BUITENLAND. ^tateu-Gieiieraal. De ontwikkeling van Italië. Verkiezing Haarlemmermeer. Het rapport der commissie uit de tweede kamer over de geloofsbrieven van den heer van Heemstra is in druk verschenen. De commissie heeft door de haar van regeeringswege overgelegde stukken het gewenschte licht en bewijs gevonden. Het is bewezenwat het eerste bezwaar betreftdat te Haarlemmermeer tijdens de stemming: a. het stem bureau naast de stembus op de tatel had liggen de courant Het Huisgezin, waarin voorkwam een adver tentie tot aanbeveling der candidatuur van den heer van Heemstraonderteekend door den heer 't Hooftlid van het stembureau en anderengedrukt met groote letters en met dikke blauwe strepen aangeduid, terwijl aan de andere zijde der stembus een strooibillet van de lties- vereeniging „Nederland en Oranje" tot aanbeveling van dezelfde candidatuur lagen J de heer 't Hooitlid van het stembureau, een partij strooibiljetten tot aan beveling der vermelde candidatuur heeft uitgereikt. Doch er blijkt tevens uit de overgelegde officieele brievendat al de kiezersdie stemdenmet ingevulde stembiljetten bij het stembureau zijn gekomen en onver wijld die biljetten in de bus hebben gestoken, óp éen kiezer na, die een biljet heeft gevraagd, doch daarvoor naar de secretarie is verwezen en van daar met een ingevuld biljet is teruggekeerddat hijgelijk de andere kiezers hebben gedaan, dadelijk in de bus heeft ge stoken. Nog blijkt er, dat geen kiezer de courant heeft ingezien dan de heer Bultman zelf en dit niet op uitnoodigingmaar omdat hij de vrijheid da irtoe nam. Waar blijkt ook te zijn, dat de heer stemopnemer 't Hooft, gedurende de stemming eenige strooibilletten ter verspreiding aan twee of drie kiezers die gestemd hadden, heelt afgegeven. Volgens dezelfde brieven eindelijk heeft de heer Bultman kort na het sluiten van het proces-verbaal van stemopnemingde bezwaren, die hij toen tegen de verkiezing had ingebracht, willen intrekken, zeggende dat hij die slechts had ingebracht uit personaliteit tegen den heer 't Hooft. Uit dit laatste mag men afleidendat de heer Bult man zelf de ingebrachte bezwaren niet zeer gewichtig heett geacht. De commissie is van oordeel, dat het gebeurde bij het stembureau te Haarlemmermeer niet aan de deugdelijkheid der verkiezing te kort doet. In het gebeurde toch, vooral zooals het is toegelicht door de brieven van den burgemeester, is niets waar door een kiezer is belemmerd of bemoeilijkt in de vrij heid van keuze of is misleid; of waardoor het stem bureau een candidaat boven een anderen heeft bevoor deeld. Wel heeft een stemopnemer ten tijde der stemming aan kiezers strooibiljetten tot verspreiding uitgereikt, doch nadat de kiezers gestemd hadden. Hij deed het derhalve in privé en de vrijheid daartoe kan hem be zwaarlijk wórden ontzegd. Bovendien, strooibiljetten tot aanbeveling van candidaten, die niets berispelijks inhouden, doen bij verkiezingen geen kwaad. De commissie acht derhalve het eerste bezwaar van den heer Bultman ongegrond. Dit neemt echter niet weg, dat het haar is voorgekomen, dat de heer stem opnemer, die te Haarlemmermeer tijdens de stemming eenige strooibiljetten afgaf om te verspreiden, gepaster zou hebben gehandeld met zich op dien tijd daarvan te onthouden. Het tweede bezwaar bestaat, volgens den adressant, daarin, dat in de gemeente Sloten bij afdeelingen ten getale van twee en ten overstaan van twee stembureaus: is gestemd; dat daardoor de 40 kiezers der gemeente, die niet stemden in de uitoefening van hun kiesrecht kunnen bemoeilijkt zijn, dat tevens daardoor de stemming in de gemaakte afdeeling Sloten, waar 55 kiezers stemden, nietig is