MIDDELBURGSCHE r 248. Dinsdag 1875. COURANT. 19 October. Middelburg 18 October, Dit blad Terschijnt dagelijks met uitzondering Tan den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. BTJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a., des voormiddags te lOj uur, een open bare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: ingekomen stukken: adres van den heer J. Sanders, om benoemd te worden tot. hulponderwijzer; rekening van het bestuur der godshuizen 1874; voorstellen bur gemeester en wethoudersa wijziging art. 23 der ver ordening der brandweer; b adres van L. Maas, om grond in het Bagijnhof in erfpacht; gemeentebegroo- ting voor 1876 en daarbij behoorende stukken. Bij de tweede kamer is ingekomen een adres van den heer Bouwman en zes andere ingezetenen van Amsterdamwaarin de aandacht gevestigd wordt op eene onlangs in Engeland gehoudene enquête naar de voorwaardenwaarop daar te lande buitenlandsche leeningen zijn aan de markt gebracht en naar de oor zaken die tot staking der betaling van rente en kapi taal dier leeningen hebben aanleiding gegeven. Vooral met het oog op het hier te lande gebeurde met de St. Vincent- en Brainardspoorwegleeningen, achten de adressanten het instellen van een onderzoek noodzakelijk. De kamer heeft, op voorstel van den heer Corver Hooit als lid der commissie voor de verzoekschriften, besloten dit adres ter inzage voor de leden der kamer ter griffie neder te leggen. Het voorstel tot het instellen eener enquête zal dus nu van het initiatief der leden afhangen. De kamer van koophandel en fabrieken te Rotter dam heeft andermaal bij adres aan de 2e kamer der staten-generaal de noodzakelijkheid betoogd, niet slechts voor de Maassteden, maar voor den handel van geheel Nederland, van het leggen eener spoorweglijn van Rotterdam naar den Hoek van Holland. Vooral voor het geval van ijsgang, waardoor eene „onberekenbare schade" zou worden veroorzaakt, acht de kamer dien spoorweg dringend noodig. Misschien zal men zich herinneren dat deze zelfde kamer, nu een groot jaar geleden, in een ander adres aan den minister van financiën, in zeer berispelijk Hollandsch, schreef dat voor de geregelde en snelle gemeenschap van Rotterdam met de Engelsche havens de aanwezigheid van ijs in het vaarwater „eene geheel irrelevante omstandigheid" was. Toen kwam het er echter op aan te voorkemen dat Vlissingen boven Rot terdam zou worden verkozen als punt van uitgang voor de postverbinding met Engeland. Thans is het doel en wij erkennen dat doel als geheel gewettigd Rotterdam te helpen aan de rechtstreeksche spoorweg aansluiting met de zee, welke aan Vlissingen door de natuur geschonken is. Vandaar dat men van de Rot- terdamsche kamer met grond zeggen magSes adresses se suivent niais ne se ressemblent pas. De volgende stoomschepen worden uit Oost-Indië in Nederland verwacht: Van Batavia vertrokkenden 25™ Augustus de J. B. 'Walkerden 27™ Augustus de Frieslandden 9™ Sep tember de Holland; den 16™ Sept. de Voorwaartsden 16en Sept. de Torrington. De directeur generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen wederlegt in de N. R. Ct. de meermalen aangeheven klachten dat door die maat schappij aan katholieken voorrechten worden geschon ken boven belijders van andere godsdiensten. De maat schappij, schrijft de heer 's Jacob, houdt geen statistiek van de geloofsbelijdenis harer ambtenaren, dewijl hare directie daarin niet het minste belang stelt en alleen let op bekwaamheidgeschiktheid en eerlijk heid. Bij de berekening van den tijd, binnen welken goede ren moeten worden weggevoerd, zijn, behalve de alge meen erkende Christelijke feestdagen, ook een drietal groote katholieke i'eestdagen uitgesloten, dewijl in de zuidelijke provinciën, waar de bevolking