MIDDELRURGSC HE COURANT S1 BIJVOEGSEL Middelburg 30 October. Wed. I Hulst. 1. te, I"; ent - r—I r9 O &J0 K2 -t-^> c3 f-i ta pi p-i o ra 05 faJO P3 Inoodigd. ST 3,30, 7; lts 1 u.) 4,30, 8. DAM. a.m: 30 9.40 10.4 10.15 10.25 7.30 j 8.32 8.51 9.20 I 8.5 8.50 9.12 9.30 VAN DE van Maandag 1 November 1875. N° 259. Den 28en dezer werd in eene algemeene vergadering het tweede jaarverslag der Middelburgsche Muziek- vereeniging uitgebracht. Het afgeloopen muziekjaar bood weder aan de leden dezer vereeniging een aantal aangename en genotvolle avonden aan. Vijftien weke- lijksche bijeenkomsten werden gehouden en twee con certen hadden plaats, op welke men behalve de orkest stukken ook den tenorzanger Polarduit Stettin, den pianist Brombergerdestij ds te Goes de zangeres mejuffrouw Sartoriusuit Keulenen den violist Petri uit Utrecht te hooren kreeg. Al deze uitvoeringen liepen tot a'gemeene tevredenheid van stapel. Ook de zangschool bevindt zich in gunstigen toestand en getuigt bij voortduring voor de zorgen en het dege lijk onderwijs van den directeurden heer Kirrwald. De gewone examenshet theoretische op den 14en en het openbare op den 17en Juli 1875liepen naar wensch af. Op deze gunstige berichten omtrent hetgeen gedaan en genoten werdwordt echter een zwarte schaduw geworpen door de ongunstige mededeeliiigen omtrent de afnemende belang telling des publieks. Bij de oprichting begonnen met 88 leden en 29 donateurs, telt de vereeniging thans nog 69 leden en 25 donateurs, waardoor de kas van 2651 tot f 2170 is gedaald. In dezen toestand heeft het bestuur slechts met aar zeling besloten om het nieuwe muziekjaar op den ouden voet in te gaan. Het hoopt echter nog dat de mede- deeling dezer feiten moge strekken om de verflauwende belangstelling in de vereeniging weder aan te wakkeren en haar nieuwe leden en donateurs, en een grooter aan tal betalende geïntroduceerden op hare concerten zal bezorgen. Ware dat toch niet het gevaldan zouden spoedig eene vermindering van het aantal bijeenkom sten en op den duur zelfs het uitsterven der vereeniging de gevolgen zijn van haar financieelen achteruitgang. Gaarne voegen wij tot het voorkomen dier uitersten onze stem bij die des bestuurs. Alleen door algemeene samenwerking der ingezetenen kan voor het algemeen genoegen in eene stad als de onze iets tot stand ge bracht en onderhouden worden. Trekt ieder zich terug die persoonlijk, hetzij in de gelegenheid is om elders iets goeds te gaan hooren, hetzij omtrent de Middel burgsche concerten min of meer onverschillig isdan wordtde ondervinding bewijst hethet groepje wezenlijk belangstellendendat in staat is om de zaak te steunente klein en het einde moet wezen de onder gang eener instelling die de bevordering van het alge meen genoegen ten doel heeft. Daarom doen wij een beroep op alle muziekliefhebbers niet alleenmaar ook op allen die voor de bevordering van het gezellige leven en van den goeden naam onzer stad iets over hebben, om het hunne bij te dragen, opdat het in te treden muziekjaar voor de vereeniging een jaar van vooruitgang moge wezen. Rechtzaken. Voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland stond gisteren terecht Pieter Kloosterman, oud 26jarcn, van beroep leurder en broodbakkersknecht te Biezelinge (gemeente Kapelle), thans alhier gedetineerd. Hij is beschuldigd van diefstal, gepleegd in een bewoond huis door middel van overklimmiug en binnenbraak. De feiten ten zijnen laste komen op het volgende neder. Den 31en Mei dezes jaars ging de predikant A. J. Westhoff, te Biezelinge, met zijn familie op reis. De dienstbode Jacoba Maartense ontving den last om, na- di'.t zij het huis in orde zou gebracht hebben, dit te sluiten en den sleutel te brengen bij W. van der Linde. Aan dien last werd voldaan. Op 25 Juni daaraanvol gende kwam de predikant terug en weldra bemerkte hij, dat gedurende zijne afwezigheid eene op de boven kamer staande gesloten linnenkast was opengebroken cn daaruit ontvreemd wareneen zilveren gemberlepel, vork en mes, twee zilveren vruchtlepels, twee zilveren rookvleeschvorkjes, een Berlijnsck zilveren koffiekan en dito theepot. Uit een kastje in de benedenkamer wer den tevens vermist twaalf zilveren theelepeltjes en een Berlijnsch zilveren vork en lepel. Dit kastje vertoonde geen sporen van braak, doch de ontvreemding had plaats geh ad door het uittrekken der ongesloten laden en het steken van den arm door de op die wijze ver kregen opening. Nog bespeurde de heer Westhoff, dat boven op een kamertje een voor eene deur ge plaatst ledikant was weggeschoven, dat men zich door die deur toegang had verschaft tot zijne studeerkamer en daar