MIDDELBURGSCHE COURANT. F 243. Woensdag 1875. 13 October. Middelburg 12 October. 'eer en em die zonder i daar- te goe- kan of iet oog s moet ezitten unnen. ize ge- op den n dag- sijn om wan- larvoor ersoon- >g meer angele- lt hem lij niet ijksche 5 cents n van epaard lagloon deop den bij ag men bij de jast. meente exer- anig te lijn ge- kunnen m voor door en een t blus- man- loting og niet en dier beroep. Thans iren bij schap- anvoer- door- bevelen heden ndweer ooging beter Dit blad vertchijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. De mededeelingen, gisteren door den minister van buitenlandsche zaken omtrent ons geschil met "Vene zuela in de tweede kamer gedaan, behelzen na het geen reeds vroeger door de dagbladen was opgenomen, eigenlijk weinig nieuws. De eischen van Venezuela: betaling van schadevergoeding, vervanging van den gouverneur van Curagao, verwijdering der uitgeweken Venezuelanen uit onze kolonie, sluiting van Curasao voor den uitvoer van oorlogsbehoeften en beteugeling van een gedeelte der Curagaosehe pers in hare vijandige taal tegenover Venezuela, die eischen waren mede reeds vroeger in het openbaar genoemd, en alleen omdat ze ons te overdreven voorkwamen en wij ons niet wilden ophouden met het vermelden van losse geruchtenheb ben wij ze tot dusverre niet aan onze lezers medege deeld. Het blijkt echter nu uit het offijieele antwoord van den minister dat Venezuela werkelijk die eischen aan onze regeering gedaan heeft. Dat de onderhandelingen, op zulk een voet aangevangen, moeilijk tot eene be vredigende oplossing konden leidenwas misschien te voren wel reeds begrijpelijk. Tot verder oordeel is het noodzakelijk den woorde lijken inhoud van het in de tweede kamer gesprokene af te wachten. Daarna zal voorzichtigheid in het oor deelvellen echter noodig zijn, want niet slechts had de minister gelijk toen hij den toestand ernstig noemde, maar er behoort zelfs eene zekere mate van optimisme toe om dien met den minister „niet zoajgwekkend" te achten. Men vergete niet dat onze nog niet opgeloste oorlogstoestand in Atchin iedere moeilijkheid, die el ders ontstaat, in buitengewone proportiën verzwaart en ernstig maakt. Omzichtigheid is dus ieders plicht en de minister deed niet te vergeefs een beroep op allen, welk verschil omtrent andere onderwerpen ook moge bestaan, om de regeering te steunen, „waar het geldt de handhaving van de waardigheid der regeering van de eer des lands." Wij voegen er nog dit slechts bij dat het ons eenigs zins verwonderd heeft, de regeering niet zelve het initiatief te zien nemen tot het geven van inlichtingen. Achtte zijzelve de zaak daartoe niet ernstig genoeg? In dat geval zouden wij daarin een nieuw bewijs zien voor het groot optimisme van den heer van der Does de Willebois. Wij veikeeren toch in weinig minder dan een oorlogstoestand met Venezuela. De betuiging, door den gezant en onze regeering bij het afbreken der onderhandelingen eenstemmig gewisseld dat beiden „eene vredelievende en voor beide partijen vol doende oplossing wenschten," is niet veel meer dan eene diplomatieke phrase. En een oorlogstoestand, al is 'took maar met Venezuela, is toch zeker belangrijk genoeg om er het land op voor te bereiden. Bij koninklijk besluit van 14 September jl. is aan diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier machtiging verleend tot aanvaarding van het door wijlen vrouwe M. J. H. Lantsheer, wed. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, aan do diaconie dier gemeente bemaakt legaat van f 2000. Uit "Westkapelle wordt ons medegedeeld dat de exemplaren onzer courant, die des avonds omstreeks acht uren hier op de post bezorgd wordenaldaar eerst omstreeks vijf uren des namiddags van den volgenden dag, alzoo 21 uren later, aankomen. Ongelooflijk als dit bericht moge schijnen is het niettemin de waarheid. Reeds ongeveer een jaar gele den wendden een honderdtal ingezetenen zich tot den minister van financiën, teneinde te betoogen dat voor de gemeente Westkapelle, met hare bevolking van 2100 zielen, waarvan 2000 in de kom der gemeente, bestaande uit kleine landbouwers, kleinhandelaars en dijkwerkers, eene enkele postgemeenschap per dag met Middelburg vice-versa niet voldoende was. Zij brachten in herinnering dat te Westkapelle een der voornaamste Nederlandscke kustlichten, met het daarbij behoorend personeel gevestigd is; dat de belangrijkste zeewering van Nederland zich daar be j indtwaaraan een aanzien lijk personeel verbonden is; dat in de nabijheid der gemeente dikwijls strandingen plaats hebben en de schepen van loodsen worden voorzien of die afgeven dat zich ter plaatse eene brigade van de marechaussée bevindt en dat eindelijk naburige gemeenten met een veel kleiner zielental, als Domburg, Oostkapelle, Serooskerke enz.het voorrecht bezitten van tweemaal daags de post te kunnen ontvangen en verzenden. De minister heeft dit verzoek kortaf afgewezen op grond dat het brievenvervoer naar Westkapelle veel te gering is. Men verzoekt ons nogmaals deze feiten in herinne ring te brengen, in de hoop dat de betrokken autori teiten zich daardoor zullen gedrongen vcelen om alsnog een gunstig gevolg te geven aan een verzoek, dat ons niet meer dan biliijk voorkomt. Het is inderdaad een toestand, die in onzen tijd niet meer behoorde te be staan, dat in een welvarende en dicht bevolkte land streek van uitstekende wegen doorsneden, die door niet ge ringe opofferingen zijn tot stand gebracht en onderhouden worden, op een drietal uren afstands van de hoofdplaats eener provincie zich gemeenten bevinden, wier ingezete nen onder sommige omstandigheden een geheel etmaal moe ten wachten alvorens zij een brief kunnen ontvangen of verzenden. Zulk een toestand moet ophouden, zelfs indien het brievenverkeer gering isdaar de postgemeenschap niet is eene onderneming tot het behalen van voordeel, maar een monopolie dat de staat tot zich trekt, teneinde aan zijne ingezetenen een geregeld en vlug brieven vervoer te verzekerenonverschillig of hunne gemeente op zich zelve aan de postadministratie winst of verlies bezorgt. Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ne der! andsch-Indië, heelt de tijdelijke militaire en civiele bevelhebber in Atchin den 6en dezer aan de Indische regeering bericht, dat de gezondheidstoestand gunstig was en dat de vorst van Rigas stappen deed tot de erkenning der Nederlandsche souvereiniteit. Volgens berichten in de Fransche bladen zal Z. K. H. prins Hendrik zich voor vijf dagen naar Parijs bege ven en van daar met den prins van Oranje terug komen. De bezoekers van het Grand Théatre te Amsterdam werden Zondag avond hevig verschrikt door ernstig gemeende noodkreten uit den mond van mevrouw Kleine Gartman, die even te voren het tooneel verlaten had. De voorstelling van het tooneelstuk Rose Michelwaarin mevrouw Kleine de titelrol vervulde, werd voor eenige oogenblikken gestaakt, en weldra ging van mond tot monddat zij een val had gedaanwaardoor zij ernstig aan het been gewond was. Niet lang echter duurde hetof de gewaardeerde actrice verscheen weer op het tooneelwaar zij met luiden bijval begroet werden haar smarten verbijtende en alle krachten inspannende, vervulde zij hare rol tot den einde. De wonde is ge lukkig gebleken van niet gevaarlijken aard te zijn en zalnaar men hooptmevrouw Kleine slechts voor kor ten tijd van het tooneel verwijderd houden. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van 2 dezer, houdende aanwijzing van het kantoor Enschedé voor den in-, uit en doorvoer van goederen langs den spoorweg van de Pruisische grenzen over Enschedé in de richting van Hengelo, en zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 15 Augus tus 1868 (Staatsblad n° 121). Benoemingen en besluiten. ridderordes. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw Joh. C. Zimmerman, secretaris van de commissie van toezicht op 's rijks academie vaa beeldende kunsten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan de luitenants der dd. schutterij te Middelburg van Deinso, Moll en Dansdorpen benoemd tot le luitenants de 2' luitenants Boone, en Fokker, en tot 2e luitenants Kuiler, Snonck Hurgronje en Polman Kruseman. Benoemd tot l6n luitenant te Vlissingen H. H. Dans dorp, en verleend de rang van kapitein aan den len luitenant-kwartiermeester te Middelburg, J. W de Raad. Kerknieuws. De heer J. A. P. Ris Lamberspredikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Maasland, heeft voor het beroep naar Axel bedankt. Marine en leger. De adelborst le klasse P. C. de Winter werdt met den 16en dezer geplaatst in de rol van Zr. M'. wacht schip te Willemsoord. Kunstnleuws. Gisteren is het nieuwe gebouw der rijks academio van beeldende kunsten te Amsterdam geopend. De burgemeester der hoofdstad droeg met eene korte toe spraak het gebouw in voortdurend bruikleen en onder houd over aan het rijk, vertegenwoordigd door den minister van binnenlandsche zaken. Deze aanvaardde die opdracht met een gelukwensch aan Amsterdam, dat ten allen tijde voor de kunst zooveel over heeft gehad. De minister deelde bij die gelegenheid tevens medé dat de heer Joh. C. Zimmerman, secretaris der commissie van toezicht, door Z. M. den koning tot ridder van de Nederlandschen leeuw benoemd was. De hoogleeraar Jonckbloet schetste vervolgens de geschie denis der academie. Het gebouw staat op de Stadhouderskade, buiten de Utrechtsche barrière en maakt door zijne kolossale afmetingen, een gunstigen indruk. Hot bevat al de noodige lokalen voor het onderwijs in de teeken-, schilder en beeldhouwkunst, alle op de meest doelmatige wijze en volgens de eischen van den tegenwoordigen tijd, en is het werk van de bouwmeesters Heijnick en Leij- brandt, naar plannen van de heeren W. de Greef en W. Springer. Gemengde berichten. In den nieuw bedijkten Schengeoolder zijn reeds, alleen voor zoover het grondgebied der gemeente Wol- faartsdijk betreft, gebouwd eene woning voor den sluis wachter en een huis voor den marktschipper, terwijl een derde gebouw, voor een winkel- en tappernering bestemd, in aanbouw is. Te den Helder is weder een detachement koloni alen, sterk 300 man, in het fort Kijkduin gekaserneerd en onder bevel van den kapitein Luijmes gesteld. Het thans afgeloopen badseizoen te Scheveningen is, vooral wat de maanden Augustus en September betreft, onder de gunstigste te rekenen, welke ooit aan deze badplaats werden beleeft. De toevloed van vreemdelingen was zoo groot, dat ze met moeite allen onder dak konden komen. Geen wonder dat men we der op nieuwe uitbreidingen bedacht is, zoo dat Scheve ningen als badplaats een sehoone toekomst schijnt tegemoet te gaan. De exploitatie van het badhuis moet dan ook zeer gunstig afsteken bij vorige jaren. Het cijfer der buitenbaden is dit jaar bijna tot 45-duizend gestegen. Het Thorbecke-monument te Amsterdam zal niet, gelijk eerst het plan was, op den 27en November den 27ea verjaardag der grondwet, onthuld kunnen worden, dewijl men daartoe te laat aan het werk der fondamen ten is begonnen. De stukken steen voor het voetstuk zijn eergisteren uit België te Amsterdam aangekomen. Den 8en October is op Schiermonnikoog aange spoeld een fleseh, waarin het volgende briefje, met pot lood geschreven: „Lost with all hands the lady mc. Noughton WL 33,24 Soughth 18 this is written by the onlywho is on ahoping to be saved."

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1