MIDDELBURGSCHE COURANT. 246. Zaterdag 1875. 16 October. Middelburg 15 October. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per S/m„ franco is f 3.SO. De verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeernoodig ge worden door de beslissing der kamer dat bij de ver kiezing op 8 Juni jl. de heer mr. F. J. J. baron van Heemstra geen volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen en alzoo niet als lid der kamer kan worden toegelaten, is door den minister van bin- nenlandsche zaken bepaald op Woensdag 3 November en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 16 November daaraanvolgende. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met wijziging der beschikking van 15Mei 1869,betreffende de verdeeling van het hoofdkiesdistrict Haarlemmer meer in onderkiesdistricten voor de verkiezing van eden voor de tweede kamer der staten-generaalbe paald dat de gemeente Sloten in twee onderkiesdi stricten wordt verdeeld. De winterdienst op de spoorwegen is heden aan gevangen. Op den Hollandschen spoorweg zullen tus- achen Amsterdam en Rotterdam vier snel- en vier ge wone treinen loopen: de eerste te 8 uren 's morgens, de laatste te 9.5 's avonds uit Amsterdam, en uit Rot terdam de eerste te 7 uren 's morgens en de laatste te 8.25 's avonds. Tussehen den Helder en Rotterdam Amsterdam zul len 4 treinen loopen; tussehen Amsterdam en Utrecht 8 treinen. Op den Rijnspoorweg zullen tussehen Amsterdam en Rotterdam negen treinen loopen, waaronder 6 snel treinen de eerste te 7 ureu 's morgensde laatste te 9 uren 'savonds uit Amsterdam, en omgekeerd de eerste te 6.25 's morgensde laatste te 8.30 's avonds uit Rotterdam. Eergisteren avond zijn alhier de gewone maandelijk- sche winterbijeenkomsten van het Middelburgsch departement der Maatschappij tot nut van 't alge meen aangevangen onder leiding van den voorzitter mr. Swaters van Schaumburg. Behalve het door den heer J. J. H. Doorenbos uit gebracht verslag als afgevaardigde ter jongste alge- meene vergadering der Maatschappijhetwelk met be langstelling werd aangehoordwaren verschillende huis houdelijke werkzaamheden aan de orde, waaronder behoorde de vaststelling der rekening en begrooting van het departement, welke tot geene bedenkingen aanleiding gaven. Ook zijn de gewone verslagen ingekomen van de verschillende commissiën, die over het algemeen reden tot tevredenheid gaven. Dat van de commissie tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand gat evenwel aanleiding tot een voorstel van een der ledenom te overwegen in hoever het nog wenschelijk kan geacht worden de gewone subsidie te verleenen, nu het blijkt dat van het huur- en verhuurkantoor voor dienstboden voortdurend slechts een zeer beperkt gebruik wordt gemaakt. In afwachting van een advies der commissie, welke ter vergadering niet vertegen woordigd was, is besloten de subsidie thans voor de helft, zijnde /25, uit te trekken. Daarentegen is de subsidie voor de Vereeniging tot uitspanning en nut van den ambachtsman tot f 100 ver hoogd, op grond van de goede resultaten welke die vereeniging oplevert. Uit het verslag der commissie over den afgeloopen winter bleek, dat de vereeniging volkomen aan haar doel beantwoordtdaar de bijeen komsten bij voortduring door een groot aantal werk lieden worden bezocht en zij zich daar op hun gemak bevinden en de avonden aangenaam en nuttig doorbrengen. Er werden vijf bij een komsten gehouden, bezocht door 50, 50, 85, 70 en 74 werklieden. Dam- schaak- en dominospelen, illustraties, dagbladen enz. hielden hen afwisselend bezigtabak en pijpen werden weder gratis, en bier en koffie voor de helft van den gewonen prijs verstrekt. Na 9 uren werd steeds door een der leden van do commissie iets voorgedragen, of een van de in de vraagbus gevonden vragen