r 252. MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1875. COURANT. 23 October. Middelburg 22 October. ordt ,ten lling huis :cht- jus- |vee- te Nek (lag. bge- der |oei- bij fing uen Irde peer ge- op Irst de eet hud m. °p lit Ine reu Ide pa te |ne ag 110 Its Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paaseh- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/na., franco is f 3.50. De Kölnische Zeitung bevat een ingezonden brief van de heeren de Leeuw en Philippsenvan Antwer pen, agenten der foreneie üampfskibssdskab te Kopen hagen, waarin de aanhouding van het stoomschip Phönix, aan die maatschappij toebehoorendeop de reede van Vlissingen verhaald wordt. „Naar het schijnt, zoo schrijft genoemde firma verder, is deze maatregel daarop gegrond dat het stoomschip Phönix in de maand Mei jl. bij Terneuzen met eene Hollandsche tjalk in aanvaring geweest is. De daarop gevolgde vordering om schadeloosstelling is door de reederij als ongegrond afgewezen; maar noch aan de reederij, noch aan ons als aan hare agenten, noch aan kapitein Mollerup bij zijn herhaald verblijf te Antwerpen is kennis gegeven dat de zaak aan de be slissing des rechters onderworpen was. Wij moeten er ons toe bepalen, de bloote feiten te vermelden zooals ze ons bekend zijn. Of echter Hollandnadat de onzij digheid der Schelde door bijna alle zeevarende natiën met klinkende munt gekocht ishet recht bezit om in vollen vrede een schip van een zoodanige natie op zijne reis door de gewapende macht te doen aanhouden en in beslag nemenis eene vraag waarvan wij de beant woording aan de diplomatie moeten overlaten." Een paar kantteekeningen op dezen brief kunnen hier volstaan. Het woord „aanvaring", door de agenten gebruikt, is een vergoelijkende uitdrukking voor hetgeen gebeurd is. De Phönix heeft, gelijk men weet, de tjalk zooda- dig „aangevaren" dat zij dadelijk gezonken is en de opvarenden niet zonder moeite hun leven hebben kun nen redden. Wat de onzijdigheid der Schelde betreft, de „klin kende munt" waarmede de vreemde mogendheden volgens overeenkomst de „vrijheid" dier rivier gekocht hebben, kan wel niet ten gevolge hebben dat de Ne- derlandsche regeering op haar eigen vaarwaters, tot bescherming der belangen harer eigen onderdanen, geen vrijheid zou hebben om de door het wettig gezag noo- dig geachte maatregelen te nemen. Naar wij vernemen is trouwens heden door den ge zagvoerder Mollerup en den heer Philippsen, als verte genwoordiger der reederij, ter griffie van de arrondis- sements-rechtbank alhier gedeponeerd eene som van f 12000 als borgtocht, waartegen het krachtens bevel van den president der rechtbank op de Phönix gelegd conservatoir beslag is opgeheven. Bij deze borgstelling heeft de gezagvoerder zich echter voorbehouden al zijne rechten, zoowel ten opzichte van de zaak der aanvaring zelve, als ten opzichte der, volgens hem onwettige, aanhouding van zijn schip. Heden is het vaartuig weder van Vlissingen ver. trokken, met bestemming naar Kopenhagen. Men schrijft ons uit Schouwen-Duiveland20 dezer: „Op onze landen en aan onze havens heerscht in den laatsten tijd groote drukte met het uitdoen en het vervoeren van suikerpenen, die dit jaar, nu de meede op den achtergrond geraakt isin groote hoeveelheid geteeld zijn. „Het is zeker te betreuren dat er in geheel Zeeland, zoo uitnemend voor die teelt geschikt, slechts éene fabriek iswaar men van de bieten suiker maakten ze dus alle naar elders gevoerd worden. Daardoor gaat niet alleen veel werkmaar waarschijnlijk ook veel winst voor ons verloren, en heide hebben we hier noodig. Een fabriek bij de grondstofmij dunkt niets is wenschelijker. Ondernemende koppen spreken dan ook wel