BU1TENLAN D. Algemeen Overzicht. Prijzen van Eflecten. dat de ambachtsschool voor hunne kinderen hetzelfde doel zal bevorderen Achten zij het geen geluk dat er gelegenheid bestaat om hunne kinderen practischen in verband tot de burgeravondschool tevens theoretisch, te vormen tot bekwame handwerksliedenwaaraan overal gebrek is?" De reden van de weinige deelneming, welke de ambachtscholen niet slechts te Goes, maar ook elders in den aanvang ondervinden ligt waarschijnlijk daarin dat ze nieuw zijn. De Nederlanders zijn bijna alle in stinctmatig gehecht aan het oude en wantrouwend tegenover hetgeen nieuw is. Zooveel te noodiger is het echter dat verstandige ouders het „waagstuk" ondernemen om door eene doelmatige opleiding hun zonen tot knapper handwerkslieden te doen vormen, dan bij het vroeger bestaand gemis van onderricht mogelijk was. Volgens het Vaderland hebben de heeren jhr. A. Klerek, secretaris-generaal, en P. J. Schumacher, hoofdcommiesbeiden bij het ministerie van marine respectievelijk wegens redenen van gezondheid en hoogen leeftijdmet 1 Januari a. hun pensioen verzocht. De gemeenteraad van Alphen heeft besloten voor 20,000 deel te nemen in de geldleening voor den ontworpen spoorweg LeidenWoerden. Vroeger was f 15,000 daarvoor bestemd. Gaarne kondigen wij het eerste nommer van een nieuw maandblad aan, Sint Eloy geheeten, gewijd aan de belangen van fabrikanten, grossiers en winkeliers in goud en zilverjuweliersdiamantwerkers en horloge makers. Het verschijnt den 1™ van iedere maand en wordt uitgegeven door de firma M. M. Olivier te Am sterdam. Het nommer bevat opstellen over den stand- prijs van het goudover het nielleerenover de diamant slijperijen, over het voordeel van het smelten van oude tienguldenstukken en gouden Willems tegenover de nieuwe gouden muntstukken, voorts een prijscourant van goud en zilver in baren en specieen advertentiën. Het maandblad lijkt ons goed geschreven. Voor hen, tot welke het speciaal gericht is zal het ongetwijfeld waarde hebben. Bij de aandachtwelke tegenwoordig aan de goud- en zilver quaestie gewijd wordtzullen de beschouwingen van mannen van het vak daarover waarschijnlijk ook in wijder kring lezers vinden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschcn leeuw J: M. Collotte, inspecteur, chef van het technisch beheer van de rijkstelegraaf. directe belastingen. Verplaatst als controleurs der directe belastingen van Middelburg naar Delfshaven F. G. van Delden; van Vlissingen naar Middelburg P. R. van Visvliet; van Hans weert naar Vlissingen A. O. J. Schindler; van Sittard naar Hansweert A. P. R. van Beusekom. polderbesturen. Benoemd tot gezworen in den Sophia- polder A. van Leeuwen Az,, in den Reigersbergpolder A. Blok Cz. postzegels. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan W. H. Muntendam, te Haarlem, uit zijne betrekking van controleur over de postzegelfabricatie. Wfarlne en leger. De luitenants ter zee 2e klasse P. Zeg'ers Veeckens, A. G. J. Kroef en C. J. C. de Booy, de officier van gezondheid le klasse W. Littel en de officier van admi nistratie 3e klasse G. J. Guichard dienende aan boord van Zr. M». monitor Adder, eerstgenoemde als le offi cier; de luitenants ter zee 2e klasse J. L. Hordijk, H. van der Sande en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh en de officier van administratie 3® klasse J. C. van Reyndienende aan boord van Zr. M9. monitor Tijgerde luitenants ter zee 2e klasse H. Nijgh, J. G. Snethlage, A. Voormolen en H. G. J. Wolter- beek en de officier van administratie 3e klasse F. W. Sprengerdienende aan boord van Z®. M'. monitor Heiligerlee, eerstgenoemde als 1° officier, worden met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Ten aanzien der twee bankbiljetten van duizend gul- dt. nwelke in ons nommer van