en dat de getallen van 40 en van 55 elk op zich zelf op de door den heer van Heemstra verkregen meerderheid van invloed kunnen zijn. De commissie is het eens dat de gemeenteraad van Sloten, door de gemeente voor alle verkiezingen in twee afdeelingen te splitsen, een daad heeft verricht waartoe hij onbevoegd was en derhalve op 8 Juni jl de twee stembureaux onwettig waren ingericht en de kiezers in strijd met de wet voor een gedeelte bij het eene en voor het andere gedeelte bij het andere bureau zijn opgeroepen. De leden der commissie zijn echter door de brieven niet minder overtuigd, dat de gemeenteraad bij het nemen der betrekkelijke besluiten, de burgemeester bij de oproeping ter stemming en de stembureaux bij hun werk op 8 Juni jl. te goeder trouw dwaalden en bij de splitsing in afdeelingen slechts is beoogd gemak voor de kiezers in het algemeen; een overtuiging, die zich opdringt, bebaive uit de verklaringen en de hou ding van den burgemeester van Haarlemmermeer en de brieven, uit de twee feiten, dat dezelfde splitsing is gemaakt voor de verkiezingen van gemeenteraads leden en dat in het vorige jaar dezelfde splitsing zoo onregelmatig als thans was toegepast bij eene verkie zing voor de provinciale staten, zonder dat daarop aanmerking was gemaakt van welke zijde ook. Maar bij de verdere beschouwingen liepen de gevoe lens van de leden der commissie uiteen. Een lid (de minderheid uitmakende) meentdat door de gepleegde onregelmatigheid vele kiezers zijn bemoei lijkt. Zij waren verstoken van hunne bevoegdheid om in het gemeentehuis te Sloterdijk te stemmen. De 40 kiezers in de gemeente Sloten, die niet 'stemden, kunnen door de bemoeilijking teruggehouden zijn en dat getal is van invloed op de door den heer van Heemstra verworven meerderheid. Daarenboven had den, na het gebeurde, aan diepgaande onwettigheid lijdende, de stemmen in de gemeente Sloten uitgebracht, nietig moeten worden verklaard. Die stemmen zijn 55 in getal en ook dat van de meerderheid aftrekkende, kan op de verkiezing van invloed zijn geweest. Alzoo behoort, naar het gevoelen van dat lid, de heer van Heemstra niet te worden toegelaten. De twee andere leden der commissie zijn van een ander gevoelen. Zij erkennen de onwettigheid die zoowel aan het bureau te Sloterdijk als aan het andere kleeft in de onzekerheidvolgens de wet, waar gestemd moet wórden. Doch bemoeielijkt in de uitoefening van hun recht zijn de kiezers niet. Zij kunnen een gewenscht of zelfs stellig verwacht gemak gemist hebben maar bemoeielijkt in of tegen hun kiesrecht kunnen zij door de oproeping naar het weeshuis in het dorp Sloten niet zijn. Dat er bemoeielijking in de uitoefening van het recht heeft plaats gehadkan te minder worden aangenomen, omdat in het algemeen verdeeling der gemeenten in afdeelingen of onderkiesdistricten tot gemak der kiezers strekt, ook in de gemeente Sloten bij de verdeeling geen bemoeielijking maar wel gemak voor de kiezers is beoogdvermits het dezelfde verdeeling is als de raad gemaakt heeft voor de gemeentelij ké keuze, en eindelijk tegen die verdeeling noch vóór 9 Juni 11., noch zelfs toen daarvan onwettig een te ruime toepas sing werd gemaaktis opgekomen. Het komt der meerderheid van de commissie voor, dat er eigenlijk geen bemoeielijking in de uitoefening van recht, maar slechts gemis van een gewenscht gemak voor den eenen of anderen kiezer kan hebben plaats gehad. Alzoo is door de onregelmatigheid, die in de gemeente Sloten bedreven is, de vrijheid of zuiverheid der ver kiezingen niet gekwetst. De beide stembureaux aldaar leverden zedelijk vol maakten waarborg op voor zorg in hun waarnemen dei- stemming en oprechtheid