In de najaarszitting der provinciale staten van Noord-Brabant zal o. a. in behandeling komen een door gedeputeerde staten opgesteld ontwerpadres aan den koning waarin verzocht wordt onderhandelingen te openen met België tot opheffing der wederzijdsche tolliniën en tot het sluiten eener tolvereeniging op den voet van gemeenschappelijke en gelijke heffing van rechten, voor zoover die ten behoeve der schatkist noodzakelijk zijn. Rechtzaken. De Hooge B aad heeft Maandag in laatste instantie beslist dat artikel 17 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten in beperkten zin moet worden op gevat en alzoo tot toelating op inrichtingen van het hooger onderwijs geen verklaringen van ondergane in enting van onderwijzers of leerlingen gevorderd kunnen worden. ben werkelijk liefhebbers gevonden. Toen zij echfer geleverd zouden worden, toonden zij een bepaalden onwil om in handen van hun nieuwe eigenaren over te gaanen geen den minsten lust te hebben om een anderen stal te betrekken. Zij namen de vluchtwer den vervolgd, in het nauw gebracht en sprongen par does in de Sennewaarin een verdronk. Tegen be hoorlijke vergoeding hebben de oude eigenaars zich belast de Snwillige dieren te vangen en terug te brengen. Sommige Russische bladen deelen het verhaal van een schandelijke daad mede, door de Russische militairen in het kamp bij Luck gepleegd en hierop nederkomende. Ter viering van den naamdag van keizer Alexander was onlangs een groote manoeuvre met illimunaties en vuurwerk aangekondigd, ongetwijfeld alleen om een groote menigte nieuwsgierigen te lokken. In groote scharen begaven vooral de rijk getooide dames van de lsraelietische inwoners der stad zich naar het kamp. Door het vuurwerk werden de nieuwsgierigen steeds naderbij gelokt; eensklaps waren zij geheel door mili tairen omringd er. klonk het bevel„Nu kinderen haalt uw hart op!" De soldaten doofden de vuren, vielen op de vrouwen en meisjes aan, beroofden haar van hare versierselen en kleeding en pleegden de grootste schandalen. Sommigen verloren in de vreeselijke ver warring het leven, de meesten vluchtten gewond naar huis. Ook een deel der mannen keerde niet terug; waarschijnlijk zijn zij in den strijd voor vrouwen en dochters omgekomen. Men is overtuigd hier met een wel overlegd plan te doen te hebben. Een bij een rijk koopman te Luck wonend Russisch officier had de vrouw des huizes afgeraden naar het feest te gaandoch te vergeefs. Den volgenden dag zonden de inwoners eene deputatie naar den divisie- generaal, die niet in het kamp was geweest, doch zij werd afgewezen. Een telegram aan den keizer had geen gevolg men onderstelt dat hij het niet heeft ont vangen. 't Is te hopendat de zaak niet stil in den doofpot zal worden gestopt of de Russen moeten nog aanspraak willen maken op den naam van barbaren van Europa. De reis van den prins van Wales heeft onder zekere klasse van speculanten groote agitatie verwekt. Evenals elders kan men ook in Engeland levensverze keringen sluiten op het leven van twee personen, zoo dat, wanneer de een sterft, de ander een bepaalde som ontvangt. Nu hebben in Engeland vele personen eene verzekering voor zekeren tijd gesloten op hun eigen leven en dat van den prins van Wales, die niets hier van weet. De zaak is nu.eenvoudig deze: sterft de prins van Wales binnen een bepralden tijd niet, dan krijgt de ander de premie of althans een gedeelte er van terugsterft de prins wel dan heeft de speculant een aanzienlijke som gewonnen; sterft eindelijk laatst genoemde vóór den prins dan vervallen alle premiën aan de maatschappij, want de prins, die van de geheele zaak niets weet, eischt ook niets. De maatschappijen sluiten gaarne dergelijke contracten. Toen echter de prins eenige jaren geleden typhus kreeg zaten zij in den nood, daar een aantal polissen op het leven van den prins loopende waren. Later herstelde zich het vertrouwen in de gezondheid van den prins en werden weder nieuwe contracten gesloten. Niemand had echter vermoed, dat de troonsopvolger een reis naar Indie zou ondernemen en de maatschappijen verhoogen nu de tarieven van verzekeringen op zijn leven, terwijl ver scheidene directeuren enz. van maatschappijen zich zeer over de reis van Z. K. H. ergeren. t'criiooplngcn era aanbestedingen. Heden namiddag is alhier te koop aangeboden het Nederlandsch barkschip Susanna en Elisabeth, laatst gevoerd geweest door kapitein G. van der Borden, lang over steven 41,10 M.wijd 7,16 M.hol 5,65 M.groot volgens meetbrief 756 tonnen of 400 lasten, gebouwd te Kinderdijk ten jare 1854met al zijn rondhouten, staand en loopend wantankers, kettingen en verder geheel compleeten inventaris. Hoogste bod 19000. Opgehouden op f 19,500. Thermometerstand. 