Belgische brieven» het gevoelt, dat de hervormende beginselen overal veld winnen; het zal altijd sympathie gevoelen voor eeu bezadigde Fransche republiek." In die overtuiging richtte hij tot hen die het land regeeren het verzoek om niet exclusief te zijn, maar, volgens hunne beloften, te regeeren met mannen uit alle partijenterwijl hij de hoop uitsprak, dat weldra de algemeene verkiezingen zullen plaats hebben en dat deze een constitutioneele meerderheid in het leven zullen roepen, die de repu bliek inwendig en uitwendig zal bevestigen. Thiers is republikein uit overtuiging; hij is monar chaal geweestmaar zijn studie van de geschiedenis en van den toestand van het land heeft hem de over tuiging verschaft, dat op den duur slechts éen re- geeringsvorm in Frankrijk mogelijk is: de republiek. Zal het land naar hem luisteren en ook naar dien anderen weisprekenden redenaar en geLerdedie den vorigen dag, bij gelegenheid der uitreiking van een eereprijs aan een 18jarig meisje te Puteauxeene improvisatie uitspraktindelende van geest en leven? Wij bedoelen Jules Simon. Ziedaar een redenaar die toovert met de taaldie den takt heeft om in het schijnbaar meest onbeduidende thema aanleiding te vinden tot ontwikkeling van de schoonste denkbeelden. De prijs, ingesteld door zekeren heer en mevrouw Cartault, was toegekend aan een meisje, dat door haar arbeid in de behoefte van zich en haar bijna b in den vader voorzag. Jules Simon herinnerde de ge schiedenis der instelling en kwam allengs tot de stelling dat de deugd een ridderschap is van de democratie. „En onder deugd zeide hij versta ik plicht, toewijdingarbeid. Voor het hoofd van het gezin is het een plicht in de behoefte der zijnen te voorzien, het is meer nog dan plichthet is een rechtmeer dan rechthet is een eer. En hier heeft de zwakke de rol van den sterke vervuldhet kind heeft voorzien in de behoeite van het hoofd van het gezin." Nu kwam de redenaar op de rol die de vrouw der behoeftige klasse vervult in het huisgezin en in de be3ehaving, en eischte hij boven alles voor haar: onderwijs. Wij hebben vervolgde hij scholenveel scholen, maar nog eene zaak ontbreekt onsen daarom sterf ik nog niet! En ik zal niet sterven voor dat ik datgene verkregen hebwat ik reeds 30 jaren heb verlangd, wat het doel van mijn leven is: koste loos en verplicht onderwijs! Viermalen heb ik deel uitgemaakt van officieele commissies, om deze quaestie te onderzoeken. Ondtr het keizerrijk was ik zelfs voorzitter van een van die commissies. Toen ik minis ter van mijn land was heb ik getracht mijn wensch te verwezenlijken. Welnugij allen die mij hoort zijt geroepen haar in vervulling te brengen door afge vaardigden te verkiezen, die er zich mede zullen vereenigen. De ontbinding zal stellig aanbreken voordat het wetsontwerp opnieuw te Versailles in behandeling zal komenin dat geval beveel ik u mijne wet aanUwe candidaten zu'len u spreken van de republiek goed de repub iek is het wettig gouvernementis de wetzij is het heden en de toe komst de nieuw gekozenen zullen het nog krachtiger verkondigen dan de ouden. Des te beter Men zal u spreken over Frankrijk, over zijner behoeften, zijn wenschenzijn rechten. Luistert toch boven alles naar hen, die de invoering van verplicht onderwijs zullen eischen. Zij alleen meenen het ernstig met de groot heid en het herstel van het land. De grond vormt het land niet; de burgers vormen het land-, en het onderwijs vormt burgers Daverende toejuichingen vielen den weisprekenden improvisator te beurt. De tijd zal leeren of zijne woor den in vruchtbare aarde zijn gevallen en of de natie genoeg zal zijn om de republique conservatrice van Thiers de répMique aimable van Jules Simon zoo als hij haar noemt te bevestigen. De tevredenheid der Bonapartistische organen en de ontevredenheid der republikeinscho over de laatste prefectorale benoemin gen zijn geen gunstige verschijnselen. De Italiaansche pers heeft een dankbaar onderwerp van bespreking gevonden in het bezoek van keizer Wilhelm te Milaan. De Perzeveranza en de Nazione wijden daaraan uitvoerige artikelen, vol sympathie voor Duitschland en zijn keizerterwijl zij nog altijd be treuren dat von Bismarck verhinderd is mede te komen. Zijn gezondheidstoestand moet werkelijk te wenschen overlatende Nazione beweert zelfsdat hij verplicht zou zijn zijne betrekking te laten varen, daar zijn zenuw gestel sterk geschokt is. Om er zekerder over te kun nen oordeelen zal men eenige dagen