BUITENLAND. Algemeen Overzicht. straf, wegens moedwilligen maanslag. Hi] had den 15er- Augustus jl. aan eene processie van Stramroy naar Thorn deelgenomenbij die gelegenheid overmatig mis bruik gemaakt van sterken drank en in zijne dronken schap zekeren Keijes met een stuk hout doodgeslagen.- Te Groningen is door een timmerman in eene ge heime lade eener secretairewelke hij van een hoogleeraar gekocht had, een schat gevonden bestaande uit effecten, ter waarde van meer dan 20,000, welke daar sedert meer dan vier jaren verborgen waren geweest. De papieren hadden behoord tot de nalatenschap eener over ledene schoonzuster van den vroegeren eigenaar, doch men had ze nimmer kunnen vinden en ze reeds als gestolen beschouwd. De kooper heeft zijne vondst ter stond aan de erfgenamen ter hand gesteld. In een vorig nomer maakten wij melding van het overlijden van een 6jarig knaapje te Breda, wiens dood verondersteld werd te zijn veroorzaakt door mis handelingen naar men zeidehem aangedaan door een kweekeling op een der gemeentescholen aldaar. Uit de lijkschouwing, die op last der justitie door de offi cieren van gezondheid Hoogenboom en Muller heeft plaats gehad, is, naar de N. Bredasche Ct. verneemt, gebleken dat het overlijden van het jongentje niet aan mishandelingen, maar aan eene hersenontsteking moet worden toegeschreven. Daar het knaapje reeds sedert eenige dagen over hoofdpijn had geklaagd en wat de mishandelingen door den kweekeling betreft, noch de hoofdonderwijzer, noch de hulponderwijzers, noch een der vele schoolkinderen daarvan iets gezien of gehoord hebben, mag men vei- 1 ig aannemendat de bedoelde kweekeling ten onrechte beschuldigd is van een feit, dat, indien het geneeskun dig ware bevestigd geworden, niet zonder ernstige ge volgen zou gebleven zijn. De Haagsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft besloten des winters, vooiloopig in de Scheveningsche boschjeswanneer er sneeuw ligt voed sel te laten strooien voor de vogels. Onder de bij den Amsterdamschen gemeenteraad ingekomen stukken komt een cuiieus adres voor. De heeren Albers c°. vragen schadeloosstelling, omdat de Gasthuisstraat thans Paleisstraat heet. Deze firma in de Gasthuisstraat heeft drukwerken doen vervaar, digen met het adres Gasthuisstraat, en lijdt nu 330 schade, omdat die drukwerken onbruikbaar zijn. Het comité voor de oprichting van een standbeeld voor Luther te Eisleben heeft in zijn laatste zitting besloten een marmeren standbeeld te laten maken en het te doen plaatsen op de markt aldaar. Uit Paderborn wordt gemeld, dat het priester seminarie aldaar zal worden gesloten, omdat de regenten geweigerd hebben aan den regeeringscommissaris in lichtingen te geven omtrent het onderwijs, den finan- cieelen toestand, de administratie enz. der instelling. Als curiositeit wordt uit Gladbach gemeld, dat tot leden van den kerkeraad aldaar zijn gekozen 6 herbergiers, een brander, een handelaar in brandewijn en een brouwer. De gezondheidstoestand van von Bismarck zal hem in den eersten tijd verhinderen de zittingen van den Duitschen rijksdag bij te wonen. Berichten uit Parijs melden, dat de graaf van Chambord in de volgende week in Zwitserland zal ko men, en dat aldaar een legitimistisch congres zal wor den gehouden. Daar de vogels tegenwoordig in veel grooter aanta vertrekken dan anders wel het geval is, wordt een langdurige en strenge winter voorspeld. Gelukkig hebben in den regel dergelijke voorspellingen niet veel te beteekenen. In het cirque Broekmann te Berlijn heeft een zeldzame feestviering plaats gehad, waarvan de held een