MIDDELBURGSCHE COURANT. r 242. Dinsdag 1875. 12 October. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 11 October. van Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m., franco is f 3.50. In de tweede kamer werd heden door den heer Fransen van de Putte eene interpellatie tot de regeering gericht, betreffende de bestaande moeilijkheden met Venezuela. De minister van huitenlandsche zaken deed hierop zeer uitvoerige mededeelingen omtrent deze zaak waar van de conclusie was als volgt. Door onze regeering zijn twee preliminaire eischen aan Venezuela gesteld, namelijk in de eerste plaats teruggave van den schoener Midas, en ten tweede weder openstelling der Venezue- laansche havens. Den 6e° October was ingevolge dezen eisch de Midas ter beschikking der regeering gesteld. Venezuela ver langde toen binnen drie dagen de intrekking der tweede vordering, terwijlingeval daaraan niet voldaan werd, de gezant zijn paspoort moest aanvragen. Den 8™ Oc tober werd daarop door onze regeering geantwoord dat zij bij haren eisch volhardde. De gezant heeft daarop de residentie verlaten en de onderhandelingen zijn afge broken. De toestand is dus deze, dat de officitele be trekkingen tusschen beide regeeringen zijn afgebroken, niets meer, niets minder. Vóór het vertrek van den gezant zijn van weerszijden betuigingen gewisseld dat men eene vredelievende en bevredigende oplossing wensclite-.- De minister verzocht voor het oogenblik geen verdere inlichtingen te vragen ea niet vooruit ce loopenop het in te stellen onderzoek. De toestand is niet zorgwek kend, maar ernstig genoeg om tot voorzichtigheid aan te manen. Op voorstel van den heer van Kerkwijk werd ver volgens besloten de discussie op een nader te bepalen dag voort te zetten. Naar wij vernemen, zal met 1 November a. s: de heer J. van Geuns, ingenieur chef der werkplaats te Tilburg van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, den dienst dier maatschappij verlaten. De maatschappij verliest daardoor een harer bekwaamste ingenieurs. In verband daarmede wordt het beheer over boven genoemde werkplaats opgedragen aan den ingenieur F. Oberstadt. Met den dienst der tractie op hetzuidernet wordt belast de ingenieur der tractie van het noorder- net H. W. Staring, terwijl tot ingenieur der tractie van het noordernet is benoemdde adjunct ingenieur Roe- singh v. Iterson vroeger waarnemend distri cts-inspecteur op de Zeeuwsche lijn De brievenmail van het gestrande stoomschip Thomas Sorby is Zaterdag jl. aan het postkantoor te Zierikzee bezorgd. Het aanbrengen en bergen van de geredde lading uit genoemd vaartuig geeft in de laatste dagen te Brouwershaven veel drukte. Omtrent de moeilijkheden met Venezuela deelt het Haagsche 'Dagblad mede dat een eerste gevolg van het afbreken onzer diplomatieke betrekkingen met de republiek zal zijn het toezenden zijner paspoorten aan onzen consul-generaal en zaakgelastigdeden heer J. Brakel te Caracas. Te Leeuwarden is den 8en dezer in 64jarigen ou derdom overleden de president van het provinciaal gerechtshof van Friesland mr. S. W. Tromp. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. H. van Cappelle, referendaris bij het departement van binnen- landsche zaken, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van St. Anna 2" klasse, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. onderscheidingen. Toegekend de bij besluit van 22 September 1855 ingesteld bronzen medaille en een lof felijk getuigschrift aan A. W. J. Vlieksergeant-majoor bij de instructie-compagnie te Schoonhovenals blijk van Zr. M*. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkelin. uit het water aldaar op 4 Juli 1875. s Vergunning verleend aan J" A. Dieduksman, wonende te Djokdjokarta in Nederlandsch Indië, tot het aanne men der onderscheidingsteekenen van ridder 4e klasse van de koninklijke Kroonorde, hem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. fold eh re sturen. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den caiamiteuzen polder Nieuw Neuzen, met ingang van 1 November a. M. de Regt. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan II. van der Colff, als ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Nieuweramstel c. a. Verplaatst de volgende controleurs der directe belas tingen, in- en uitgaande reohten en accijnsen: A. P. Boellaard, van Haarlem naar de tweede afdeeling der directe belastingen te Amsterdam; L. C. A. J. Niehot, van Delfshaven naar de eerste afdeeling der directe belastingen te RotterdamA. Merens, van Drachten naar Hoorn; J. E. Westenberg, van Assen naar Haarlem; J. Sijtsma, van Ommen naar DrachtenJ. H. deBruyn, van Sneek naar Assen; F. A. J. A. van Galen, van Groenlo naar Sneek. Benoemd tot controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen: te Groenlo, J. H. Drielsma, thans adjunct-controleur der directe belastin gen en van het kadaster te Groningen, belast met de waarneming van de controle, der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Delft; te Sit- tard, J. H. van der Heyden, thans adjunct-controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Amsterdam; te Ommen, P. F. A. Roose boom, thans adjunct controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Schiedam. Verplaatst de navolgende adjunct controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn sen P. H. Balfour van Burleigh, van Roosendaal naar