F 264. 1875. MIDDELBURGSCHE Zaterdag COURANT. 6 November. Middelburg 5 November, Dit klad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. Naar aanleiding der door de tweede kamer aangeno men spoorweglijn RotterdamHoek van Holland, worden in een ingezonden stuk in het Handelsblad de volgende opmerkingen gemaakt: Bekend is het, dat men te Rotterdam-elkander zoo veel mogelijk tracht wijs te maken dat de nieuwe waterweg vooruitvliegt en der vereischte diepte en breedte reeds vrij nabij is, en zegt de kamer van koophandel en fabrieken van Rotterdam in haar adres (zie N. R. Ct. 18 October.) „Maar bovendien zullen binnenkort den nieuwen waterweg schepen in- en uitgaan met een diep gang, grooter dan die waarmede men de rivier kan bevaren," enz. Wat de tegenwoordige geul worden kan, is nog niet te bepalen, deskundigen blijven daarover nog steeds verschillen; maar dat de toestand nog zeer verwijderd is van volmaaktheid en dat het Vóór en in den water weg tobben en sukkelen was en is, kunnen de volgende opgaven van gemeenschappelijke peilingen aan de mon ding (overgenomen uit de N. R. Ct.) afdoende aangeven. Bij gewoon laagwater werden gevonden Lijn der Noorder- N. R. Ct. Witte tonnenzijde. geleidelichten. hoofd. 30 April 1875 32* decim. 35* decim. 35 decim. 14 Juli31 341 B 36 14 Aug. 31* 38 39 25 31* 37* 30 2 Sept. te veel deining 37* 39 •16 32 37* 40 22 31* 38 39* 21 Oct. te veel deining 38 39 22 idem 38* 39* De laatste 2* maand dus zoo goed als onveranderd. Zoo is de toestand aan de monding en hoe die nu meer binnenwaarts is, waar de aanlegplaatsen moeten worden gemaakt, doen de volgende zeetijdingen van Maassluis uit de laatste elf nummers N. Rott. Cour. best zien. Courant 22 Oct. Hawthorne St, aan den grond gezeten doch weder vlot. 24 Diomeda St. (van Petersburg, laatst van Brouwershaven) binnen het kanaal aan den grond gestoomd. 23 is met hoog water niet vlot gekomen, 2 lichters geladen. 25 vlot gekomen met assisten tie van een sleepboot. 26 Willem Chapman St., Dantzig, buiten geankerd. 27 n Echo St., zit aan den Zuidwal van Roozenburg aan den grond. 28 3 Echo St., vlot gekomen. Quinta St., van Brouwershaven binnen het kanaal aan den grond. Phcnix St., laatst van Brouwershaven bmnen het kanaal aan den grond. 3 29 W. A. Scholten St. New-York. Ravenspur St., liggende beide in het kanaal geankerd. Quinta St., vlot gekomen enopgestoomd. Phonix St., vlot gekomen ligt ten anker. 30 James Harris St., in den Hoorn geankerd. Phonix terug gestoomd n. Hellevoetsluis. 3 31 3 James Harris St., zit binnen het kanaal aan den grond. 1 Nov. Glasgow St., heden nacht op de rivier aan den grond gestoomd en heden nog niet vlot. Bij dezen toestand spreekt men er in de kamer van koophandel te Rotterdam over om te trachten (kenne lijk alleen met het oog op Rotterdam, want in de andere Nederlandsche havens kwam in de laatste twee jaren geen verandering) om uit Amerikaansche Chartepartijen de bepaling excluding Butch ■ports te doen vervallen. Assuradeuren zullen er vermoedelijk wel anders over denken en door bepalingen toonen, dat zij ook letten op de roekeloosheden, die tegenwoordig en in toene mende mate in de vaart op Rotterdam worden bedre ven. In het belang van menschenlevens is dit ook uiterst wenschelijk, want al he;: bovenstaande, bij mooi weer voorgevallenis alleen nég een geldquaestie, maar ongetwijfeld zullen er mensehen!evens bij gemoeid raken indien dezelfde roekeloosheden Worden voortgezet gedu rende het naderende ruwe en donkere weer. Moeten toch de booten,mogelijk wel door enkele kleine zeil schepen gevolgd, dan even als- nu op en neer houden tot het sein van voldoend water is gegeven, of geheel buiten ten anker komen, is het met grond te vreezen dat menig schip geheel verloren gaat en menig flink zeeman er het leven bij laat." Heden namiddag heeft de installatie der onlangs bevorderde of nieuw benoemde officieren der schutterij alhier plaats gehad, namelijk van de heerenJ. W. de Raad, wien de rang van kapitein-kwartiermeester is verleend; J. M. Boone MJz. en mr. E. Fokker, bevorderd tot len luitenant, en J. J. A.,Kuiler, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje en W. Polman Kruseman, benoemd tot 2fn luitenant. Nadat het koninklijk besluit van benoeming was voorgelezenlichtte de majoor-kom- mandant mr. D. A. Berdenis van Berlekom eene korte toespraak tot de nieuw benoemde officierenwaarbij hij deed uitkomen dat het eene eer is tot het korps officieren der schutterij te behooren en de verwachting uitsprak dat zij hunne betrekking met ijver en trouw zullen waarnemen. Den bevorderden officieren wenschte hij met hunne bevordering g<£pkinzonderheid den heer de Raad, die twintig jaren tóng deel van het korps officieren heeft uitgemaakt en in zijne bevordering het bewijs mag zien van 's konings tevredenheid over zijne tot dusver bewezen diensten. Nadat het muziekkorps het Wilhelmuslied had aangeheven werd de tamboer N. van Malen voor het front geroepen en werd hem het eereteekcn voor 15- jarigen trouwen dienst uitgereikt. Ook hem wenschte de majoor kommandant geluk met de verworven onderscheiding, niet alleen omdat zij ten bewijze strekt van