BIJVOEGSEL MIDDELBURGSCHE COURANT 1 echt ten). W. VAN DE van Vrijdag 22 October 1875. N° 251. aps ekh. 9 van RE 'EN, rden. ïen, bij •ij/c N. bij loek- d~bïj aan M. 9.40 0.4 0.15 0.25 .30 .32 .51 ,20_ .5 .50 .12 .30 Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 20 October. Vervolg van het verslag in de Courant). Alsnu is aan de orde de vaststelling der begrooting van de schutterij over 1876. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en wet houders geen bezwaar hebben tegen het voorstel der financieele commissie om te voldoen aan het verzoek der commissie van toezicht op het muziekkorps der schutterij tot verhooging der toelage met 200 en die alzoo op' 1200 te brengenwaardoor het eindcijfer der begrooting 3370'rWordt. De beraadslaging over dit voorstel geopend zijnde, zegt de heer Snijders-dat hij zich daarmede niet kan vereenigen. Bij de zyare lasten der burgerij, die het zelfs noodig gemaakt-hebben het sober wachtgeld in te trekken van menaefien die buiten hunne schuld uit den dienst der gemeente ontslagen zijn, vindt hij geen vrijheid om 200 toe te staan uitsluitend voor het genoegen der ingezetenen. Ook komt het hem voor dat de schutterij-muziëk zoo dikwijls buiten diensttijd gebruikt wordt dat hare inkomsten daardoor voldoende moeten zijn om zonder verhooging der toelage hare uitgaven te bestrijden. Ook koestert hij het vermoeden dat de toestand van een ander muziekgezelschap op dit verzoek van invloed'*is geweest. Daar de gemeen tekas geene verhoogde uitgaven toelaat, zal hp tegen het voorstel stemmen. De hoer Fokker verklaarde zich mede bepaald tegen de voorgestelde verhooging, op grond dat zuinigheid in de uitgaven der gemeente alleszins noodig is. Uit een oogpunt van kunst zou eene verhooging zeker alleszins billijk zijn, maar do kunst heeft eischen die onbe grensd zijn en dus niet ingewiligd kunnen worden. Zijns inziens moet men, evenals men dit vroeger deed, meer ondersteuning bij het publiek ten behoeve van het muziekkorps trachten te krijgenmaar mogen de lasten der burgerij daarvoor niet verhoogd worden. De heer Tak achtte zich, als lid van het bestuur der Middelburgsche muziekvereenigingverplicht op te ko men tegen het gezegde van den heer Snijders. De aanvraag van de commissie van toezicht op het muziek korps der schutterij is volstrekt geen vermomde sub sidie aan de muziekvereeniging. Integendeel heeft die vereeniging een muzikant losgelaten, dien zij niet noo dig heeftmaar dien de schutterij wel behoeften daarom wordt eene verhooging der toelage met 200 gevraagd. De voorzitter wees er opdat juist de toelage voor het muziekkorps de eenige /«.re-post op de begrooting is, waarvan de gausche burgerij van eiken maatschap- pelijken stand gedurende het gansche jaar genot heeft. Daarom acht hij eene door de noodzakelijkheid gebo den verhooging van 200 een niet te groote uitgaaf. Tevens wees hij er op dat twee jaren geleden de toe lage slechts tot ƒ1000 verhoogd is niettegenstaande verhooging tot 1200 was gevraagd; toen werd van een andere zijde hulp verstrektdie nu echter ophoudt, zoodat de gevraagde f 200 thans voor de instandhou ding van het muziekkorps noodig zijn. Het voorstel tot verhooging der subsidie tot ƒ1200 wordt alsnu in stemming gebracht en met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Snijders, Damme, Fokker en Nagtglas. De begrooting der schutterij wordt vervolgens zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd tot een bedrag van 3370met in begrip van 3265 toelage uit de gemeentekas. Vervolgens wordt de begrooting van het burgerlijk armbestuur goedgekeurd tot een bedrag