MIDDELBURGSCHE F 244. Donderdag 1875. COURANT. 14 October. Middelburg 13 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eB Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per S/m., franco is f 3.50. Voor de tweede maal in-den korten tijd sedert hem het mandaat van volksvertegenwoordiger werd opge dragen, heeft jonkheer J. L. de Jonge gisteren in de tweede kamer het woord gevoerd. De eerste keer, den 27en September jl., was het om de inconstitutioneele leer te verkondigen dat de troonrede beschouwd moest worden als een stuk, dat persoonlijk van den koning uitgaat en waarover dus het woord niet tot de minis ters gericht kon worden. De spreker voegde er echter dadelijk bij dat hij zich misschien vergiste en achtte het dan ook niet noodigtoen zijn oudere mede-afge vaardigde, de heer van Eek, opmerkte dat zijne mee ning werkelijk niets anders was dan eene dwaling, op de zaak terug te komen. Gisterenbij de woordenwisseling over de informali teiten, bij de verkiezing te Haarlemmermeer begaan, begon de heer de Jonge met de beleedigende veronder stelling te uiten dat de kamer, bij het beoordeelen dezer zaak, zich niet op een onpartijdig standpunt zou weten te plaatsen, hetgeen hem van den heer Jonck- bloet de opmerking op den hals haalde dat hij door zulke aantijgingen de waardigheid niet verhoogt van de vertegenwoordiging, tot welker lidmaatschap hij pas geroepen is. De stemmingdoor welke de niet- toelating van den heer van Heemstra werd uitgesproken, drukte op deze berisping het zegel, daar onder de 53 tegenstemmers een aantal leden gevonden werden die niet tot de politieke tegenstanders van den heer de Jonge en zijne partij gerekend worden. Het debut van den nieuwen afgevaardigde is dus niet gelukkig. Daarin ligt echter geen reden tot ont moediging. Groote politieke redenaars hebben in den aanvang hunner loopbaan ook met velerlei moeilijk heden te worstelen gehaddie zij later overwonnen hebbenen DisraeliEngeland's tegenwoordige eerste minister, werd bij zijn eerste optreden door iedereen uitgelachen. Misschien wordt de heer de Jonge nooit eerste minister; maar het begaan van vergissingen" als de thans door zijne medeleden gewraaktekan hij zeer goed afleeren. Wij hebben echter eene andere opmerking. De heer de Jonge zeide dat de kamer, bij het beoordeelen van het gebeurde te Haarlemmermeer, alleen op de moreele appreciatie der feiten moest letten. De vraag was z. i. niet of er eene of andere informaliteit was gepleegd, maar deze: Is de gekozene de man, dien de meerderheid der kiezers heeft gewild? Nu stellen wij, ons plaatsende op het algemeene standpunt, door den heer de Jonge ingenomen, deze vragen: Indien de tweede kamer verplicht is zich bij het beoordeelen van de geldigheid eener verkiezing te stellen niet als rechtbankmaar als jury indien zij niet op feitelijke bewijzen maar vooral op de moreele beteekenis eener verkiezing moet letten, rust die ver plichting dan niet zooveel te meer op ieder burger, die zich rekenschap heeft te geven van de beteekenis eener verkiezing? En welke waarde moet dan, uit een moreel oogpunt, gehecht worden aan de aanwezig heid in de volksvertegenwoordiging van den heer de Jonge zeiven, die den 8en Juni door 1099 kiezers tot lid van de tweede kamer benoemd werdwaardoor hij met eene meerderheid van slechts veertig stemmen een verdienstelijk afgevaardigde van zijn zetel drong, ter wijl den 6en Augustus door 1185 stemmen een ander ver tegenwoordiger voor hetzelfde kiesdistrict benoemd werdwiens politieke richting lijnrecht tegenovergesteld is aan die van den heer de Jonge Heeft hij zelf het recht zich te beschouwen als de man „dien de meer derheid der kiezers heeft gewild De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag a., des namiddags te half drie uur, een openbare zitting hcuden ter behandeling der volgende zaken: voordracht hulponderwijzeresplaatsen op school A; voor waarden der tolverpachting op den straatweg naar Vlis- singen; adres L. Maas, om grond in het Bagijnhof in erfpacht. In eene heden alhier gx. houden vergadering van aandeelhouders der naamlooze vennootschap de Mid- delburgsehe courant, is besloten met 1 Januari 1876 het formaat der courant te vergrooten, zonder verhooging van den abonnementsprijs. Gedurende den winterdienst zal er van Vllssingen naar Roosendaal en van Roosendaal naar Vllssingen dagelijks een goederentrein loopen. Vertrek uit Vlissingen 's morgens 6.10, aankomst te Roosendaal 5.30vertrek uit Roosendaal 2 uuraankemst te Vlissingen 8.25. Eindelijk zal zoo noodig voor den railtrein een goederentrein uit Vlissingen om 2.30 's mid dags vertrekken, die om 5.30 te Roosendaal aankomt. De beide eerstgenoemde treinen stoppen aan alle sta tions, de laatste stopt nergens. Men mag verwachten dat door deze maatregelen de in den laatsten tijd aangehevene klachten over de onregel matige aankomst der treinen op de Zeeuwsche lijn zullen verminderen. Het Haagsche Dagblad deelt nader mede dat de ge zant van Venezuela in zijne nota van Woensdag jl. zijne paspoorten verzocht had, doch dat de minister van buitenlandsche zaken in antwoord hierop in herinnering heeft gebracht dat de gezant bij zijn jongste afwezig heid met verlof een pas ontvangen heeft, die vooreen geheel jaar geldig waszoodat hij daarvan gebruik kon maken en de uitreiking van definitieve paspoorten al- zoo onnoodig was. De heer Rojas heeft voorts, naar luid derzelfde bron, Zaterdag te Brussel met een aantal leden van het corps diplomatique langdurige