BUITENLAND» Algemeen Overzicht. Kerknieuws, De heer E. J. van de Roemer, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Sint Kruis, heeft het beroep naar Zwartewaal aangenomen. *De heer W. Bax, predikant te Zierikzee, bevestigde gisteren voormiddag den van Winkel herwaarts beroepen predikant d1. W. C. van Manen, sprekende over Johan nes 3 vers 30. Des namiddags hield de bevestigde zijn intreerede naar aanleiding van 1 Joh. 1 vers 2. Bij het einde der godsdienstoefening zong het Kerke lijk zangkoor Gez. 213 vers 2 en 3. Een talrijke schare woonde beide godsdienstoefenin gen bij. Marine en leger. Z'. M». schroefstoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jh'. E. P. E. de Stuersis in den vroegen morgen van den 16™ dezer van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, met be stemming naar Curasao. De wintervergaderingen der Vereeniging tot beoefening der krijgswetenschap zijn Vrijdag avond te 's Gravenhage weder geopend in eene eerste bijeen komst onder voorzitterschap van den generaal Knoop, welke aan huishoudelijke mededeelingen gewijd was. Het ledental neemt steeds toe en bedraagt thans 1016. De contributie is bepaald op 4 'sjaars, met bevoegd heid om die op 3 te brengenindien een batig sa do van meer dan 1000 aanwezig is. Berhtzaken. Bij arrest van den hoogen raad van heden is het beroep in cassatie, door H. Ringelberg ingesteld tegen het arrest van het provinciaal gerechtshot in Zeeland, waarbij hij tot een jaar celstraf is veroordeeld wegens verduistering van gelden die hem in zijne hoedanigheid van voerman waren toevertrouwd, ver worpen. Omtrent de rechtsquaestiein ons vorig nommer vermeld betreffende de bevoegdheid van een voogd om kinderen, onder zijne voogdij gesteld, ineen anderen godsdienst te doen opvoeden dan die hunner ouders, bevat liet Handelsblad de volgende toelichting. „Voor een aantal jaren woonde in Wijk bij Duurstede een echtpaar, waarvan de man Eoomsch-katholiek en de vrouw protestant was. De kinderen volgden den godsdienst van den man. Bij zijn overlijden in 1870 bleef de protestantsche weduwe met twee Eoomsch. thoiieke onmondige kinderen over; een derde kind, aarvan zij na den dood van haren man beviel, werd loor haar in den Protestantschen godsdienst opgevoed. Zoo bleet het tot 1873. In den herfst van dat jaar bracht de vrouw haar reeds langen tijd gekoesterd voornemen ten uitvoer en deed ook haar beide oudste kinderen tot haar eigen godsdienst overgaan. Van dat oogenblik af bezochten zij de protestantsche bewaar- en naaischool en werden van tijd tot tijd door de moeder medegenomen naar de protestantsche kerk. Toen dus de moeder in 't begin dezes jaars overleed en de benoemde voogd de kinderen in een protestant sche weezen-inrichting bezorgde, deed hij niets anders dan de opvoeding der moeder voortzettenen het gan- sche verwijt dat hij de kinderen van godsdienst heeft laten veranderen laat staan dat hem dat niet ver boden is is geheel uit de lucht gegrepen. Het mist eiken feitelijken grondslag. Uciacngde berichten. Op de werf „Middelburgsch welvaren", van de firma van Zeylen en Decker alhier, is heden een aan vang gemaakt met de beheiing voor eene aldaar te maken scheepshelling, waarop naar men met grond mag verwachten spoedig de kiel gelegd zal worden voor een te bouwen koopvaardijschip voor de groote vaart, het eerste dat sedert verscheidene