die den vooruitgang voorsteltop het wapenschild van het Nederlandsche koningshuis geleund is en de vesting muren van Luxemburg verbrijzelt. De andere genien zijn die van den landbouw, den handel, de nijver heid en de kunsten, door kinderen voorgesteld. Deze sierlijke figuren rusten op een voetstuk van antiek rood marmer, waarvan het bovenstuk weder met olijftak ken omgeven isdie door de koninklijke wapens worden opgehouden. Het voetstuk draagt in émail de wapenen der dertien Luxemburgsche cantons: Luxemburg, Yian- denLarochetteMerschEemichWiltzDiekirch, CapellenRedangeClervauxGrevenmacher Esch- sur-Alzette, en Echternach. Het geschenk is vergezeld van twee albums, waar van het eene het adres der Luxemburgers aan prins Hendrik en het andere de belangrijkste datums en fei ten van zijn stadhoudersschap bevat. Deze twee al bums worden mede als kunstwerken van schoonschrift op perkament beschreven. Geen handschrift uit vroe ger tijdgeen misboek uit de middeleeuwenhoe be wonderenswaardig ookmeent de heer J. Claretie, de Parijsche correspondent der Indépendance, kan schoo ner zijn dan deze meesterstukken van calligraphic, die door een gewezen ambtenaar aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Parijsden heer Berthier, ver vaardigd zijn. Benoemingen en besluiten. waterstaat. Benoemd, met ingang van 15 October a., tot aspirant-ingenieur van den waterstaat de civiel- ingenieur H. F. Beijerman. Onderwijs. Het minimum-salaris voor drie hulponderwijzers aan de bijzondere neutrale school te Amsterdam is be paald op /800, het maximum op /"1600. In den gemeenteraad van Zutfen is voorgesteld, behalve andere wijzigingen in het middelbaar onder wijs, aan alle docenten der hoogere burgeschool es nc traktementsverhooging van 10 ten honderd toe te ken nen. Tot leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde aan de bijzondere hoogere burgerschool te Amsterdam is benoemd de heer J. A. Kolpa, onderwijzer tc Oolt- gensplaat. Kerknieuws. Het kiescoUege der Nederduitsche hervormde ge meente alhiergisteren avond ten getale van 73 leden bijeengekomen (afwezig 9 kerkeraadsleden en 17 ge machtigden, te zamen 26 leden), bracht tot vorming van een viertal voor de aanstaande predikants b<- roeping 51 stemmen uit op den heer D. H. Telgen, predikant te Nieuwe-Tonge44 op den heer W. J. Jorissen, predikant te Apeldoorn en 40 op den heer dr. J. Rie- mens, predikant te Driebergenterwijl bij eene tweede vrije stemming de heer G. Doedes, predikant te Velzen, als vierde op de nominatie werd gebracht. Het viertal bestaat alzoo uit de heeren D. H. Telgen, W. J. Jorissen, J. Riemens en G. Docdes, uit welk viertal op Woens dag 20 October a. eene keuze zal worden gedaan. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Goes de heer P. C. van der Horst, predikant bij die gemeente te Gorinchem. De heer J. J. Prinshoogleeraar in de godgeleerd heid aan de hoogeschool te Leiden, bevestigde den 36 dezer zijn zoon, den heer J. A. Prins, beroepen pre dikant te Berkenwoude. Aan die plechtigheid werd mede deelgenomen door den heer I. Prins, grootvader van den beroepene, thans 94 jaar oud en emeritus predikant der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utreeht zijn geplaatst de heeren J. Riemens, te Driebergen; A. J. Eijkman, te Hengelo cn C. F. Gronemeijer, te Apeldoorn. Marine en leger. De luitenant ter zee 28 klasse J. J. de Bruyne, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ma- schroef- stoomschip Kijkduin, in Westlndië, en van daar den 29™ September jl. in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee 2e klasse E. Kempe, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 30™ September jl. in Nederland terugge keerd, is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. De officier van gc zondheid 2e klasse Y. Bakker, behoorende tot de rol van Zr. MB. wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. M'. in structievaartuig Ternatewordt met den 11™ dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomscbip Prinses Maria. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram is Zr. M'. schroefstoomschip Curasao onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Vandevelde, den 3™ dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Hunstaleuws. Aan het Utr. Dbl. wordt geschreven dat door twee Nederlandsche letterkundigen in samenwerking een nieuw tooneelspel geschreven is in drie bedrijven, dat in den loop van den winter zal worden opgevoerd indien met het omtrent de overeenkomst eens kan worden over welke op het oogenblik onderhandeld wordt. De correspondent zegt veel goeds van het stuk. Rechtzaken. De bij arrest van jl. Maandag door het provinciaal gerechtshof in Zeeland in hooger beroep veroor deelde notaris A. A. V. uit Sas van Gent, heeft heden