van 37,779.83 in ontvang en uitgaaf, nadat vooraf het bedrag der subsidie op ƒ32000 was bepaald. De heer Snijders vroeg hierbij eene inlichting aan gaande de vaceerende betrekking van gemeente-apo theker en of er plan bestaat daarin eerlang definitief te voorzien? Do voorzitter antwoordde hierop, dat be doelde apotheek staat onder toezicht van het bestuur der godshuizen, zoodat het gemeentebestuur daarover eigenlijk niet veel te zeggen heeft. Van ter zijde is hem evenwel bekenddat de apotheek tegenwoordig door een geschikt persoon wordt waargenomen en het voornemen bestaat om spoedig door een definitieve be noeming in de vacature te voorzien. Alsnu is aan de orde de behandeling der gemeento- begrooting voor den dienst 1876 (in haar geheel medegedeeld in ons nommer van 13 September jl.) Daar geen algemeene beschouwingen geleverd worden, wordt dadelijk overgegaan tot de behandeling der ver schillende artikelen, beginnende met de Uitgaven. Hoofdstuk I. Art. 10 der 2e afdeelingjaarwedde van leeraars, onderwijzers enz. 36,640, wordt met f 825 verhoogd en dus gebracht op ƒ37,465, tengevolge van het in een vorige zitting genomen besluit tot ver hooging der traktementen van de hulponderwijzers. Art. 15. jaarwedde van de ambtenaren en bedien- den bij de wisselbank 6050. Do heer Fokker vraagt of, nu de werkzaamheden bij de wisselbank verminderd zijnook die post voor ambtenaren en bedienden niet behoort ingekrompen te worden. Hij gevoelt zich bezwaard om aan de voor gedragen post zoo maar stilzwijgend zijne goedkeuring te verleenenen vestigt daarom de aandacht op het wenschelijke eener nadere regeling van den bestaanden toestand. De voorzitter erkent, dat de uitgetrokken som, in verband met de tegenwoordige werkzaamheden, be trekkelijk-groot is, doch hij merkt op dat de trakte menten na langdurige beraadslaging bij verordening door den raad zijn voorgesteld. Bij eene voorko mende vacature zouden de verminderde werkzaamheden wellicht aanleidingkunnen geven tot niet vervulling daarvan; maar de tegenwoordige ambtenaren kan men, zelfs al werd de inrichting opgeheven, niet ontslaan zonder hun pensioen of wachtgeld te verleenen. Gesteld dus dat op dit oogenblik al personeel gemist kon wor den zou vermindering daarvan toch zeer weinig voor deel geven. De heer Fokker meent, dat wellicht de belooning der commissarissen toch wel voor vermindering vatbaar zou zijn. Hierop antwoordde de voorzitter, dat de commissaris sen tijdelijk worden aangesteld op eene belooning van ƒ500, doch tegenover deze belooning staat een zeer groote borgtocht; door dezen laatste wordt de soliditeit der wisselbank natuurlijk veel verhoogd en wegens diesoliditeit zal de inrichting door de mgeze- tenen, tot wier gemak zij bestaat, te meer op prijs gesteld worden. De heer Fokker verklaart tevreden te zijn als het door hem aangevoerde bij burgemeester en werhouders een punt van overweging voor het volgende jaar zal uitmaken. Ten deele erkende hij het door den voor zitter gezegde, maar wat den borgtocht betreft, wees hij er op dat het stellen daarvan voor de be langhebbenden geen geldelijke opoffering is. Het artikel wordt daarop zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Art. 18: jaarwedde van de opzichters van ge meente-gebouwen en eigendommen 129, De heer Nagtglas wijst er op, dat onder dezen post ook begrepen is 30 voor een opzichter tot het reinhouden van het Bagijnhof. Na de verbouwing van dat plein meent hij echter dat die opzichter niet meer noodig is. De voorzitter antwoordt hierop, dat juist na de ver bouwing een der bewoners tot opzichter is aangesteld om een