een gesloten linnenkastje had opengebroken, doch niets ontvreemder bevonden zich daarin trouwens geen voorwerpen van waarde. Bovendien was in eene gesloten lade zijner schrijftafel een gat geboord, blijk baar met een mes, doch de sluiting was niet verbroken. Het vermoeden viel dadelijk op de dienstmeid, die natuurlijk met de plaatselijke gesieldheid van het huis ten volle bekend was; doch weldra bleek dat niet zij, maar Pieter Kloosterman de dader van den gepleegden diefstal was. In de laatste helft van Juni had deze beschuldigde zich aangemeld bij den koopman in goud en zilver C. Immerzeel te Goes, wien hij stukjes zilver te koop aanbood, blijkbaar afkomstig van grootere stukken zilver, die op ruwe wijze met een hakmes of beitel waren stuk gemaakt. De beseh. vroeg daarvoor f 10, doch daar men hem slechts f 7.50 wilde geven, nam hij het zilver weer mede. Toen de besch. werd ondervraagd gaf hij eerst voor, dat hij het bewuste zilver ontvangen had van Jacoba Maartense, de dienstbode van den predikant, met last om het voor haar te verkoopen. Later en ook ter terechtzitting heeft hij echter volledig bekend het feit geheel alleen gepleegd te hebben. Hij is geklommen over de haag welke den tuin van zijn vader scheidt van dien van den predikant; uit laatstgenoemden tuin begaf hij zich door een onge sloten achterdeur in de woning. Deze deur was niet gesloten omdat de schilder A. Luteijn destijds daar werkzaam was en gedurende den schofttijd des middags van 12 tot 1 uur haar niet sloot. In de woning heeft hij bovengenoemde kast met de handen opengebroken, en beneden heeft hij, met behulp van een sleuteltje, hetwelk in een schoteltje in eene open kast lag (waar de meid het had neergelegd)de bovenlade van een ander gesloten kastje geopend en daaruit getrokken en door de daardoor ontstane ope ning zijn arm gestoken en op die wijze den diefstal gepleegden wel des namiddags omstreeks half een uur, tijdens schofttijd van den schilder die in de wo ning werkzaam was. Toen de beschuldigde te Goes niet geslaagd was in den verkoop van de twaalf door hem tot stukjes ge kapte zilveren theelepeltjes (waarbij hij nog een zil veren randje van een zijner brookstukken had gevoegd), heeft hij die in een watergang, onder Biezelinge ge worpen, waar ze ook door den brigadier de Leeuw gevon den en in beslag genomen zij». De Berlijnsch zilveren vork en lepel heeft hij getracht in een put te werpende lepel is daarin terecht gekomendoch de vork bleef op het gras liggen, en beide voorwerpen zijn daar gevonden en in beslag genomen. Met de overige ontvreemde voorwer pen heeft de beschuldigde zich naar Middelburg bege ven, teneinde die te verkoopen. Toen hij daarin niet slaagde is hij per spoortrein weder teruggekeerd. Onder weg heeft hij die voorwerpen gebroken en uit het raamp je van den wagon geworpen. De volledige bekentenis en de armoedige omstandig heden van den beschuldigde tijdens het plegen van het feit gaven den advocaat-generaal mr. N. H. van Nes van Meerkerk aanleiding om bij zijn requisitoir, dat strekte tot schuldigverklaring en veroordeeling tot tucht huisstraf van 5 tot 15 jarensubsidiair toepassing te vragen van de verzachtende bepaling van art. 9 der wet van 1854. De verdediger mr. Mathon bepaalde zich er toe om, daar de feiten ten volle bewezen waren en de beschul digde volledig bekend had's hofs clementie voor zijn cliënt in te roepen, vooral ook met het oog op diens vrouw en twee kinderen, die sedert zijne arrestatie in kommervolle omstandigheden verkeeren. Het hot verklaarde den beschuldigde schuldig aan hetgeen hem ten laste is gelegd en veroordeelde hem, met aanneming van verzachtende omstandighedentot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van éen jaarin eenzame opsluiting te ondergaanalsmede in de kosten. Het kantongerecht te Middelburg heeft gedurende de maand October 26 veroordeelcnde vonnissen uitge sproken, te weteneen persoon wegens het voorhanden hebben van gewicht, voorzien van het afkeuringsmerk; tot f 2.50 boete of bij wanbetaling 1 dag gevangenisstraf, en wegens het gebruiken van valsch gewicht tot f 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf; een wegens jacht- overtreding tot /II boete of 5 dagen gevangenisstraf; een wegens het rijden over een wandelpad tot f 3 of 1 dag gevangenisstraf; twee wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, waarvan een tot vier boeten van 3 of 1 dag- gevangenisstraf voor elke boete en een tot f 5 of twee dagen gevangenisstraf; acht knapen van 8 tot 15 jaren wegens het beschadigen van boomen, allen tot f 3 of 1 dag gevangenisstraf; twee knapen van 15 jaar wegens het loopen over een