jaren, van die grootte, alhier te water zal gelaten worden. Te Aardenburg is een stuk tuingrond van 1/12 hectare publiek verkocht voor ƒ1000, met de onkosten mede voor 1300, hetgeen per hectare een prijs van ongeveer 16,000 zou opleveren. De heer J. Schansman, vroeger uitgever van het Sluisch Weekblad, heeft thans te Amerongen, waar hij zich gevestigd heeft, de uitgave ondernomen van een „Oprecht weekblad voor Amerongen en omstreken." Het blad, waarvan ons twee proefnommers werden toe gezonden, wordt in liberalen zin geschreven. In een tuin te Aardenburg is een reuzenkomkom- mer te zien van niet minder dan 80 centimeters lengte en 87 centimeters omvangwelko 16 kilo weegt. Zaterdag morgen is de fraai vergulde weerhaan op den toren der Nieuwe kerk te Delft geplaatst. Het werk was te kwart over twaalven afgeloopen. Een belangstellend ingezeten van Delft had aan den vogel, vóór zijne opstijging, een gesloten couvert bevestigd, dat eerst geopend mocht worden wanneer hij op zijn verheven standplaats zou zijn] aangekomen. Toen bleek het een muntbiljet van f 10 te bevatten, ter verdeeling onder de werklieden bestemd. Den 27™ dezer maand zal Amsterdam ziju 600jarig bestaan vieren. Bij deze gelegenheid beveelt de heer Alberdingk Thijm het uitsteken eener roode vlag aan met zwarten middenbaande kleuren der stad zwart en rood, voorstellende, op welk zwart drie witte schuine kruisen gehecht kunnen worden, welke het stadswapen voltooien. De stoomboot Maasstroom, van de Nederland sche stoombootmaatschappij, heeft op hare eerste reis van Haringen naar Londen een lading overgebracht van 89 koeien, 50 schapen, 4000 hectoliters aardappe len enz. In het gesticht van krankzinnigen op het land goed Coudewater, nabij 's Bosch, is Zaterdag ochtend een brand uitgebroken die eerst te 12 uren door de veieenigde pogingen der toegesnelde brandspuiten gebluscht is kunnen worden. De verwarring onder de krankzinnigen was zeer groot en de veroorzaakte schade aanzienlijk. Naar uit Hellevoetsluis gcmeldt wordtbestaat bij het ministerie van marine het plan om de daggelden der mindere geëmploieerden op de rijkswerven aanmerkelijk te verhoogen. Mejuffrouw Mina Kruseman heeft, volgens de Delfsche Ct.een tooneelstukje voor drie personen, alle drie damesrollengeschreven en is voornemens dit in den aanstaanden winter in Nederlandhet eerst te Delft, te komen opvoeren. Mejuffrouw E. Baart en nog eene andere harer leerlingen zullen de twee andere rollen vervullen. De werkzaamheden aan den tunnel tusschen Frank rijk en Engeland zullen weldra een aanvang nemen. In de eerste plaats zullen de noodige onderzoekingen geschieden en als deze naar wensch uitvallen wordt de eigenlijke tunnel zelf onder handen genomen. De ex-keizerin Eugenie is met haar zoon van haar kasteel Arenenberg weder naar Chislehurst terug gekeerd. Overal wordt geklaagd over de vele eischen die tegenwoordig de dienstboden stellen, zoodat het een verschrikkelijk kruis is ze te moeten hebben. In Enge land schijnt het bijzonder erg te wezen. Er zijn werkelijk gevallen voorgekomen waarin de dames die zich als keukenmeidkamermeisje of binnenmeid wil den verhuren, inlichtingen omtrent de meesters en mees teressen verlangden en eenige avonden in de week vrij moesten hebben om voorlezingen ter beschaving en ontwikkeling bij te wonenwat zij als een conditio sine qua non beschouwden. Thans