BUITENLAND. Algemeen Overzicht. w\. zonderling is dat de eisch om voldoening wegens de (ware of vermeende) mishandeling van een Nederlan der uitgaat van eene vereenigingwelker ledendoor zonder de koninklijke vergunning in den krijgsdienst eener vreemde mogendheid te tredenhun Nederlander schap reeds verloren hebben. Den len October jl. was het 25 jaren geleden dat de cellulaire gevangenis te Amsterdam het eerst bevolkt en daarmede het cellen-systeem in ons land voor het eerst in toepassing gebracht werd. Nabij het dorp Velp (bij Grave) zijn den 7en dezer in een hakbosch twee lijken van kinderen, 6 en 10 jaar oudgevonden die sedert een dag vermist werden. Op grond van loopende geruchten liet de brigadier der rijks veld wacht een meisje arresteeren, dat aldaar zeer ongunstig bekend stond en bij wie, ofschoon zij beweerde niets van den moord te weten, een knipmes en een zakdoek, beide met bloed bevlekt, gevonden werden In de gevangenis te Grave, waarheen men haar onder een grooten toeloop van volk overbrachtkwam zij echter weldra tot bekentenis. De daderes, Marie van der Linden, zoo leest men in het Vaderland, is 15 jaren oud. Zij is klein van gestalte met een tanig gelaat, dat reeds hevige hartstochten aanduidt door de scherpte der lijnen. Zij heeft woeste flonkerende oogen. Zij bekende, dat zij bezig zijnde eikels te rapen, de kinderen in een laan. straat, zegt men hier, had gezien. Dat zij daaropf omdat de kinderen haar wel eens hadden uitgescholden, het plan opvatte dezen te vermoorden. Zij had beiden naar een afgelegen boschje gelokt en het oudste kind aangevat en met baar mes een steek in den hals toege bracht. Dit had zich alstoen verweerd, waarop 'tdoor haar op den grond werd geworpen en de oogea uit het hoofd werden gesneden. Een paar sneden over den hals voltooiden 't feit. Volgens haar verklaring had zij er heel veel „spul" mee gehad. Daarop heeft zij 't jongste kind immoreele gewelddadigheden aangedaan en 't ver volgens in een greppel met 't hoofd in 't water gehou den en gesmoord. Alstoen is zij teruggegaan naar het lijk van het eerst vermoorde kind en heeft dit een portemonnaie afgenomen, waarin acht centen waren. De portemonnaie heeft zij weggeworpen en de centen begraven onder een graszode bij haar woning. Hoewel er geruch ten liepen dat zij idioot is, schijnt dit niet 't geval te zijn. Zij is een afwijking van de natuurzoowel physisch als psychisch een monster. Opgevoed in een buurt van de gemeente Eeek, die te recht „de wildernis" heetheeft zij misschien nooit 't goede van 't kwade leeren onderscheiden. Zij kan lezen noch schrijven en was reeds gedurende langen tijd om haar kwaadaardig karakter door iedereen in het dorp gevreesd. De publieke opinie schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatsten tijd in de gemeente Keek en Velp hebben gewoed. De heer mr. S. Katz heeft zijn betrekking als hoofdredacteur van de „Telegraaf' neergelegd. Naar men verzekert is te Rochester in den Ame. rikaans hen staat New-York een schilderij van K .bens ontdekt. Dit stuk was oorsponk elijk met andere schil derijen door Jozef Bonaparte naar de Vereenigde Staten medegenomen en versierde de wanden van zijn woon huis m Point Breece nabij Bordentown in New-Yersey. Toen de prins in 1839 naar Europa terugkeerde liet hij ongeveer 40 schilderijen van zijne verzameling te Philadelphia verkoopcn. Een aldaar wonende Duitsche schoolmeester kocht het stuk en nam het mede naar Roches teralwaar hij voornemens was zich te vestigen. De man raakte in geldverlegenheid, gaf het schilderij aan een anderen Duitscher in onderpand voor een ge