grasperk tot f 1 of 1 dag gevangenisstrafeen persoon wegens dron kenschap tot 2 of 2 dagen gevangenisstrafeen wegens diefstal van klaver tot f 8 of 2 dagen gevan genisstraf een wegens het graven van zand uit de duinen tot f 10 of drie dagen gevangenisstraf; een wegens het als voerman niet bestendig bij zijn paard zijn tot 3 of 1 dag gevangenisstraf; vier knapen van 12 tot 15 jaar wegens het maken van nachtge rucht en twee personen wegens zingen langs de straat en burengerucht ieder tot 5,50, of de vier eersten 2 dagen en de beide laatsten 1 dag gevangenisstraf. ®eme»gdi! berichten. Uit Weenen wordt officieus gemeld, dat de toe treding van Italië tot het verbond der drie keizers ingevolge de reis van keizer Wilhelm als een voldongen feit kan worden beschouwd en dat dus voortaan van een quadruple-alliantie moet worden gesproken. Bij de opening van den Duitschen rijksdag waren nog zoo weinig leden ter vergadering opgekomen, dat er nog wel 40 ontbraken aan het aantal hetwelk, aan wezig moet zijn om besluiten te kunnen nemen. In de stad Virginia, van den Amerikaanschen staat Nevada, heeft een brand gewoed waardoor een schade van ongeveer een millioen dollars is aangericht. Onge veer 10,000 personen bevinden zich zonder dak. Den 25en dezer werd de jaarlijksche herin neringsdag van den slag bij Balaclava te Londen feestelijk gevierd met een banket voor de manschappen in het Alexandria-paleis en een ander voor da officieren in Wdles Rooms. Dat van de manschappen had in het openbaar plaats. De ruir. e zalen van genoemd paleis waren rijk en toepasselijk versierd. De wapens van Engeland, Frankrijk, Turkije en Sardinië hingen broe derlijk nevens elkander aan de wanden, omgeven door toepasselijke gedichten, wapens en uniformstrikken. Daarenboven was niet alleen 'e kop van het paard „Ronald" aanwezig, hetwelk lord Cardigan bereed toen hij met zijne cavalerie de Kussen aangreep, maar ook in mtura het Arabisch paardwaarop de overste Kent den strijd medemaakte. Kent bereed dat paard eerst in Indië, nam het van daar mede naar de Krim, voerde het tijdens den opstand in Indië weder met zich mede en nam het later weer meê naar Engeland. Hij berijdt het oude dier nog en bij de laatste revue te Woolwich voor den hertog van Cambridge kweet het wakkere strijdros zich nog flink van zijn plicht. Het is thans met verschillende medailles behangen ter herin nering aan de veldslagen die het heeft medegemaakt. Het banketwaaraan 200 personen deel namen die nog van de oude strijders waren overgeblevenwerd door eenige duizende belangstellenden mannen, vrouwen en kinderen, burgers en militairen bijgewoond. Vóór lies banket had eene voorstelling in het theater plaats. Denzelfden dag werd ook gedachtenis gevierd van den slag van Azincourt (25 October 1415) en ter eere daar van waren verscheidene oude wapenrustingen uit de 15e eeuw tentoongesteld. Hot Fransche instituut heeft den tweejarigen prijs van 20,000 franken toegekend aan professor Paul Bert voor zijn werk; „over den invloed van den barometri- schen druk op de levensverschijnselen". Een welgesteld handelaar in vruchten en landeige naar, Jacob Klein Unghvar in Hongarije, en kwam den 18en dezer te Milaan omop een pleizierreisjede feesten ter eere van den Duitschen keizer bij te wonen. Hij was zoo gelukkig logies te krijgen bij den gepensioneerden majoor Georg Somogy. Een paar uren na de aankomst van den keizer hield echter de politie een razzia onder de zakkenrollers en daar Klein zich toevallig te mid den van een groep van die speculanten bevond, werd hij mede gearresteerd en in de gevangenis gebracht, alwaar hij in de verte het luide gejubel der menigte hoorde. Toen de feestelijkheden waren afgeloopen bemerkte de politie hare vergissing en werd Klein onmiddellijk losgelaten, die zoo spoedig mogelijk naar zijn land terugkeerde met de onaangenaamste herinne ringen van zijn uitstapje. Verkoujflagcn en aanhcsteiEinfcn. In de gemeente Breskens is te koop aangeboden eene hofstede in den calamiteuzen polder Breskens, te weten koop 1 tot en met 4, groot 22.39.90 hectaren, geboden f 27540; koop 5, groot 2.79.20, geboden 3300koop 6, groot 4.14.90, geboden /47Ü0; koop 7, groot 3.96.30, geboden f 3300; koop 8, groot 3.98.30, gebo den f 4125 samen verkocht voor 4^965. Gemeentebestuur van Middelburg. De burgemeester en wethouders van Middelburg ma ken bij publicatie bekenddat de schouwing der schoorsteenen, voorgeschreven bij art. 105 der verorde ning van algemeene plaatselijke politie, door het bestuur van de brandweer zal gehouden worden Dinsdag den 2 November en volgende dagen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5