voor het meerendeel katholiek is, óp die dagen geen werkvolk of vervoermiddelen zijn te bekomen. Die vrije dagen komen echter aan ieder, zonder onderscheid van ge loofsbelijdenis ten goede eit zijn vastgesteld in overleg met de Belgische en Duitsche maatschappijen. De beweringin ingezonden stukken in do N. R. Ct. voorkomendedat aan reizende katholieke geestelijken voorrechten geschonken worden boven andere reizigers, wordt door den directeur-generaal wederlegd door de herinnering aan de vroeger door ons reeds medege deelde dienstorder, waarbij het verleenen van voor rechten, aan wie ook, verboden is. Overigens verlangt de heer 's Jacob dat menindien er redenen tot klagen bestaan, de klachten preciseere en belooft hij in dat geval een streng en onpartijdig onderzoek. Op het wetsontwerp tot aanleg van staatsspoor wegen dat heden bij de tweede kamer in openbare behandeling is gekomen, is door den heer van den Berch van Heemstede een amendement voorgesteld strekkende om de negen voorgestelde lijnen te vermeerderen met een n°. 10: van Leiden naar Utrecht. Dit amendement, dat door den voorsteller niet ver der wordt toegelicht, heeft blijkbaar de strekking om de quaestie van de lijn LeidenWoerden, waarover zoo veel te doen is geweest, in dien zin op te lossen dat de staat zelf haar aanlegt en dus de geheele overeenkomst met de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij nutteloos wordt. In dat geTal toch, zoo scuijnt de voorsteller te rede neeren, bestaat er zelfs voor de regeer in g geen reden meer een wetsontwerp in te dienen, waarbij de onteige ning wordt gevraagd ten behoeve der lijn Leiden Woerden ten name der concessionarissen, met wie de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij samenwerkt. Immers wanneer de staat dien spoorweg maakt, kan er zeker geen grond van algemeen nut worden aangewezen, welke onteigening zou wettigen voor een lijn, in gelijke rich ting door particulieren aan te leggen. Art. 4 der over eenkomst, dat blijkbaar de onteigening voor de lijn door particulieren te bouwen bedoelt, kan dan nooit eenig effect hebben. Nu is de Rijnspoorwegmaatschappij vol gens dat contract alleen dan ontslagen van de verplich ting om te Rotterdam aan te sluiten, wanneer of de particuliere lijn LeidenWoerden binnen den bepaalden tijd is aangelegd of het algemeen nut der onteigening voor die lijn door de staten-generaal niet wordt erkend. Het geval is echter niet voorzien, dat de onteigening in het geheel niet wordt voorgesteld, en dat geval zal zich voordoen, als de staat zelf besluit een gelijksoor tige lijn aan te leggen. Het is wel mogelijk, dat de heer van den Berch de woorden „LeidenUtrecht" en niet „Leiden— Woerden" heeft gekozen om te voorkomen, dat de R. S. M. zich er op zou kunnen beroepen dat toch de onteigening voor den gewenschten spoorweg, ten wiens name dan ook, is toegestaan, en dat zij dus volgens artikel 4 (ofschoon de bedoeling daarvan blijk baar anders is) van de aansluiting te Rotterdam is ont slagen. Het kan ook zijn, dat de voorsteller in het midden wil laten, of aansluiting met andere lijnen te Woerden te Harmeien of eerst te Utrecht zal plaats hebbenterwijl hei laatste misschien wel door hem is bedoeldteneinde den toekomstigen exploitant van de staatslijn (en dat zal wel de Hollandsehe maatschappij zijn) niet afhankelijk te maken van de R. S. M. Deze oplossing der quaestie, waardoor de verplichting der Rijnspoorwegmaatschappij, om te Rotterdam aan te sluiten, ongewijzigd zou blijven bestaan, is zeker vernuf tig gevonden en schijnt zonder bezwaar te kunnen worden aanbevolen. Wel worden daardoor de beide ministersdie het contract met de R. >S. M. hebben gesloten, gedesavoueerd, maar dit is een gerechte straf voor de minder constitutioneele