i a i c n-C» eaeraal. zich liet opmaken. Dit bleek uit eene heden avond gehouden vergadering, door de commissie, die zich voor dezezaak gevormd heeft, bijeengeroepen. „Slechts dertig personen hebben zich als donateurs voor eene jaarlijksche contributie verbonden, terwijl éen eene bijdrage in eens heeft toegezegd. Op die wijze heeft men over een fonds van/300 te beschikken. Daarbij komen dan nog de contributiën van de werk lieden die tot het lidmaatschap toetredendoch zonder krachtige medewerking van de meergegoeden is het denkbeeld onmogelijk te verwezenlijken. Dit werd dan ook door de commissie uit de werklieden erkend. „Men heeft nu de hoop, dat als maar eerst uit een reglement het doel en de werking van het fonds duide lijker blijkende deelneming grooter zal wordenen deze hoop grondt zich op de toezeggingen, die de commissie voor de oprichting ontvangen heeft. Om zulk een reglement te ontwerpen, is eene nieuwe commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. J. C. Reepma kerG. H. WolvekampC. Rueb s\G. Th. van Maanen en Th. de Rotmet mr. J. B. Kan als plaats vervangend lidzoo een der genoemde heeren mocht bedanken. In deze commissie zijn de werklieden alleen door Th. de Rot vertegenwoordigd. Men is dus reeds afgeweken van het aanvankelijke plan om de zaak zooveel mogelijk in handen te laten van de werklieden, met welk doel in de eerste vergadering reeds een voor- loopig reglement, door de commissie uit de besturen der werklieden-vereenigingen ontworpen, was ter tafel gebracht." De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van 8 dezer, betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van postwissels tusschen Neder land en Italië. Benoemingen en besluiten. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den majoor der genie van het leger in Ne- derlandsch Indie K. F. Caspersz, met toekenning van pensioen. Marine en leger. Den kapitein-luitenant ter zee J. B. A. de Josselin de Jong, die tot kommandant van het instructieschip Admiraal van Wassenaer bestemd isis eene voorbe reidende zending naar Engeland opgedragen tot het instellen van een onderzoek naar de inrichting der Engelsche training-ships. Het personeel aan de met 1 November a. s. te openen krijgsschool te Breda geplaatst, bestaat uit den majoor van den generalen staf J. C. C. den Beer Poor- tugaiij- diifecteurde kapiteins van den gener. staf K. ElandA. Kool en C. P. van Pommeren en den ka pitein der genie W. Roosenboom, leeraarsden len luit- der infanterie W. G. F. Snijders, den len luit. der artil lerie W. F. Rappard, de le luitenants der genie A. Nelemans en F. J. Hrave Droeze, den lpn luit. d r ar tillerie J. de Waal, de le luitenants der infanterie A. R. Kraijenhoff van de Leur, L. Swart en F. Pompe van Meerdervoortden len luit. der genie W. Coolde 2e luitenants der infanterie F. W. Weve en P. F. W. de Klopper; den len luit. der artillerie J. A. K. van Hasselt, de 2e luitenants der artill. F. van Hasselt en P. A. Hoefer en den 2en luit. F. H. A. Sabron. De luitenant ter zee 2e klasse P. D. A. Fran. kamp wordt met den len November a. geplaatst aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord. Rechtzaken. In de procedureaanhangig voor het kantongerecht te Winschotenomtrent de vraag, of in gratis-zaken de courantier ad verten tiën gratis moet plaatsen, als de rechtbank de courant voor de plaatsing heeft aangewezen, dan wel of de procureurdie de advertentie aanbiedt de drukloonen moet betalen, is gisteren vonnis gewezen en daarbij is de eischende courantier (in dezen de uit gever van de Veend. Ct.) niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering tegen den gedaagde procureur, op grond dat de betrekking tusschen partij en procureur is die van lastgever en lasthebber, zoodat de eischer van de litigeerende partijdoch niet van den gedaagde de gevraagde drukloonen he ft te voi deren. Gemengde berichten. De Dordrechtsche courant meldt dat het geschil tusschen de firma's de Broekert alhier en Vriesendorp en Zonen te Dordrecht (zie ons nommer van den 8™ dezer), tengevolge waarvan op het schip Nella beslag gelegd werd, in der minne geschikt is. G.noemd vaartuig is dan ook bereids weder van hier vertrokken. De volgende drie berichten zijn aan het Sluisch Wbl. ontleend. Tot den 14en dezer zijn aan do waag op de markt te Sluis gewogen ruim twee millioen driemaal honderd duizend kilo 's suikerbieten, die per schuit naar België werden vervoerd. Op Maandag en Dinsdag heeft door het uitvoerend bestuur van het waterschap der sluis aan de Wielingen met den ingenieur van den waterstaat te Sluis een voorloopige opneming plaats gehad van de kanalen enz. Naar men verneemt heeft de commissie de gesteldheid