in hunne vermelding daar van want al de leden waren aangewezen door den ge meenteraad uit zijn midden, en de bureaux, zoowel als de raad, dwaalden omtrent de deugdelijkheid hunner inrichting ter goeder trouw. Het blijkt derhalve, volgens het gevoelen van de meerderheid der commissie, overtuigend dat de heer van Heemstra door de volstrekte meerderheid der kiezers, die allen ongekrenkt waren in hun recht, gekozen is. De meerderheid stelt op die gronden de toelating voor van den heer van Heemstra, wiens geloofsbrie ven overigens in orde zijn bevonden. De Fransch-Duitsche oorlog van 1870/71 heeft de eenheid van twee rijken rechtstreeks of zijdelings bevorderd, die van Duitschland en Italië. Schittert het eerstgenoemde door zijn groote machtsontwikkeling en zijn overheerschende positie in het Europeesche statenstelselminder in het oogvallendmaar niet .minder voordeelig is de plaats die Italië heeft ingeno men. Terwijl in Duitschland een toestand van malaise heerscht waaronder handel en nijverheid gebukt gaan en die zich in alle klassen der maaischapppij d et gevoelen, ontwikkelt Italië zich krachtig in verschil lende richting onder de vredelievende regeering van Victor Emmanuel, il re gualantuomo. Is de eenheid van Duitschland bevestigd door de ijzeren vuist van von Bismarckwie weet wat gebeuren zal indien zijn mach tige hand zal zijn verslapt. Voortdurend wordt het rijk bedreigd door binnenlandsche vijanden niet alleen, maar ook buiten zijne grenzen heeft het naijverige vijanden die niets liever zouden willen dan de kracht van den Europeeschen reus verbreken. Italië daaren tegen is inwendig sterk door de eensgezindheid van zijne bevolking, die wetijvert in liefde voor het vader land, terwijl geen buitenlandsche mogenheid het zijn voorspoed misgunt en het sterk is tegenover iederen eventueelen aanval. Een Fransch staatkundige verklaarde dan ook dezer dagen, na een reis door Italië, dat hij getroffen was door de teekenen van toenemenden voorspoed die hij overal had waargenomen. Italië zegt hij o. a. is tegenwoordig misschien het land welks toekomst het best is verzekerd, welks veiligheid door het minste ge vaar wordt bedreigd. De Alpen verschaffen het een zoo natuurlijke en sterke grensscheiding, dat het als een eiland te midden van Europa ligt. Duitschland, door geheel onverwachte en onvoorziene gebeurtenissen op het toppunt van macht gevoerd, is niet volkomen gerust over de vruchten van zijn zegepraal. Door de per soonlijke gevoelens van den czaar is het thans tegen iedere aanranding beveiligdmaar misschien vraagt het zich dikwijls af of het op den duur wel een strijd met den colossus van het noorden zal kunnen vermijden. Daarenboven ziet het, niet zonder onrust, hoe Frankrijk zijn geldmiddelen en zijn leger reorganiseert en onder de conservatief republikeinsche instellingen een rust geniet die zijn krachten herstelt. Frankrijk zelf gevoelt, dat het een tijdvak van stormen en gevaren te gemoet gaat, dat het onmogelijk is zich vooruit een va8te gedragslijn af te bakenen; de politieke toestand kan ieder oogen- blik verrassingen opleveren; de toekomst is achter een dichten sluier verborgen. Bezoek alle landen van Eu ropa. Zie: Spanje worstelt te vergeefs tegen een opstand, die nu eens wegkwijnt, dan weder herleeft, en met financieele moeilijkheden; Oostenrijk, door een geweldige financieele en industrieele crisis geschoktzoekt nieuwe hulpbronnen; Turkije wordt van alle zijden bedreigd; welk land zou zegt genoemde schrijver bthalve die gelukkige oorden België, Zwitserland en Nederland, gelukkiger wezen dan Italië. Van vreemde overheer- sching bevrijd, kan het de toekomst gerust