aap was, die 25 jaren geleden in de inrichting was gekomen. Hij werd plechtig tot den rang van stalmeester verheven, terwijl een banket werd gegeven waarbij de jubilaris eene dubbele portie van zijn meest geliefkoosde spijzen kreeg, die hij met smaak veror berde. De voorlezing van het besluit zijner verheffing ging met fanfares gepaard en hij ontving een telegram van gelukwensching van de 69 apen uit den zoölogi- schen tuin te Hamburg. Teneinde bekend te worden met hetgeen op dat gebied is tot stand gebracht, de opmerkzaamheid op nuttige instellingen te kunnen vestigen en materieel voor een eventueele wet te verzamelen, heeft het Oosten- rij ksche ministerie van koophandel en nijverheid een nauwkeurig onderzoek bevolen naar alle instellingen die ten gunste van de arbeidende klasse door industrieele on dernemingen of particulieren zijn opgericht. Daartoe behoo- ren alle inrichtingen om de arbeiders voeding, woning, kleeding, dekking, brandstof enz. te verschaffen, of hun werk te vergemakkelijken, hunne ontwikkeling te bevorderen, iiun kinderen te beschermen of te onder wijzen instituten en ziekenhuizenzieke- en ondersteu ningskassen, verzekeringen op het leven, voedings inrichtingen, wasch- en badinrichtingen, fabriekscholen, leeskamers of arbeiders-bibliotheken, kribben enz; voorts bekroningen voor bijzonder goed werk, spaar kassen arbeiderswoningen enz. enz. Op deze wijze kan een kostbaar materieel worden verkregen ter overwe ging van middelen om het lot van de arbeidende klasse te verbeteren. Tengevolge van bezwarende bepalingen op het slachten zijn de vleeschprijzen te Alexandrië zoo ge stegen dat een okaongeveer 1l/, kilogram, vleesch van geringe qualiteit f 2.50 kost. Best vleesch is bijna niet te bekomen. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is alhier te koop aangeboden 1° Een huis en erf, in de Lange Singelstraat, wijk N no. 205. Verkocht voor 1660. 2° Een huis en erf, ia de Bellinkstraatwijk G no. 168. Verkocht voor f 1810, en 3° Een huis en erf, in de Kuiperspoort en Schudde- vischstraat, wijk G no. 65. Verkocht voor 1324. Jl. Dinsdag geeft te Vlissingen de aanbesteding plaats gehad van levensmiddelen ten behoeve van het bur gerweeshuis aldaar, waarbij de volgende prijzen zijn bedongen voor: rundvleesch 51 cent, spek 81 cent, reuzel 84 cent, versche boter f 1.32, Bossche boter /1.34, alles per kilogram; gemeenbest gort 13.48 per hectoliter; rijst 14| cent per kilogram; melk 8 cent per liter; zout 12jj cent per kilogram; groene erwten f 11.95 en bruine boonen 13.65 per hectoliter; azijn 7 cent per literstroop 17 cent per kilogramaardap pelen 2.79 per hectoliterkoffie f 1.50 thee n° 1 1.53 en thee n° 2 1.37 per kilogrambrandhout f 6.39 per storeEngelsche steenkolen 95 cent en ituhr kolen 81 j per hectoliter; korte turf f 6 per 1000 en lange turf /II per 1000; patentolie 37 cent per liter; zeep 31 cent en stijfsel 30 cent per kilogram. Staatsbegrooting 1S76. Begrooting van marine. Onderscheidene leden klaagden over de uitzetting van het eindcijferzonder dat naar hun inzien de maritieme verdediging daardoor veel vooruitging. Doch door een greoter aantal leden werd het beleid van den minister krachtig verdedigd. Deels waren de verhoogde uitgaven het gevolg van wettelijke maatregelenanderdeels wilde men niet in de vroegere fout vervallen van de zuinigheid die de wijsheid bedriegt, gelijk gebleken was bij het begin van den oorlog in Atchin. Indien destijds onze zeemacht in Indië in voldoenden staat ware geweest, waren tallooze offers van menschenlevens en geld gespaard gebleven. Achtten