soort van politie uit te oefenen over de andere bewoners dier eenigszins afgelegen wijk, opdat de noo- dige reinheid betracht worde. De heer Nagtglas meende, dat die bewoners nu wel aan zindelijkheid gewend zullen zijn en hij wenschte dat burgemeester en wethouders in overweging zouden nemen of die opzichter niet gemist kan worden, daar men toch niel voor de reinheid van iedere straat een opzichter kan aanstellen. Dit laatste zou, naar de voorzitter opmerkte, als het kon zeer wenschelijk zijn. De heer Nagtglas deed geen bepaald voorstel en het art. 18 bleef mitsdien onveranderd. Na de vaststelling van art. 23, stelde de voorzitter namens burgemeester en wethouders een nieuw art. 24 voor, luidende: „Toelage aan den veerman voor de pont aan het kanaal, 100." De heer Snijders verklaarde zich hiertegen. Als er zoo weinig behoefte aan dat middel van verkeer be staat, dat het voor den pachter geen voldoende inkom sten oplevert, dan moet men het zijns inziens laten vervallen. Het is op verzoek van een groot aantal ingezetenen ingesteld, maar kan het zich zelf nu niet bekostigen, dan is het beter het op te heffen dan voor het genoegen of het gemak van enkelen 100 toelage uit de gemeentekas te geven. De voorzitter wees er op, dat al heel wat vervoer moet plaats hebben wil de pachter uit de enkele centen die hij ontvangt, en daaronder verschillende abonne menten, een behoorlijk bestaan genieten. Het vervoer is trouwens afgenomen hoofdzakelijk op grond dat het veer niet goed bediend weid, welk laatste weder een gevolg was van het gemis van een behoorlijk bestaan. Burgemeester en wethouders fcijn overtuigd dat als de zekerheid bestaat dat het veer eenigszins een bestaan kan opleveren het beter bediend zal worden, en bij eene goede bediening het vervoer ook zal toenemen. Yele personen hebben dan ook reeds aanzoek bij bur gemeester en wethouders gedaan om als veerman aangesteld te worden. De heer Fokker had ook bezwaar tegen dezen post. Is het vervoer gering, dan is het veer onnoodig. Hij is huiver'g om nieuwe posten op de begrooting te creëeren, en zou willen wachten tot toenemend verkeer de behoefte aan dat veer aanwijst, dat dan ook voor het overzetten van wagens en paarden kon ingericht worden. Het gemak van enkelen, voor wie het be staande veer slechts het eindje loopens naar de brug uitspaart, wettigt de uitgaaf van 100 niet. Het nieuw artikel wordt alsnu in stemming gebracht en met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Snij ders, Damme en Fokker. (Bij deze stemming bleek, dat ook de heer van Ber- lekom ter vergadering verschenen was.) Op voorstel van den voorzitter wordt het maken eener instructie voor en de benoeming van een veerman, ingevolge de verordening, aan burgemeester en wethou ders overgelaten. Het totaal van hoofdstuk I bedraagt alsnu 76,061. Hoofdstuk II. Afdeeling 2 art. 2: kosten van brandstoffen 500, gaf den hoer Fokker 'aanleiding tot de opmerking dat het hem verwondert, dat de post tot hetzelfde bedrag als het vorige jaar wordt voorge dragen, niettegenstaande de prijs der brandstoffen min-1' stens met een-derde verminderd is. Hij begrijpt niet hoe men 500 aan brandstoffen gebruiken moet als men zich tot het noodige bepaalt. Hij weet wel dat als het bedrag bij de aanbesteding lager is dan geraamd werd, het cijfer lager wordt, maar hij vreest dat, even als in ieder huisgezin waar men zich op bedienden verlaten moet, ook hier niet altijd bedacht zal worden, dat zuinigheid plicht is. Hij wenscht daarom dien plicht in herinnering gebracht te zien. De voorzitter antwoordde dat deze post gewoonlijk tot een vast