conferentiën gehouden en ver volgens de reis naar Parijs voorgezet, van waar hij binnen weinige dagen naar Madrid hoopt te vertrekken tot het aanbieden zijner geloofsbrieven als gevolmach tigd minister aldaar. In het tijdperk van 5 September tot 2 October jl. zijn door longziekte aangetast: in Noord-Brabant 3, in Zuid-Holland 85, in Noord-Holland 2, in Utrecht 10 en in Friesland 31 runderen, te zamen in het rijk 131. In het vorige tijdperk van vier weken waren 119 runderen door die ziekte aangetast. De kamer van koophandel en fabrieken te Gronin - gen heeft besloten zich tot de staten generaal te wen den, teneinde aan te dringen op het behoud van het provinciaal gerechtshof aldaar, hetgeen zij in het belang acht van den aanzienlijken handel aldaar. Benoemingen en besluiten. onderscheidingen. Verlof verleend aan C. F. Fijnje, vice-consul der Nederlanden te Malaga, tot het aanne men van het kommandeurskruis met de Ster der orde van Isabel la Católica, hem door Z. M. den koning van Spanje geschonkenaan J. H. Lelimante Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Onze Lieve Vrouwe van de ontvangenis van Villa Vegosa, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken; en aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat A. J. Giletvan bet koloniaal werfdepottot het dragen van de Fransehe médaille militaire, benevens van de Fransehe herinneringmedaille voor bet bijwonen van den veldtocht tegen Italië en de expeditie in China. notarissen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan H. S. Hoho als notaris te Wittem. schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. F. M. C. van Deinse als 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij te Middelburg, onder gehou denheid tot het volbrengen van de op hem nog rus tende verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan door de wet verbonden; en voorts, mede op verzoek, aan W. H. Moll en H. H. Dansdorp, beiden als 1™ luitenant bij de dd. schutterij te Middelburg. Benoemd bij diezelfde schutterijtot len luitenant J. M. Boone M.Jz. en mr. E. Fokker, beiden thans 2e luitenant, en tot 2e luitenant J. A. A. Kuiler, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje.en W. Polman Kruse- man, allen thans schutter; en verleend de rang van kapitein aan J. W. de Raad, len luitenant-kwartier meester. Benoemd tot 1™ luitenant d la suite bij de dd. schutterij te Vlissingen H. H. Dansdorp, tot dusver le luitenant bij de dd. schutterij te Middelburg. leger. Benoemd bij het personeel van den militairen veterinairen dienst tot paardenarts 3e klasse: bij het 4e regiment huzaren de veearts J. L. G. Cayaux en bij het regiment veld-artillerie de veearts A. A. de Man. Verleend de titulaire rang van ritmeester aan den gepensioneerden 1™ luitenant der cavalerie van het leger in Nederlandsch lndië jh'. J. L. N. Calkoen. Onderwijs. Voer de opengevallen leeraarsplaatsen aan de ge meenteinstellingen voor hooger en middelbaar onderwijs te Leiden, zijn ter benoeming aanbevolen: voor de na tuurlijke historie dr. W. Burk, te Haarlem; voor de Hoogduitsche taal en letterkundede heer J. J. A. A. Frantzen te Oosterhout, en voor de Engelsche taal en letterkunde de heer Thomas Plummer, thans docent te Noorthey. Kerknieuws. Te Giethoorn (Overijsel) bestond tot dusverre eene gemeente (de laatste in ons land) van de „Fiaamsehe Mennisten." Zondag jl. hielden de 17 leden dezer gemeente eene vergadering m welke besloten werd tot opheffing der gemeente en tot onderlinge verdeeling harer bezittingen. Over dit laatste moet nog een ad vies van deskundigen ingewonnen worden; de notaris, voor wien de leden Vrijdag jl. compareerden, heeft den verkoop van de vaste goederen der gemeente, welker waarde op ruim f 30,000 geschat wordt, ontraden. Beroepen tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht dr. J. Riemens te Driebergen. Marine en leger. De officier van gezondheid 1« klasse J. Meijers en die der 2e klasse dr. G. Alers, beiden dienende aan boord van Zr. M'. wachtschip te Hellevoetsluis, worden, de eerstgenoemde met den 15en November a., de laatste met den 15eo dezer, op nonaetiviteitgesteld. De 2e luitenant Leedegang van het 3e regiment infanterie is van het garnizoen te Bergen op Zoom overgeplaatst naar dat te Neuzen. Rechtzaken. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg, is naar den procureur generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen Jo hannes van der Vorst, oud 32 jaren, landbouwer, ge boren en wonende te Vrouwepolder, ter zake: dat hij in den namiddag van den 18™ Juli jl. opzettelijk den brand heeft gestoken zoowel in het woonhuis als in de schuur der door hem bewoonde en hem in eigendom toebe- boorende hofstede onder Vrouwepolder, waardoor aan beide gebouwen, welke tegen brandschade waren ver zekerd, eenige schade is veroorzaakt, hebbende hij kennelijk het doel gehad om zich te verrijken ten koste der maatschappijen bij welk zijne roerende en onroe rende goederen waren verzekerd. Het openbaar ministerie bij den hoogen raad heeft gisteren als zijne meening te kennen gegeven dat de hoogleeraar Willeumier te recht door den kantonrechter, m'. Jer. de Vriesen door de rechtbank te Amsterdam ontslagen is van rechtsvervol ging in de bekende quaestie der vaccinebewijzen van studenten aan het Athenaeum. De conclusie strekt dan ook tot verwerping van het beroep in cassatie, door den officier van justitie te Amsterdam ingesteld.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1