BUITENLAND. BIJVOE GSEL MIDDELBURGSCHE COURANT Middelburg 11 October. Burgerlijke stand. Belgische brieven, Parijsche brieven. VAN DE van Dinsdag 12 October 1875. N° 242. Onlangs is in het notarishuis te Botterdam de 47e jaarvergadering gehouden van het algemeen meis jes-, vrouwen- en weduwenfonds. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in het afgeloopen fondsjaar aan nagelaten vrouwelijke betrek kingen is uitbetaald 37,477.21welke lijfrenten ge dekt zijn door een reserve van 362,195.25. Daaren boven is nog voor loopende contracten, buitengewone sterfte enz. gereserveerd 139,623.60met een saldo van voordeelig dekkingsfonds van 12,390.49. Het geheele kapitaal, ad 875,000, nominaal 2Jj pet. N. W. S., is belegd in inschrijvingen op het grootboek. De rekening van het fondsjaar 1874/75 sluit met een batig slot van 14,931.331boven en behalve een som van 8778.28, die aan de leden als korting op hun contributie is uitgekeerd. Het gewijzigd reglement en de tarieven zijn bij besluit van 10 Augustus 1875, n°. 57, goedgekeurd door Z. M. den koning. Tot de voornaamste wijzigingen behooren: a. dat de verzekering dadelijk van kracht is; b. dat de contri butie gedurende de verzekering dezelfde blijft; c. dat in de winst niet alleen de leden deelen, maar dat ook in dezelfde verhouding een aandeel wordt uitgekeerd aan de weduwen en andere vrouwelijke betrekkingen boven de hun verzekerde jaarwedde; d. dat de bezit tingen der maatschappij niet meer uitsluitend worden belegd in inschrijvingen op het grootboek, maar ook in hypotheken op vaste goederen, in beleening op effecten en in effecten van den staat. Aan de leden wordt, zoolang zij lid blijven, de ge noten korting per jaar gewaarborgd, onverminderd hun aandeel in de winst over elk fondsjaar. Een extra dividend van 10 a 12 pet. der contributie wordt over het laatstverloopen jaar aan de leden uitgedeeld. Koloniën. De Indische mailberichten, loopende tot den 28™ Augustus jl., bevatten geen bijzonder nieuws van belang. Blijkens het rapport omtrent de boring van den arte- sischen put te Kotta-Radja (Atchin) is dat werk vol komen geslaagd en levert de put, die eene diepte van 97 meter bezit, iedere minuut ongeveer 90 liter helder kleurloos en goed smakend water op, dat bijna geen zouten of andere vreemde bestanddeelen bevat. De nieuw opgerichte vuurtoren op Poeloe Bras heeft reeds uitnemend dienst gedaan. In den nacht van den 30™ Juli was de bemanning van het Engelsehe schip Albatros, uit de golf van Martaban bestemd naar Ier landgenoodzaakt dien bodem in zinkenden staat te verlaten. De gezagvoerder had toen reeds opgemerkt dat in de verte een licht brandde, doch onbekend met het bestaan van den vuurtoren, had hij daar in 't begin geen acht op geslagen. De regelmatige flikkeringen brachten hem echter tot de gevolgtrekking dat daar een kustlicht brandde, waarom hij besloot er met zijne sloepen rechtstreeks op aan te sturen. Op Poeloe-Bras aangekomen, werden de schipbreukelingen dadelijk aan boord van een der oorlogschepen opgenomen en verzorgd. Ware onze nederzetting er niet geweest dan zouden zij in handen der Atchineezen gevallen zijn en waar schijnlijk evenals zoovele hunner voorgangers, een minder gunstig lot ondervonden hebben. (Van 310 October.) Middelburg. Ondertrouwd: J. J. van Caern, wed*. 40 j., met A. J. Goor, jd. 34 j. D. J. Broeder, jm. 26 j., met A. M. C. van de Kamer, jd. 25 j. L. Pro voost, jm. 25 j., met M. Marinissen, jd. 25 j. A. van de Velde, wed*. 