MÏDDELBURGSCIÏE F 257. Vrijdag 1875. COURANT. 29 October. Middelburg 28 October voor orstel ;e na- J. de llems- t den er een adres- niet eenen, eszins llems- ;e hou- Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Het Handelsblad, de laatste beraadslagingen over de spoorwegwet in de tweede kamer besprekende, geeft zijne verbazing te kennen dat de heeren Kappeyne, Tak en de Boo niet slechts in het geheele debat het stilzwijgen bewaard hebben, maar ook tegen de lijn AmersfoortNijmegen (een der gewichtigste lijnen voor Amsterdam) stemden, niettegenstaande diezelfde lijn in hun eigen tweede voorstel opgenomen was. Uit Vlissingen meldt men ons, dat het Ame- rikaansch driemastschip Pleyades na volbrachte reparatie uit het droge dok is gehaalden dat vermoedelijk daar spoedig een tweede vaartuig van Antwerpen zal komen om te dokken. Bij de ter aarde hestelling van de overblijfselen der gesneuvelden in de Citadel van Antwerpen, die gisteren op het kerkhof te Breda heeft plaats gehad, werd het woord gevoerd door graaf Schimmelpenninek tot Nijenhuis, grootmeester van het huis des konings> en vervolgens door de generaals-majoor van der Schrieck en Engelvaart. De 36 kisten, waarin de overblijfselen verzameld wa ren, waren bedekt met de vaandels der oude krijgs- vereenigingen. Een lange stoet van oude krijgers en van detachementen van verschillende korpsenalsmede het kadettenccrps volgden de lijkkoetsen, welke door treurmuziek werden voorafgegaan. In de Staats-courant van heden komt eene vervolg- opgave voor van gewonde en gesneuvelde Europeesche militairen van de expeditionaire macht te Atchin sedert 2 September jl. Als gesneuveld worden daarin vermeldJ. E. KunzsergeantJ. C. M. Wijmer, le luitenant; Dijkman, fuselier (deze is althans vermist en vermoedelijk gesneuveld); S. ser; H. J. B. Desreuxfuselier. Bittlerziekenoppas- Uit Wageningen wordt aan het Vaderlanh gescdre- ven dat het tot stand komen der spoorweglijn Botter damWageningenMunster zoo goed als verzekerd is en de onteigeningswet spoedig verwacht kan worden. Volgens het Utr. Dbl. is de aktewaarbij deze spoorwegmaatschappij is tot stand gekomenden 22™ dezer voor den notaris de Bas te 'sHage verleden. De Haagsche correspondent van de Arnhemsche cou rant laat zich over deze zelfde lijn echter ongunstig uit. Hij deelt de geschiedenis der maatschappij mede, welke reeds van eenige jaren dagteekent. In 1814 beloofde de heer Philippart, president der Société ano- nyme des bassins houillers de Hainaut te Brussel zijne on dersteuning, doch deze kon door het ongunstig slagen van verschillende financieele ondernemingenwaarin de heer Philippart zich te Parijs gemengd had, niet gege ven worden. De correspondent gelooft dat het tot stand komen van den spoorweg, hoewel die thans nagenoeg op het papier bestaat, geenszins verzekerd is en houdt het er voor dat de lijn met te veel mededinging te kampen zou hebben. Door directeuren der Nederlandsohe maatschappij ter bevordering van nijverheid is dezer dagen, ingevolge een besluit van de algemeene vergadering dier maat schappij, eene commissie benoemd, teneinde middelen op te sporen om de handelsbetrekkingen met de beide republieken in Zuid Afrika uit te breiden. Deze com missie is samengesteld uit de heeren mr. H. A. L. Hamel berg, consul generaal van den Oranje-Vrijstaat te Arn hem; m'. L. Ed. Lenting, lid van de tweede kamer der staten generaal en voorzitter van de afdeeling Zutfen der maatschappij, en prof. L. Mulder, directeur der maatschappij te Arnhem. Bovendien is de heer W. J. van Gorkom, superintendant voor het onderwijs in de Transvaalsche republiek, benoemd tot correspondeerend id, teneinde in dienzelfden geest werkzaam te zijn. Door 56 firma's