sommigen nog meerdere voortvarendheid noo- dig, vooral wat de minister voor het personeel en voor de oefeningen doet vond vrij algemecne instemming. Een wetsontwerp is ingediend houdende nadere be palingen omtrent den accijns op de suiker, mede ter uitvoering van het beginsel der exercice in het inter nationaal suikertractaat. Deze wijze van heffing wordt bij de wetsvoordracht geregeld. Zij strekt om, in tegen stelling met hetgeen tegenwoordig plaats heeft, van suiker hier te lande geraffineerd, den accijns te heffen niet naar de ruwe suiker, die de raffinaderijen inslaan, maar van het product zelf, wanneer het die fabrieken tot binnenlandsch verbruik verlaat. Hierdoor wordt het onnoodig voor geraffineerde suiker, die naar het buitenland wordt uitgevoerd, ontheffing van belasting te verleenen en worden dus alle bepalin gen omtrent rendement of verhouding van ruwe tot geraffineerde suiker met de daaraan verbonden onzeker heid en bezwaren vermeden. Deze wijze van heffing vordert echter een toezicht op de raffinaderijen zóo ingericht, dat daaruit geen suiker kan worden uitgeslagen buiten weten van den fiscus. Toezicht van ambtenaren alleen is daartoe niet voldoende. Veel minder mag de regeering het laten aankomen op een bewaking van de uitgangen der raffinaderijen. Andere middelen zijn noodig om te voor komen dat de verzekering van dikwerf aanzienlijke accijnsbedragen niet soms geheel afhangt van een enkel ambtenaar. Naast persoonlijke controle ook in de fabriek behoort een materieele te staan. Vandaar dat de raffinaderijenbehoudens het toe zicht der ambtenarenaan formaliteiten met betrek king tot sommige werkzaamheden moeten onderworpen wordendie in het ontwerp geregeld zijn. Het bedrag der belasting wordt door de regeering voorgesteld te verlagen van 27 tot /20 de 100 kilo gram broodsuiker. De opbrengst wordt op f 4,850,000 berekenddoch daarvan moet afgetrokken worden 140,000 voor het toezicht, zoodat de zuivere opbrengst van dien accijns 2| ton minder bedragen zal dan het gemiddelde der laatste jaren, welk bedrag echter, meent de regeering, spoedig ingehaald en wellicht over schreden zal wordeu tengevolge van de aanmerkelijke verlaging der belasting. Het belastingbedrag wordt aldus geregeld: voor melis en lompen f20, voor kandij 21.40, voor bas terd f 18.50 en 17 (bij lager gehalte dan 90 pet.), voor zuivere suiker mede 20, voor melado, stroop, melasse en andere suikersappen 15, voor druivensuiker, korrelachtige en poeder 20, vaste (massé) en vloeibare (stroop) 5. De accijns is niet verschuldigd voor afgewerkte stroop en afgewerkte melasse. Thermometerstand. 28 Oct. 'sav. llu.41 gr. 29 'smorg. 7 u.38gr.'smidd.lu.45gr.'sav.6u.40gr. De treurige toestand der industrie in Duitschland, waarvan eene stagnatie in alle takken van handel en bedrijf het gevolg is, maakt dat algemeen wordt aan gedrongen pogingen aan te wenden om daarin ver betering te brengen. Dat in de regeeringskringen de zaak meermalen een punt van ernstige overweging heeft uitgemaakt is wel boven allen twijfel verheven. Wanneer in een land als Duitschland de eigenaren van de grootste machinefabrieken, als bijv. van Borrig, en van de voornaamste weverijen dreigendat zij hunne fabrieken sluiten moeten en zij aan hunne beste arbei ders, die zij niet kunnen ontslaan, slechts gedeeltelijk werk kunnen verschaffen, dan kan eene regeering niet onverschillig blijven. Zooals in tijd van crisis meestal het geval is verlangt men uitkomst van de regeering ook in zaken waarin deze over het algemeen niet anders dan storend kan ingrijpen en die zich door den loop