BUITENLAND. Algemeen Owzioht. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbendendat vermoedelijk in het volgende jaar voor de opleiding te Utrecht voor den militairen pharmaeeutischen dienst in Nederlandsch-Indië zes jongelingen zullen gevraagd worden, waaromtrent in het begin des volgenden jaars een nadere oproeping zal plaats hebben. Door burgemeester en wethouders van Botterdam is aan den gemeenteraad voorgesteld het bouwen van een tweede of succursaal-ziekenhuis achter het tegen woordige prachtige etablissement op den Goolsingel dat niet genoeg ruimte meer aanbiedt. Met inbegrip der kosten voor barakken bij epidemieën worden de kosten hiervan op ruim zes ton begroot. Ook de stads- en straatreiniging, welke beide in Eotterdam in erbarmelijken staat verkeerengelijk ieder erkennen zal die op een morsigen dag het ongeluk heeft gehad zich in de straten der Maasstad te moeten bewegen, schijnen door het gemeentebestuur met meer kracht dan tot dusverre het geval was, te zullen wor den aangevat. Een directeur en twee opzichters, op traktementen respectievelijk van /3000 en f 1000, zul len worden aangesteld en met de tegenwoordige wijze van reiniging zal worden opgehouden. Onderwijs. Benoemd tot leeraren aan de gemeente-inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs te Leiden de heeren dr. W. Burck te HaarlemJ. A. A. Frantzen te Oosterhout en T. Plummer te Noorthey, respective- lijk in de natuurlijke historie, de Hoogduitsche en de Engelsche taal- en letterkunde. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse dr. T. Abra- hamz, behoorende tot de rol van Zr. M". schroefstoom- sehip Prinses Mariais beschouwd met den llen dezer te zijn overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Rechtzaken. Heden werden in het huis van verzekering alhier geboeid binnen gebracht A. de V. en P. K. beschuldigd van diefstal met inbraakvoor welk feit zij den 29 dezer voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland zul len terecht staan. De eerste ontvluchtte onlangs u't het huis van arrest te Goes en deed later eene tweede poging daartoe, terwijl de tweede insgelijks eenzelfde poging daartoe heeft aangewend. Binnen kort zal in hooger beroep beslist worden eene rechtsquaestiedie in korte trekken neerkomt op de vraag: staat het een voogd, die door den kantonrechter te Wijk bij Duurstede is benoemd over minderjarige kinderen, van welke de twee oudste in de katholieke kerk zijn gedoopt en door de overledene ouders katholiek opgevoedvrij om deze beide kinderen te besteden, of toe te laten dat zij besteed worden door de hervormde diaconie, met den bepaalden last om te verhinderen, dat zij in den katholieken gods dienst zouden worden onderwezen en de katholieke kerk bezoekenzonder dat deze handelwijze des voogds recht geeft aan den toezienden voogd, om de ontzet ting van eerstgenoemde uit de voogdij te eischen. De rechtbank te Tiel heeft hieromtrent overwogen dat de wet den voogd belast met het toezicht niet slechts op de goederen, maar ook op den persoon van den minderjarige; dat hij dus ook moet zorgen voor diens maatschappelijke en godsdienstige opvoeding en in dat opzicht geheel vrij is om te doen wat hij in het belang van het kind acht. Op deze gronden heeft de rechtbank in eerste instantie beslist dat er geen termen tot afzetting waren. Gemengde berichten. Uit Veere wordt aan de N. E. Ct. gemeld dat de burgemeester der gemeente opnieuw bij de regeering moeite heeft gedaan om de groote militaire gebouwen aldaar te doen benuttigen en wel door overbrenging van een gedeelte van het koloniaal werfdepot van Har derwijk. Wordt deze poging door geen gunstigen uit slag bekroond, dan gelooit men dat de burgemees ter andermaal zijn ontslag zou willen indienen. Ter nagedachtenis van den populairen Fiïesckon schrijver dr. Eeltje Halbertsma werd den 14en dezer tc Grouwin het huis waar hij geboren is en geleefd heeft) een gedenksteen geplaatst, bestaande uit het borstbeeld van den overleden dichter in bas-relief; door toepasselijke zinnebeelden omringdmet een onderschrift in gouden letters: „De Friezen aan dr. Eeltje Halbertsma. Ver schillende toespraken en later aan den feestdisch eenige heildronken werden uitgebrachtmeest alle in den Frie- schen tongval, waarvan de overledene een der