2 Oct. 's av. 11 u. 40 gr. 3 Nov. 's morg. 7 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 46 gr. Provinciale staten van Zeeland. De najaarsvergadering werd gisteren avond door den commissaris des konings als voorzitter geopend. Er waren 35 leden opgekomen. Afwezig waren: met. kennisgeving de heer Snouck Hurgronjeongesteldzonder kennisgeving de heeren Collot d' EscuryHombachde JongePierssens, Vader en Wagtho. De ingekomen stukkenadressen en voorstellen werden achtereenvolgens medegedeeld en voor kennis geving aangenomen of naar de afdeelingen verzonden. Behalve de, op de reeds vroeger medegedeelde agenda voorkomende, stukken zijn nog ingekomen Benoemingen cn beslatten. eereblijken. Toegekend de bronzen medaille voor menschlievend hulpbetoon, alsmede een loffelijk getuig schrift, aan P. J. Vaumont, matroos le ldasse aan boord van het stoomschip Bandjermassing, als blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen op 28 April en 11 Juli jl., ter reede van Edi (oostkust van Atchin). bechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Heerlen mr. E. de Limpens, thans kantonrechter te Gennep, en tot kantonrechter te Eindhoven jhr. m1. A. J. J. van Sasse van IJsseltthans substituut-grif fier bij de arrondissements-rechtbank aldaar. postzegels. Benoemd tot controleur over de vervaar diging van postzegels enz. te HaarlemL. M. L. baron Sweerts de Landas, thans directeur van het postkan toor te Zutfen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Venlo jhr. T. E. J. II. van Grootenhuis van Onsten, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Boxmeer c. a. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Urken de gemeente Urk toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Enkhuizen c. a., en dat kantoor gelaten onder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis den heer J. Burgerhoudt. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar H. A. van Rossem, laatstelijk hoofdingenieur 2e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indiëthans met verlof hier te lande. Benoemd tot aspirant ingenieur voor het vak van scheepsbouw in Nederlandsch-Indiëmet ingang van 1 December a., de scheepsbouwkundige ingenieur H. van Meerten. leger. Gedetacheerd voor den tijd van vijfjaren bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië de le luitenant J. C. J. le Cocq d'Armandville, van het 2e regiment, mitsgaders de 2e luitenants J. W. van Bergenvan het 8eA. Berends en P. J. Wijmans, van het 7% J. C. Telders, van het 6e, N. O. U. Masman, van het le, W. P. Westelaar, van het 5% en P. A. H. F. Tergau, van het 2e regiment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië tot 2en luitenantde sergeant J. B. Hiltermann, van het 2e regiment infanterie. Onderwijs. Tusschen den burgemeester van Amsterdam en de predikanten aldaar is een strijd ontstaan diegelijk meer gebeurt, waarschijnlijk beslecht zal worden ten nadeele van een onschuldige, het onderwijs. De bur gemeester heeft namelijk bepaald dat de kinderen op de gemeentescholen, gedurende den schooltijd, geen verlof meer zullen krijgen om de school te verlaten tot bijwoning van het godsdienstig onderwijs. De predikanten verklaren nu hun onderwijs niet te kun nen geven buiten de schooluren. Het gevolg zal waar schijnlijk zijn dat een aantal kinderen een geheelen schooltijd zullen verzuimen, teneinde van een uur gods dienstig onderricht gebruik te maken. Marine en leger. In de vorige week heeft op de Theems een proef tocht plaats gehad met een voor de Nederlandsche marine gebouwd stoomvaartuigbestemd tot het leggen van torpedo's. Het is gebouwd bij de firma Yarrow Dudley en c° te Londen en heeft op den proeftocht goed voldaan. Men verneemtdat het eskader onder den kapi tein ter zee W. C. Klis het Engelsche kanaal ver laten hebbende, koers zal zetten naar St. Thomas en de divisiekommandant aldaar per mail in overleg zal treden met den gouverneur van Curasao of zijn tegen woordigheid te Curasao vereischt wordtzoo niet, dan zal de oefeningstocht voortgezet worden. Den len Januari 1876 evenwel zal het eskader zich te Curasao moeten bevinden