gematigde rechterzijde heeft besloten het ministerie krachtig te steunen. De Bona- partisten zijn eveneens voornemens den minister van binnenlandsche zaken te handhaven en het scrutin dar rondissement aan te nemen, zoodat dit waarschijnlijk een vrij aanzienlijke meerderheid zal verkrijgen. Zooals te voorzien was is het voorstel van den heer Buffet, om de tweede lezing van het wetsontwerp op de algemeene verkiezingen in de eerste plaats aan de orde te stellen, aangenomen. Met algemeene stemmen is bepaald Maandag a. tot die tweede lezing over te gaan. Een voorstel van den heer Pascal Duprat om de opheffing van den staat van beleg en de organisatie der gemeentebesturen tusschen de 2S en 3" lezing van het wetsontwerp op de verkiezingen te doen plaats hebben werd, na een twijfelachtige stemming, aan genomen, zoodat al dadelijk de meest belangrijke en ingrijpende onderwerpen zullen worden behandeld. Met betrekking tot het voorstel van den heer Duprat wordt nog gemelddat de regeering er in zal toestemmen den staat van beleg op te heffen na de aanneming van de wet op de drukpers, doch dat zij dien toestand in eenige groote steden wil handhaven, terwijl zij, wat betreft de organisatie der gemeentebesturen, niet voor nemens is de thans bestaande wijze van benoeming van maires op te geven. Ook in Hongarije zijn gisteren de parlementaire werk zaamheden hervat, en de nieuwe minister-president, de heer Koloman Tisza, heeft terstond de verklaring afgelegd, dat de politiek van het kabinet geen veran dering heeft ondergaan. Twee berichten omtrent de Turksche aangelegenheden verdienen de aandacht. In het dagblad van St. Petersburg wordt gezegddat de Slavische bevolking met vertrou wen de door de Porte toegezegde hervormingen zou te gemoet zien, indien de sultan in de uitvoering van zijne beloften door de mogendheden werd gesteund. Gelijktijdig wordt uit particuliere bron uit Weenen meegedeeld, dat tengevolge van eene uitnoodiging van de drie Noordelijke mogendheden de Oostenrijksche minister-president, graaf Andrassy, belast is met het ontwerpen van een voorstel, betreffende de hervormin gen door Turkije 'in te voeren en de waarborgen die het daarvoor zal behooren te stellen. Niet onmogelijk isdat tusschen beide berichten verband bestaat en dat het Petersburgsche orgaan indirect doelt op den door de noordelijke mogendheden genomen maatregel. Intusschen zal het voorzichtig zijn de mededeeling daaromtrent onder reserve aan te nemen, aangezien de zaak vrij duister is. Wat toch moet de beteekenie wezen van zoodanig voorstel Zal het een ultimatum zijn dat, door de verschillende mogendheden goedgekeurd zijnde, aan de Porte zal worden voorgelegd met opdracht om het uit te voeren? En als zij weigert zal zij dan door kracht van wapenen worden gedwongen Of wel is de maat regel een gevolg van gemeen overleg met de Turksche regeering, met het doel om de Europeesche mogendheden zich te doen verbinden de uitvoering te steunen van de noodige hervormingen En zullen zij, indien door het ver zet der opstandelingen die hervormingen onmogelij k blijken te zijn, de opstandelingen moeten helpen onderwerpen Ziedaar vragen, die zich onmiddellijk voordoen, maar waarop het antwoord vooralsnog moet worden schuldig gebleven. JUdanus. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) In het algesneen belang wordt men opmerkzaam gemaakt op de in deze courant voorkomende advertentie van den heer Albert Frledhelm te H a m b u r g. De daarbij geannonceerde loten kunnen wijin aan merking der vele en groote prijzen, ten beste aanbevelen en draagt het genoemde huis steeds B de meeste zorg, dat de bestellingen spoedig en I nauwkeurig worden uitgevoerd. Gisteren avond arriveerde te Vlissingen het Noord- sche barkschip Rector Steen, gezagvoerder Alvenberg, komende van Antwerpen in ballast. gamMsbcmirtm. Grasnmarkten enz. Gent 5 November. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 26.25; rogge op staal fr. 15.50; gerst ff. haver fr. 24.75; boekweit fr. 16.50; paardenboonen Ir. 20.koolzaad ff. 34.50lijnzaad fr. 34. lijn koeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 22.boter fr. 3.35 per kilogram; eieren fr. 2.95 per 26 stuks. Yi.issinoen, 5 November. Boter per kilogram /1.45 a 1 50. Eieren f 6.a f 6.20 per 104 stuks. Amsterdam 5 November. Raapolie cp zes weken f 40J. Lijnolie f 28fc. Prijken van ülïneten. Amsterdam, 5 November. Nederland. Cortific. Werkelijke schuld. 2i pet. 63| dito dito dito .3 75 i dito dito dito 4 100£

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2