F 251. MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1875. COURANT. 22 October. )A BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 21 October, I A U .i <T 2 1 0 0 2 0 Bit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. Do prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Op de spoorwegwet zijn op het oogenblik in de tweede kamer 19 amendementen voorgesteld. De ver schillende paragrafen worden afzonderlijk bediscussieerd, •met de amendementen op elke paragraaf voorgesteld. Daarna wordt over de nieuw voorgestelde lijnen beraad slaagd. Zijn deze besprekingen atgeloopendan wordt over alles, paragrafen en amendementen, afzonderlijk en ten slotte over het geheele artikel 1dat al de spoorweglijnen bevat, in eens gestemd. Bij de opening der wereldtentoonstelling te Phi ladelphia zal de Nederlandsche regeering vertegen woordigd worden door de heeren Jonckbloet en de Casembroot, leden der tweede kamer. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 19 dezer is J. K. Messer, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, met ingang van 1 November a.benoemd tot opzichter van 's rijks waterstaat 4e klasse. De commissie tot afneming van het pharmaceutisch examen te Groningen heeft bevorderd tot apotheker den heer P. Cannegieter, van Heinkenszand. In het Vaderland werpt de majoor bij de artillerie van het Indische leger P. J. A. van Zijll de Jong-, laatst tojuiniairöaut Uci arotrèrie bij het cip«mviraue leger in Atehin, een blik op onzen oorlogstoestand in het Noorden van Sumatra. Hij herinnert hen die ongeduldig worden over den langen duur van den krijgdat onze eigen oorlog met de Padries op hetzelfde Sumatra 8 jaren die op Java 5 jarendie op Bali 4 jaren die tegen Bandjer- masin 6 jaren duurden; dat Frankrijk sedert 1830 tel kens weer oorlog voert in Algeriedat Rusland nog steeds bloedig heeft te strijden voor zijn heerschappij in het Oosten en dat de Indianen in Noord-Amerika, na honderdjarige worsteling, nog niet door de Vereenigde Staten zijn ten onder gebracht. De schrijver toont verder aan hoe het rijk van Atehin, reeds nu zoo verzwakt en geïsoleerdmet betrekkelijk weinig moeite geheel ten onder te brengen is door het bezetten van nog vier puntennamelijk de twee uiter ste mondingen der Atchin-rivierbenevens twee baaien. Hij doet uit voorbeelden zien hoe zeer de weerkracht der Atchineezenhun vertrouwen in hunne verdedi gingsmiddelen (van iets beteekenende aanvallen is sedert lang geen sprake meer) nog weder sedert Juni 1874 zijn afgenomen. Eindelijk noemt de majoor van Zijll het aantal staatjes aan de kusten opdie onze heerschappij reeds erkend hebbenin tegenstelling met de weinige die zich nog steeds weigerachtig betoonenen komt dan tot de slotsom dat indien de bovengenoemde punten bezet worden en daardoor de gemeenschap met het buitenland voor goed en afdoende afgesneden wordt, het oogenblik der geheele onderwerping weldra zal aanbreken en de Atchineesche vlag voor altijd plaats zal maken voor de Nederlandsche. De terugkomst van den generaal Pel te Kotta-Radja zal ongetwijfeld het sein wezen tot deze laatstebe slissende operatiën. Den 19en dezer is van Batavia naar Nederland ver trokken het stoomschip Prins van Oranje. Volgens het Nieuws van den Dag zoude hij do ver kiezing voor Haarlemmermeer een afzonderlijke katho lieke candidaat gesteld worden. De heeren Alberdingk Thijm, Westerwoudt en van den Biesen worden als zoodanig genoemd. Reeds eenige dagen geleden werd in de Belgische bladen medegedeeld, dat de luitenant-generaal Eenens was ontslagen als adjudant van den koning. De Etoile beige deelt daaromtrent mede, dat deze zaak een onder werp van beraadslaging in den Belgisehen ministerraad heeft uitgemaakt, met het oog op de goede betrekkingen tusseken België en Nederland. Zoolang zegt genoemd blad de polemiek, over het boek van den generaal: „Les Conspirations mili- taires de 1831," geen weerklank in het buitenland had gevonden, heeft de regeering zich niet verontrust over de bijzondere positie van den schrijver. Toen echter de brochure van den Nederlandschen generaal Booms verscheen, waarin, met groote omzichtigheid tegenover België, het Belgische leger en het koninklijke huis,tot den generaal besehuldigingen van kwade trouw werden gericht, werden pogingen aangewend om dezen te be wegen niet te antwoorden. Generaal Eenens had daarop, naar men verzekert, over deze aangelegenheid een onderhoud met den koning en bood Z. M. zijn ontslag als aide-de-camp aan, teneinde van alle officieele betrekking tot den koning te zijn entheven wanneer hij de beschuldigingen van generaal Booms wilde wederleggen. Dit ontslag werd echter niet aangenomen en de koning verzocht zelfs den generaal zijne funetiën van aide-de-camp te blijven vervullen. Eenige dagen later verscheen een brief van den generaal, waarin hij zijn antwoord aan generaal Booms aankondigde. Toen heeft het ministerie zich de zaak aangetrokken en besloten de aanbieding van het ontslag niet aan te nemenmaar den generaal dat ont slag te geven, hetgeen,-v-zegt4e Etoilebiina wei -pr ö-"J\ awi. De Etoile maakt de opmerking dat het kabinet wel het best zal weten wat tot behoud van de goedj betrek kingeu met Nederland uoodig was; doch meent, dat de Nederlandsche regeering zich buitengewoon