b7uttENLAND. Algemeen Overzicht. leger hier te lande zullen geplaatst worden bij het regiment grenadiers en jagers. Onderwijs. De verdere uitslag der akte examens op 25, 26 en 27 dezer alhier gehouden is als volgt: Hoofonderwijzeressen: aangegeven 2toe gelaten 2, zijnde mejuffrouw H. M. B. Brogtrop, van Vlissingenen mej. J. M. Sielof, van Zlerikzee. Hulponderwijzeressen: aangegeven 6, toe gelaten 5, zijnde mejuffrouw C. Bonwman, van Mid delburg, E. Callenfels, van Oostburg, A. A. Jeroni- musvan Middelburg M. Rosingvan Vlissingenen J. P. H. Sterk van Middelburg. Onderwijzer tee kenen: aangegeven en toe gelaten éen: de heer F. C. Jacobi, van Zierikzee. Onderwijzeressen Fransch: aangegeven 9, toegelaten 2, zijnde mej. E. O'Sullivan van Yzendijke, en mej. J. S. de Haan van Oostkapelle. Onderwijzers Engelseh: aangegeven 4, niet op gekomen 2, toegelaten 1, zijnde de heer J. P. M. Reijers, van Ellewoutsdijk. Kerknieuws. Bij de verkiezing van 13 gemachtigden in het kies college der Herv. gemeente te Zierikzee op 25 dezer zijn ingeleverd 380 stembiljetten. Bij de opening op gisteren bleek dat uitgebracht waren 375 geldige stem men. Van deze verkregen de candidaten der liberale kiesvereeniging „Vrijheid en Geweten" als hoogste cij fer 257 en als laagste cijfer 201 stemmenen de can didaten der orthodoxe kiesvereeniging „Steunende op den Bijbel" ais hoogste cijfer 127 en als laagste cijfer 112 stemmen, zoodat al de candidaten der kiesvereeniging „Vrijheid en Geweten" zijn gekozen. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Poortvliet de heer A. II. Teljer, te Nieuwe-Tonge. Het Nederlandsclie protestantenbond hield gis teren te Rotterdam zijn vijfde algemeene vergadering. Daar de voorzitter, de heer Bergsma, in de tweede kamer belangen te behartigen had, die aan de leden van het bond niet minder dan aan de overige bevolking van het land ten goede zullen komenwerd de vergadering gepresideerd door prof. Tiele. Uit het uitgebrachte verslag bleekdat het aantal leden van het bond sedert het vooi jaar met niet minder dan 1000 is vooruitgegaan, wel een bewijs voor de levensvatbaarheid dezer vereeniging. In het geheel zijn er thans 4200 leden, in 40 afdeelingen en 35 ccrres pondentschappen verdeeld. Omtrent den werkkring van het bond en zoo ook omtrent den financieelen toestand luidt het verslag zeer gunstig. Er is besloten dat het bond voortaan een eigen orgaan zal hebben, hetwelk onder redactie van den heer Lohr alhier verschijnen zal. Gisteren avond werd vanwege de Rotterdamsche af- deeling eene muziekuitvoering gegeven in de Luthersche kerk, en bij diezelfde gelegenheid hield prof. Tiele eene redevoering, waarin het doel van het protestantenbond werd uiteengezet. Heden heeft de zoogenaamde protestantendag (open bare vergadering) plaats, die steeds op de algemeene vergadering volgt. Karine en leger. De luitenant ter zee le klasse P. J. Zaal en de offi cier van gezondheid le klasse J. C. D. Steendijk wor den met 1 November a. geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hcllevoetsluis en in de rol van Zr. M8. wachtschip te Willemsoord. Rechtzaken. Vrijdag a. zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland behandeld worden de zaak van P. K. oud 25 jaren leurder en broodbakkersknecht te Bieze- linge (gemeente Kapelle), thans gedetineerd alhier, beschuldigd ter zake: dat hij tusschen 3 en 15 Junijl. ten nadeele van den predikant A. Westhoff, uit diens woning onder Biezelinge verschillende voorwerpen arglistig zou weggenomen en zich toegeëigend hebben> na alvorens de deur eener linnenkast tc hebben open gebrokentengevolge waarvan het slot, waarmede die deur wa3 gesloten, aan den binnenkant gedeeltelijk is afgebroken en afgeweken. Hij heeft zich toegang tot de woning verschaft, door te klimmen over een heg, dienende tot afsluiting van den tuinwelke laatste met dat woonhuis op een van rondom afgesloten terrein is gelegen zijnde hij daarop eene in den tuin uitkomende, doch destijds niet gesloten achterdeur der woning bin nengetreden. Hij wordt mitsdien beschuldigd van diefstal, gepleegd in een bewoond huis, door middel van overklimming en binnenbraak. Acht getuigen zijn indeze zaak gedagvaard. Mr. A. W. van Hoek zal als verdediger optreden. In de appèlzaak van de arondisements-rechtbank te Tiel betreffende de bevoegdheid van een voogd om onder zijne