32 j., met C. P. Scheele, jd. 24 j. F. Meijer, jm. 38 j., met N. A. Kosten, jd. 34 j. Bevallen: W. Meijer, geb. Korstanje, d. C. M. Per- qnin, geb. Smulders, z. C. A. Dhont, geb. van Sluijs, z. L. K. Arense, geb. Huibregtsen, d. P. de Konink, geb. Meeuwse, z. J. C. Hondsmerk, geb. van Loo, z. P. A. Hartman, geb. de Broekert, d. A. F. Kanaar, geb. Frenks, z. J. C. den Boer, geb. Bosman, z. M. J. den Hartog, geb. Maijs, z. M. Quist, geb. de Rooij, z. Overleden: C. R. E. van Kuijk, d. 2 m. G. J. Vos, z- 24 d. J. C. C. Kruijf, z. 3 m. M. Kleijner, wede. van S" ov.an ^en 0°s, 78 j. D. Boudewijnse, vrouw van P. Schuilwerve, 48 j. D. van Geelkerken, d. 4 m. C. J. Govaard, z. 8 m. _T (Van 2—9 October.) Vlissingen. Gehuwd: T. Gunter, jm. 39 j., met G. A. de Geus, jd. 33 j. Bevallen: C. C. Schuijlenburg, geb. Dutilh, z. E. A. w0t> Bolderman, z. M. Stroo, geb. Louwerse, z. W. M. Verstraten, geb. van den Bos, z. P. S. Rekkers, geb. Wattez, d. J. A. van Oosten, geb. van Sprang, d. OverledenW. de Voogdt d. 7 m. M. J. Nijssen, d. 13 d. C. Stets, man van M. Roeland, 32 j. W. J. Peters, z. 14 w. Goes. Gehuwd: J. de Waard, jm. 25 j., met J. J. Fagel, jd. 22 j. M. F. van der Raaf, wed*, van M. Boeckling, 27 j., met P. Vietekamer, gescheiden vrouw van P. van Ettinger, 36 j. Bevallen: J. Barends, geb. Labeur, d. M. Knieriem, geb. Hoogerwerve, z. C. Kopmels, geb. Remijn, d. A. M. Goetgeluk, geb. Overweel, z. M. L. Klemkerk, geb. Goosscn, z. D. Hollestelle, geb. de Schipper, d. C. Mulder, geb. Zuurveld, z. Overleden: M. A. van der Raaf, z. 11 w. G. G. Le Cointre, vrouw van A. Mes, 41 j. M. de Jonge, vrouw van A. Willeboer, 58 j. M. Overduin, man van J. C. Hollestelle, 60 j. Zierikzee. Bevallen: A. van der Jagt, geb. de Waal, z. P. Aleman, geb. van der Weel, d. A. K. Eijeriks, geb. Korzelius, d. K. J. van der Valk, geb. de Glop- per, z. J. van Schelven, geb. van Setten, z. A. van den Berge, geb. Haresteijn, d. J. Berrevoets, geb. van Strien, d. M. Verbeke, geb. Corzilius, z. Overleden: L. Weitz, jm. 56 j. Mtaten-generaal. SPOORWEGEN. De commissie van rapporteurs uit de tweede kamer voor het wetsontwerp tot aanleg van staatsspoorwegen, heeft in de memorie van beantwoording en in het ge wijzigd wetsontwerp mét ingenomenheid de blijken aangetroffen van de 'ernstige begeerte der regeering om in deze aangelegenheid met de kamer in overeen stemming te geraken. De commissie acht het ontwerp rijp voor de open bare beraadslaging. Het komt der commissie evenwel wenschelijk voor bij deze wet in het midden té laten of de staatsspoor weg naar den Hoek van Holland, van Rotterdam dan wel van Schiedam zal uitgaaamet andere woorden of omtrent dezen weg cenige overeenkomst zal worden aangegaan met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaat schappij. Ten anderen oordeelt de commissie het niet minder wenschelijk dat de aanleg van een staatsspoor weg van Rotterdam naar den Hoek van Holland in deze wet gewaarborgd worde. Daarom geeft zij in overweging 7 van art. 1 van het ontwerp aldus te lezen „Van het centraalstatioa te Rotterdam of Schiedam langs Vlaardingen of Maassluis naar den Hoek van Holland." Hare bedoeling omtrent de noodzakelijkheid om den staatsspoorweg naar Vlissingen van een dubbel spoor te voorzien, licht de commissie nader aldus tce. Zij acht het noodig, dat