leende som geld en verhuisde naar Michigan alwaar hij waarschijnlijk gestorven is; althans hij liet niets meer van zich hooren. De pandhouder hield het stuk verscheidene jaren en verkocht het toen aan een inwo ner van Rochester, die tot voor korten tijd geleden geen vermoeden had van de hooge waarde. Het is thans door een kunstkenner uit Londen en andere des kundigen als een echten Rubens erkend. Het stelt Karei den Groote voor aan een groot banket buiten de muren eener stad. Zijn hoofd is door een baldaquin tegen de zonnestralen beschut. In het centrum speelt eene vrouw guitaarterwijl knechten bezig zijn de gasten te bedienen. Allen verzekeren, dat wanneer het stuk geen eigen werk van Rubens mocht wezen het toch even goed is. Op het oogenblik bestaan in Parijs 70 manen en 120 vrouwenkloosters van alle mogenlijke orden, benevens nog 60 corporaties van broeders der Christe lijke leer en zusters van Sint Vincentius di Paulo, die in verschillende jongens en meisjesscholen werkzaam zijn. Verscheidene orden bezitten in Parijs of in zijn naaste omgeving nog drie of vier kloosters, zooals b. v. de jezuïeten, die behalve de groote moeder inrichting in de Rue des Portes nog twee andere in stellingen bezitten. Er bestaan voorts 66 katholieke kerken, terwijl de geestelijke orden 46 scholen voor kinderen en volwassenen hebben. Van den 14en tot den 20en dezer zal te Alten burg een aardappel-tentoonstelling worden gehouden. Daarbij zal tevens een markt van pootaardappelen en gereedschappen voor de aardappelcultuur plaats hebben, benevens een aard^ppelbanket en een loterij. Sedert 1° October is te Potsdam een Amerikaan- sche stoombot erfabriek in werking onder de leiding van een Zwitser, die in Parijs gedurende het beleg dergelijke boter heeft gefabriceerd. Het voornaamste bestanddeel van het fabrikaat is Amerikaansche talk, die in ketels wordt gesmolten, door chemische praeparaten gezuiverd en vervolgens op ijzeren wagens in kanalen gevoerd waar de ziedende massa afkoeld en bestolt. De vaste massa wordt dan uitgestoken en door hydraulische persen van alle waterbestanddeelen ontdaan nogmaals gesmolten en met gecondenseerde melk en kleurstof vermengd. Als het zoo toebereide mengsel nogmaals bekoeld en uitgeperst is is het fabrikaat gereed en wordt als boter voor 42 centen het pondfijnere soorten tegen 48 a 60 centen verkocht. De fabriek moet groote massa's produceeren. Te Milaan bevindt zich thans een monarch die van liefdegiften moet leven. Hij is een afstammeling van een oud koninklijk geslacht dat ook zijn dagen van roem en grootheid heeft gekend, nlZ. M. Leo VII van Armenië, vorst van Korigosz, wiens vader in 1846 dooi de Russen van zijn troon werd beroofd. Korten tijd daarna riepen de bewoners van Erivan zijn zoon onder den naam van Leo VII tot koning uitdoch een enkel bevel uit St. Petersburg was vol loende om hem weder af te zetten; zijn goederen werden verbeurd verklaard en het hem door Rusland toegekende pensioen van 12,000 franken ingetrokken. Deze kining zonder land had vroeger kapitalen in Engeische Amerikaansche bankendoch hij stak zich in verscheidene gewaagde spe- culatiën en verloor daardoor zijn geld. Daaiv o verkocht hij zijn juweelen en alle andere voorwerpen va,. waar de en heeft thans niets meer. Hij bevindt zich t)>..ns met zijne vrouw en zes kleine kinderen te Milaan in de grootste armoede, heeft geen onderkomen en ze'fs gebrek aan de noodzakelijkste kleeding. Verhoopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den schout bij nacht directeur en kommandant der marine te Willemsoord op den 21en October zullen worden