voogdij staande kinderen te doen opvoeden in een anderen godsdienst dan dien hunner ouders, is door het openbaar ministerie 'bij het provinciaal ge rechtshof in Gelderland geconcludeerd tot bevestiging der uitspraak van den eersten rechter, op grond dat de voogd, door te handelen zooals hij deed, geen blijk van ontrouw gegeven heeft. Gemengde berichten. Maandag jl. is te 'sGravenhage in 67jarigen ouder" dom overleden jonkheer H. Steengracht van Oos" terland, wiens verzameling van schilderijen, in zijn huis op den Vijverberg te 's Ha ge, eene Europeesche ver maardheid bezit. Heden middag te 12 uren heeft te Breda de plechtige ter aarde bestelling plaats gehad van de over blijfselen der gesneuvelden op de citadel van antwerpen. Eene wacht onder bevel van een kapitein was heden: nacht aan het station geplaatst ter bewaking van de kisten. De gemeenteraad van Wageningen heeft op ver zoek der rijksadviseurs voor geschiedenis en kunst besloten een beeldhouwwerk uit de 16e eeuw, op het stadhuis aldaar berustendeaan het Nederlandsclie museum te 's Hage af te. staan. In den gemeenteraad van Purmerend staakten onlangs, volgens de aanteekening van den gemeente secretaris, de stemmen over een voorstel tot verhooging der jaarwedde eener hulponderwijzeres. Een der aan wezige toehoorders deed echter den raad opmerken dat, volgens zijne aanteekeningen, 6 raadsleden voor en 4 tegen gestemd hadden. De raad nam deze inlichting dankbaar aan en het traktement der hulponderwijzeres werd van f 600 op 700 gebracht, De bewoners van een hofje te 's Gravenhage, dat aan het terrein grenst waar men bezig is met het uit graven voor de fundamenten der nieuwe Katholieke kerk van St. Jacobus, werden gisteren middag tot hun niet geringen schrik door eene verzakking, die zich in het achtergedeelte hunner huisjes openbaarde, genood, zaakt die in allerijl te verlaten. Door het spoedig aanbrengen van heipalen werd de instorting voorkomen doch in den muur is een scheur van een hand breedte te zien. De nieuwe spoorwegbrug over het Noordzeekanaal is, naar uit Zaandam gemeld wordt, aan eene belas ting met 250,000 kilo ais proef onderworpen geweest en heeft daarbij goed voldaan. De brug is ongeveer 50 meters langvan dubbel spoor voorzien en het werk van de lieeren Roll in en O. te Braine-le-Conte, voor f 196,000. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam is in behandeling een plan tot het oprichten van een abattoir, alsmede een rapport over de quaestie om het tegen woordig koninklijk paleis aan zijne vroegere bestem ming als stadhuis terug te geven en een nieuw gebouw tot koninklijk paleis in te richten. Voor de 5 pet. leening ten behoeve der gemeente Gorinchem groot f 120,000, is ingeschreven voor 118,000 waaronder voor 56,500 door firma's te Gorinchem. 'le Zwolle is ccn gerechtelijk onderzoek ingesteld tegen eene vrouwdie ofschoon daartoe niet bevoegd bij de bevalling eener andore vrouw behulpzaam is geweest, welk laatste aan de gevo'gen is overleden- Het kind is in leven gebleven en welvarend. In de vergadering van het natuurkundig genoot schap te Groningen is door dr. W. Gleuus Jr., een mededeeling gedaan aangaande een steendie 27 Sep tember 11., tijdens een onweder juist tusschen don blik sem en den daaropvolgend en donderslag, door een raam van de bovenste verdieping van het gebouwin gebruik bij de academie Minerva, boven de Waag, is gevallen. De snelheid, waarmede die steen, zonder het glas te doen scheurendoor de ruit vloog en de omstandigheid dat het bedoelde raam uitziet naar het Zuiden op het dak van een belendend huisdoet vermoeden, dat men hier niet met een ingeworpen stoon, maar met een meteoriet te doen heeft. Het onweder is waarschijnlijk een toe vallige bijkomende omstandigheid. De steen in twee stukken verdeeld werd ter beschouwing aangeboden en zal aan een nader scheikundig onderzoek worden onderworpen. - Eergisteren werden, na te Utrecht in het huis van verzekering nachtverblijf gehouden te hebben drie militairen van het koloniaal werfdepot naar Arnhem overgebracht; zij zijn Belgen en worden beschuldigd van diefstalteneinde daardoor van hune militaire ver plichting ontslagen te zijn. Het meisje te Utrechtdat zichzooals wij giste ren melddenzoo deerlijk gebrand heeft en in het zie kenhuis werd opgenomenis aan de gevolgen overleden. Het verzoek van den gemeenteraad van Wagenin