AmsterdamN. Glinderman, van Leiden naar Schiedam. Benoemd tot adjui.ct-controleur der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten en accijnsente Leiden, H. Camerlingh, thans surnumerair bij die middelen, werkzaam in de inspectie Amsterdamte Roosendaal, J. H. A. Bouman, thans surnumerair bij die middelen, werkzaam in de inspectie Amsterdam. leger. Eervol ontslag verleend uit Z' dienst, op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië H. J. van Lith, met ingang van den len November a. Onderwijs. Professor dr. W. A. Enschedé, te Groningenheett jl. Donderdag zijn 40jarig professoraat op feestelijke wijze herdacht en ontving bij die gelegenheid vele blij ken van waardeering en belangstelling. Te Oostburg konden op den len dezer van de 300 kinderen die de openbare school somtijds bezoe ken, slechts 60 in aanmerking komen voor het beko men van een prijs, dewijl zij minder dan vijftienmaal in het afgeloopen jaar de school verzuimd hadden. Het schoolverzuim, uit onverschilligheid en onkunde geboren, is de kanker welke daar aan het onderwijs knaagt. Vele ouders gebruiken hun kinderen als koewachters en laten hen daardoor zonder onderwijs opgroeien. M". militairen Gisteren avond herdacht dr. R. A. Soetbrood Piecardt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Goes, zijne 25 jarige ambstbediening aldaar. Tot grond slag zijner rede had hij gekozen Joh VII: 12 l. Kerknieuws. De van Brielle naar hier beroepen predikant bij do Evangelisch Luthersche gemeente, de heer J. C.Geel- huyscn, hield gisteren avond zijne intreêrede naar aanleiding van 1 Samuel 3 vers 4, laatste gedeelte. Des morgens was hij in zijn nieuwen werkkring bevestigd door den heer J. Bakker Cz., predikant bij de Luther sche gemeente te Vlissingendie tot tekst gekozen had Philippensen 2 vers 29. Marine en leger. Den 25en dezer zal aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden eene keuring plaats hebben van knapen die eene verbintenis bij 's rijks zeemacht wenschen aan te gaan. Het examen voor de krjjgschool is te Breda, onder voorzitterschap van den generaal majoor Schön- stedt, met gunstig gevolg afgelegd door den 2en luit. der inf. F. H. A. Sabronden 2en luit. bij het 2e reg. vesting-artillerie F. A. Hoefer, den lcn luit. bij het 3e reg vestin-gartillerie J. A. K. van Hasselten den 2en luit. bij het reg. veld-artillerie F. van Hasselt. De luitenant ter zee 2e klasse J. P. Wesselink, dienende aan boord van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. De officier van gezondheid le klasse C. J. A. de Groot wordt met den 16en dezer geplaatst bij het hos pitaal der marine te Willemsoordterwijl met dienzelf den datum de officier van gezondheid le klasse van de landmacht, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemacht, C. C. Vigelius, geplaatst wordt aan boord van Zr. M'. ramschip Guinea. Gemengde berichten. A. V., die zooals wij in ons vorig nommer reeds gemeld hebben door den heer J. alhier belast is geworden met de bezorging van den tot dusver nog niet terechtgekomen brief met twee bankbiljetten van duizend guldenis Zaterdag avond op last van den commissaris van politie naar het huis van verzekering alhier overgebracht. Hij blijftnaar wij vernemen, nog steeds even weifelend in het beantwoorden der in verschillende verhooren tot hem gerichte vragen. Te Aardenburg is eene groote verbetering gebracht in de middelen tot bestrijding van brand, door het graven van een grooten brandput in de Weststraat. Indien nog zulk een put gegraven wordt, acht men zich ver zekerd dat de spuiten bij het voorkomen van brand nimmer gebrek aan water zullen hebben. Te Rotterdam bestaat eene vereeniging tot her denking van historische feiten, genaamd: „de Water geuzen vereeniging Propatria." Zij heeft Z. K. H. prins Hendrik per telegraaf met zijn jubiiëum geluk gewenscht en van den prins op dezelfde wijze antwoord bekomen. Volgens het Vaderland is een zoon van den minis ter van binnenlanusche zaken, de heer A. Heemskerk Jz., dezer dagen uit West Indië in de residentie terugge keerd. De gemeenteraad van Gouda heeft aan de heeren ran Bentum en zoon eene jaarlijksche subsidie van 300 toegestaan voor het uitgeven van een verslag der zittingen van den raad. Zaterdag morgen zijn de lijken der zes ongeluk kige slachtoffersdie door het omvallen van een rijtuig in de Weespervaart verdronken zijnte Amsterdam ter aarde besteld. Eene ontelbare menschenmenigte volgde den treurigen stoetdie uit vijf lijkkoetsen benevens eene lijkslede voor het kind bestond. De heer J. W. Brouwerspastoor te Bovenkerke, heeft onlangs van een troep gemeen volk te Keulen mishandelingen ondervonden. De Zouaven-vereeniging „Fidei et Virtuti" te Rotterdam heeft hierin aanleiding gevonden om zich bij adres tot de tweede kamer te wenden met verzoek om genoemden pastoor, die eere voldoening voor die beleedigin- lid der vereeniging is gen te bezorgen. Het Handelsblad merkt hierbij op 1° dat de adres santen volgens hun adres niet stellig kunnen weten of hun eerelid werkelijk mishandeld isdaar zij met hem- zelven geen ruggespraak gehouden hebben; 2° dat zij niet onderzocht hebben of de justitie te Keulen niet reeds tot vervolging is overgegaan, daar onze tweede kamerin het toestemmend gevalgeen aanleiding kan hebben om zich de zaak aan te trekken3° dat het

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1