BUITENLAND. Algemeen Overzicht. limuftlaftfmJMM. ft De voorzitter deelt mede dat de heer J. van Sluijs, hoofdonderwijzer op school C alhier, niet alleen ook zijn dank heeft betuigd voor het in de vorige zitting ten zijnen aanzien genomen besluit, maar zich tevens bereid heeft verklaard zonder eenige belooning aan ge zegde school eene klasse voor teekenonderwijs te openen ten behoeve der leerlingen van de eerste klasse. Daar zoodanig onderwijs vooral wenschelijk is voor leerlingen die zich voor de rijks hoogere burgerschool voorberei den, en daardoor bovendien een groot bezwaar wordt weggenomen tegen de verhooging der schoolgelden op school C, meende de voorzitter dat de bereidverklaring van den heer van Sluijs met belangstelling zal worden vernomen. Het aanbod is bereids gesteld in handen der schoolcommissie tot nadere regeling van het onder wijs, en tot het uitbrengen van rapport aan burgemeester en wethouders, die binnen kort een voorstel hopen te doen tot opname van het teekenonderwijs in het pro gramma voor school C. Van de commissie van toezicht op het muziekkorps der dd. schutterij is een adres ingekomen, strekkende om de subsidie uit de gemeentekas voor dat muziekkorps met 200 te verhoogen en alzoo te brengen op f 1200. Alleen door samenwerking met een andere muzikale inrichting alhier is het der commissie gelukt het korps behoorlijk in stand te houden. Nu echter die muzikale inrichting door verminder ng harer finan.-ieele krachten genoodzaakt is haar personeel te verminderen en o. a. een muzikaut, die voor de schutterij muziek moeielijk gemist kan worden, niet weder kan engageeren, komt de commissie op haar reeds vóór twee jaren gedaan en toen deels voor de helft ingewilligd verzoek terug. De beraadslaging is tot hij de behandeling der ge- meentebegrooting aangehouden. Een verzoek van Louis Maas, winkelier in de Ko ningstraat op den hoek van het Bagijnhof, om afstand van een onbebouwd terrein tegenover zijne woning tot het bouwen van een pakhuis, hetzij in koop, cijns of erfpacht, is gesteld in handen van burgemeester en wethouders tot het doen van een voorstel daaromtrent. De ingekomen onveranderd gebleven voorwaarden van verpachting der tollen op den weg tusschen Mid delburg en Vlissingtn worden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Van den heer B. Janse, aannemer van het droge dok alhier, is eene photografische afbeelding van de wer ken van het dok ontvangenwaaraan onder dankbetui ging aan den gever, in de oudheidskamer eene plaats zal worden aangewezen. De voorzitter deelt mede, dat tengevolge van ver anderde omstandighedenna ingewonnen advies van de kamer van koophandel en fabriekenvan den controleur der belastingen en van de belanghebbendeneervol ontslag is verleend aan de turftonsters en die betrek king opgeheven. Deze mededeeling wordt voor ken nisgeving aangenomen. Geschiedt voorlezing der rapporten van de commissiën van fabricage en van financiën betreffende de in hare handen gestelde gemeentebegrooting voor 1876. [Hier uit deelen wij in een volgend nommer een en ander mede.] De rapporten zullen gelijktijdig met de begrooting in behandeling komen. Alsdan zullen burgemeester en wethouders ook eene wijziging voorstellen in de bediening van het pontveer 'puiten de voormalige Havenbarrierenamelijk om eene jaarwedde van f 100 aan den pachter toe te kennen en eene oproeping van sollicitanten te doen. Op de voordracht ter benoeming van eene eerste en eene tweede hulponderwijzeres op de school A (hoofd onderwijzeres mej. Gerth van Wijk), op eene jaarwedde van 900, zijn geplaatst: Voor de eerste vacature mej. M. Brons Boldingh, te Hoorn en mej. E. L. B. Kappard, te Goes. oor de tweede vacature mej. J. H. Drostete Haarlemen mej. E. L. B. Rappard te Goes. De beide eerst voorgedragenen worden met alge- meene stemmen benoemd. De heer Dobbelaer de Wind bracht de weuschelijk- heid ter sprake om aan de gemeente-geneesheeren d'Keij- zer en dr. Meemeling eenige vergoeding toe te kennen voor bewezen diensten tijdens de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. Bouvin, van 1 Juli tot 15 Augustus jl. De heer van Berlekom wees er op dat vroeger, bij derge'ijke vacatures het voor de waarge nomen betrekking bestemde traktement werd uitbetaald aan hen die haar waarnamen. De voorzitter gaf evenwel als het gevoelen van burgemeester en wethouders te kennen, dat hot regel is dat gemeente-ambtenaren bij ziekte of tijdelijke afwezigheid eikander wederkeerig helpente meer geldt dit in 't hier bedoelde geval omdat de vacature gevallen is in een tijd waarin heeren doctoren weinig te doen hadden. Daarom heb ben burgemeester en wethouders dan ook geen voorstel in den bedoelden geest gedaan. De voorzitter beval zich overigens voor het ontvangen van nadere inlichtingen aanindien een der leden die alsnog verlangen mocht te geven. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Les gem sans bruit sont dangereuxkan. men ook. met betrekking tot den vice-president van. hetEransehe ministerie zeggen. De heêr Buffet maakt weinig ophef spreekt niet meer dan noodzakelijk is, Waar' is irttüS- schen zeer gevaarlijk voor de republiekdaar hij in stilte zijne kaart speelt, en naar het schijnt niet zon der succes. De prefectorale |quaestie is eergisteren wel in den ministerraad behandeld, maar nog niet beslist, en wat «betreft een voorstel omtrent de verplaatsing van den heer D ucros heeft de heer Buffet uitstel gevraagd tot heden. De prefect van Lyon schijnt er geen genoegen mede te hebben genomen om in den raad van state te worden op stal gezet, maar wil zich wel tevreden stellen met de betrekking van directeur van binnenlandsche zaken in Algerië, en de heer Buffet (moet niet ongenegen zijn die aan zijn be schermeling te geven. In welken zin de kolonie dan zal worden bestuurd is niet twijfelachtig. In de plaats van den heer Ducros wil de heer Buffet den heer Welche benoemen, voormalig directeur van het personeel aan het ministerie van binnenlandsche zaken, iemand die wegens zijn Bonapartistische neigin gen van die betrekking werd ontslagen. De prefectuur van Loire inférieure zal dus van Scylla in Charybdis vervallen, dank zij de reactionnaire richting van den heer Buffet. Een derde staaltje van de wijze waarop hij in die richting ijvert, is, dat hij naar men ver zekert eenige concessies ten aanzien van de quaestie over het verkiezingstelsel heeft gedaan, zoodat thans in het ministerie homogeniteit moet heerschen over de aanneming van het scrutin d' arrondissementdaar de heeren Lëon Say en Dufaure van hunne zij de ook eenige toenadering hebben getoond, uit vrees voor een minis- terieele crisis. De kieswet zal een van de eerste onderwerpen wezen, die in de aanstaande zitting der nationale vergadering zullen worden behandeld. Althans de heer Buffet heeft gisteren in de permanente commissie verklaarddat, hoewel de assemblée volkomen meesteres blijft over haar orde van werkzaamheden, de regeering zou voorstellen om in de eerste plaats het wetsont werp tot regeling van het kiesstelsel in eerste lezing te behandelen. De regeering had het wensche lijk geacht van dat voornemen kennis te gevenopdat de leden der kamer bij hunne terugkomst hiervan op de hoogte zouden zijn. Dat dit tevens een argument moest wezen om hen tot een getrouwe opkomst te be wegen, heeft de vice president van den ministerraad niet uitdrukkelijk gezegd misschien wel gedacht, want hij weet zeer goeddat tegenover de voorstanders van het scrutin de liste de tegenwoordigheid van alle zijne aanhangers op het gebied der verkiezingsquaestie nood zakelijk is. Niet alleen in den ministerraad, maar ook in de per manente commissie is de voorgestelde regeling der Turksche financiën ter sprake gekomen, en terwijl de minister van buitenlandsche zaken in eerstgenoemden verklaardedat het bericht van de Timesvolgens hetwelk alle mogendheden, met uitzondering van Frank rijk eene interventie te Cönstantinopel niet noodig achten zoowel te Parijs als te Berlijn wordt betwijfeld, deelde de heer Buffet in laatstgenoemde mede, dat zijn collega voor buitenlandsche zaken met de andere be langhebbende mogendheden nog steeds in onderhande ling is over dit onderwerp. Naar aanleiding van een klacht van den heer de Ploeuc over valsche berichten betreffende de gebeurtenissen in Turkije verzekerde de heer Buffet nog, dat het agentschap Havas hem had verklaarddat het al zijn officieele of officieuss berich ten uit authentieke bronnen verkreeg. Ter nadere bevestiging van hetgeen de heer Buffet over de onderhandelingen tusschen de mogendheden mededeelde, strekt een telegram uit Berlijn, waarin het bericht van de Times voor onjuist wordt verklaard, zoodat ook dcor de andere mogendheden volstrekt nog niet is uitgemaakt