ten spoedigste van staatswege een zoodanig dubbel spoor worde aangelegd van Vlis singen aanvankelijk tot Boxtelopdatbij de onzeker heid van het tijdstip van aankomst der stoombooten van Sheernessten allen tijdt, zonder stremming in den dienst van andere spoortreineneen sneltrein van Vlissingen naar Duitschland kunne loopen. Op de Indische begrooting voor 1874 is op verschil lende atdeelingen een gezamenlijk te kort aanwezig van 2,617,000, waaronder respectievelijk 1,128,600 en 1,392,500 tot bestrijding van de buitengewone uitgaven (boven de oorspronkelijk toegestane som van 2£ mil- lioen) voor personeel en materieel der departementen van oorlog en marine door den oorlog met Atchin ver oorzaakt. Op andere posten kan een gezamenlijk bedrag van 417,000 minder worden uitgetrokken. Het overige ad ƒ2,200,000 kan worden gedekt door de hoogere op brengst van do in 1874 verkochte en verantwoorde O. I. gouvernements-productenwelke bruto hebben opgebracht ƒ58,182,403.89 of 12,668,792.89 meer dan deze raming. Een wetsontwerp tot regularisatie in voormelden zin is bij de staten-generaal ingediend. By de doorgraving van de Ruigeplaat in de Nienwe Maas onder Delfshaveneen werk dat als onmiddelijk gevolg van de normaliseering der Maas in verband met den Nieuwen Maasmond door het rijk met aanzienlijke bijdrage der prov. Zuid-Holland en der gemeente Delfs haven in de laatste jaren werd uitgevoerd, is een deel afgedamd van de Oost en van de Westkous zijnde een geul tusschen de gemelde plaat in den rechter oever. De gemeente Delfshaven verzocht het afgedamde deel (met uitzondering van een reeds vroeger aan de heeren Bok en van Waning verkochte smalle strook langs den zuidelijken oever van de Westkous) alsmede de strook rijksgrond langs den zuidelijken oever van de Oostkaus te mogen aankoopenmet het doel om die oppervlakte te doen dienen tot dok of haven. Daar de bedoelde oppervlakte tengevolge van de af damming geen deel van de rivier meer uitmaakthad de vorige minister van finantiën tegen den verkoop geen bezwaar en achtte hij voor het rivierbelang geen bijzondere voorwaarde noodig. Met het oog op het met den aankoop beoogde doel kwam de verkoop ook den tegenwoordigen minister ge- wenscht voor en heeft hij genoegen genomen met de door de gemeente geboden prijs van 5 cent per centiare. Een wetsontwerp tot bekrachtiging van den verkoop is door de regeering ingediend. 10 October 1875. Men begint zich in ons land algemeen bezig te hou den met de gemeenteverkiezingen welke op den 26en dezer maand moeten plaats grijpen. Het is u bekend dat op dien dag de helft der gemeenteraden van geheel het land moeten herkozen worden. De wet van 1872, de kiezers die 10 franken belasting betalen tot de stembus voor het kiezen van gemeenteraadsleden toe latende maakt dat deze verkiezing meer belang oplevert en het is in vele plaatsen moeilijk den uitslag te voor zien. Hier te Gent zal er waarschijnlijk geene worsteling zijn. De katholieken, welke in 1872 door eene meer derheid van 1700 stemmen geslagen werdengeven geen teeken van leven en zullen het spel niet wagen. De progressistendie zich van de liberalen hebben afgescheiden en in Januari 11., tijdens eene gedeelte lijke verkiezing maar 400 stemmen op ongeveer 2400 kiezers bekwamen, schijnen ook niet geneigd te zijn in het strijdperk te treden, zoodat naar alle waar schijnlijkheid de liberalen geene worsteling