en verdere orders afwachten. Daar de onderhandelingen met Venezuela nog gaande zijn, kan men tot geen beslissenden stap overgaan en zal de tegenwoordigheid van Nederlandsche oorlogsche pen in de Venezuelaansche wateren gemeden moeten worden. Gemengde berichten. Te IJzendijke zijn bij een landbouwer tien koeien plotseling ziek geworden, waarvan vier gestorven, naar men zegt tengevolge van vergiftiging met rattekruid. De justitie doet onderzoek. Vaderland Door dr. de Haas, oogarts te Rotterdam, is een brief tot de leden van den gemeenteraad aldaar gericht, waarin het plan tot oprichting van een tweede ziekenhuis nabij het thans bestaande, dat van dr. Rienderhoff uitgegaan was, bestreden en de plaatsing in een geheel ander gedeelte der stad aanbevolen wordt. De Hollandsche spoortrein heeft gisteren morgen bij Rijswijk een langdsrig oponthoud ondervonden door een defect aan een wagon, waardoor twee wagens dérailleerden en van de overigen werden losgerukt. Ongelukken waren echter niet te betreuren. Ook de Vtreeniging van volksgezondheid te Rot terdam waarschuwt thans tegen het gebruik van zoo genaamd kunstmeeldat uit gips bestaat. De vereeniging van tabaksplanters te Amerongen heeft met algemeene stemmen besloten aldaar eene tabaksmarkt, de eerste in ons land, te vestigen. Het reglement heeft ten doel koopers en verkoopers tegen willekeur te beschermen en beslechting der ge schillen door scheidslieden. Een jonggehuwd paar te Utrecht zette in de vorige week hun huwelijk in door met het rijtuig, waarmede men van 't stadhuis terugkwam, in eene sloot te val len. Nat en beslikt begaven de echtelieden zich naar huis, waar dienzelfden nacht den jongen man zijn trouwjas ontstolen werd. Bij zijn naasten buurman ontvreemdde men bij die gelegenheid tien worsten. Op zoo'n aanmerkelijke dosis bitter in het zoet des hu we lijks was zeker in de truilofsliedjes, die het paar pas waren toegezongen, niet gerekend. Vier kolonialen, die onlangs met een vlet te Nieu- wediep zijn gedeserteerd en die men algemeen voor verdronken hield, zijn naar men verneemt behouden te Antwerpen a-ingekomen. Hun vlet hebben zij de Schelde laten afdrijven. Te Woensel ('Noord-Brabant) is men druk bezig om het puin van den voor eenige weken ingestorten nieuwen kerktoren weg te ruimen. Naar verzekerd wordt zal de schade, ten bedrage van f 30,000, gedra gen worden voor 12,000 door den bouwmeester, voor f 9000 door den aannemer en voor f 9000 door de kerk. Op eene algemeene vergadering van typografen te Amsterdam is eene motie aangenomen, strekkénde tot verklaring dat de thans betaald wordende loonen niet toereikend zijn om in de behoeften van hen en hunne gezinnen te voorzien. Over de middelen tot verkrijging van Icons verhooging zal nog beraadslaagd worden. Een honderdtal Nederlandersvoornamelijk land bouwers en ambachtslieden, zullen zich, in overleg met den president Burgers, naar de Transvaal republiek begeven om zich aldaar te vestigen. Te Arnhem zal gedurende den winter een kanon neerboot gestationeerd blijven, tot aanwerving van jongelieden voor den zeedienst. De gemeentebesturen van Vlaardingen en Schiedam zullen onderling in overleg treden teneinde te bewerken dat aan den spoorweg naar den Hoek van Holland eene zooveel mogelijk voordeelige richting, in het belang dier beide gemeenten, gegeven worde. De heer Entrop van Poeteren, die pas tot broeder in de orde van den Nederlandschen leeuw benoemd is, heeft Maandag het feest gevierd van zijne 70 jarige werkzaamheid bij de Staats-courant en het Staatsblad, bij welke hij thans de betrekking van chef-expediteur vervult. In een bosch in Oostenrijk is voor een paar maanden een portefeuille gevonden waarin zich een briefje bevond, gericht „aan den heer van Styrum, Nederland, Utrecht Zuilenstraat, Wijk A n°. 592", in welk briefje de schrijver verzoekt mededeeling te doen van zijn dood en hem op eenvoudige wijzeals protestantte doen begraven. Men heeft eerst gedacht aan een zelfmoord, doch is later op het vermoeden gekomen dat de porte- teuilie den eigenaar ontroofd is. De Oostenrijksche politie doet nasporingen. Men zal zich herinnerendat eenigen tijd geleden te Brussel stierengevechten zijn gehoudendie echter zoo weinig sympathie hebben gevonden dat de stieren voor schuld moesten worden verkocht. De verkoop heeft zonder bezwaren plaats gehad en de dieren heb

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2