moeten wachten tot de Italiaansche reis is volbracht. Voor de ultra- montanen is deze eene ergernis. Louis Veuillet stort erin l'Univers al zijn gal over uit, en betoogt dat de intocht van keizer Wilhelm te Milaan het zegel drukt op het beschermheerschap van Duitschland over Italië, eene logenstraffing is van het revolutionnaire spreek woor Italia fara da sè: Italië zal door zich zeiven bestaan. Natuurlijk is dit alles een gevolg van de vernietiging der wereldlijke macht van den pausdaar door kan Italië niet meer door zich zeiven bestaan! Terwijl de Carlisten weder eenige bommen in San Sebastian hebben geworpenheeft een gevecht plaats gehad tusschen een Carlistische bende onder Paraiso, die van Catalonie naar Navarre wilde gaanen eene afdeeling regeeringstroepen onder Delatre met het ge volg, dat Paraiso zelf en een groot aantal van zijn troep is gevangen genomen en de opstandelingen met achter lating van vele dooden en gewonden op de vlucht zijn gedreven. Brussel 17 October. Men spreekt hier van niets dan van de verkiezingen die den 26" dezer moeten plaats hebben tot vernieu wing van de helft der gemeenteraden van het geheele land. Voor 't oogenblik vormt de agitatie, die door deze vei kiezingen wordt veroorzaakt het voornaamste element van ons politieke leven. In andere tijden leve ren deze verkiezingen bijna uitsluitend slechts eenig electoraal belang op, doch dit jaar is het geheel anders. De vernieuwing van de halve kamer van afgevaardig den, waartoe de helft van het land in Juni 1876 moet overgaan geeft onbetwistbaar eene politieke beteekenis aan de verkiezingen op 26 October a. Die bezorgdheid voor de verkiezingen van afgevaar digden oefent zoo grooten invloed uit op de verkiezin gen voor gemeenteraadsleden, dat te Brussel, alwaar evenals te Antwerpen nieuwe afgevaardigden moeten worden verkozenop dit oogenblik krachtige pogingen tot vereeniging in den boezem der liberale partij wor den aangewend. Bekwame onderhandelaars hebben de grondslagen ontworpen van een convenio tusschen de beide in onmin levende liberale vereenigingen alhier. De Association liberalewaarvan de heer Pierre van Humbeek voorzitter is, heeft op initiatief van dezen en van den heer Anspach, burgemeester van Brussel, het voorbeeld gegeven. Zij heeft in hare bijeenkomsten verscheidene personen candidaat gesteld, die van haar waren afgevallen. Sommigen hoopten, dat tegenover een dergelijk bewijs van verzoeningsgezindheid de afvallige doctrinairen niet langer hun eigen weg zouden volgen, maar in den schoot der liberale kiesvereeniging terugkeeren. Dit schijnt echter niet het geval te wezen. De doctrinairen nemen dankbaar de beleefdheid der liberalen aanmaar wat betreft terug keerendat niet. Vandaar groote verbittering onder de groepen der Asso ciation liberale, die Dinsdag a. eene vergadering zal hou den om het convenio goed te keuren. De afvalligen daaren tegen, hebben als voorzichtige lieden hun algemeene vergadering op Donderdag a. vastgesteld; zij zullen eerst spreken als de lijst van de definitieve candidaten der Association libérale bekend is. Ziedaar een waarlijk beleedigend wantrouwen tegenover politieke vrienden. De doctrinairen maken misbruik van den toestand. Zij weten dat de heer Anspach, burgemeester van Brussel, ijvert voor een convenio uit vrees dat nevens de liberale candidaten eenige minder aangename candidaturen van zoogenaamde onafhankelijke mannen zullen worden aan genomen, als van den m'. schoenmaker Bacharddie de stemmen der ontevredenen en katholieken op zich zal vereenigen. De doctrinairen ontwikkelen bij deze gele genheid een taktiek, die misschien handig is, maar wier verderfelijk karakter ongetwijfeld de publieke libe- ïale opinie van het land zal verdeelen en ontmoedigen Het is goed, dat men wete wat het geval is: geen enkel beginsel heeft bij deze schijnonderhandeligen tusschen de beide presidenten van de van elkander gescheide liberale kiesvereeniging en op den voorgrond gestaan; het liberalisme en zijne belangen zijn slechts een vlag om de egoïstische bedoelingen van de Brussel- sche afgevaardigden te dekken, die allen, progressisten zoowel als doctrinairen slechts naar eene zaakstreven; namelijk hunne herkiezing en bloc te verzekeren door een soort van wederkeerige overeenkomst. Ik twijfel niet aan het welslagen van dit plan. De heeren zullen voor drie jaren als afgevaardigden worden herkozen, maar de katholieken zullen aan het bewind blijven. Zij zullen er aan