gen aan Z. M. den koning om het traktement van den gemeenteontvanger van 750 op /400 te mogen bren gen, aangezien zich voor die som een sollicitant had aangemeldis van de hand gewezen. Ook gedeputeerde staten liaddeu in dien zin beslist, dewijl een sollicitant, die op deze manier aan de betrekking kwam, onmoge lijk den vereichten zuiveringseed zou kunnen afleggen. De Fransche minister van eeredienst, de heer Wallon, heeft de aartsbisschoppen en bisschoppen uitge- noodigd in de officieele kerkelijke gebeden het formu lier Domine salvam fao rempublkam te gebruiken en alzoo voor de republiek te bidden, wat tot nogtoe door ver scheidene geestelijken bij wijze van omschrijving werd vermeden. De minister beroept er zich op, dat de pau3 zelf tot zoodanige gebeden zijne toestemming heeft gegeven. Zaterdag jl. werd aan de 500 arbeiders der fabriek van spoorwaggons van den heer Strousberg te Bubna bij Praag geen loon uitbetaald, doch de arbeiders wer den tevreden gesteld met de verzekering, dat zij het over een paar dagen zouden ontvangen. Het volk bleef aan het werk en hield zich rustig, en Woensdag werd het loon betaald. Ware dit nog langer uitgeble ven dan zou een crisis hoogst waarschijnlijk zijn geweest, daar alle winkel- en huiseigenaren het bedrag der geleverde winkelwaren en huurpenningen uit het loon moeten ontvangen. Men kan zich voorstellen dat de gehcele zaak veel sensatie heeft gemaakt. In de zilverfabriek van Bollgold te Berlijn worden, volgens bestelling van prins Bismarck en den heer von Dellbrückeeuige zilveren bekers vervaardigd ter her- inneiing aan het thans afgeschafte Thalerstelsel. Zij zijn gemaakt uit exemplaren van iedere Tbalersoort uit alle Duitsche landenevenwel slechts van den laatsten muntslag. De rand wordt gevormd door Thalers die allen op den Duitschen keizer betrekking hebben kronings-Thalers over winnings-Thalersenz. en verder volgen in bonte rij a le zilveren getuigen der souverei- niteit van zoo en zooveel landen en landjes als het welsprekendste bewijs voor het afschuwelijke munt stelsel dat in Duitschland heeft bestaan. Zelden heeft iemand schitterender vooruitzichten gehad en een treuriger einde bereikt dan de grijze pre tendent van de Poolsche kroon Adolf von Malczewski. Als een rijk grondbezitter in het district Mogilno tot koning van Polen bestemd, behoorde hij tot de ge vangen Polen die in 1848 hunne vrijheid verkregen. Bij den opstand van 1863 werd hij door een partij als kroonpretendent gehandhaafd en daarom de boeren- koning genaamd. Hij offerde zijn geheele vermogen op in het nationaal belang, zijn goederen werden ge confisqueerd en thans leeft hij als bedeelde in een arbeiderswoning op zijn voormalige bezittingen. Thcrmometcrstand. 26 Oct. 's av. 11 u. 42 gr. 's morg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av6 u. 41 gr. 27 Gemeentebestuur van middelburg. Blijkens publicatie van burgemeester en wethouders zal op Donderdag 4 November a. van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 alhier veemarkt gehouden wor den. De daarop volgende veemarkt zal den 18 Novem ber a. plaats hebben. Slaten-gCBaea'aal. Zitting van "Woensdag 27 Oktober. {per telegraaf). Art. 2 der spoorwegwet werd onveranderd aangeno men en het wetsontwerp vervolgens in zijn geheel aaugenomeir met 67 tegen 7 stemmen. Voorts werden nog eenige wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat betreffende het ontslag te verleenen aan ziekeof door ouderdom ongeschikte rechterlijke amb tenaren, en dat tot aanvulling der wet betreffende de consulaire rechtsmacht. Artikel 2 der spoorwegwet luidt als volgt „Met den aanleg der acht eerste in het voorgaande artikel genoemde spoorwegen wordt zooveel mogelijk gelijktijdig aangevangen, onverminderd het met den noodigeu spoed voltooijen van de werken, bevolen bij de wetten van 18 Augustus 1860 (Staatsblad n8 45) en van 21 Mei 1873 (Staatsblad n° 55.) „Tot den aanleg van den onder 9 genoemden spoor weg wordt overgegaan, wanneer de concessie op den 30™ September 1873 aan S. baron van Heemstra, E. J. J. Kuinders en D. S. A. Doe en verleend voor den aanleg van eenige buurtspoorwegen in de provincie Groningen, mocht komen te vervallen." De Duitsche natie heeft gisteren een plicht der dank baarheid jegens een van zijn grootste mannen vervuld

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2