te gemoet gaan. Eenige dagen geleden bezocht ik in het oude paleis Carignan, dat met een prachtige mameren facade wordt versierd, de kamer waarin Victor Emmanuel is geboren, de salons waarin Karei Albert heeft geleefd, maar wat mij het meest heeft getroffen is de kleine eenvoudige zaal waarin het kleine parlement van Sar dinië zijne zittingen hield. Kaartjes duiden de thans ledige plaatsen aan waar Cavour, d'Azeglio, Mamiani en alle anderen zaten, die nooit aan de eenheid van hun land hebben gewanhoopt. Wat groote zaken zijn in deze kleine zaal gedaan, gezegd en vooral overwo gen! Hier zwoer de koning trouw aan de grondwet; hier werd het verbond gesloten tusschen het nieuwe Italië en de vrijheid. Het is een eer voor Italië dat het nooit misbruik van de vrijheid heeft gemaakt. Italië is een politiek land; het beweegt zich niet in een bepaalde richting; het is besloten rechts, linksvoorwaarts of achterwaarts te gaan al naar gelang van de behoeften van den tijd en van het land. Men beschuldige zijn groote patriotten niet van egoïsme. Zij wilden vóór alles hun land bevrijden en konden om daartoe te geraken geen enkel bondgenoot afslaan. Thans is het werk voltooidde kroon er op gezet. De Italiaansche staatslieden zijn te voor zichtig om zich voor eenig grondbezit, voor Nizza, Italiaansch Tyrol of Triëst aan moeielijkheden bloot te stellen. De vrede is voor Italië noodzakelijk om zijn eenheid te bevestigen, en zijn financiën geheel te regelen en te herstellen. Niets schijnt dien vrede te bedreigen. Oostenrijk dat genoeg te doen heeft met zijn eigen landenwerpt zelfs geen blikken meer over de Alpen. De quaestie van het wereldlijk gezag is een van die welke niet konden worden opgelost dan met het zwaard in de hand: de conclaves kunnen de natiën verontrus ten, hunne uitspraken kunnen de zaden van verdeeld heid in de katholieke gemoederen werpen, maar de godsdienstoorlog zal niet meer zooals vroeger door een werkelijken oorlog worden opgevolgd, want Italië heeft het godsdienstig vraagstuk mot de aan het land eigen poli tieke scherpzinnigheid behandeld; het heeft begrepen dat men geen dogma's door wetten omverwerpthet heeft aan de kerk en aan den staat ieder zijn deel gegeven en heeft zich ton slotte edelmoedig getoond jegens die oude geestelijke mogendheid, die zooveel tot zijn prestige in de wereld heeft bijgedragen. Men kan er verzekerd van wezen, dat Italië de fakkel van den godsdienstoorlog niet meer zal ontsteken. Een algemeene godsdienstoorlog zou in Europa kun nen ontbranden en van de Pyreneën tot Moscou dood en verderf kunnen brengen zonder Italië iets te deren, dat, achter zijn Alpen verscholen, zich buiten den stroom van onheilen zou kunnen houden. Het verlangt zijn groote mannen te eeren en viert met warmte de schoone feesten, die misschien een wedergeboorte voor de kunst tengevolge kunnen hebben. In de vorige maand vierde het te Florence het feest ter nagedachtenis van Michel Angelo, te Bergamo dat van Donizetti. Overal richt het paleizen en standbeelden op en herstelt zijn be wonderenswaardige monumenten. Deze algemeene belangstelling en beweging op het gebied van kunst, nijverheid en handel leveren een waarborg, dat geheel Europa zonder de minste onrust getuige kan wezen van de ontmoeting tusschen den koning van Italië en den keizer van Duitschland. De stichters van de eenheid, van Duitschland en van die van Italië kunnen elkander de broederhand reiken zij zouden dit ook aan Frankrijk kunnen doen, indien de noodlottige politiek van Napoleon III niet in een ongelukkig oogenblik de wapenen tegen Frankrijk had doen koeren. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6