verdien stelijkste beoefenaars was. Nabij het dorp Epe heeft den 15' dezer een man in min of meer beschonken toestand een anderdie ongeoor loofde betrekkingen met zijne vrouw onderhield, met een geweer doodgeschoten. De moordenaar tracht het te doen voorkomen alsof bij tot zelfverdediging gehan deld heeft, doch de getuigen ontkennen zulks. Bij het opvisschen der lading van het op den Ooster gestrande stoomschip Thomas Sorby, heeft tus- schen drie duikers een soort van gevecht onder water plaats gehad om een schuitje tin. De masten van genoemd schip zijn thans niet meer te zien en het wrak is zelfs bij laag water bijna niet meer boven water. Van de lading wordt bijna niets meer bovengebracht. Op den Hoogendijk buiten de Willemspoort te Amsterdam is een man van 61 jaren, die door verwaar- loozing en armoede uitgeput was, neergezegen. Hij verklaarde in drie dagen geen behoorlijk voedsel te hebben gehad. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Te Sneek heeft zich het volgende curieuse geval voorgedaan. Zeker zeekapitein had voor een reeks van jaren zijn vrouw verlaten wegens een voorgenomen zeereis. Tot leedwezen der vrouw vernam zij in 12 jaar niets van haar man, zoodat zij vermeende, dat hij overleden was en op grond der wet een tweede huwe lijk aanging. Niet weinig werd echter de vrouw ver baasd, toen haar eerste man dezer dagen aldaar arri veerde. Hij was onder de zeeroovers gevallen en had 12 jaar gevangen gezeten in een vreemd land, gedu rende welken tijd hij geen brieven had kunnen verzen den of couranten lezen. Dat de vrouw en de tweede man en ook de eerste man nu alle drie een vreemde positie hebben laat zich begrijpen, te meer omdat er uit beide huwelijken kinderen zijn. Naar men zegt, moet de eerste man zijn vrouw opeischcn. Met oelang- steiling ziet men den verderen loop dezer zaak tegemoet. Therm ometerstand. 15 Oct. 's av. 11 u. 47 gr. 16 'smorg.7u.48gr. 'smidd. lu.56gr.'sav.6u.52gr. §iaten-Gencraal. TWEEDE KAMER. {Per telegraaf.) Blijkens het seetieverslag uitgebracht over het IVe hoofdstuk (justitie) der staatsbegrooting over 1876 werd door de meeste leden verlangd eene belasting van successierecht op de goederen in de doode hand. In eene afdeeling werd de opheffing gewensclit der bestaande rechtsonzekerheid betreffende het beheer der kerkelijke goederen van de hervormde gemeenten en omtrent de katholieke orden en kloosters. De aanbieding van het adres van den Beierschen landdag aan koning Lodewijk en de mededeeling dat von Bismarck niet met den keizer naar Italië gaat houden op 't oogenblik voornamelijk de gemoederen in Duitschland bezig. Dat de rijkskanselier niet mede komt zal voor de Italianen een groote teleurstelling wezen. Men weet hoezeer zij op zijne komst gesteld warenmaar zijne geneesheeren hebben het hem „offi cieel" verbodenals bepaald nadeelig voor zijne gezond heid. 't Is waar groote diplomaten en politici kunnen ziek worden als zij willenen evenals zij meermalen de taal gebruiken om hunne gedachten te verbergen, gebeurt het wel eens, dat zij eene ziekte voorwenden om niet te spreken. Volgens de Coesliner Zeiting even wel is dit thans niet bet geval met den rijkskanselier, maar is diens gezondheid en vooral zijn zenuwgestel geschokt door de ernstige ziekte van den bruidegom zijner dochter en door den noodlottigen dood van zijn kamerdienaardie bij het schoonmaken van een geweer het leven verloor. Later zal wel eens blijken of dit blad gelijk heeft dan wel zij, die beweren, dat von Bismarck geen lust heeft naar Italië te gaan wegens de zachtzinnigheid der regeering van Victor Emma- niel in de kerkelijk politieke quaestie. Keizer Wil helm heeft thans bepaald, dat in plaats van von Bis marck, de secretaris van staat aan het ministerie van buitenlandsche zakende heer von Bulow hem zal ver gezellen. Weldra zullen de parlementaire werkzaamheden ook te Berlijn weder een aanvang nemen. De Duitsche rijksdag is tegen 27 October a. bijeengeroepen en, daar in den bondsraad belangrijke wetson twerpen zijn voor bereid, belooft deze zitting van het Duitsche parlement belangrijk te worden. Het gevaar voor een oorlog tusschen Engeland en China kan voor het oogenblik als geweken worden beschouwd. De Engelsche gezant te Péking, de heer Wade, heeft aan de regeering van