der kunstwerken uitstekend en die der delfwerken over het geheel bevredigend bevonden. Bij de ontgraving aan de Westbatterij te Sluis werd behalve eenige oude muntstukken onder anderen gevonden een oude degen, waarschijnlijk van Spaan- schen oorsprong, met driehoekig lemmet, waarvan een stuk is afgebroken. Jaarlijks werden van Utrecht eene massa appelen naar Engeland verzonden; dit jaar heeft het tegenover gestelde plaats, daar thans wekelijks duizenden hecto liters appelen met stoombooten en zeilschepen uit En geland te Rotterdam aangevoerd en verder in kleine vaartuigen naar de te Utrecht bestaande appel-stroop fabriek verzonden worden. Men schrijft uit Gouda: Niet te verwonderen is het, dat de commissie van rijksadviseurs voor geschiedenis en kunst, die reeds in zoo menige kerk van ons land opspoorde wat voor geschiedenis of kunst waarde had, en het hare deed tot de instandhouding daarvan, ook de St. Janskerk alhiermet hare prachtige wereldberoemde glasschilder- stukken niet ongemoeid liet. Naar het oordeel der commissie is de wijze, waarop genoemde glasramen gerestaureerd wordenverre van goed en zij geeft de voorkeur aan een geheel andere wijze, die daarentegen door de kerkvoogden minder goed, meer kostbaar en zelfs gevaarlijk wordt geacht. Kunnen kerkvoogden besluiten om de restauratie overeenkomstig den wensch der commissie van rijksad viseurs te doen plaats hebbendan kunnen zij zooals hun van goederhand verzekerd is op eene aanzien lijke rijkssubsidie rekenen. Daar het hier een zaak geldt, ontegenzeggelijk van zeer groot belang, uit een oogpunt van kunst, is het te hopen dat de Goudsche kerkvoogden niet ondoordacht, en zonder advies van deskundigen een weigerachtig antwoord zullen geven. Het gemeentebestuur van Brussel heeft ditmaal het besluit waarbij de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad worden vastgesteld in het Fransch en Vlaamsch doen aanplakken. Het hoofdbestuur van de Ligue de l'enseignement te Brussel heeft eene inzamelng van boeken gehouden, die met een uitstekend resultaat werd bekroonddaar meer dan 10,000 deelen van verschillende soorten en formaat zijn verkregen. De bibliothecarisde heer van Meenen, heeft den oogst geclassificeerd; de werken die voor volksbibliotheken geschikt waren zijn verdeeld, en zij die daarin niet te li'ais behooren zullen worden verkocht, om voor den opbrengst Ylaamsche boeken aan te koopen, waarvan het aantal niet voldoende is om aan de aanvragen voor bibliotheken in de Vlaamsche provinciën te voldoen. Tusschen Wichelen en Schellebelle in België zijn uit een beestenwagen van een spoortrein 16 ossen ont snapt; een daarvan verloor bij zijne ontsnapping het leventwee waren in zwijm gevallenen de dertien overigen hadden een weide opgezochtbinnen twee uren waren allen in een naburigen stal opgebracht. Uit Douarnerez wordt gemeld, dat do vangst \an sardijnen buitengewoon voordeelig is. Vooral was dit den 5™ dezer het geval. Van de 800 vaartuigen, die sedert Augustus aldaar visschen, heeft geen enkel zulke voordeelige resultaten gebad als op dien dag. Sommigen vingen toen 25,000, a 30,000 sardijnen; de minst gelukkige had er 12,000. Twee goede matrozen vingen met een zeker soort van net de een niet minder dan 122,000, de ander 96,000 sardijnen. De prijs is van 21 tot 12 franken per duizend gedaald. De baai moet vol van die vischjes wezen. VcrkoopÊngen era aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden: 1° Een huis en erf met tuin op de Rouaansche kaaiwijk G n° 143. Verkocht voor 3700. 2° Een dito in de Nederstraatwijk O n° 202. Verkocht voor 1050. 3° Een dito in de Lange Geere, wijk K n° 374. Verkocht voor f 1120. 4° Een dito op de Zuidzijde van den Damwijk G n" 51. Opgehouden op ƒ3975. Heden had alhier aan het gebouw van het gewes telijk bestuur van Zeeland de aanbesteding plaats van het driejarig onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visschers in don Brakman bij de Isabclla-sluis. Het werk werd aangenomen voor 510 's jaars door den heer D. Tholens te Hoek. Thermomet erstand. 14 Oct. 's av. 11 u. 47 gr. 15 's morg. 7 u.46gr. 'smidd. lu.48gr. 