gisteren door het com- missU'iaat van politie alhier werden opgevraagd, ver nemen wij het volgende. Jl. Woensdag belastte de heer J. alhier zijn bediende A. V., oud 18 jaren, met de bezorging van een niet aangeteekenden brief waarin de bewuste bankbiljetten gesloten waren, geadresseerd aan den heer M.te Amsterdam. Tevens moest A. V. een telegram bezorgen met betrekking tot bedoelden brief. Die brief is niet ten cht gekomen. De bediende beweert nu eens dat hij hem in de bus aan het spoorwegstation heeft gegooid, dan weder dat hij hem heeft afgegeven aan een ander, dien hij echter niet weet aan te wijzensoms ook zegt hij niet te weten of hij hem al of niet bezorgd heett. Het is der politie cf den heer J. tot dusver nog niet gelukt de waar heid te ontdekken. A. V. bevindt zich voorloopig bij de politie in arrest. Thermometerstand. 8 Oct. 's av. 11 u. 52 gr. 9 'smorg.7u.54gr.'smidd.lu.63gr.'sav.6u.58gr. Een door den lord-mayor van Londen gegeven ban ket heeft den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, lord Derby, gelegenheid gegeven eenige van de belangrijkste politieke onderwerpen, waarmede het pu bliek in Groot Britannië zich tegenwoordig vooral be zig houdt, te bespreken. Hij behandelde bij die gelegenheid ook den opstand in de Herzegowina. Hij geloofde dat de moeilijkheden aldaar overdreven zijn voorgesteld. De mogendheden zijn niet geneigd om de opstandelingen te ondersteunen en hij is van oordeel, dat het niet politiek zou wezen om de autonomie van de Herzegowina te proclameeren. Een radicale genezing acht hij voor het oogenblik niet mogelijk, maar wel dat de ontevredenheid door het invoeren van hervormingen zal kunnen verminderen. Ten aanzien van die hervormingen wordt nog per telegraaf gemeld, dat Servir Pacha in zijne proclamatie ook het gebruik der Turksche en Slavische talen ne vens elkander als offieieele talen heeft toegezegd en de instelling van geheime controleurs heeft beloofd. Dit kan niet weinig bijdragen tot verm ndering der onte vredenheid, daar het uitsluitend officieel gebruik van de Turksche taal steeds een groote grief is voor de Slavi sche stammen. De vredelievende gezindheid der mo gendheden, waarvan lord Derby sprak, wordt nader bevestigd door een bericht uit Belgradovolgens hetwelk officieel is bekend gemaakt, dat de vertegenwoordigers van de vijf groote mogendheden aan Servië den raad hebben gegeven om de Porte niet te provoceeren opdat deze geen aanleiding zal hebben om het vorstendom te bezetten, want in dat geval zouden de mogendheden aan Turkije de handen vrij laten en Servië prijs geven. Van het oorlogstooneel wordt niet anders gemeld dan dat de Turken er in geslaagd zijn Zubzi zonder eenig bezwaar te approviandeeren. 800 opstandelingen, die zich in de omgeving bevonden, zijn werkeloos gebleven. Behalve met den opstand heeft Turkije met een ander groot bezwaar te kampenden toestand van zijne financiën, zoodat het de verschenen rente op zijn schuldbrieven niet geheel in klinkende munt kan uit betalen en allerlei middeleD moet bedenken om zijn financieele aangelegenbeden beter te regelen. Een andere zaak waarover lord Derby heeft ge sproken zijn de moeilijkheden met China. Iedereen zei- de hij, moet tegen een oorlog met China wezen indien hij met eere kan worden vermeden, omdat Engeland zich geen tweeden „zieken man" op den hals wenscht te halen maar men moet er op aandringen dat aan de billijke en gematigde eischen voldoening wordt ver schaft, en niet voor zijn plicht terug deinzen al is die onaangenaam. Eindelijk sprak lord Derby nog over eene zaakdie niet alleen in Engeland zeiven maar ook elders ver ontwaardiging heeft opgewekt. Eenigen tijd geleden is nl. door de admiraliteit bevel gegeven, dat slaven, die een schuilplaats of toevlucht zochten op Engelsche