langdurigen diensttijd bij de schutterijmaar ook en vooral van trouwen dienst. Hij hoopte dat van Malen nog lang het eereblijk zal mogen dragen, De kapitein kwartiermeester de Raad spelde het eereteeken op de borst van den gedecoreerde onder de fanfares der muziek. Vervolgens had eene inspectie over het bataljon plaats, waaraan ook de overste Jehu van het garnizoen alhier deel namen ten slotte werd voor de gëinstal- leerden en voor den gedecoreerde gedefileerd. In het voorloopig verslag der tweede kamer over de spoorwegbegrooting is o. a. naar aanleiding van een door de kamer van koophandel te Vlissingen ingediend adres, tot de regeering de vraag gericht hoe het staat met den onderbouw voor de aldaar op te richten groote kraan en met de werken voor die kraan zelve. Volgens het Vaderland heeft de heer Pot, lid van den gemeenteraad te Vlissingen, op zijn adres aan den koning over de onlangs bij de verkiezing van een wethouder naar zijne meening begane onregelmatigheid, ten antwoord ontvangen dat Z. M. in overeenstemming met den gemeenteraad en met het college van gedepu teerde staten, deze klacht als ongegrond beschouwt. Weder worden door de Amsterdamsche kooplieden luide klachten aangeheven over de onvoldoende post verbinding met Engeland, die tengevolge van den pas geregelden winterdienst der spoortreinen nog weer minder doeltreffend is dan vroeger. De Amsterdamsche handel is steeds gedwongen om te telegrapheeren, anders is hij buiten de mogelijkheid om langs de twee wegen, die rechtstreeks naar Engeland loopen, over Rotterdam of over Vlissingen, aan de Londensche koop lieden vóór den middag te doen weten wat den vorigen dag te Amsterdam is voorgevallen. De brieven die over Vlissingen uit Engeland verzon den worden, hebben nog grooter oponthoud. Te 9.30 'smorgens uit Vlissingen vertrekkende, komen ze te 1.50 te Utrecht; doch daar schijnen ze moe te zijn en te moeten uitrusten tot 3.25, eer ze per Rijn- of Oos- terspoor verder gaan. De postdienst levert aan den staat nog altijd een voordeel van ongeveer een millioen op. Het Handelsblad acht dat veel te groot als de belangen onzer groote handelsteden er voor verwaarloosd moeten worden. De regeering heeft het toch in hare macht om door het tóten loopen van nacht- of extratremen de brieven spoedi ger op het punt hunner bestemming te doen aankomen. Aan verschillende kamers van koophandel, waar onder die te Middelburg en te Vlissingen, zijn door het ministerie van binnenlandsche zaken verzonden versla gen van den handel en de scheepvaart te Hamburg, te Libau en te Königsberg, gedurende het jaar 1874. De provinciale staten van Noord-Brabant hebben benoemd den heer F. O. Bake, ingenieur bij de staats spoorwegen te 's Boschtot provinciaal hoofdinge nieur op een jaarwedde van 4000 en tot provinciaal ingenieur den heer H. J. Schevichaven, civiel-ingenieur te 's Bosch, op een jaarwedde van f 2800. Tot lid der gedeputeerde staten van Overijsel, ter vervanging van den heer van Sonsbeek is benoemd de heer mr. M. Sichtermanrechter in de arrondissements rechtbank te Zwolle. De zitting der provinciale staten van Limburg van den 2en dezer was grootendeels gewijd aan een voorstel van den heer mr. van Wintershovenhoudende indiening van een bezwaarschrift bij de tweede kamer tegen het wetsontwerp tot intrekking der wetten op de kerkfa brieken. Dit voorstel, dat met bijna algemeene stemmen werd aangenomen, vond een hevigen bestrijder in den •heer mr, J. Haffmans. Aan de tweede kamer is een adres ingezonden, door 168 belangstellenden in eene vergadering te Amsterdam onderteekend, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen de door de regeering voorgestelde verbetering der haven van Batavia. Adressanten zijn van oordeel dat die verbetering alleen te bereiken is door, overeenkomstig het vroeger door Z. K. H. prins Hendrik ontwikkelde plan, op de reede een zeebreker te leggen, vervolgens door verbree ding van een der havenhoofden (het Oostelijkste)uit dieping van de haven, en verbinding der kaden met het spoorwegstation door middel van rails. In het laatst verschenen vel (84) van het Bijblad (Handelingen der tweede kamer) komt een verbetering voor van de woerden docr den minister van bin nenlandsche zaken in de zitting van 25 October gesproken over de aansluiting te Rotterdam. Uit die verbetering blijkt, dat er een onteigeningswet in aan tocht isbehalve voor den spoorweg LeidenWoerden, voor „het maken van een lijn van het gemeenschappelijk station te Rotterdam naar den Rijnspoorweg." De gecursiveerde woorden waren uitgevallen. Benoemingen en besluiten. veeartsen. Eervol ontslag verleend aan J. W. B. Egberts, veearts te Makkinga (gemeente Ooststelling werf), als plaatsvervanger van den districts-veearts wien Leeuwarden als standplaats is aangewezen, en ais zoodanig in zijne plaats benoemd J. Th. van der Loeff, veearts te Makkinga. burgeheesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Wanneperveen jhr. J. A. G. Ploos van Amstel. Onderwijs. Voor het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Ritthem hebben zich vijf sollicitanten aangemeld.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1