MIDDELBURGSCHE \ïtw COURANT. Maandag 1 November. m' K* 1875. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 30 October. BUITENLAND. T Algemeen Overzicht. Bit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e> Paasch- eu Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm.., franco is f 3 50. In een gisteren gehouden algemeene vergadering van den hocgen raad zijn de heeren mr. N. F. van Nooten, raadsheer bij het provinciaal gerechtshof in Utrecht, wegens aanhoudende zielsziekte en mr. P. Hofstede van Sonrechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg, wegens aanhoudende lichaamsziekte, uit hun rechterlijke betrekkingen ontslagen met behoud van hun volle jaarwedde als pensioen. Naar wij vernemen is de heer C. B. van de Kreke, beëedigde klerk ter griffie van het provinciaal gerechts hot alhier, benoemd tot buitengewoon beambte der pro vinciale griffie van Zeeland. Naar aanleiding der overeenkomst, door de regeering met de stoomvaartmaatschappij Nederland gesloten, zal er weldra gelegenheid bestaan om mail brieven voor Oost-Indië over Napels te verzenden. Deze brieven kunnen zes dagen na het vertrek der stoomschepen uit Nederland verzonden worden en kosten gefrankeerd 30 cent, ongefrankeerd het dubbele. Uit de specificatie der posten, gedurende het jaar 1874 als onvoorziene uitgaven uit 's lands schatkist gekweten, blijkt dat bij enkele gelegenheden door ambte naren, onder het departement van financiën behoorende, nog in 's rijks dienst „gemaaltijd" wordt. Er is name lijk f 408,95 uitgegeven voor „maaltijdennaar plaat selijk gebruik bij domeinveilingen gehouden, voor zoover die niet, volgens de voorwaarden, door de koopers moesten voldaan worden." De commissie van rapporteurs uit de tweede kamer, de heeren Lenting, Tak, Messchert van Volknhoven en de Roo, hebben met deze maaltijden geen vrede. z,ij vonden, blijkens het voorloopig verslag over het hoofd stuk der onvoorziene uitgaven, den post „vreemd." Ook wenschten zij te weten of zulke maaltijden inder daad onvermijdelijk zijn. Uit diezelfde specificatie blijkt nog dat de versiering van het haven-terrein te Ylissingen, bij gelegenheid der komst van Z. M. den keizer aller Russen, op den 12en Mei 1874, aan den staat f 2202.50 gekost heeft. De Standaard heeft een reeks goed geschreven artikelen geleverd over „de Mahomedaansche en Chris telijke propaganda in onzen Indischen Archipel." In het slotartikel haar beschouwingen resumeereude komt de Standaard tot het volgend practisch programma 1°. De regeeriug onthoudt zich voortaan van alle deelneming't zij middellijk of rechtstreeksaan den Mohamedaanschen eeredienst. 2°. Do regeering trekt zich terug van alle directe bemoeiing met de Christelijke kerken. 3°. De zending dient vrijgelaten door geheel onzen Archipel. 4°. Artikel 109 uit ons regeeringsreglement valle weg. En 5°. Subsidiëering van alle scholendievol doende aan de door de wet gestelde paedagogische eischen, onder Europeesche leiding staan. Het programma is zeer duidelijk. Maar 't had nog veel korter kunnen zijn. De „Standaard" had eenvoudig kunnen zeggen 1°. Wij doen wat we willen. En 2°. De staat betaalt. Vad Benoemingen en beslatten. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissemeuts-rechtbank te Arnhem mr. L. H. D. de \os tot Nederveen Cappel, thans griffier bij het kantongerecht te Doesborgh. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, op verzoek, aan den ritmeester op non activiteit G. H. baron Taets van Amerongen van het wapen der cavalerie. Benoemd bij den plaatselijken staf tot plaatselijken adjudant le klasse te Yeulo de kapitein P. J. Kuipers van bet wapen der infanterie, thans op non activiteit. Benoemd tot 28n luit nant-kwartiermeesterbij het 3e regiment infanterie, de sergeant A. W. van der Meer, van het 4e reg. infanterie; bij het 4e reg. infanterie, de sergeant M. H. Kroonenburg, van het 5e reg. infan terie bij het 6e reg. infanterie, de sergeant majoor T. C. Broeksma, van het 3e reg. infanterie; bij het 8° reg. infanterie, de sergeanten H. L. Knauff, van het 3e, D. G. M. de Yries, van het 2e reg. infanterie, en P. A. Struyvenberg, van het korps; bij het le reg. huzaren, de sergeant G. van Steyn, van het 3e reg. infanterie; tot 2en luitenant-administrateur van kleeding en wapening bij het 3s reg. vesting-artillerie, de ser geant F. C. Haarman, van het instructie-bataljon. In hunnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de le luitenants kwartiermeester B. C. Vermijne, van het le reg. huzaren, en J. L. Nederburgh, van het 8e reg. infanterie. Benoemd tot 2en luitenant-kwartiermeester bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch Indië, de sergeanten majoor A. Lommen, van het 5e, en J. B. Koopman, van het le reg. infan terie, benevens de sergeanten G. de Voogd, van het 8e reg. infanterie, J. A. 