blijven omdat de doctrinairen, door verblindheid van inzichten en door een geest van reactie, die groote verwoestingen in hunne gelederen aanrichtde uitdrukking der liberale opinie op alle mo gelijke wijzen bemoeilijkt en iedere opgewektheid onderdrukt in plaats van die aan te moedigen. Zij zullen aan het bewind blijven omdat het kabinet-Malou d'As- premont Lijnden met bewonderenswaardige voorzich tigheid de publieke opinie en hare neigingen gadeslaat en er voor zorgt niet met haar in botsing te komen. Door de gebeurtenissen van 1857 voorzichtig geworden, wachten de clericale ministers zich wel in de poli tieke fouten, die toen werden begaan, te vervallen. Zij vergenoegen er zich mede clericaal te besturen en de administatie te clericaliseerenmaar zij wachten er zich wel voor partij-wetten aan te bieden. Het zou mij zelfs volstrekt niet verwonderen indien dit jaar de opening der zitting 1875/76 niet door den koning persoonlijk plaats had. De heer Jules Malou houdt niet van troonreden, omdat men er iets in moet zeggen, en dit kan somtijds aanleiding geven tot hef tige debatten: daarom vermijdt hij deze mise en scène liever. En als de linkerzijde hem verwijt, dat hij in de regeering niet de beginselen durft toepassen, die hij in de oppositie voorstond dan glimlacht hij en mom - pelt: Fin centre Jin, rüest bon a faire doublure. Ik weet niet of ik u reeds heb gemeld, dat de ge neeskundige academiebij de hervatting van hare werkzaamhedenna eene langdurige vacantieeen einde heeft gemaakt aan de discussie over de memorie van dr. Charbonnier „Faculté's et maladies des mystiques" door over te gaan tot de orde van den dag. Niettegen staande de pogingen van eenige leden om het debat op het zuiver wetenschappelijk standpunt te houden door dr. Charbonnier ingenomen, hebben dr. Lefèvre, hoogleeraar te Leuven, en zijne bestrijders de discussies telkens weder op de gestygmatiseerde van Bois d'Haine gebracht. Verscheidene gemotiveerde orden van den dag waren gereed gemaakt; sommigen daarvan zou den indien zij waren aangenomende bisschoppen bijzonder veel genoegen hebben gedaan, die gegevens verzamelen voor de toekomstige heiligverklaring van Louise Lateau. Teneinde te voorkomen dat de Belgi sche academie van geneeskunde zich op een zoo be treurenswaardige wijze zou compromitteerenheeft dr. Laussedat de zuivere en eenvoudige orde van den dag voorgesteld en doen aannemen in eene quaestie, die veeleer behoorde tot de competentie van de recht banken dan tot die van deze geleerde vergadering. 2* 3 4 41 3 O 63,I5 754 99# 1084 88 J 93 924 62# 1034 814 93# 1024 100 994 Graanmarkten enz. Goes, 19 October. Tarwe ruim prijshoudend; erwten en paardenboonen 25 cent hoogerrest eenderkleinen aanvoer van alle artikelen. Rotterdam 19 October. Ter markt van heden waren aangevoerd 1548 runderen216 vette6 nuchtere kalveren; 987 schapen, 317 varkens en 210 biggen. Runderen le qual. 84, 2e qual. 60; kalveren Is qual. 95, 2e qual. 75; schapen 80 cent. Vussikgen, 19 October. Boter per kilogram 1.35 a 1.40. Eieren f 6.a ƒ6.40 per 104 stukr. Prsjzen van l^leclen. Amsterdam19 October. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 24 pet- dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staats- p. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild 24 pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 dito 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie. 5 Oblig. Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 f Loten 1866 Oblig. Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Ob igatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito44 pet. dito dito4 f Aand. Kiew-Brest, 5 1594 dito Baltische spoorweg 3 145 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand, Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 1860.5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 72# Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 f Obligatiën Buitenl 3 pet. dito Binnenlandsche 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld5 pet. Obligatiën 1869 6 Obl. 1868 7 pet. 5 44 pet. 4 4 4 6 71 5 V) pet. pet. r> pet. v pet. 944 781 84J 544 261 89 238 831 144 64 H 651 60J 614 974 143 Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. dito 1873 7 Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1885 6 lllin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 100| 17A 144 53 A 261 884 624 994 824 884 89 A 42#

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3