lichtgeraakt zou toonen indien zij niet wilde gedoogen, dat een Belgisch generaal zich op eene beschuldiging van kwade trouw verdedigtzoodat het kabinet zich wel tevreden had kunnen stellen met gevolg te geven aan bet aan bod van den generaal om zelf zijn ontslag te nemen. Onderwijs. Door den raad der gemeente Wemeldinge is, op verzoek van een 40tal der notabelste ingezetenenmet algemeene stemmen besloten om, met ingang van 1 Ja nuari 1876, de schoolgelden in die gemeente op te heffen. (A. Adv. bl. v. Z. F11) In een ingezonden stuk in het Vaderland wordt de aandacht der regeering er op gevestigd .dat véle der uit Duitschland verdreven geestelijken zich tot de pro vinciale commissiën wenden om eene akte van bekwaam heid als onderwijzer of onderwijzeres. Bij eene enkele commissie meldden zich niet minder dan 12 zoodanige candidaten aan. Volgens art. 6 der wet op het lager onderwijs hebben vreemdelingenbehalve eene akte van bekwaamheid, ook de koninklijke goedkeuring noodig. De schrijver vraagt of die gegeven zal worden en of onze jeugd behoefte heeft aan Duitsch-ultramontaansch of Ultramontaansch-Duitsch onderwijs? Door de commissie belast met het afnemen der examens voor het middelbaar onderwijs, afdeeling taal- en letterkundeis o. a. eene akte uitgereikt aan mej. E. B. C. Rappardvan Goes. In de Staats courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitge bracht verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen B volgens art. 60, en de examens C, volgens artt. 61—65 der wet van 2 Mei 1863 (Staats blad n°. 50). Kerknieuws. Het kiescoUege der Nederduitsche hervormde ge meente alhier, gisteren avond tea getale van 80 leden bijeengekomen (afwezig 6 kerkeraadsleden en 13 ge machtigden te zamen 19 leden), bracht voor de predi- i kantsberoeping bij die gemeente 43 stemmen uit op den heer G. Doedespredikant te Velzen21 op den heer D. H. Telgerpredikant te Nieuwe Tonge 14 op dr. J. Riemenspredikant te Driebergen en 1 stem op den heer W. J. Jorissen, predikant te Apeldoorn, terwijl éen biljet in blanco was. De beroeping is alzoo uitgevaardigd naar den heer G. Doedes. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Vlissingen, de heer E. W. R'eine- ken, predikant te Renswoude. Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 18eo dezer, worden Z'. Ms. schroefstoomachepen Zilve ren Kruis, Leeuwarden en Cornelis Dirks, liggende te Willemsoord, vereenigd tot eene divisie, bestemd tot het doen van eeu oefeningstochten het bevel daarover op den dag van vertrek naar zee opgedragen aan den kapitein ter zee W. C. Kliskommandeerende eerst- gemelden bodem. Het vertrek naar zee is bepaald op den le° November a. De luitenant ter zee le klasse P. Ie Comte, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 13™ dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op nonaetiviteit gesteld. Ten gevolge van gebrek aan officieren van ge zondheid bij de marine, wordt met den geneeskundigen dienst van het wachtschip en de marine werf te Hellevoet- sluis belast de aldaar woonachtige gepensioneerde officier van gezondheid der marine J. F. G. T. Kluge. Het Comptoir i 'Iy - beroep gekomen van het door de rechtbank te Zwolle in de zaak van haar tegen de curators der Overijsel- sche bank gewezen vonnis, voor zoover daarbij hare vordering is afgewezen cm voor een hooger bedrag dan thans is bepaald in den boedel der Overijselsche bank te worden toegelaten. Dientengevolge zal de tweede verificatie in het faillissement der Overijselscho bank vooreerst nog niet kunnen plaats hebben. (Zw. Ct.) Cc sa eng dc berichten. Men schrijft ons uit IJzendijke: Meldden we onlangs, dat bij het concours in 't boog schieten te Hoofdplaat, IJzendijke roemrijk vertegen woordigd was, ook jl. Zondag trof een persoon van IJzendijke bij het gaaischieten te Biervliet den hoofd vogel, en wei toevallig was het juist door het laatste schot, waartoe onderling besloten was. In deze streek is eene ware wedstrijdmanie losgebroken. Eerst alom wedstrijden in het bollen (een geliefkoosd Vlaamsch volksspel), daarna in het gaaischieten en nu leest men reeds in ons advertentieblad van een aangekondigden wedstrijd, die in December, gehouden zal worden te Oostburg met de jaskaart. {6. Cl.) Uit Bath wordt aan de N. R. Ct. gemeld dat een naar Antwerpen bestemde zeestoomboot gisteren; met volle kracht een vischsloep heeft overstoomd, die on middellijk zonk. De schepelingen zijn waarschijnlijk door eene juist in de nabijheid zijnde sleepboot gered en naar België gebracht. Te Zwolle is een begin gemaakt met de werkzaam heden voor het plaatsen van een gedenksteen i- I I huis op de Thorbeckegrachtvroeger door Thorbto.vj en thans door den heer van Hoboken bewoond. Door het kantongerecht te Zwolle is, krachtens de nieuwe wet tot wering van hondsdolheid, een jongen veroordeeld tot f 5 boete of een dag gevangenisstraf wegens het mishandelen van een hond. Volgens een brief in de Standaard zijn op het stoomschip Prinses Amelia, dat den 2en dezer uit Nieu- wediep naar Oost Indië vertrok, te Southampton 14 kolo nialen gedeserteerd, waarvan slechts 5 met groote inspanning terug werden gebracht. Later op de reis sprong een 59jarig soldaat in zee en maakte daardoor een einde aan zijn leven.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1