wijze, waarop zij de staten-generaal buiten de quaestie der aansluiting heb ben gehouden. Handelsblad Benoemingen en besluiten. OHDEBSCREiDixGEs. Vergunning verleend aan H. B. A. Sassente Maastrichttot het aannemen en dragen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der republiek van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonkenaan W. F. Versteeg, gepensioneerd luitenant-kolonel der genie en sappeurs van het Nederlandsch Indische leger, tot het aannemen en dragen der versierselen van Officier de 1'Instruction Publique; aan N. W. Posthu mus, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van Offi cier d'Académie, aan ieder hunner door den minister van openbaar onderwijs, eerediensten en schoone kun sten der Fransche republiek geschonken; aan W. Ra- mann, directeur vau de Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij en van de stoomvaartmaatschappij Nederlandtot het aannemen en dragen der versierse len van ridder der orde van St. Anna 3e klasse, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken; en aan den kapitein J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf, adjudant van Z. K. H. prins Alexander der Nederlandentot het aannemen en dragen van het ridderkruis le klasse der orde van de Wurtem- bergsche Kroonhem geschonken door Z. M. den koning van Wurtemberg. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's Gravenhageter standplaats de gemeente Wassenaar, L. Broeksmit, candidaat-notaris te Naald wijk. Onderwijs. De samensmelting der beide vereenigingen heb schoolverbond en volksonderwijs zal op eene ge meenschappelijke vergadering, die op den 6 November a. gehouden worden waarschijnlijk tot stand komen. De nieuwe vereeniging zal den naam dragen „Volks onderwijs, vereeniging tot bevordering van het volks onderwijs en het schoolbezoek in Nederland"en stelt zich het volgende ten doel: a verkrijging eener volledige toepassing van art. 194 der grondwet voor zoover betreft het lager onder wijs b versterking der overtuiging, dat goede wettelijke bepalingen voor den bloei van het onderwijs onmisbaar zijn, dat de wettelijke regeling van 14 Augustus 1857 onvoldoende is, en dat zij behoort herzien te worden ten opzichte van hoofdpuntenalsde opleiding en bezoldiging der onderwijzers; de verhouding van het aantal onderwijzers op de openbare scholen tot het aantal leerlingen de voorbereiding voor het lager on derwijs de voortzetting van het onderwijs na de gewone lagere schoolhet rijksgezag en het schooltoezichthet aandeel van het rijk in de kosten van het onderwijs; c bevordering, plaatselijk, van de genoemde ver beteringen voor zoover die binnen de grenzen der bestaande wet zijn te verkrijgen; d versterking der volksovertuiging, dat goed lager onderwijs voor ieder noodig is, en voorbereiding van het tot stand komen eener wet op den leerplicht. De hoogere burgerschool voor jongens te Amster dam heeft Zaterdag haar tienjarig bestaan herdacht. Door leeraren en leerlingen werd in het lokaal Frascati een feest gevierdwaarbij verschillende muzikale en letter kundige voordrachten het grootste gedeelte van het programma vulden. De directeur der schooldr. van Lankeren Mattlies, gaf in eene toespraak een overzicht van de lotgevallen der schooldie in 1865 met 38 leer lingen begon en er nu 246 telt, terwijl het schoolgeld in dien tijd van /T80 tot 60 gedaald is. „Had Thor- becke alleen de wet van 2 Mei 1863 gemaakt, zeide de heer Matthes, dit ware genoeg om hem het monument waardig te doen zijn dat nu in de hoofdstad voor hem wordt opgericht." Den directeur werd bij deze gelegenheid door leeraren oud-leerlingen en leerlingen als geschenk aangeboden een bronzen beeld, Archimedes voorstellende.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1