zijn land getele grafeerd, dat hij van het Chineesche gouvernement de waarborgen heeft verkregen, die hij voor het behoud van den vrede noodzakelijk achtte. Welke die waarborgen zijn wordt miet gemelddaar omtrent zullen de noodige ophelderingen door den secretaris der Engelsche ambassade te Pékingden heer Grosvenor, persoonlijk worden overgebracht, die reeds naar Shangaï was vertrokken om zich voor de reis gereed te maken, terwijl de gezant hem aldaar zijne laatste instructies zou brengen. Het goed ver trouwen der Engelschen dat de Chineesche quaestie nog wel in der minne zou worden geschikt is dus niet beschaamd. Te midden van een afschuwelijke mist, die de longen en oogen pijnlijk aandeed en aan de zon het voorko men gaf van een rooden ouwel, heeft men te Londen niet geheel te vergeefs luide geprotesteerd tegen de aanvallen van de regeering der halve maan op de beurzen der eigenaars van Turksche fondsn. Do Por te heeft althans verklaard, dat de vermindering van de rente niet van toepassing is op de leening van 1855 die door Frankrijk en Engeland is gewaarborgd. Maar zij heelt meer gedaan. De groot-vizier heelt nl. aan de Turksche bank, in hoedanigheid van rijksbank, opgedragen, zich door hare comité's te Londen en te Parijs in betrekking te stellen met de contractanten van buitenlandsche leeningen over de instelling van syndicatendieonder toezicht en medewerking van de bankmoeten samenwerken met de syn dicaten te Constantinopel. Aan die syndicaten zullen de inkomsten worden toegewezenwelke bestemd zijn voor de betaling der interesten en van de amortisatie, die in specie moeten worden gekweten, en voor de betaling van de 5 percent rente voor de schuldbrievenwelke voor de onbetaalde helft zullen worden uitgegeven. De back is tevens belast zich met het departement van financiën in betrekking te stellen tot uitvoering der genomen maatregelen. Hoewel de Porte dus nog niet voornemens schijnt te zijn om wij ziging te brengen in de door haar genomen besluiten, is zij toch blijkbaar niet doof voor de grieven die te gen haar zijn ingebracht en heeft zij maatregelen willen nemen om de rechten der buitenlandsche aandeelhouders zooveel mogelijk te verzekeren. Een spoedig einde van den opstand zou onge twijfeld eene verlichting wezen voor de zoo sterk geplunderde Turksche schatkist. Voor 't oogenblik luiden de berichten van het oorlogstooneel zeer gunstig. Chefket Pacha heeft nl. eene afdeeling van 2000 opstandelingen te Grap zoo volkomen verslagen, dat zij onverwijld de vlucht in de Herzegowina hebben ge nomen, met achterlating van 160 dooden op het slag veld. Van nog meer belang is het bericht, dat de inwoners van 17 dorpen in het district Papava zich hebben onderworpen en hunne haardsteden weder heb ben opgezocht om den arbeid te hervatten. Dit is een bewijs niet alleen voor eenig meerder vertrouwen in de beloften van de regeering maar ook daarvoor dat de kracht van den opstand gebroken is. Nogmaals heeft Server Pacha eene proclamatie tot de bevolking gericht om haar uit te noodigen de wapenen neder te leggen, vergezeld van eene uitvoerige uiteenzetting der maat regelen die genomen zijn om de toegezegde hervormin gen in toepassing te brengen. Een van beide: het Carlistische leger heeft meer officieren dan soldaten gehad of het zal weldra geen enkelen officier meer hebben. Behalve de vele officieren van verschillende rangen toch die reeds in Frankrijk zijn aangekomen, arriveerden eergisteren te Perpignan volgens een telegram van daar weder een Car listische generaal met 140 officieren en 40 soldaten- Dit is waarschijnlijk generaal Gamundidie volgens een later telegram uit dezelfde plaats met twee officie ren door de gendarmerie te Osseja is gearresteerd. Blijkbaar verkeeren de Carlistische strijdmachten in een toestand van ontbinding en een krachtige hande ling der regeeringstroepen gedurende enkele weken zou waarschijnlijk voldoende wezen om een einde te maken aan den strijd. festij*! ittgBlU Heden is te Vlissingen binnengekoman,het Duitsche stoomschip Saijn, gezagvoerder Timm, komende van Barrow met een lading gietijzer. Heden middag passeerden het kanaal de stoom schepen de Gampsel en Gety geladen met stukgoe deren en ijzer van Amsterdam naar Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2