van dat arrest cassatie aangeteekend. Tegen do heeren I. de Broekert Co. alhier is eene voor die firma hoogst onaangename procedure aanhangig ter zake van een koop van 2000 balken van den heer J. O. Odbergte Gentals commissionair van den heer Joh. Möller te Sundsvall. De toedracht der zaak is in hoofdzaak de volgende: In Januari des vorigen jaars kocht de heer de Broe kert van den heer Bijströmcommissionair voor ge noemden heer Odberg te Gent2000 stuks balken van bepaalde soort en maat volgens prijscourant, onder be ding dat voor eiken balk als voorschot a comptant moest worden betaald op een wissel van drie maanden, betaalbaar te Amsterdam. Bedeelde wissel betaalde hij den 15 April 1874. Daarop heeft hij van den heer F. Wibaut te Vlissingen schepen aangenomen om de balken af te halen. Tengevolge van den tegenspoed op hunne reizen van Riga en Borga verstreek het jaargetijde te ver om naar Sundsval te varenzoodat de balken verleden jaar niet afgehaald zijnwaarmede de commissionair en de verkooper in kennis zijn gesteld. Alvorens dit jaar om de balken te zenden heeft de heer de Broekert aan den heer Odberg als commissio nair bericht gezonden dat hij scheepsruimte had met de „Nella" en hem gevraagd of hij om de balken van den heer Möller kon zenden. Hierop ontving hij den 10" Juli bericht dat hij om eene lading balken zenden kon en de bevrachting der tweede lading denkelijk eerlang zou worden toegelaten. Daarop is kapitein Hoedema- ker met het schip „Nella" naar Sundsvall gevaren, die echter den 9™ Augustus jl. aan den heer Wibaut te Vlissingen een brief schreef, waarin hij meldde: dat geen balken voor de „Nella" klaar waren en de koop man Möller heel zwak stondgeen krediet meer had en de bosschen bezwaard warenook de heer Hoekstra van Harüngen wasnaar men zeidemet den koopman in moeielijkheden. De kapitein had den heer Möller zelf niet gesprokenwant deze was voor eenige dagen het land in; doch hij had schriftelijk order gegeven eenige balken te laten hakken. Dit laatste was maar, naar de kapitein meende, om hem gerust te stellen want volgens algemeen gerucht lieten de crediteuren niets meer los. Op bedoelden brief werd door den heer Wibaut ge antwoord dat kapitein Hoederuaker toen al het moge lijke zou beproeven om door den heer Möller met eene lading balken bevracht te worden. Den 27™ Augustus ontving de heer de Broekert van den kapitein dan ook een telegramluidende„Nella beladenwissel afgege ven ƒ650, kan van aflader geen voorschot bekomen." Deze wissel, aangeboden door het kantoor der heeren van der Leijé c° alhieris door den heer de Broekert betaald. Vervolgens is van hetzelfde kantoor weder een wis sel gekomen, groot ƒ2000, voor de lading balken van de „Nella," welke wissel de heer de Broekert echter weigerde te accepteeren, op grond dat hij nog geen factuur van de lading balken had ontvangen en dien tengevolge nog niet wist of de wissel al of niet in orde was. Bij ontvangst der factuur bleek dat de wissel niet in orde was, daar de factuur bedroeg 4024.15 en de lading balken bestond uit eene hoeveel heid van 1090 stuks, en daar er, zooals hierboven gezegd is2 per balk in voorschot was betaald, moest er 2180 van de ƒ4024.15 worden afgetrokken, zoodat de wissel groot had moeten zijn 1844.15 en niet 2000. Bij ontvangst der factuur bleek het den heer de Broekert, dat de lading niet overeenkomstig het contract was afgezonden, daar de grootste hoeveelheid bestond uit korte lengten; hij zou dan ook die lading niet ge accepteerd hebben, ware het niet om zijn voorgescho ten gelden te redden. Den 18™ September is de „Nella" te Middelburg aangekomen, den 20™ ingeklaard en met de lossing een aanvang gemaakt, zonder dat, naar de heer de Broekert verklaart, naar cognossement of iets van dien aard, noch door den kapitein, noch door den boek houder der reedcrij, eenige vraag was gedaan. Den 25™ September was het schip gelost, doch den volgen den dag kwam er bij den boekhouder den heer Wibaut een telegram van de heeren Jacob Vriesendorp Zoonen te Dordt met de vraag of de „Nella" al aangekomen was en de mededeeling dat zij houder waren van het cognossement. Door den heer Wibaut met dit telegram in kennis gesteld, heeft de heer de Broekert hem ge antwoord dat de „Nella" reeds gelost was voor I. de Broekert c'., houders van factuur en cognossement. De heer de Broekert was namelijk in de zekere onder stelling dat ook bij hem een cognossement aanwezig was. Hij heeft dan ook dadelijk zijne papieren nage ziendoch het bleek dat hij zich vergist had en hem geen cognossement was to. gezonden. Dit openbaarde zich bij de komst van den boekhouder der heeren Jacob Vriesendorp Zoonen, want de kapitein had 4 cognossementen geteekendwaarvan genoemde heeren er drie in hun bezit hadden en de kapitein