verkocht vijf stuks stoomketels en een stel scheepsstoomwerktuigen van 450 nominale paardenkracht. Burgemeester en wethouders van Middelburg heb ben heden op het raadhuis in het openbaar aanbesteed: de levering van 650 hectoliter Ruhr-kaehelkolen ten dienste van het gemeentebestuur. Er waren 5 biljetten ingekomen, te weten van de volgende hier wonende inschrijversD. C. van der Harst, voor 83i cent, C. Boudewijnse voor 83 cent, wed. A. H. Ingelse voor 82 centJ. Fourdraine jr* voor 80 cent en H. J. Dronkers voor 76 cent par hectoliter. Vhcmonnetei-stand. 90ct.'sav. llu.51 gr. 10 'smorg. 7u.50gr.'smidd. lu.56gr.'sav.llu.49gr. 'smorg. 7 u.48gr.'smidd.lu.54gr.'sav.6u. 52gr. 11 Staten-Greneraal. Zitting van Maandag 11 October. (Per telegraaf1) De kamer heeft bepaald dat de beraadslaging over de spoorwegwet zal plaats hebben na de afdoening der wetten betreffende de rechterlijke organisatie. Na afloop van de interpellatie van den heer Fransen van de Putte omtrent Venezuela (elders in dit nommer vermeld), ging de kamer over tot de behandeling van het voorstel-Yiruly Verbruggetot wijziging van het reglement van orde. Na verwerping van een amen dement van den heer Haffmans werd dit voorstel met 37 tegen 20 stemmen aangenomen. De tijdelijke rust, waarin de Carlisten zich verheugen, maken zij zich ijverig ten nutte ter verbetering van hunne positie. Te Munecas, Sommorostro, in de En- cartaciones en andere streken in de nabijheid van Bilbao worden verdedigingswerken aangelegd, naar men onder stelt met het doel om een aanslag op laatstgenoemde plaats te ondernemen. Het wordt dus hoog tijd, dat de regeeringstroepen krachtdadig optreden, daar de strijd anders veel moeilijker zal worden. Door het slechte weder is het nog niet gelukt nieuwe hulp- troepen naar San Sebastian te zenden om de ver volging der Carlisten voort te zetteD, die Woensdag jl. Pampeluna, in tegenwoordigheid van don Carlos, hebben gebombardeerd, doch met ongunstig gevolg, want het garnizoen heeft hen tot een overhaasten terugtocht ge noodzaakt, terwijl don Carlos in levensgevaar heeft verkeerd, daar een bom vlak in zijne nabijheid is ge sprongen. Als hij gesneuveld was op het veld van eer zou de strijd misschien terstond uit zijn geweest. Inmiddels wordt de pretendent steeds door meerdere van-zijne volgelingen verlaten, want uit Perpignan wordt gemeld, dat de Carlistische generaal Alvarez, met twee kolonels, twee luitenant-kolonels, vijf kapi teins, een aalmoezenier, verscheidene luitenants, onder officieren en soldaten in Frankrijk zijn aangekomen en naar Perpignan zijn gebracht om te worden geïnter neerd. Daarenboven worden nog andere aanvoerders der Carlisten verwacht. Uit eene nota, door de Spaansche regeering tot het Vaticaan gericht, blijkt dat het gouvernement niet ge neigd is het beginsel der godsdienstige verdraagzaam heid los te laten. Het verklaart het concordaat getrouw te willen blijven met uitzondering van de bepalingen betreffende binnenlandsche rechten en internationale verplichtingen, en verzekert dat men in de hooge krin gen de onmogelijkheid heeft ingezien om andere gods diensten uit te sluiten ten koste van den katholieken, en dat het beginsel van erkenning van den katholieken godsdienst als eenig geoorloofd in den staat, hoewel het in het concordaat is opgenomen, niet houdbaar is. De regeering is dan ook voornemens de godsdienstige verdraagzaamheid te handhaven. Het ministerieele orgaan de Cronista voegt hierbij nog de verzekering, dat geen enkel minister van koning Alfonsus aan het Vaticaan de geheele handhaving of herstelling van het concordaat heeft