beant woord. Een dier vragen veïdient afzonderlijk vermelding, omdat zij het bewijs levert dat velen het nuttige boven bet aangename op prijs weten te stellen. Zij luidde namelijk aldus: „Verzoeke om de speeluren een uur te verkorten en de voordrachten of lezing een uur te verlengendaar deze nuttiger zijn dan spelen want voordrachten zijn nuttiger dan spelen." Aan dit verzoek werd door de commissie voldaan. Nog was een verzoek van eenige werklieden ingekomen om zoo mogelijk meer dusdanige bijeenkomsten te houden, aan welk verlangen mede eenigermate gevolg zal worden gegeven, daar deze bijeenkomsten, naar het oordeel der commissieonder de geschiktste middelen behooren om den werkman gedurende eenige wintermaanden nuttig en aangenaam bezig te hoüden. Tot leden der commissie voor de spaarbank zijn be noemd de heeren Alex. Luteijn, Henri Tak en J. C. van den Broeekeen tot leden der commissie van de Ver eeniging tot uitspanning en nut van den ambachtsman de heeren E. J. W. Koch en F. Nagtglas. Door den voorzitter werd medegedeeld dat het bestuur den concierge der concertzaal J. Huvers thans definitief tot bode van het departement heeft aangesteld, alsmede dat in de eerstvolgende bijeenkomst met dames ver moedelijk als spreker zal optreden de heer mr. J. D. Veegens, uit 's Gravenhage. De openbare gezondheidscommissie te Goes heeft een scheikundig onderzoek doen instellen naar eenige aldaar verkocht wordende voedingsmiddelen. De uitslag daarvan was als volgt Van 38 monsters zoete melkvan verschillende ver- koopers, voldeden sommige ten volle aan dj vereischten van goede melk, andere waren van minder gehalte, doch konden daarom toch niet afgekeurd worden, en kele eindelijk konden nauwelijks geacht worden aan de gestelde eischen te voldoen. In het vertrouwen dat de openbaarmaking van haar rapport een gunsti- gen invloed zal uitoefenenonthoudt de commissie zich voorloopig van het noemen der namen van de verkoo- pers van laatstbedoelde melk. De karnemelk werd onderzocht op een mogelijk ko pergehalte, en zulks met het oog op de aanwezigheid van koperen kranen in de vatenin verband tot de zure eigenschap dier melk. Het resultaat was echter negatief. In azijn werd onderzocht naar de aanwezigheid van schadelijke minerale zuren, vooral zwavelzuur, waar mede deze menigmaal vervalscht wordt. Van zoodanige vervalsching is echter geen spoor ontdekt. Daar in sommige winkels kunstboter verkocht wordt, is ook deze onderzocht. Het bleek dat deze boter be stond uit eene samenstelling van vetten met zeer wei nig boter; schadelijke bestanddeelen werden er echter niet in aangetroffen. Wij hebben het einde der opstellen afgewacht, welke de heer Vorsterman van Oijen in het „Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel" aan de grie ven van de bewoners dier landstreek gewijd heeft en wenschen, na in ons nommer van 15 September het eerste dier opstellen besproken te hebben, van de vier overige thans een overzicht te geven. De slechte middelen van gemeenschap vormen de hoofdgrieve. Een reisje naar Vlissingen, den eenen dag heen en den volgenden dag terug, waarbij men een afstand van 5 uren aflegt, kost zonder overdrijving f 20. Om uit eene der gemeenten zich naar Breskens aan den eenen of naar Maldegem aan den anderen kant te begeven, moet men óf eenige uren loopen óf een rijtuig huren, welk laatste, zoo er al gelegenheid toe bestaat, peperduur is, daar de voerlieden schaarsch zijn en in het verhuren van rijtuigen alleen onmogelijk een bestaan kunnen vinden. Eene eerste verbetering zon hierin te brengen zijn door de postwagens zoodanig in te richten dat die tevens reizigers konden overbrengen, waarbij het rijk de keuze van het rijtuig zou moeten overlaten aan den aannemer, en slechts bepalingen maken voor het be hoorlijk bestellen der