zullen moe ten aangaan. Dit is het geval niet in andere steden en gemeenten. In Antwerpen zal de strijd zeer hevig zijn; in die stad overwonnen de liberalen in 1872 slechts met eene meerderheid van 60 stemmen, en er is geen stad in geheel Belgie waar de p.nnestrijd tusschen de dag bladen en het verschil van meening tusschen de bur gers der twee partijen zoo hevig is als in Antwerpen. De strijd zal daarom in die plaats ook een bijzonder gewicht bezitten en de uitslag wordt met de grootste belangst oiling tegemoet gezien. Bruggo trekt ook zeer de aandacht. In die stad zijn in 1872 ook eenige katholieken in den raad gekomen en ofschoon de liberalen er de meerderheid behouden hadden, zou de verkiezing eener katholieke lijst de meerderheid aan deze laatsten geven. Daarom zal de worsteling warm zijn en hangt er ook veel van den uitslag at. In verscheidene andere plaatsen van minder belang bereidt men zich ook tot den strijd voor; overal schij nen de liberalen, waar eenigszins kans van welslagen is, voornemens te zijn het terrein aan de katholieken te betwisten. De uitslag der gemeenteverkiezingen is hier gewoon lijk van grooten invloed op de politiek der regeering, want in 1857 was het ten gevolge eener gemeenteraadsver kiezing dat het ministerie-de Decker zijn onts'ag nam en door een liberaal bestuur werd vervangen; daarom kan de verkiezing van 26 dezer ook in dit opzicht ernstige gevolgen voor ons land opleveren. Winnen de katholieken, dan zullen zij met hunne onverdraagzame politiek voortgaan; zijn het integendeel de liberalen die in de meeste gemeenten de overwinning behalen, dan zullen de clericalen gevoelen dat hun bestaan ten einde loopt en zij in 1876 bij de wetgevende-verkiezin- gen plaats zullen moeten maken voor een liberaal be stuur. In de vorige week zijn onze twee schouwburgen, het Fransche en het Nederlandsche tooneel, heropend. De Pransche artisten hebben in het algemeen niet bijzonder bevallenbehalve eenige uitzonderingen vrees ik dat er morgen bij de ballotteering verscheidene zullen gewei gerd worden. Het Nederlaudsch tooneel heeft dit jaar eenige nieuwe sujetten geëngageerd, waaronder twee tooneelspeelsters uit Holland, mev. Huart-Bachel en mej. Fuchs, die bij haar eerste optreden niet slecht bevallen hebben, maar hier op een Vlaamsch tooneel niet te huis zijn. Het publiek moet zich een weinig aan haar uitspraak ge wennen, alvorens zij op bijval zullen mogen rekenen. De heer Barger, ook een Ho lander, een jong tooneelist, belooft eene goede aanwinst te zijn voor het Neder- landsche tooneel. Hij is levendig, kan zich goed doen verstaan en heeft reeds twee of drie rollen op eene niet onverdienstelijke wijze vervuld. Men verneemt tegenwoordig niets meer omtrent de quaestie van het Neuzensche kanaal; tot hiertoe heeft het Nederlandsche gouvernement nog het tractaat niet goedgekeurd en weten wij niet of het dit doen zal. Wij mogen zoo weinig staat maken op het woord van ons ministerie, dat wij ons altijd op eene verandering moeten voorbereid houden, indien de politiek om aan het bewind te blijven zulks vereiseht. Intusschen kan de stad Gent de plannen niet doorzetten, die zij ge maakt heeft, om aan onze haven de noodige flinke uitbreiding te geven. Parijs 10 October. Nog een goede maand en de nationale vergadering zal terugkeeren om hare werkzaamheden te hervatten.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5