beloofd, en verklaart, dat art. 11 der constitutie, waarin de godsdienstige verdraagzaamheid wordt aangenomen het gevoelen van alle leden der ministeriesCanovas del Castillo'en Jovellar uitdrukt. In dit opzicht kan dus de heilige stoel op geen con cessies rekenen. De ministerieele crisis in Servië is geëindigd door de samenstelling van een vredelievend kabinet door den voormaligen president van de kamer van afgevaardig den, den heer Kaljewigdie zelf optreedt als minister van binnenlandsche zaken en president van den minister raad. Zateidag is het nieuwe ministerie in de kamer verschenen, en heeft de minister-president een beroep gedaan op aller ondersteuning, daar hij de samenwer king van alle krachten noodzakelijk acht voor het welzijn van het land en oin den prins te keipen in zijn gewichtige taak. Daar de rede van den heer Kaljewig instemming heeft gevonden bij de kamer bestaat er hoop, dat deze met het politiek programma van het kabinet genoegen neemt en dat zal helpen uitvoeren. Twee berichten uit Ragusa maken weder melding van vrij belangrijke gevechten. Een van de hoofden der Slavische opstandelingen, Crombetitch, was met zijne bende door de Turken bij Stuzi ingesloten, waarop twee andere hoofden Milicevits en Popith hem met 600 man zijn te hulp gekomendaarna moet het aan de vereenigde aanvoerders gelukt zijn de Turken te Liubigne te verslaan. Volgens een ander bericht hadden Luibibratisch en Peko in den nacht van Vrijdag op Zaterdag getracht zich bij verrassing meester te maken van het fort Zarina, waar een groote hoeveel heid levensmiddelen is opgesloten. De Turken ont vingen de opstandelingen met ladingen schroot, waar door zij genoodzaakt werden den aftocht te blazen. Het schijnt dat de fraaie beloften en verzekeringen van de Porte nog nietf veel indruk op de insurgenten heb ben gemaakt en dat deze nog niet voornemens zijn de wapenen neder te leggen. De fiuancieele toestand in Turkije is dan ook niet geschikt om vertrouwen in te boezemen wanneer de regeering vermindering van belastingen belooft zonder zekere waarborgen dat die beloften zullen worden na gekomen. De financieele plannen der regeering hebben aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogend heden aanleiding gegeven om verdere inlichtingen daar omtrent te vragen. Hierop is geantwoorddat gedu rende de eerste vijf jaren de interest en de amortisatie van de binnen- en buitenlandsche schulden tot de helft zullen worden verminderd; dat de betaling der coupons zal geschieden voor de eene helft in klinkende specie, voor de andere helft in nieuwe titels die een rente van 5 percent zullen gevenwelke eveneens betaalbaar zal zijn in klinkende specie op den vervaltijd van de eerste helft. De waarborgen voor de goede betaling zoowel van de eerste helft in specie als van de rente der schuldbrieven voor de tweede helft bestaat in de opbrengst der douane-rechten en van de tabaksbelas ting, in de schatting van Egypte, en des noods in eene belasting op de schapen. Als na verloop van vijf jaren de eerste helft der coupons die in kapitaal van 5 percent rente zijn veranderd niet ware terugge geven zou de termijn verlengd worden totdat de oudste binnenlandsche leening geheel zal zijn afgelost. In de een nede buitenger komstig tot reorg van offic: een aant: tegenstaai deze post De Hof ger en der aangd eenkomstf zelfs den van officii Zaterdd marang Aar gezagvoen Ve| voerder Hetl van Rot| ijzer voo» RottefI tarwe 23 hooger 50 cent cent hoog anderd. AMSTER!' Nederland België. Frankrijk Rusland. PoleD. Oostenrijk Hongarije Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2