r 2681 k i i l875- MIDDELBURGSCHE%|# COURANT. Zaterdag s3ËS« 30 October. Middelburg 29 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e* Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm.., franco is 3.50. Een bij de regeering ontvangen telegram van den 23en dezer meldt, dat de gezondheidstoestand te Atchin gunstig is. Sedert den 6™ dezer was slechts een mili tair overleden. Geruime tijd geleden is door een aantal ingezetenen te Vlissingen een verzoek gericht tót gedeputeerde staten van Zeeland, strekkende om te verkrijgen dat vanwege de provincie een aanlegplaats voor stoom- booten gemaakt zou worden in de Wester of Koopmans haven aldaar, en om de stoombooten op Breskens en Neuzen uit die haven te doen afvaren. Gedeputeerde staten hebben op dit verzoek thans afwijzend beschikt, hoofdzakelijk op grond dat de aan leg der gevraagde steigers groote kosten zou ver oorzaken, en men met grond verwachten mag dat voor de stoombooten, na de voltooiing der sluiswerken in de voormalige marinehaven, weder aldaar eene plaats van afvaart zal kunnen worden aangewezen. Een tiental bewoners van den Abeele verzoeken ons eene klacht van hen op te nemen over den uitslag, waarmede zij hebben deelgenomen aan eene hier ter stede bestaande loterij zonder nieten, voor welke men wekelijks 5 cent betaalt om na verloop van een jaar een prijs te ontvangen, waarvan de waarde min stens ƒ1,25 en hoogstens 80 zou moeten beloopen. De klagfrs verzekeren echter voor hunne tien prijzen slechts eenige onbeduidende voorwerpen te hebben ont vangen, waarvan de gezamenlijke waarde door hen op hoogstens 5 geschat wordt, in plaats van 12,50, gelijk die minstens zou hebben moeten bedragen. De mededeeling dezer ieiten strekke ter voldoening aan het verzoek der klagersen tevensvoor ieder die daaraan behoefte mocht hebben, tot waarschuwing om zich aan de onzekere en door niets gewaarborgde kan sen van dergelijke loterijen niet te wagen. Wij vernemen nader dat voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia nog bestemd zijn een zeer net koperen model der groote ijzeren sluisdeuren van het kanaal door Walcheren, benevens een volledig stel photogra- phieën dei- haven cn kanaalwerkendat zich reeds te 's Gravenhage bevindt. De groote teekening, welke thans nog in bewerking is, zal spoedig gereed wezen en zou zelfs reeds op de voor tentoonstelling te 's Hage hebben kunnen voor komen indien niet eenige onzekerheid bestaan had omtrent het tijdstip van de opening dier tentoonstelling. Door burgemeester en wethouders te Middelburg is Marinus de Vos benoemd tot veerman van de o ver zetpont op het kanaal aan den hoek der loskade. Door den voorzitter van de Nederlandsche hoofdcom missie voor de internationale tentoonstelling te Phila delphia in 1876 is van den heer Burlage, lid der Ne derlandsche hoofdcommissie te New-York, het telegra- phisch bericht ontvangen, dat de plaatsruimte welke op deze tentoonstelling aan Nederland zal worden toe gewezen, overeen zal komen met de ruimte, voor België bestemd. De heer Burlage, die deze zaak persoonlijk heeft geregeld en tevens een goede plaatsing bedongen, zal per brief nadere inlichtingen aan de Nederlandsche hoofdcommissie doen toekomen. Den heer Burgers, president der Zuid-Afrikaansche republiek, werd Woensdag te Amsterdam in het Am- stelhotel een banket aangeboden, waaraan de minister van binnenlandsehe zakende burgemeester van Am sterdam, eenige leden der eerste en tweede kamer en andere autoriteiten deel namen. Aan feestdronken ontbrak het bij dit gastmaal niet. De heer Burgers betuigde herhaaldelijk en in zeer wel sprekende woorden zijn dank voor de hartelijke beje gening door hem in Nederlandzijn vaderlandon dervonden. Hij schetste de geschiedenis zijner republiek. Binnen een halve eeuw, zeide hij,' zal in Zuid-Afrika eene bevolking gevonden worden Van acht millioen inwonersalle de Nederlandsche tasl sprekende. Een tweede Nederlandeven krachtig en éven vrijheidlie vend als de oude republiekmaar machtiger en grooter in omvang. Hij drukte den wensch uit naar eene nauwe staatkundige en commercieele verbintenis met Neder land en naar Nederlandsche landverhuizersdie door zijne landgenooten met liefde ontvangen zullen worden. De minister van binnenlandsehe zaken herdacht in zijn toespraak den feestdag van het 600jarig bestaan der hoofdstad, dat juist gevierd wordt en wenschte aan de jeugdige Afrikaaasche republiek geen minder schoone toekomst toe. Het banket duurde tot iaat in den avond. De heer Burgers zal weldra naar zijn land terugkeeren, na den grond te hebben gelegd tot nieuwe en nauwe betrek kingen tusschen zijn oud en zijn nieuw vaderlandl en tot een handelsverdrag, dat zeker niet lang zal uitblijven. Bij de begrootings-disoussiën in den gemeenteraad van 's Gravenhage is o. a. goedgekeurd een memo rie-post tot het plaatsen van fonteinwerken tot versie ring van de stad. Voorts is het traktement van den hoofdcommissaris van politie verhoogd van /2600 tot ƒ3000 en dat der drie commissarissen van ƒ2300 tot 2500. Eene uitvoerige discussie over het onderwijs leidde tot de verzending van twee amendementen van den heer van Geur.s, strekkende m de traktementen der hulponderwijzers te bepalen op 500 tot 1000, aan burgemeester en wethouders, teneinde met de school autoriteiten daaromtrent in overleg te