Hoede- maker een. De heer de Broekert zeide tot den boekhouder der beeren Vriesendorp Zoonen dat de lading der „Nella" ongeschonden in het dok der Commercie-compagnie alhier lag en hij ze in ontvangst kon nemen wanneer hij de voorgeschoten gelden op de lading wilde terug geven er bijvoegende dat hijde Broekert, bereid was er 500 op te verliezen. Tusschen 27 en 28 September is de „Nella" in beslag genomen en den heeren de Broekert c°. wordt ten laste gelegd, dat deze lading den heer Jacob Vriesen dorp Zoonen te Dordrecht toebehoorde, zoodat de heer de Broekert ze ongerechtigd in ontvang zou hebben genomen. Wordt de heer de Broekert nu ten deze in het ongelijk gesteld, dan heeft hij zijn gelden verloren, daar hij na het gebeurde geen tweede schip naar den heer Möller durft zendenuit vrees dat het niet zou beladen worden en hem dan groote kosten in legdagen enz. voor het schip berekend zouden worden. Gemengde berichten. Men schrijft aan de G. Ct. uit Wemeldinge: LI. Maandagavond werd hier een schandelijke mishande ling begaan aan J. Krombeenknecht bij J. Allaard, mole naar. Eerstgenoemde moest den gewonen tocht maken met het gemaal naar Vlakebij Schore. Op zijn terug tocht tusschen de spoorbrug en den postweg werd hij aangevallen door vier personen, die hem onmiddellijk uit de kar trokken en het geld dat hij bezat afvroegen hetwelk hij weigerde af te geven. Daarop hebben de aanvallers hem verscheidene slagen toegebracht, zoodat hij aan rug en been gekwetst werd; eindelijk hebben zij zijn zakken gevisiteerd en hem zijn portemonnaie ontnomendie slechts 90 cent inhieldgelukkig had hij het geld van zijn meester op de kar gelegd. De aan randers waren hem onbekend. Zondag jl. heeft men in de woning van een land bouwer onder Schore, uit een gesloten kist, eene som van ruim 700 ontvreemd. De justitie doet onderzoek. Gisteren is op den Ooster nabij Brouwershaven bet Engelsche stoomschip Thomas Sorbykomende van Batavia en bestemd naar Rotterdam, gestrand. Men vreest dat het schip verloren zal zijn. De bemanning is door den loodskotter, gesleept door de stoomboot Zuid-Holland, gered en te Ouddorp aangebracht. De gezagvoerder wilde echter zijn schip niet verlaten en bevond zich bij het afzenden van het bericht nog aan boord. De werkzaamheden tot oprichting van het Thor- becke-monument op de Kaasmarkt te Amsterdam zijn Dinsdag jl. door eenige leden van het hoofd-comité bezichtigd. Te 's Gravenhage is aangekomen de heer Richard van Cuylenburg, rijks-archivaris op het eiland Ceijlon, die van de Engelsche regeering verlof heeft bekomen om zi h eenigen tijd in ons land te vestigen teneinde onze taal te leeren en vervolgens de geschiedenis der vroeger Nederlandsche, thans Engelsche kolonie Ceijlon te bestudeeren. De heer van Delden, oud-minister van financiën, is gekozen tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad te Deventer. Gisteren nacht zijn van een gezelschap van elf per sonen die van de kermis te Weespterugkeerden,door het omslaan van het rijtuig zes in de Weespervaart verdronken. Sedert eenige j aren is men te Utrecht bezig op het Vreeburg een artesischen put te boren om aan de stad goed en gezond drinkwater te verschaffen. De thans bereikte diepte is reeds van 295 meters, zijnde driemaal zoo hoog als de hoogte van den Utrechtschen domtoren( en zeer belangrijk in vergelijking met andere artesische putten. In den gemeenteraad wordt dan ook ieder jaar vrij wat oppositie gevoerd tegen de voortzetting der kostbare onderneming. De hoogleeraar P. Harting heeft echter dit jaar opnieuw aangetoond dat het noodig is voort te gaan, evenals te Parijs, waar men wel tot op 600 en 800 meters heeft geboord, alvorens goed water te krijgen. Om artesische putten te krijgen wordt moed vereischt, maar men krijgt ze toch. De raad heeft dan ook besloten te volharden. Te Harlingen zal den 16™ dezer een tweede stoomvaartdienst op Londen geopend wordendie eens in de week van Harlingen en van Londen zal plaats hebben. Weder zijn door de rijkspolitie vijf Belgen, die zich voor den militairen dienst hadden aangemeld doch daartoe ongeschikt waren bevonden, over de grenzen gebracht. Een korporaal bij de schutterij te Kampen is door den schuttersraad veroordeeld tot eene geldboete van 50 en uit den dienst ontslagen, wegens mishandeling van eenige leden van het kader. Te Amersfoort is eene vrijmetselaarsloge opge richt met den naam van Jacob van Campen, naar den bouwmeester van het Amsterdamsche stadhuis, thans koninklijk paleis, die te Amersfoort geboren en in de St. Joriskerk aldaar begraven is. Als mederedacteur der Provinciale Groninger courant is opgetreden mT. W. Tonckens Lz% advocaat te Groningen, ter vervanging van den heer E. J. P. Jorissen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2