te Amsterdam is een verzoekschrift aan de tweede kamer ingf,, mden om een onderzoek in te stellen naar de oorzakei van de buitengewone dalin gen, welke in de laatste jaren vele Amerikaaansche spoorweg obligatiën ondergaan hebben, korten tijd nadat zij in Nederland ter markt gebracht waren. Tevens verzoeken de adressanten de kamer om, in navolging van het Engelsche parlement, middelen te beramen tot voorkoming van dergelijke rampen, door welke aan ons nationaal vermogen zware verliezen worden toegebracht. De directie der Eotterdamsche Handelsvereeni- ging, de heeren L. Pincotfs en Aug. Then Berg, ver klaren in een ingezonden stuk in het Handelsblad, naar aanleiding van een door dat blad geleverd betoog over de aansluiting van het centraal station te Botterdam met het station der Eijnspoorwegmaatschappij aldaar, dat deze aansluiting voor het bijzonder belang der handelsvereeniging volstrekt niet gewenscht wordt. De vereeniging zou naar alle waarschijnlijkheid nog meer voordeel vond. hebben wanneer de aansluiting niet plaats Men schrijft ons uit Botterdam dd. gisteren „Op de algemeene vergadering van het Nederlandsche Protestantenbond, gisteren gehoudenvolgde heden de derde Nederlandsche Protestantendag. Een talrijk pu bliek gaf blijk van belangstelling. Prof. Buijs Ballot uit Utrecht presideerde en hield eene rede, waarvan het thema wasdat vrijheid eu ernst de grondslagen waren van het bond. Hij weès voorts op do punten van overeenkomst tusschen godsdienst en natuurkundeom daaruit aanleiding te nemen tot het prediken van ver draagzaamheid. Hij wenschte dat gelijk de natuur- kund gen elkanders meeningen verdragen, zoo ook de tneologen zouden doen. „Na den voorzitter spraken achtereenvolgens drie vreemdelingeneen Duitschereen Engelschman en een Amerikaanafgevaardigd door geestverwante vereenigingen in hun vaderland. De Engelschman maakte weinig opgang met zijne aanbeveling van de Engelsche vormelijkheid: duidelijker dan misschien wel met de beleefdheid jegens een vreemden gast was overeen te brengengat de vergadering hare weinige ingenomen, heul te kennen met hetgeen de spreker hier hoopte te importeeren. „Dr. P. II. Hugenholtz jr. uit Amsterdam leidde het vraagpunt in„Onze roeping tegenover de sociale quaes- tie"; en daarbij sloot zich aan mr. H. Ph. de Kanter uit Brielle, die de vraag toelichtte „Wat is er van de katheder-socialisten te verwachten voor de zedelijke ontwikkeling van het volk Eerstgenoemde spreker verwachtte van den invloed van den godsdienst veel goeds voor de oplossing van de sociale quaestieen dit was ook de grondslag der rede van la .tstgenoemden sprekerdie dan ook het katheder-socialisme wegens het gemis van een godsdienstigen grondslag veroor deelde. Aan het debat ovor deze twee punten namen alleen deel de heeren d'Ablaing van Giessenturg uit Amsterdam cn de Haas uit Botterdam, twee radicalen op politiekeconomisch en godsdienstig gebied. De eerste maakte het zoo lang dat de voorzitter hem het woord moest ontnemen vóór hij met de ontwikkeling zijner denkbeelden gereed was. De heer de Haas plaatste zich op een absoluut-materialistisch standpunt, ontzegde de kerk allen invloed ten goede op sociaal gebied en verdedigde de denkbeelden van het Eisen- acher congres. „Een vraagpunt van onschuldige natuur„de waarde der zoogenaamde Christelijke feeiten" werd ingeleid door ds. Pantekoek uit Amsterdam. Spreker kwam tot de conclusie, dat Kerst Paasch- en Pinksterfeesten tot op de helft moeten worden gereduceerdvoor elk van die feesten acht hij éen dag genoeg. Den Hemelsvaart dag wil hij als anti-modern en als berustend op een valsch dogma hebben afgeschaft, maar den goeden Vrijdag wilde hij ons in de plaats geven. De heer Vogel, (uit?