post. In België werkt diezelfde regeling zeer goed. De verwarring, die aan gene zijde der Schelde heerseht ten aanzien van het geld, is een ander be zwaar. Men vindt er allerlei Belgisch en Fransch kleingeldalleen het Nederlandsehe wordt er nagenoeg gemist. Op allerlei manieren zijn schade en afzetterij van dien toestand het gevolg. De regeering zou de circulatie van Nederlandsch geld kunnen bevorderen door de ambtenaren in Nederlandsch pasgeld, in kwartjes en dubbeltjes %it te betalen waardoor eene massa vreemd kopergeld verdrongen zou worden. In hoeverre dit laatste denkbeeld van den beer V. v. O. aanbeveling verdient, zuilen wij thans niet bespreken. Meer in 't algemeen wijt de schrijver echter ook dit gebrek aan den toestand van vervreemdingin welken men langzamerhand tegenover Nederland gekomen is. Nederlandsehe kapitalisten zijn er van afgeschrikt om eigendommen in Zeeuwsch-Vlaanderen te koopenhet beste land, misschien ook reeds het meeste, is in han den van Belgische eigenaarsde uitvoer isbij gebrek aan eenig redelijk middel van vervoer, bijna geheel naar Be'gië. Men ziet niets dan vreemd geldhoort niets dan eene vreemde taalBruggeGentBrussel kent iedereenMiddelburg bezoekt bijna niemand, tenzij hij iets met de rechtbank te maken heeft. „Nog weinige jaren en dit gedeelte van Nederland is eene Belgische volkplanting", en ofschoon de schrijver niets tegen verbroedering heeftzou hij het toch betreurens waardig vinden om opgelost te worden in een ander volk. Tengevolge der rechterlijke indeeling van het district bij Middelburgis men genoodzaakt tot het afleggen van getuigenis in strafzaken eene reis derwaarts te doen. Als schadeloosstelling daarvoor bekomt men eene vergoeding van 15, die in de verte niet geëvenredigd is aan de werkelijke kosten. De wet op 't middelbaar onderwijs is in het geheele land, op vele plaatsen zoo kostbaar zelfs als mogelij is, in toepassing gebracht. De bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen zijn echter nog altijd gedwongen om hun kinderen een duur verblijf aan de overzijde der Schelde te doen houden of hun het middelbaar onderwijs, dat thans zelfs verplichtend is gesteld om voor sommige betrekkingen in aanmerking te kunnen komen, te doen missen. Van geheel plaatseiijken aard is de grief dat te Heille, op de grens, geen gelegenheid bestaat om goederen, die te Brugge gekocht zijnaan te geven en er de rechten voor te betalen. Dit zou aan de inwoners tot gemak en aan het rijk tot voordeel strekken, daar er in dat geval veel minder gesmokkeld zou worden. Ten slotte komt de schrijver weder op de spoorwegen terug, die na in het wetsvoorstelKappeijne opgenomen te zijn geweest, in de regeeringsontwerpen geheel ver zwegen worden. De eer, een deel van Nederland te zijn, wordt door het gewest te duur betaald wanneer men nagaat wat het land wezen zou indien het bij Bel gië behoorde. Totnogtoe is er eene kern, die met hart en ziel aan Nederland gehecht is, doch die kern neemt af en indien deze rijke kleistreken langer geïgnoreerd en genegeerd worden, zullen er eindelijk uit haar mid den stemmen opgaan, die scheiding van Nederland en vereeniging met België zullen vragen. Met eene opwekking tot eenheid aan zijne medebe woners van het district, besluit de heer V. v. O. de reeks zijner opstellen. De onderlinge naijver tussehen de verschillende gemeenten is naar zijne meening groo- tendeels oorzaak van de geringe ontwikkeling, die op stoffelijk gebied bestaat en van den geringen invloed dien men te 's Gravenhage uitoefent. Men schrijft on3 uit Rotterdam van den 14en dezer „Met de oprichting van een werkmans-weduwen- en ondersteuningsfonds is men hier nog lang zoo ver niet gevorderd, als uit een vroeger bericht in de dagbladen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1