of zij geene vertoogen tot de Porte zullen richten. Intusschen zitten de Londensche aan deelhouders in Turksche fondsen niet stil. Gisteren is in den raad van eigenaren van buitenlandsche obliga ties besloten, de houders van Turksche fondsen tot een algemeene vergadering op te roepen met het doel om tegen het laatste decreet van de Porte te protes teeren en te overwegen welke maatregelen in hun belang kunnen worden genomen. De Beiersche landdag had gisteren meer van een Poolschen landdag, bij de behandeling van het adres aan den koning. Een van de ultramontaansche afge vaardigden, de heer Schels, verweet de liberale partij, dat zij de eenheid van Duitschland wilde bewerken dóór Opheffing van de afzonderlijke staten. Deze insi nuatie wekte de verontwaardiging der liberale partij zoozeer, op, dat zij, nadat de heer Stauffenberg die uitdrukking eene beschuldiging van hoog verraad had genoemd, en, corps de zittingszaal verliet. De president verklaarde echter, niets gehoord te hebben wat aan leiding zou kunnen geven om den heer Schels tot de orde te roepen. Wel mogelijk, zeide de minister presi dent, doch ongelukkigerwijs kan het kabinet zich niet verwijderen, anders zou het ongetwijfeld niet de andere heeren medegaan. Deze verklaring schijnt den president aanleiding te hebben gegevèn om het stenographisch verslag van het door den heer Schels gesprokene in te zien, waarop hij zich verplicht achtte dezen tot de orde te roepen. Hierop kwamen de liberalen Weder binnen en zette de heer Schels zijne rede voort, die weldra andermaal een hef tige agitatie verwekte door de vermelding van uitda gende artikelen in buitenlandsche bladen. Ten slotte werd het adres aangenomen met 79 tegen 76 stem men. De liberale partij had juist nog een stem ver loren door het overlijden van den heer Schaeckert Thans zal het woord aan koning Lodewijk zijn; in geheel Duitschland wordt zijne beslissing in gespannen verwachting te gemoet gezien. Koning Albert van Saksen heeft den landdag te Dresden geopend met een troonrede, waarin hij uitdruk kelijk heeft gewezen op de vriendschappelijke en on verbreekbare banden met de keizerlijke regeering. Lodewijk de Duitscher, die de keizerskroon aan den Pruisischen monarch heeft aangeboden, zal waarschijn lijk in denzelfden geest spreken tot de reichsfeindliche vertegenwoordiging van Beieren. Volgens ontvangen telegram is het schip Willem Poolman den 27 September jl., op 11 gr. ZB. en 90 gr. OL. verbrand. De gezagvoerder en de ge- lieele equipage waren in de booten te Padang aange komen. Het stoomschip Phonix is na gelicht te hebben met behulp der sleepboot vlot gekomen en heeft zijne reis door den nieuwen Rotterdamschen waterweg voort gezet. Heden vertrok van Vlissingen naar zee het En- gelsche schoonerschip Jean, gezagvoerder Bull, in bal last naar Shields. Aangekomen te Vlissingen de Engelsche brik Sceptregezagvoerder Forsdikevan Sunderland met steenkolen. Graanmarkten enz. Geut, 14 October. Roode en witte tarwe, op staal ad 100 kilo fr. 26.— rogge op staal fr. 15.25; gerst fr. haver fr. 22.50; boekweit fr. 16.paardenboonen fr. 20.50; koolzaad fr. 34.lijnzaad fr. 32.lijn koeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 22.boter fr. 3.55 per kilogrameiren fr. 3. per 26 stuks. Vlissingen, 14 October. Boter per kilogram 1.35a 1.25. Eieren f 6.a f 6.40 per 104 stubs. Amstebdah, 14 October. Raapolie op zes weken f 37. Lijnolie f 28-f vat# Eöeeten. Amsterdam15 October. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatsip. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2" a 4 L. Ob ïgatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charków Azow PoleD. Schatkistoblïgatiën Aaad. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito Aprily'Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Lóten 1860 dito' 1864 Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje'. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën 2* pet. 63* 3 11 75* 4 7) 99* 4i 108* 3 rt f 93 3 17 92 2* pet. 3 91 5 V 5 Ti 102* 5 n 81* 5 9) 93 5 102 5 Ti 100| 5 Ti 100* 5 f 390 5 n 381 4* pet. 94 4 n 4 Ti 4 Ti 85 6 r> 54* 5 f 262* 4* pet. 89* 4 f 5 3 Ti 146* 5 pet. 101 5 236 5 pet. 5 91 98* 4 pet. 83* 4 65| 5 n 144 5 pet. 65* 5 9) 5 61 iV 5 V 61A 3 1 977 5 n Ti 6 5 pet. 5 n 71 68* 3 f 101 3 pet. 17! 3 91 14! 3 91 53!

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3