treden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne avondzitting van eergisteren een telegram van Z. K. H. prins Hendrik ontvangenbehelzende een gelukwensch met de viering van het 600jarig bestaan der stad. De raad besloot den prins daarvoor dadelijk zijn dank te betuigen. In een dezer dagen te Dordrecht gehouden verga dering werd de invoering van de successie-belasting ook in de rechte lijn verdedigd. Het nationaal vermogen op 8000 milioen begrootend, zon daardoor, bij een heffing van 1 pet, 21 milioen 's jaars worden opgebracht. Volgens de Trinidad-Chronicle is te Gaucipati in Vene zuela een Duitsch edelman, baron von Liebenau, op schandelijke wijze vermoord door Venezuelaansche amb tenaren. Genoemd blad drong er op aan dat de Duitsche regeering zich deze zaak zou aantrekken, dewijl er van de Venezuelaansche toch geen recht was te ver wachten. Het officieele Duitsche regeeringsbladde Keichs- Anzeiger, meldt echter dat de president der republiek op verlangen van den Duitschen zaakgelastigde te Caracasreeds een gestreng onderzoek naar dezen moord heeft doen instellen. Blijkens het verslag van het centraal-bureau der ver- eenigingen voor volksvoordrachten en volksvermaken over het jaar 187475 vond deze nuttige zaak bij voortduring in verschillende gemeenten des lands deel neming en ondersteuning. Neemt men in aanmerking dat door de bemoeiingen der 26 vereenigingen, van welke opgaven in het verslag voorkomen, volgens eene gemiddelde berekening, ten minste aan 50,000 personen, meest uit den werkmansstand of uit de kleine nering doende burgerij, genoegelijke en nuttige avonden bezorgd werden, zonder nog de bloemententoonstellingen, kin derfeesten enz. in rekening te brengen, dan kan de weldadige werking dezer stichting zeker niet betwijfeld worden. De meeste vereenigingen leggen zich toe om het aangename met het nuttige te verbinden. „Door ver maken te leeren" schijnt de leus te wezen, welke zij in hare banier geschreven hebben. Het centraal-bureau waarschuwt echter tegen overdrijving in dit opzicht en beveelt, waar het mogelijk is, eene splitsing aan in eenigszins wetenschappelijke vergaderingen en andere, uitsluitend tot ontspanning bestemd. Voordrachten over natuurkundeletterkunde of geschiedenisop eerstbedoelde bijeenkomsten te houden, kunnen afge wisseld worden door de voordracht van een gedicht of schoon prozastuk. Het kleiner aantal belangstellenden dat komt om dergelijke voordrachten bij te wonen, levert, naar het gevoelen van het centraal-bureau een vruchtbaren akker op om er het zaad der kennis in te strooien. Het bepalen van een kleinen toegangsprijs, ook tot gedeeltelijke dekking der kosten, wordt aanbe volen. Te Goes bedroeg die slechts twee cent. Het is een bekend feit dat het volk hooger prijs stelt op datgene waar het iets voor uitgeeft, dan op hetgeen het om niets ontvangt. De te Goes gevestigde vereeniging is van oordeel dat aanschouwelijke voorstellingen bij het houden van volksvoordrachten ommisbaar zijn en beveelt ook kunst beschouwingen met toelichting, rondgaande tentoon stellingen enz. aan. De Middelburgsche vereeniging „Uit het volkvoor het volk" wordt herhaaldelijk in het verslag met eer genoemd en als voorbeeld aangehaald. Het centraal-bureau beklaagt zich over het steeds afnemend aantal vereenigingen, welke met dat bureau in aanraking blijven en het door contributiën in stand willen houden. Gaat het zoo voort, dan vreest het bureau zijne werkzaamheden te zullen moeten opgeven. Toch kan die werkzaamheid, door voorlichting, door mcdedeeling van hetgeen elders verricht wordt, door verschillende vereenigingen met elkander in aanraking te brengen, zeer nuttig wezen. Het groote beginsel der samenwerking door velen kan ook hier zijn zoo vaak gebleken nuttigen invloed doen gelden. Daarom hoopt het centraal-bureau in dit opzicht op eene betere toekomst. Benoemingen en besluiten. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan G. Bruijn, als directeur van het postkantoor te Enk huizen, behoudens aanspraak op pensioen. Onderwijs. De uitslag der akte-examens alhier sinds onze vorige opgave is als volgt Hulponderwij zers: Aangegeven 10terugge trokken onder het examen 1toegelaten 6zijnde de heerenC. Brakman van Groede, K. van Dijk van Middelburg, J. J. van Heest van Sluis, M. A. Lam- bregtsen van BrouwershavenJ. Ochtman van Zierik- zee en A. de Eoo van Groede. Hoogduitsche taal: Aangegeven en toege laten eenzijnde de heer A. J. Laernoes van Vlis singen Kerknieuws Ter voorziening in de vacature bij de Ned. herv. gemeente te Goes, ontstaan tengevolge van het vertrek van den heer Vliegenthart en voortdurende door het bedanken van den heer P. C. van der Horst, uit Go- rinchem, is opnieuw opgemaakt een drietal, bestaande uit de heeren: E. Barger, te LunterenE. HL. Gewin Bz. te Abcoude, L. H. A. Bahler, te Oosterwolde. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van marine van 26 dezer is de gouden medaille ter geheele grootte voor vijftigjarigen eerlijken en trouwen dienst toege kend aan den opperschipper in het vaste korps dek en onderofficieren A. J. van Eekenden bootsman B. H. Gallee en den matroos le klasse J. Schouten. Gemengde berichten. Door het provinciaal gerechtshof in Limburg is zekere Lenders veroordeeld tot zeven jaren tuchthuis-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1