'sav.6u.44gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 14 October. Nader verslag.) Het eerst was aan de orde het wetsontwerp tot opheffing van de provinciale gerechtshoven en instelling van nieuwe gerechtshoven. Art. 1 bepaalde dat er zouden zijn 5 gerechtshoven, en wel te 'sBosch, Arn hem 's HageAmsterdam en Leeuwarden. De heer Smidt stelde echter voor den zetel van het laatstge noemde te Groningen te vestigen, daar dit z. i. door het volksbelang werd geëiseht. De heeren Cremers en van Houten sloten zich bij deze verdediging van Groningen aan, terwijl de heeren Idzerda en Bergsma daarentegen voor Leeuwarden eene lans braken. Toen verklaarde de minister van justitie Leeuwar den te hebben gekozen, omdat de kamer dit in 1861 zoo had verlangd en omdat tevens aan die keuze de minste bezwaren kleven, terwijl Leeuwarden ook het meest geschikt was voor correctioneele zaken in appèl. De minister liet echter de beslissing aan de kamer over, die toen het amendement met 35 tegen 31 stem men verwierp. Was dus de plaats beslist, nu kwam in behandeling de samenstelling der hoven, waarbij de heer van Eek voorstelde te Amsterdam 7 a 8aan de 4 andere hoven 5 a 7 raadsheeren aan te stellen. De voorsteller wilde het bestaande stelsel behouden, waar gedurende 21 jaren nooit over geklaagd waste eerder daar een goede keuze van raadsheeren te gemak kelijker zou zijn naarmate hun aantal geringer zou wezen, en meer waarborgen in een klein dan in een groot aantal te vinden waren. Telkens dan ookmerkte de heer van Eek op, verklaarde de kamer zich voor de handhaving der wet van 1849. Doch de heer Godefioi trad daartegen ophij wilde die wet nietdie toepassing van de ijle leus: redding door bezuiniging. Die wet had z. i. geenszins zoo uitmuntend gewerkt. De waarschijnlijkheid is dan ook dat bij 6 raadsheeren meer kundigheden zullen gevonden worden dan bij 4. Dezespreker verlangde daarbij, nu wij nog niet voor alle zaken appèl hebben, dat gemis te vergoeden door een grooter aantal reehtssprekenden. Ook de heer van Nispen bestreed het amendement, ofschoon hij ver klaarde de slechte werking der wet van 1849 nooit ondervonden te hebben, maar vooral omdat men nu bij meer werk minder personeel zou geven. De heer van Zinnicq Bergmanp voegde hierbij nog het bezwaar dat, bij een zoo gering getal, het geval zich zou kun nen voordoen dat geen recht zou kunnen worden ge sproken terwijl eveneens de heer van der Does de Willebois het amendement bestreed als niet passende in de wetgeving. De minister verzette zich sterk tegen het amende ment. Reeds nu is er stagnatie in den dienst, maar deze zou nog veel grooter worden. Van een inbreuk op het stelsel der wet van 1849 viel niet te spreken, meende de ministerdie wet had tot kort geleden geene voorstanders; zij had geen stelsel; zij bezuinigde slechts; zij was provisioneel in afwachting van een rechterlijke organisatie. De voorsteller, Donker Curtius, erkende dat alles zelf. De minister stemde dan ook geheel met het betoog van den heer Godefroi in en toonde nog nader aan dat de wet van 1849 nadeelig heeft gewerkt. Het amendement werd daarop door de kamer ver worpen met 56 tegen 24 stemmen, terwijl een amende ment van den heer Lenting tot afschaffing van de emolumenten van de griffiers, door den voorsteller werd ingetrokken, nadat de minister had verklaard met het beginsel in te stemmen, maar het niet passend te achten in het kader van deze wet. Bij aanneming van dit wetsontwerp en na verbetering van het lot der lagere magistratuur zou de minister de emolumenten dadelijk afschaffen. Een amendement van den heer van Eek op art. 3 strekkende om het beginsel van bevordering bij aucien- neteit weg te nemen, met de bepaling dat de leden der hoven bij voorkeur worden gekozen uit de rechters en de ambtenaren van het 0. M. bij de rechtbanken welk amendement door den minister bestreden, en door den heer Godefroi verdedigd werd nam de kamer ten slotte aan met 42 tegen 24 stemmen. Daarmede was de behandeling gevorderd tot art. 8. ■TWEEDE KAMER. Zitting van Vtijdag 15 October. {Per telegraaf, Het wetsontwerp tot opheffing der provinciale ge rechtshoven weid met 58 tegen 12 stemmen aangenomen, met de enkele wijziging, door den heer Bredius voor gesteld, dat de uitvallende procureurs bij het nieuwe gerechtshof in hun rechtsgebied zullen blijven en de bevoegdheid zullen hebben om buiten de zetelplaats van het hof te wonen. Het wetsontwerp tot wijziging van art. 84 der wet op de rechterlijke organisatie, en dat tot intrekking der wet van 29 Mei 1849 werden vervolgens onveranderd aangenomen. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden 15 October. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Snouck Hurgronje, Jeras en Ma- thon allen met kennisgeving, de laatste wegens onge steldheid. De notulen van het verhandelde in de zitting van 1 dezer worden gelezen en goedgekeurd. Twee missives van gedeputeerde staten, houdende bericht van goedkeuring van raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. Ditzelfde geschiedt met een brief van den heer P. G. de Jagerhoudende dankbetuiging voor zijne vereerende benoeming tot hoofdonderwijzer aan de school voor kinderen van onvermogenden.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2