't Hooft, van het reg. grenadiers en jagers, J. C. de Raad, van het 6e reg. infanterie, C. J. T. Smits en B. Koster, van bet reg. grenadiers en jagers, C. G. Vossen, van het 1', T. Rinses, van het 7e en J. C. P. K. Wilderink, van het 4e reg. infanterie. Overgeplaatst bij het personeel der militaire admini stratie van het leger in Nederlandsch Indië als 2e lui tenant-kwartiermeester, de 2e luitenants H. W. G. Wil derink, van het 4e, en P. Brouwer, van het 3e reg. infanterie. Gedetacheerd voor den tijd van vijf jaren bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch Indië de 2e luitenant-kwartiermeester J. A. Keukenmeester van het 8e regiment infanterie. Onderwijs. Gisteren en heden zijn alhier nog geëxamineerd: Onderwijzers in den landbouw: 1 candi- daat, die is toegelaten, zijnde de heer I. Pattist, te Dreischor. Ond er wij zers in de Fransche taal: geëxami neerd 10, toegelaten 1, zijnde de heer S. flans, te Zierikzee. Onderwijzeressen in de Engelsche taal: geëxamineerd 2, die beide zijn toegelaten, zijnde de dames J. S. Pické, van Middelburg, en C. F. Scheerder, van Goes. De gemeenteraad van Zierikzee heeft benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de openbaie meisjesschool aldaar mevr. de wed. Hesta, geb. van den Bees, teGeertrui- denberg. Mej. V enlet had hare sollicitatie ingetrokken. Tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde en de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool aldaar werd benoemd de heer P. Conradi, te Goes. Den 9en December a. zal in eene vergadering der vereeniging „Volksonderwijs" te Zierikzeewelke ook voor niet leden is opengesteld tegen betaling van 25 cent, als spreker optreden de heer mr. A. Kerdijk, van 's Hage. Kerknieuws. De heer B. van Schelven, predikant te Souburg, is beroepen te 's Heer-Hendrikskmderen. De heer J. Groenewegen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bathheeft het beroep naar Alm- kerk c. a. aangenomen. Landbouw. Volgens de Landbouw-courant laat de gezondheids toestand van den heer Gorten hem niet toe op den duur met het houden zijner voordrachten over landbouw voort te gaan en zal hij, na aan zijne loopende afspraken voldaan te hebbendaarmede eindigen. De heer G. J. Hengeveldleeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, heeft op zich genomen om in de provincie Gelderland een achttal dergelijke voordrachten te houden. Gemengde berichten. Heden morgen is een manin beschonken toestand verkeerende, in het kanaal gevallen, doch kort daarna gered door eenige daar aanwezig zijnde werklieden, en naar zijne woning gebracht. Gisteren avond omstreeks acht uren vieldoor de duisternis misleideen manJ. Q. geheetenbij de kleine sluis te Vlissingen in het kanaal. Hij werd er uit gehaald, doch men mocht er niet in slagen zijne levensgeesten weder op te wekken. De spreekbeuiten in het Zierikzeesche departe ment der Maatschappij tot nut van 't Algemeen zullen dezen winter vervuld worden door de heeren dr. Pie- cardtdr. van ManenJ. Th. Oosterman en J. H. C. Heijse. Uit Utrecht schrijft men ons: In eene vergadering van het departement der maat schappij tot Nut van 't algemeen werd door den len secretaris, mr. J. N. van Hall, onder anderen een zilveren medaille met loffelijk getuigschrift uitgereikt aan Petronella Francina Kos, geboren te Middelburg, sedert 25 jaren de zeer trouwe dienstbode van mevrouw M. J. T. Meyster, geb. Hennequin, vroeger weduwe van wijlen dr. J. van de Plassche, in leven predikant te Aardenburg. Eene 23jarige vrouw te Pilsc-n is vóór eenjge dagen van haar vijfde stel drielingen bevallenwaardoor het getal liarer levende en gezonde kinderen tot 13 gestegen is. Haar echtgenoot is 26 jaren oud. De gepensioneerde generaal Verspyc-k is gisteren middag uit Indië te 's Gravenhage teruggekeerd. In de laatste twintig j iren zijn er volgens de statistieke opgaven 311G8 schepen vergaan op de kusten van Engeland. Daarbij gingen 14457 menschen- levens verloren en het geldelijk verlies wordt op min stens 40 millioen ponden sterlings geschat. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond is te Vlissingen in 't openbaar ver kocht, een huis met pakhuis en plein, of open erve, staande en gelegen op de Oostzijde van de oude haven» wijk G n°. 9, voor /575Q. Thermometerstand. 29 Oct. 's av. 11 u. 41 gr. 30 'smorg. 7u.40gr.'smidd.lu.43gr.'sav.6u.40gr. Dc „democraten" in het departement van de Rhóne wilden vóór de hervatting der werkzaamheden van de nationale vergadering nog een bewijs van sympathie geven aan hun afgevaardigden, de heeren le Royer, Ordinaire, Millaud en Guyot, door hen te Lyon een banket aan te bieden. Zij hadden o. a. ook León Gambetta uitgenoodigd dit met zijne tegenwoordigheid te vereeren. De leider van de geavanceerde linkerzij de heeft echter te kennen gegeven, dat de op handen zijnde „laatste zitting der assemblee" hem verhindert van de uitnoodiging gebruik te makenmaar hij heeft in een zeer uitvoerigen brief zijne zienswijze omtrent den politieken toestand van het land en de te volgen gedragslijn uiteen gezet. Met groote ingenomenheid is dit stuk door alle republikeinsche organen begroet om de groote gematigd heid en bezadigdheid van den schrijver en de scherp zinnige wijze waarop hij de voordeelen van het sarutin de lisie uiteenzet, terwijl hij er op aandringt om de diensten

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1