oorlogschepen, daarvan moesten worden verdreven. Dit is dan ook werkelijk meermalen geschied, en is niet alleen een grief geweest voor hen die zich spe ciaal op de bestrijding van den slavenhandel toe leggen, maar voor alle weidenkenden. Dinsdag jl. nog werd te Londen eene vergadering gehouden ter bespreking van genoemde instructie en ter vaststel ling van eene memorie aan de regeering met verzoek tot intrekking van die bepaling. Het schijnt echter dat de maatregel niet in overeenstemming is geweest met de bedoeling der regeering. Het doel is geweest om den sultan van Zanzibar in zijne pogingen tot be strijding van den slavenhandel te ondersteunenen daarom moest de bepaling slechts op sommige plaat sen en in sommige gevallen worden toegepast, doch dit was niet duidelijk uitgedrukt. Lord Derby heeft thans medegedeeld, dat zij geheel is ingetrokken, en gaf tevens den wensch te kennendat;deze quaestie de pnblieke opinie niet te zeer zou agiteeren daar zij met voorzichtigheid moet worden behandeld. In tegenwoordigheid van de ministers heeft gisteren de adres-commissie van de Beiersche kamer het ontwerp- adres van den heer Jörg behandeld. Daarin worden de heftigste aanvallen tegen het ministerie gericht, vooral met betrekking tot zijn Reichsfreundliche politiek en de wijziging in de indeeling van het land in kies districten, eene zaak trouwens waarmede men het moeilijk allen, bijna zelis niemand naar den zin kan maken. De koning wordt dan ook zonder omwegen uitgenoodigd zijn ministerie te ontslaan en ter nadere explicatie heeft de heer Jörg gezegd, dat het geheele kabinet moet aftreden, omdat het zich solidair heeft verklaard en den minister van justitie tot lid der ka mer heeft doen verkiezen. Ten slotte werd het ontwerp met 8 tegen 7 stemmen aangenomen, terwijl de minis ter-president het hoofd der minderheidzich heeft voor behouden om in de openbare zitting van den landdag te antwoorden op alle aanvallen die in het adres tot de regeering zijn gericht. Waarschijnlijk zullen de discussies over het adres in de kamer Woensdag a. een aanvang nemen. Vertrokken in ballast de brik Nella, gezagvoer der Hoedemaker, naar Riga. Volgens ontvangen telegram is te Batavia aange komen het schip Susanna Johanna, gezagvoerder L. Hulshoff. Aangekomen te Vlissingen het driemastschip Samarang, gezagvoerder G. A. Lehman, van Tjilatjap, bestemd naar Middelburg. Nederland. België. Frankrijk. Rusland. PoleD. Oostenrijk. Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Amsterdam, 9 October. Certific. Werkelijke schuld, dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned.Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. Certificaten bij Rothschild Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript-S tieglitz &C°. 2e a 4 L. Ob gatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën Aand, Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 Obl. 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito .1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St. Paul Pac. Spw. le sec. dito dito dito 2esec. Obl. 1863 dito 1865 2* pet. 63* 75 J 994 108 b 89* 921 92 3 4 4* n 4 f 3 2* pet. 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4pet. 94* 4 4 4 6 5 f 1034 82* 934 102* 102* 378 85* 54* f 263* 4* pet. 89 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 f - 140 pet. 238 pet. 1004 V pet. t 65* v 1444 pefe 65* 65* 61*4 62* n pet, r> 143* 74 68* "f 101* pet. 18* 154 534 28* 6 101 7 pet. 69 7 n 66 5 v 6 n 994 D 82* 6 1) 6 T) 7 j> 44* 7 V 76* 7 1) 73 7 n 6 884 7 n 7 T) 17* 4* n 5 Prijzen van coupons. Amsterdam 9 October. Metall. 22.35dito zilver 22.77*; Div. Eng. per 11.85; Eng. Portugal per f 11.77*: Spaansche piasters 1.31'; Amerikaanscbe dollars (in goud) ƒ2.45.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2