worden onder de dienstboden van West-End pogingen aangewend tot oprichting eener Servants Eights Society, met het doel om openlijk voor de rechten der dienstboden te strijden. Het denk beeld van een strijd voor de rechten der dienstboden bij de aristocratische familiën te Londen is de dwaas heid zelve, daar de heeren en dames dienstboden het grootste gedeelte van den dag niets te doen hebben en daarbij wat voeding en verpleging betreft een leventje hebben, zooals menig burgerman hen zou benijden. Driemaal daags goed vleesch en wat er naar den tijd van den dag bij hoort, zoodat de tafel van de dienstboden bijna evengoed is als die van de meesters. Daarmede zijn zij die de nieuwe vereeni ging in het leven willen roepen nog niet tevreden, zij verlangen meer voorrechten en daaronder minstens drie avonden per week voor „wetenschappelijke uitspanning en ontwikkeling" en behalve den Zondag minstens nog een vrijen dag per week. Dit alles is natuurlijk zeer aanlokkend, maar de medaille heeft eene keerzijde nl. eene contributie van 1 shilling per week die door de vereeniging wordt gevorderd, en daar nog zeer weinig shillings zijn ingekomen vreest men dat de poging niet zal slagen. Uit Engelsch Indië worden treurige bijzonderheden gemeld, omtrent verschrikkelijke overstroomingen door de rivier Saburmutti aangericht, waardoor meer dan 20,000 personen zonder dak zijn. Daarenboven blijft de cholera steeds nieuwe slachtoffers wegrukken. Zooals men weet hebben enkele Indische vorsten bezwaar gemaakt den prins van Wales hunne hulde te gaan aanbieden. Een van de koppigste was de vorst van Nizani. Hij heeft echter thans toegestemd den prins te Bombay te begroeten, alwaar hij aan het hoofd van een gevolg van 2000 man zal verschijnen. De Guikowar van Baroda zal door 3000 man worden verzeld. Het zal voor den prins niet gemakkelijk wezen de pracht der Indische grooten te overtreffen. Het noodlot schijnt in den laatsten tijd de Zweed sche stoombooten te vervolgen. Het stoomschip Eau, van Petersburg naar Duinkerken, is op de kust van Jutland verbrand; dit is de zesde Zweedsche stoomboot die in eenige weken op die wijze is verloren gegaan. Te Milaan verkeert men thans in een toestand van zenuwachtige spanning. In de laatste dagen heerscht er een koude regenachtige temperatuur en nu vreest men dat deze ook gedurende de feestdagen zal aanhou den en daardoor niet alleen de illuminatie zal doen mislukken, maar ook een ongunstigen invloed op de andere feesten zal uitoefenen, en vooral de stemming der bevolking zal ter neder drukken. Ongeveer 800 arbeiders zijn bezig aan de toebereidselen voor de illuminatie, zoodat men zich wel kan voorstellen dat deze grootsch zal wezen. De stad kan hoogstens, behalve hare inwoners, 20,000 vreemdelingen bergen; men verwacht echter uit Italië en het buitenland 80,000 a 100,000 bezoekers en waar die, niettegenstaande de maatregelen welke worden genomen, moeten blijven, is een raadsel. De spoorwegadministratiën zien zich verplicht om nachtdiensten te organiseeren naar de naastbij gelegen groote steden, teneinde de vreemdelingen iederen avond daarheen te kunnen transporteeren. Burgerlijke stand. (Van 10—17 October.) Middelburg. Ondertrouwd: J. Eenat, jm. 36 j., met J. O. Loueret, jd. 26 j. L. Luijkx, wedr. 55 j., met J. Franse, wede. 57 j. W. Flink, jm. 26 j., met C. J. H. Wolf, jd. 34 