der omstandigheden van zeiven moet herstellen. De Duitsche fabrikanten verwachten hulp en uitkomst van de wederinvoering van het beschermende stelsel, hetwelk de regeering geheel heeft laten varen en waarvan vooral de Pruisi sche minister van financiën, de heer vou Camphausen, een bepaald tegenstander is. De wensch, dat de regee ring het vrijhandelsstelsel zal opgeven en weder tot het beschermende zal terugkeerengevoegd bij ver schillende geruchten omtrent de verandering van ziens wijze van von Bismarck te dien aanzien is waarschijn lijk de eenige oorzaak van het van verschillende zijden medegedeelde bericht, dat de heer von Camphausen als minister zal aftreden. Daarenboven heeft de Natio- nal-Zeitung in den laatsten tijd herhaaldelijk aange drongen op „overeenstemming" tusschen regeering en rijksdagen daarin meende men eene vingerwijzing te zien dat de regeering aan het parlement voorstellen van eene andere richting zou doen dan zij tot nogtoe heeft gevolgd, 't Is best mogelijk dat genoemd blad geheel iets anders op het oog heeft gehad, bijv. de persvrijheid of de burgerlijke vrijheid of iets dergelijks, doch het zou niet te verwonderen zijn indien de staat huishoudkundige toestand van het rijk in het parlement ter sprake kwam, en zelfs wordt er van zeer vrijzinnige zijde, bijv. door de Volks-Zeitung, op aangedrongen, dat de rijksdag de zaak onbevooroordeeld zal onder zoeken. Omtrent de opinie der regeering heeft echter de door den heer von Delbriick uitgesproken troonrede vol doende opheldering verschaft. „Hoewel zeide hij tegenwoordig in handel en verkeer een van die storin gen plaats heeft, die in den loop des tijds periodiek wederkeeren ligt hethelaasniet in de macht der regeeringom in dien ongunstigen toestand, die zich ook in andere landen evenzeer als in Duitschland doet ge voelen, hulp te verschaffen". Hieruit blijkt voldoende, dat de regeering niet van zienswijze is veranderd, dat zij niet voornemens is het vrijhandelsstelsel los te la ten en ook geen plan heeft om voorstellen te doen om op de eene of andere wijze in den gang van zaken in te grijpen. Tevens kan men hieruit voldoende op maken dat' er geen sprake is van de aftreding van den heer von Camphausen waarvoor het motief ook geheel vervalt indien de regeering geen andere oecono- mische richting aanneemt. In haar nommer van giste ren geeft de National Zeitung dan ook de stellige ver zekering, dat alle geruchten omtrent die aftreding van allen grond ontbloot zijnwaaruit wederom blijkt, dat de aanmaningen van dat blad tot „overeenstem ming" geen zinspelingen zijn geweest op voorstellen betreffende den oeconomischen toestand. In zijn gisteren gehouden zitting heeft de rijksdag weder tot zijn voorzitter den heer von Forkenbeck benoemd. Voortdurend worden nog nieuwe bijzonderheden om trent de ontmoeting tusschen de vorsten van Duitsch land en Italië medegedeeld. Een van de onderwerpen, die eenigen tijd geleden door de Europeesche pers met grooten ernst zijn behandeld, is de quaestie van de eventueele benoeming van een nieuwen paus. Te dien aanzien wordt door de Daily Telegraph medegedeeld, dat alle quaesties betrekkelijk het conclave waardoor een nieuwe paus moet worden benoemd gedurende het bezoek van keizer Wilhelm te Milaan zijn opgelost. De erkenning van het toekomstig hoofd der katholieke kerk door de mogendheden zal afhangen van zekere waarborgen die de nieuwe paus zal moeten geven. KuslandOostenrijk en Duitschland waren het daarom trent reeds volkomen eens en Italië heeft zich ook in

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2