eens over de oprichting van een suikerfabriek en er zou er ook wei een verrijzenals we maar zoet water haddendit is het eenige wat ons daarvoor, volgens deskundigen, ontbreekt. Als de genius der kennis, die zooveel groots heeft te voorschijn geroepen, geen macht heeft om in Schouwen, dat soms uit- en inwendig door 't water bedreigd wordtzoetwater te scheppen voor het drijven eener suikerfabriekdan zeg ik: leve de oude tijd, toen fchoefdede wonderstaf des zieners zelfs een steenrots sm^fats aan te raken, om er een stroom van zoet water uit te doen ontspringen. „Nu er tot het plaatsen van een stoomgemaal beslo ten ishoop ik dat er ook Veldra eenige mannen zullen opstaan, die, zoo ze al niet dadelijk tot de oprichting van eene suikerfabriek berkitenalthans het wensche- lijke en het mogelijke er van bespreken. Wie zal in dezen voor ons de weldoende pionier zijn De diaconie der hervormde gemeente te Koudekerke heeft van wijlen den heer J. A. Daman een legaat van f 100, vrij van successierecht, ontvangen. Jl. Dinsdag middag hadnaar uit "Wemeldingo wordt gemeld in den vooroever van den polder de Breede watering bewesten Yerseke, tusschen dijkpaal 24 en 26, een val plaats over een lengte van niet minder dan 90 meters, en slechts ongeveer 20 meter uit den dijk. Naar aan de N. Goesche courant verzekerd wordt is de cala miteit vooral daarom zorgwekkend, omdat de val plaats had ten Oosten en dus buiten het vak, dat gewoonlijk als het meest bedreigde punt wordt beschouwd. Z. K. H. prins Alexander zal den len November naar Algiers vertrekken en aldaar, in het belang zijner gezondheid, gedurende vijf maanden verblijf houden. Van de 26 aspiranten voor het examen van sur numerair bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, dat den 21m dezer plaats had, hebben voldaan aan dat examen d< heeren E. Vergenisuit Zutfen; J. Placsir, Hendrik Ido Ambacht; H. A. Bar- tijn, Utrecht; H. J. L. Faust, Utrecht; A. W. Caro, Utrecht; L. J. Wiggerink, Apeldoorn; E. E. Schaap, Kampen. Uit Botterdam wordt ons gemeld: „De gemeenteraad heeft heden zonder stemming aan genomen het voorstel om burgemeester en wethouders te machtigen sollicitanten op te roepen voor de betrek king van directeur der stadsreiniging. Door een lid werd nog eene poging beproefd, om het bestaande con tract met particulieren voor éen jaar te verlengen. Hij wilde, dat de nieuw te benoemen ambtenaav zich dit jaar ten nutte zou maken om de zaak te bestudeeren. Inmiddels zouden de ingezetenen nog een jaar in het vuil kunnen zitten. Het denkbeeld ging gelukkig niet op; de raad besloot tegelijkertijd dat het contract zou worden opgezegd. Het komt er nn maar op aan, uit de sollicitanten die zich zullen aanbieden, niet iemand te kiezen die een jaar noodig heeft om 't met zich zelf eens te worden hoe eene stad van haar vuil moet worden bevrijd. De bedoeling trouwens van het voor stel van burgemeester en wethouders was (volgens de eigen bewoordingen) een deskundige te benoemen, en dat zal wel willen zeggen eendie practische ervaring heeft." De kamer van koophandel te Helmond heeftnaar aanleiding van een brief van gedeputeerde staten van Noord-Brabant, de opheffing der tollinie op de Neder- landsch-Belgische grenzen besproken. De kamer achtte eenstemmig die opheffing zeer wenschelijk, daar de landbouw daardoor niet zou worden geschaad en de geringe bescherming, welke do fabrieken van geweven en katoenen stoffen nu nog door het bestaan van in voerrechten genietenruimschoots zal worden opgewo gen door het ruimer veld, dat door de atsehaffing aan hun fabrikaat geopend zal worden. Benoemingen en besluiten. diplomatie. Teruggeroepen op verzoekJ. D. B. Ai baron van Heeckeren