j. J. Eeijnierse, jm. 20 j., met N. Pouwer, jd. 21 j. BevallenC. Lahr, geb. Busquet, d. M. Theune, geb. nuibregtse, z. C. Willemsen, geb. Weegman, d. J. de Koninck, geb. Beuzenberg, z. A. M. Nederhand, geb. den Boer, d. D. C. Adam, geb. Slabbers, z. M. van Iren, geb. Provoost, d. OverledenJ. C. Melis, d. 9 m. E. J. van der Harst, 2 m. M. A. van Schijndet, d. 4 m. J. Boks, vrouw van J. van de Woestijne, 76 j. Z. M. Bouwens, z. 1 m. J. Louwerse, man van C. Walrave, 47 j. A. C. Hulst, man van L. J. van Toorenburgh, 37 j. W. H. Gijp, d. 18 m. (Yan 916 October.) Vlissingen. Gehuwd: G. Wisse, wedr. van H. de Witte, 39 j., met L. Groenenberg, wede. van L. Stroo, 38 j. Bevallen: J. T. M. Hollen, geb. van Eeusel, d. M. C. Timmerman, geb. Visser, z. C. H. Philipse, geb. D'Jong, d. O. M. Nagelk.rke, geb. Klaassen, d. M. E. Tromp, geb. Eieken, z. A. S. de Vroome, geb. Petiet, d. H. van Hoeke, geb. Lems, z. M. Barto, geb. Massow, z. A. M. de Eooij, geb. Soomers, z. Overleden: J. Stecher, man van P. J. de Bree, 61 j. H. II. Luhrs, z. 5 w. Goes. GehuwdP. Keukelaar, wedr. van J. de Fouw, 37 j., met M. Eeinhoud, jd. 26 j. Bevallen: M. de Wagter, geb. Oele, d. Overleden: M. Sloover, laatst wede. van J. de Wolff, 91 j. C. J. van Maelsacke, gehuwd met J. van der Hagen, 59 j. Zierikzee. Bevallen: C. Hofman, geb. Proost, d. T- Lochmans, geb. den Bleijker, z. J. C. Verbeek, geb- Overbeke, d. A. Koevoets, geb. Heijeriks, d. W. P. Wisse, geb. Hopmans, d. W. Vermeule, geb. de Voogdt, d. J. van den Ende, geb. Maijs, d. E. J. van Kempen, geb. Ochtman, z. Overleden: J. Boogerd, z. bijna 1 j. G. Aleman, z. 10 m. E. Jagt, vrouw van G. C. Bethe, 65 j. J. Pais, wede. van A. Botbijl, 80 j. P. L. van Strien, z. 13 m. M. D. Ermen, wede. van L. C. Vermunt, bijna 66 j. M. Geldhof, d. 2 j. Thermometerstand. 16 Oct. 's av. 11 u. 51 gr. 17 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 18 'smorg. 7 u. 50gr. 'smidd. lu.52gr. 'sav.6u.50gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 18 October. {Per telegraaf Ingekomen zijn wetsontwerpen betrekkelijk den accijns op het gedistilleerd en op de suiker. Bij de beraadslagingen over het wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen verlangden de heeren van Baar, Kerkwijk en Hingst aanvulling ran het ontwerp. De heer Tak miste daarin eene leidende gedachte van spoorwegpolitiekdoch vond overigens in het wetsont werp zelf geen reden tot afstemming. De heer Smidt verlangde eene breedere opvatting van de quaestie der exploitatie en een nieuw contract met de maatschappij, benevens staatshulp bij particulieren aanleg. Een van de aardigste en geestigste boeken, die in den laatsten tijd in Frankrijk zijn uitgekomen, is zeker dat van Arnold Frémy: Les pensées de tout le monde. Aan een helderen blik in de maatschappelijke toestanden en kwalen paart de schrijver een echt hu moristische wijze van uitdrukking en inkleeding zijner gedachten. Hij is daarbij oprecht en volstrekt niet blind voor de gebreken van zijn eigen land zooals o. a. blijkt uit de 267e gedachte„II est ires-vrai que la France a étê indiqnement violée par le second empiremats il faut eonvenir aussi quelle s'y est bien un peu prelée." Vcrhooptngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 29™ October a. zal worden aanbesteed de levering van koper en zeildoek.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2