MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 250. Donderdag 1875. 21 October. Middelburg 20 October. Bit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Van de heden in den Middelburgschen gemeen teraad behandelde punten deelen wij voorloopig slechts het volgende mede. Aan den heer F. A. Roosendaal, hulponderwijzer op school F, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De heer J. Sanders, hulponderwijzer te Koudekerke, is benoemd als tweede hulponderwijzer op schcol E, hoofdonderwijzer de heer van Swers, op eene jaarwedde van f 500, ingaande 1 November a. Een adres van 31 broodbakkers alhier, houdende bezwaren tegen de bepaling van art. 127 der politie verordening, dat brood, een half kilogram of meer wegendedoor hen van een merk en van een gewichts- cijfer moet voorzien wordenis gesteld in handen eener commissie uit den raad, bestaande uit de heer Fokker, Nagtglas en Liebert. De rekening van het bestuur der godshuizen over 1874 is vastgesteld, sluitende met een goed slot van f 679.62$. Op het in de vorige zitting ingekomen verzoek van L. Maas, om koop of erfpacht van een stuk grond in de Koningstraat aan den hoek van het Bagijnhof, is af wijzend beschikt, onder verwijzing van den adressant naar het burgerlijk armbestnur, wien bedoelde grond toebehoort. Art. 23 der verordening van de brandweer is zoo danig aangevuld, dat ingeval van brand buiten de ge meente, de brandspuiten niet derwaarts mogen oprukken dan met toestemming van den burgemeester „of bij diens afwezigheid van een der leden van het bestuur over de brandweer." Bij de behandeling der begrooting voor de dd. schut terij is met 10 tegen 4 stemmen aangenomen het voor stel van burgemeester en wethouders, ingevolge het advies der financieele commissie, tot verhooging der toelage voor de muziek der schutterij met 200 en die alzoo te brengen op f 1200. Tegen stemden de heeren Snijders, Damme, Fokker en Nagtglas. De begrooting der schutterij werd vervolgens goedgekeurd tot een bedrag van 3370, met inbegrip van f 3265 als toe lage uit de gemeentekas. De begrooting van het burgerlijk armbestuur is in ontvang en uitgaat vastgesteld op f 37,779.83, met in begrip eener subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van 32.000. Vervolgens is de gemeentebegrooting voor 1876 be handeld. Als nieuw artikel is daarop onder de uitgaven uit getrokken 100 als toelage aan den door burgeme ester en wethouders te benoemen veerman voor de pont bij het kanaal. De heeren Snijders, Damme en Fokker stemden hiertegen. Ingevolge het advies der commissie van fabricage is besloten den voorgedragen post van /1500 voor den aanleg van brandputten voor memorie uit te trek ken en hoofdstuk IX, onvoorziene uitgaven met het bedrag van f 1500 te verhoogen. Met betrekking tot de vroeger ingekomen adressen van den eervol ontslagen sub-ontvanger der plaatselijke belastingen J. G. de Zeeuw en de eervol ontslagen kommiezen H. F. CornelusJ. A. Julianus, A. J. San- derse en C. Smithoudende verzoek om verlenging van het hun voor vier jaren toegekende wachtgeld, hebben burgemeester en wethouders, den controleur gehoord, geen termen gevonden om tot inwilliging van die verzoeken te adviseeren. De heer Snijders stelde voorom aan de vier even- genoemde kommiezen gedurende vier jaren alsnog de helit van het thans door hen genoten wordende wacht geld toe te kennen. Wat Cornelus, Julianus en Sanderse betreftwordt dit voorstel met 8 tegen 7 stemmen verworpen, doch wat Smit aangaat met 8 tegen 7 stemmen aan genomen, zoodat laatstgenoemden alsnog gedurende vier jaren f 143.50 wachtgeld zal toegekend worden. Het voorstel van burgemeester en wethouders om het verzoek van den voormaligen sub-ontvanger de Zeeuw van de hand te wijzen, werd voorts met 9 tegen 6 stemmen aangenomen.' Het wachtgeld van den hew J. Matzinger is met f 30 verminderd wegens zijne verhoogde jaarwedde als ambtenaar ter provinciale griffie. Het totaal der uitgaven bedraagt alsnu 219,269,12$. Bij de behandelling der inkomsten zijn de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting van 40 tot 50 verhoogd welke verhooging over 8/12 gedeelten van het jaar f 3908,64 bedraagt. De hoofdelijke omslag, voorgedragen op een zuiver bedrag van 73000, is daarentegen vastgesteld op 70,000 zuiver. Een voorstel van den heer Fokker om dat bedrag nog met 1000 te verminderen werd met 10 tegen 5 stemmen verworpen. De inkomsten werden ten slotte vastgesteld tot een bedrag vhn f 218,939.26$. Ten slotte is een voorstel van den heer Fokker tot herziening van art. 5 (de schaal) der verordening op den hoofdelijken omslag, in handen der financieele commissie gesteld, om daaromtrent advies uit te bren gen. T De dienst op de Zeeuwsche spoorweglijn blijft zich door onregelmatigheid onderscheiden. Gisteren avond kwam de „sneltrein," die te 10 uren, in corresponden tie met den stoombootdienst VlissingenSheerness, te Vlissingen had moeten wezen, na allerlei opont houd op verschillende stations, juist een uur te laat, te elf uren, te Vlissingen aan. De locaal- trein van Goes naar Vlissingen, die te 9.40 van daar moest vertrekkenkwam door dit monthoud van zijn voorganger natuurlijk mede te laat aan. Het Deensche stoomschip Phönix, van welks aanhouding te Vlissingen gisteren door ons melding gemaakt werd, ligt thans aldaar in het dok bij de Ton- nenbrug. Naar men verneemt zou de gezagvoerder niet voornemens zijn borg te stellen en zal het scLip derhalve vooreerst moeten blijven liggen. Voor de tegenwoordige beladers, die aan de zaak in quaestie geheel vreemd zijD, levert deze aanhouding groote schade op. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat aan de kamers van koophandel en fabrieken te 's HertogenboschArnhemDordrecht's Gravenhage RotterdamSchiedamAmsterdam MiddelburgVlis singen, Utrecht, Harlingen, Zwolle, Groningen en Maastricht, gezonden is een exemplaar van het „Ver slag van het consulaat der Nederlanden te Stockholm; over het jaar 1874." Door den consul te Kopenhagen is tot vice-consul voor de eilanden Laaland en Falster, te Nykjöbing, aangesteld de heer C. T. From aldaar. Het Engelsche stoomschip Pandora, door wijlen mevrouw Franklin, den luitenant Lillingston en den heer Bennett, eigenaar van het Amerikaansche blad de New-York Herald uitgerust voor een tocht naar het Noorden en aan boord van welk vaartuig zich ook de luitenant ter zee Koolemans Beijnen bevond, is uit Disco weder vertrokken en reeds te Spithcad binnen gevallen, dewijl het schip gevaar liep zonder eenig nut in het ijs beklemd te raken. De Pandora brengt berichten mede van de bijde andere, door de Engelsche regeering uitgeruste Noordpoolschepen Alert en Dis covery, die zij tot voorbij Melville baai gevolgd is. In het volgende jaar hoopt men de reis te hervatten en dan verder te komen. Uit het thans verschenen verslag der maatschappij van weldadigheid over het jaar 1874 blijkt dat de landbouw op de gronden der maatschappij tengevolge van langdurige droogte, gestrenge nachtvorsten en hevigen hagelslag een oogst heeft opgeleverddie beneden het middelmatige was. Gedeeltelijk als gevolg hiervan, gedeeltelijk ten gevolge der lagere prijzen, gaf ook de veehouding geen gunstige resultaten. Wat den fabriokmatigen arbeid betreft, vond de stroovlech- terijondanks de pogingen om dezen nuttigen tak van nijverheid hier te lande te vestigen, weinig ondersteu ning bij de Nederlandsche handelaren en fabrikanten, zoodat het bestuur besloten heeft dien arbeid op te geven. Ook de touwslagerij gaat nog niet naar wensch. De mandenmakerijen en de mattenweverij geven echter zeer goede resultaten. De bevolking bestond op het einde des jaars uit 1956 zielen. Eenige gezinnen hebben zich naar elders be geven; verschillende jongens en meisjes hebben plaat singen bekomen, waarvan twee als kweekelingen op lagere scholen en een aantal anderen als dienstboden Het onderwijs bleef de beste uitkomsten opleveren en het bestuur betuigt zijne erkentelijkheid aan de regeeringde inspecteurs en schoolopzienersvoor den krachtigen steun dien de maatschappij ondervindt bij de bevordering van goed ouderwijs in uitmuntende localen. Het aantal leden is weder gedaaldnieuwe afdeelin- gen werden niet opgericht; daarentegen ondervond de maatschappij in het toenemend bedrag van giften en legaten steeds nieuwe bewijzen van de sympathie barer vermogende landgenooten. De onbekende weldoener aan wien de maatschappij sedert 1864 zooveel verschuldigd is ging ook nu weder met zijne vorstelijke milddadigheid voortzoodat de maatschappij nu reeds in onderscheiden giften een ka pitaal van f 61,000 aan hom verschuldigd is. Boven dien ontving de maatschappij nog aan verschillende schenkingen een bedrag van ongeveer 18,000. Ondanks de minder gunstige mededeelingeain het verslag voorkomende, welke voor een groot deel het gevolg van een buitengewoon ongunstig oogstjaar waren, is echter de commissie, met het onderzoek der balans belast, tot de conclusie gekomen dat de maatschappij, al heeft zij behoefte aan bedrijfskapitaal, niet is achter- uitgegaan, en dat haar grondkapitaal steeds vermeerdert. Tot leden der commissie voor het opnemen der balans van 1874 werden in de algemeene vergadering van den len Juni jl. gekozen de heeren mr. L. C. van Bommel, 0. Hartog en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Als commissaris werd herbenoemd mr. J. Bieruma Oosting en in plaats van den heer Schimmelpenninck van der Oije, die wegens vertrek naar Suriname voor deze be trekking bedankt heeft, de heer mr. C. W. graaf van Limburg Stirum. In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 27en September jl.bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Neder land en Britsch Indië op 3/17 Juni jl. te 's Gravenhage en te Londen gesloten overeenkomst betrekkelijk de uitwisseling van postwissels. Benoemingen en besluiten. biddebop.de. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw M. P. Croizette Desnoyers, hoofdingenieur van den waterstaat in Frankrijk. gevangenissen. Benoemd tot lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Amsterdam mr. H. N. Teding van Berkhout, rechter-plaatsvcrvan- ger bij de arrondissements-rechtbank aldaar. ministerieele departementen. Verleend aan P. J. Schu macher hoofdcommies bij het departement van marine, op zijn verzoek, uit hoofde van meer dan 65 jarigen ouderdom, met den laatsten December aanstaande, eervol ontslag uit die betrekking, onder dankbetuiging voor zijne veeljarige trouwe en goede diensten aan den lande bewezen en onder toekenning van zoodanig pen sioen, als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Waalwijk c. a. jlw. F. J. J. van Rijckevorsel van Kessel thans te Asten c. a. Onderwijs. Heden hebben de akte-examens voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs alhier een aanvang genomen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1