van Beverwaard als buitenge» woon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof van Weenenen hem tevens eervol ontslag uit 's lands dienst verleendonder dankbetuiging voor de trouwe en gewichtige diensten door hem, in onderscheidene betrekkingen en gedurende een tijdvak van zeventig jaren aan den koning en den lande bewezen. Benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister hij het hof van Weenen mr. J. P. J. A. graaf van Zuijlen van Nyevelt, laatstelijk in denzeifden rang bij het hof van St. Petersburg thans in disponibiliteit. koloniën. Benoemd tot lid der commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Nederlandsch Oost- en West-Indië J. A. Th. Cohen Stuart, gepen sioneerd West-Indisch hoofdambtenaargewezen admi nistrateur van financiën in de kolonie Suriname. eereblijken. De minister van koloniën is door den koning gemachtigd tot uitreiking van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven en van de Atchin-me- daiile aan D. de Wildevoormalig gezagvoerder van het stoomschip Willemkroonprins der Nederlanden, der Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij als een blijk van 's konings zeer bijzondere tevredenheid voor de goede diensten, door dien gezagvoerder be wezen bij en tijdens de tweede expeditie tegen het rijk van Atchin. Onderwijs. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is bepaald dat op de sfedelijke scholen geen verlof meer gegeven zal worden om gedurende de schooluren de school te verlaten tot het bijwonen der catechisatiën. Tot onderwijzeres in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes te Haarlem is benoemd mej. W. A. W. Deenik. Kerknieuws. Bij de Ned. herv. gemeente te Sluis is beroepen de heer de Gaay Portman, predikant te Eeden. Bij de hervormde gemeente te Axel is beroepen de heer H. J. den Boer, predikant te Ouddorp, in Zuid-Holland. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse F. H. baron van Ver- schuer, wordt met den 25en dezer gep aatst aan boord van Zr. M». schroetstoomschip Zilveren Kruister vervulling der betrekking van adjutant van den be noemden kommandaat der oefenings-divisie. Kunstnieuws. Volgens het Haagsche Dagblad zullen de dames Krus.man, Baart en Gerritsen den 19en November in den stads-schouwburg te Amsterdam optreden in een nieuw tooneelstuk, genaamd „Drie Poesjes." Voor de betrekking van stadsmuziekmeester te Gouda is een examen afgenomen door eene commis sie in welke o. a. de heeren Hol en Fr. Coenen zitting hadden. Op het tweetal, uit de twintig sollicitanten opgemaaktzijn in aiphabetische orde geplaatst de heeren P. Borchard te Gorinchem en S. van Millingen te Groningen. Mlle Agar is te Leiden opgetreden in het treurspel Phèdre. Na den afloop der voorstelling werd aan de kunstenares namens het studentenkorps een gouden armband ten geschenke aangeboden, dien zij verklaar de aan te nemen, niet zoozeer als eens bewijs van hulde van haarzelvedan als een bewijs van sympathie pour nótre pcmvre France. Of het studentenkorps met de intemationaal-politieke uitlegging zijner beleefd heid heeft ingestemd, wordt niet gemeld. Koloniën. De minister van koloniën brengt in de Staats-cou- rant van heden voorloopig ter kennis van belangheb bende ouders of voogdendat vermoedelijk in het vol gende jaar voor de opleiding te Utrecht voor den militairen pharmaceutischen dienst in Nederlandsch- Indië zes jongelingen zullen gevraagd wordenwaar omtrent in het begin des volgenden jaars eene nadere oproeping zal plaats hebben; dat, met wijziging der in de Staats-courant van den 15en Jannuari jl. ver melde voorwaardende leeftijd van admissie in minimo

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1