cijfer wordt uitgetrokken. De kolen wis selen dikwijls in prijs af en de begrootiag wordt reeds in Juni opgemaakt, zoodat de juiste prijs moeilijk vooruit te bepalen is. Uit de cijfers van verschdlende jaren toont hij aan, dat de som van f 500 zeker niet overdreven is. Toestemmende dat op openbare bureaux niet altijd de uiterste zuinigheid in acht genomen wordt, geloofde hij toch niet dat de brandstoffen hier te lichtvaardig verbruikt worden. Bovendien wees hij er op, dat de uitgetrokken post niet alleen dient voor de lokalen van het gemeentebestuur, maar ook voor die der politie en nacht wachts. De heer Fokker dankte voor de ontvangen inlichtin gen, maar bleef er bij dat hij niet begrijpt dat 500 voor brandstoffen noodig is. Hij bepaalde er zich echter toe de aandacht op dien post te vestigen, doch deed geen voorstel tot vermindering. Zonder hoofdelijke stemming wordt het art. 2 goed-, gekeurd. Art. 6kosten voor schrijfbehoeften 410 en art. 7 kosten voor boek-druk- en bindwerken 1500. De heer Fokker had tegen deze beide posten bezwaar. Hij durfde wel niet boudweg te verklaren dat ze te hoog warenmaar zij kwamen hem toch zeer hoog voor, en daarom sprak hij de wenschelijkheid uit dat een stelsel mocht ingevoerd wordenwaardoor de amb tenaren voortdurend aan de noodzakelijkheid van zuinig heid herinnerd werden. De voorzitter merkte op dat bezuiniging misschien mo gelijk zou kunnen zijn op de schrijfbehoeften. Uit de cijfers der laatste vijf jaren toont hij echter aandat in die jaren de nu uitgetrokken post driemaal overschreden is. Op de boek-, druk- en bindwerken is bezuini ging evenwel onmogelijkomdat het gebruik daarvan meerendeels volgens bepaalde voorschriften geschiedt. Van 1870 tot en met 1874 hebben die posten achter eenvolgens bedragen 1680133015561763 en f 1669en dit jaar zal de uitgetrokken som stellig overschreden zijn door het drukken van de politie-ver- ordening en den catalogus der oudheidskamer. In de laatste jaren is de post toegenomen door publicaties voor de veemarktenvoor besmettelijke ziektenaan slagbiljetten en kohieren voor den hoofdoljjken omslag; het jaarverslag alleen kost 200ook de hondenbe lasting brengt verhooging der drukkosten medeeven als de nieuwe regeling van de invordering der school gelden de in plano gedrukte concept politie-verordening kost alleen reeds 70. Dit zijn alle zaken die op zich zelf wel gering zijnmaar samen een grooten post vormen. De post is echter niet te hoog, en de druk kers de heeren J. C. W. Altorffer rekenen niet te hoog, gelijk bij onderzoek is gebleken, want er is bijna geen gemeente in ons land waar het drukwerk der gemeente zoo goedkoop geleverd wordt als hier. De heer Fokker achtte laatstgenoemde opmerking van den voorzitter van groot belangmaar meende toch dat dit eene appreciatie is waarin men licht kan mistasten, aangezien niet iedere gemeente, wat haar druk- en bindwerk betreft, met deze gemeente gelijk staat. Hij vroeg dan ook, of het niet mogelijk zou zijn het boek-druk- en bindwtrk aan te besteden De voorzitter antwoordde hierop, dat dit voor het oogenblik niet mogelijk is. Hij geloofde dat vele be zwaren daartegen bestaan, maar verklaarde zich na mens burgemeester en wethouders bereid een onderzoek hieromtrent in te stellen en bij een volgende begrooting de vraag van den heer Fokker hetzij in bevestigenden, hetzij in ontkennenden zin te beantwoorden. De artt. 6 en 7 werden daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evenals het geheele hoofdstuk II, waarvan het totaal onveranderd is gebleven ƒ4190.50.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5