( wekte de vergadering op om de denk beelden van den heer Pantekoek tot de hare te maken en drukte de hoop uit dat deze denkbeelden ook buiten deze vergadering weerklank zouden vinden. „Alsnu trad prof. Kuenen uit Leiden als spreker op, om „het belang van den godsdienst voor de hedendaag- schen samenleving" als punt van debat in te leiden De rede van den hoogleeraar was een warm pleidoo voor het geloof tegenover het geruchtmakende geschrift, door Stuart Mill nagelaten. „Zonder godsdienst geen menschenliefde," was de korte zin van Kuenen's mees terlijke rede. Zij werd beantwoord door den heer Krijthe uit Botterdam, met eene nuchtere aanmerking, die (in andere woorden uitgedrukt) hierop neerkomt, dat de theologie te veel is eene wetenschap van het geen men niet weet. „Ten slotte behandelde d8. Carpentiev Alting de vraag: „welke moet de houding zijn der vrijzinnige protestanten in de hervormde kerk, nadat art. 11 van het algemeen reglement door de synode onveranderd is gehandhaafd, en dus de bepaling, die handhaving van de leer aan de kerkelijke besturen voorschrijft is behouden? De spreker wilde een krachtig en onomwonde protest van alle vrijzinnige leden der kerk en een verklaring, dat zij nog willen medewerken tot handhaving der leer. Een ware revolutie dus in den boezem der kerk. „Niemand der aanwezigen liet over deze gewichtige quaestie zijn advies hooren, en na de gebruikelijke dankbetuigingen scheidde de Protestantendag, vóór de avond viel." Benoemingen en besluiten. F.CTEBtiJKES. Verleend de bronzen medaille en lof felijk getuigschrift aan W. F. Boitete Geertruiden - berg, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens het redden van een drenkeling aldaar op 8 September jl. consulaten. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. Kurz als consul voor de Portugeesche bezittin gen ter kuste van Mozambique. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Menaldurn c. a. J. Beijnders, thans ontvanger derzelfdj middelen te Zuidlaren c. a. leger. Met twee jaren verlengd, op verzoek, de tijd der detacheering van den 1™ luitenant J. P. F. G. E. Delpy van het wapen der infanterie hier te lande, en gehomologeerd het besluit van den gouverneur generaal in Nederlandsch-Indië waarbij behoudens 's konings nadere goedkeuringaan genoemden officier werd ver gund om voorloopig en in afwachting van nadere be schikking gedetacheerd te blijven bij het Indische leger. Onderwijs. Voor den dienst in Hederlandseh-Indië zijn be- noodigd tien onderwijzers derde klassebij voorkeur ongehuwddie in het bezit zijn eener akte van be kwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer en van eene aanteekening voor eene vreemde taalbij voorkeur de Fransclie. Hoofdonderwijzers beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van vier en twintig jaren, die genegen zijn zich als onder wijzer derde klasse aan 's lands dienst in Nederlandsch- Indië te verbinden, kunnen zich aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht, en aan den heer dr. M. P. Lindo, inspec teur van het lager onderwijs in Zuid-Holland te'sGra- venhagefranco in te zenden requestonder overleg ging van de in de Staats-courant van gisteren opge noemde stukken. De voordeelen verbonden aan de uitzending van hier, als gesteld ter beschikking van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indiëom te worden be noemd tot onderwijzer derde klasse daar te lande, bestaan in: a eene gratificatie voor uitrusting, ten be drage van 500; b een voorloopig traktement van f 100 's maands ingaande met den dag van aankomst te Batavia, en c overtocht naar Batavia als gouverne- ments-passagier eerste klasse.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1