MIDDELBURGSCHE COURANT. r 239. 1875. Vrijdag 8 October. Middelburg 7 October. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e° Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. De avondtrein kwam gisteren, in plaats van te 8 uren 8 minuten, te 9 uren alhier aan. De vertraging bedroeg dus ditmaal, op het traject van 3 uren, niet meer dan 52 minuten. Op de beide laatstvorige dagen is er alzoo eenige vooruitgang. Onze klachten beginnen in andere bladen weerklank te vinden. De Goesche courant van heden bevat een ingezonden stuk, waarin er op gewezen wordt dat door de vertraging, veroorzaakt door de onafzienbare rij geladen en ongeladen wagens, welke de trein met zich voert, groot nadeel wordt toegebracht aan hen die van Goes dagelijks „voor negotie" het land ingaan, en wien door de verandering in den loop der treinen niet slechts de gelegenheid reeds is ontnomen om met den eer sten trein van huis te gaan, maar die nu bovendien eerst ongeveer te 9 of 10 uren van hunne zaken thuis komen, in plaats van ongeveer te 8 uren, zooals het volgens de dienstregeling behoorde te zijn. Boven dien deelt de inzender mede dat de zoogenaamde „sneltrein" Zondag avond jl. ongeveer te 11 uren in plaats van te 9.45 te Goes aankwam, welke late aan komst, volgens hem, veroorzaakt werd „door gebrek aan voldoenden stoom, daar te Krabbendijke de locomo tief nog water in moest nemen, teneinde in staat te zijn om verder te komen." De inzender beschouwt als het beste middel om aan dezen gebrekkigen toestand een einde te maken, een adres van alle aan de lijn gelegene plaatsen aan de regeering. Wij gelooven dat men voor het oogenblik zoover nog niet behoeft te gaan. Nu er eenmaal ge klaagd wordt, kan de uitwerking dier klachten afge wacht worden. Vooral met het oog op de inspectie, die aanstaanden Maandag vanwege den raad van toe zicht over de Zeeuwsche lijn zal plaats hebben, mag, meenen wij, eenige voldoening tegemoet gezien worden aan klachten, wier gegrondheid door niemand ontkend kan worden. Aangezien de voormalige marinewerf te Vlissingen in particuliere handen is overgegaan, is dezelve, te rekenen van af den 4™ dezer maandvoor het publiek verkeer verboden, en aan de zijde der Walstraat gesloten. (VI. Ct.) Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden aan den heer J. J. Hendrikse, stalhouder alhierden titel verleend van „stalhouder van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden", met vergunning om als zoodanig het wapen van den prins te voeren. Onder de personen die zijn toegetreden tot het Anti- dienstvervangingsbondvinden wij heden vermeld de heeren Jhr. P. Damas van Citters, lid van ged. staten van Zeeland, mr D. A. Berdenis van Berlekom, majoor der schutterij, mr. T. A. Lambrechtseu, lid van gedeput. staten van Zeeland, Joh. Luteijn, lid van den gemeen teraad, Jac. de Kanter, makelaar, oud-kapitein der schutterij, G. van Diesen, hoofd-ingen. van den water staat, W. A. van Hoek, advocaat, A. de Lange, assis tent waagmeester, L. H. Cadet, L. van der Wede, J. Rij bering en P. W. M. Hubregtse, particulieren, J. W. Klappert, telegraafdirecteur, L. A. de Jong van Lier, 2e luit. der infanterie, allen te Middelburg. Jhr. F. C. de Casembroot, lid der staten van Zeeland, C. J. N- Boom, particulier, mr. J. F. M. Prijn, griffier bij het kantongerecht, D. van de Graft, direct-, van het post en telegraafkantoor, J. J. Bijbau, weth. en med. doctor, A. van der Burght, wethouder, C. A. van der Burght, koopman, jhr. j. L. j6 Casembroot, ontvanger-griffier, jhr. S. O. de Casembroot, A. Gallis Merens, candidaat- notaris, J. van der Burght, med. doctor, allen te Tholen. A. Sorber Jz., metselaar, C. J. van IJsseldijk, schipper, A. van Damme, timmerman, Joh. Pot, winkelier en koopman, J. J. Kampenhaus, ambtenaar, W. W. Kroep, particulier, D. Toe Water, rijksontvanger, A. vanNieu- wenhuyze, bakker, J. van Nieuwenhuyze, winkelier, J. Pot, landbouwer, P. Dijkman, molenaar, allen te Scherpenisse en St. Maartensdijk. spraak is in strijd met het requisitoir van het openbaar ministeriedat tot vrijspraak geconcludeerd had. De heeren Viruly Verbrugge c. s. hebben hun vroeger gedaan voorstel om aan den voorzitter der tweede kamer eene onbeperkte macht toe te kennen tot het sluiten der beraadslagingenmet hooger beroep echter op de kamer zelve, ingetrokken. Zij stellen thans voor te bepalen dat over voorstellen tot sluiting, welke evenals vroeger zeowel door den voorzitter als door ieder der leden gedaan kunnen worden, niet af zonderlijk beraadslaagd zal worden. Tot deze proportiën teruggebracht, zal het voorstel waarschijnlijk wel aangenomen worden. Kwam het vroegere ons echter onaannemelijk voor, dewijl de waar digheid der kamer niet toelaat haren voorzitter eene soort van politie-toezicht op te dragen en diens positie daarenboven door het uitoefenen van dat toezicht onhoudbaar zou worden, het thans gewijzigde voorstel lijkt ons volkomen onbeduidend. De zaak zal blijven zooals zij was. Is het den leden der kamer mogelijk zich zelfbeperking op te leggen, dan zal de omvang hunner beraadslagingen, zonder nadeel waarschijnlijk voor hare belangrijkheid, gematigd worden. Blijft deze deugd der zelfbeperking echter in onze vertegen woordiging buitengesloten, dan zal geen wijziging in het reglement van orde of geen discretionaire macht van den voorzitter in staat zijn de discussiën beknopt en belangrijk te maken. Wij ontvingen van den uitgever A. Land Ezn. te Harlingen eene „politieke kaart van Nederland", aan wijzende de verdeeling van ons land in hoofdkiesdis tricten, met een tekstboekje bevattende de bepalingen der grondwet op de staten-generaal betrekkelijk, bene vens de kieswet met hare tabellen. Op de kaart wordt de politieke gezindheid der kies districten, zooals die zich bij de laatste verkiezingen heeft doen kennen, in vier kleuren: rood liberaal, geel conservatief, groen antirevolutionair, en zwart ultramontaansch aangetoond. Met deze kleurverdeeling hebben wij niet veel op. Volkomen juist kan zij onmogelijk zijn, daar de gezind heid in eenig kiesdistrict nooit door eene enkele kleur is aan te geven. Wie zal b. v. beweren dat het geheele hoofdkiesdistrict Breda juist wordt voorgesteld door het enkele zwart, de kleur der ultramontanendat 's GravenhageDelft en Leiden uitsluitend het conser vatieve geel behooren te vertoonenof dat het geheele Noorden des landsals voor de liberale zaak gewon nen, slechts éene kleur behoort te dragen? Voor de kennis van de ligging en de gedaante der kiesdistricten, waarvan weinigen zich anders een juist denkbeeld kunnen vormen, is deze kaart echter onge twijfeld van veel nut en daarom bevelen wij haar gaarne bij alle kiezersvereenigingenaan welke zij ook is opge dragen aan. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de volgende ambtenaren bij den dienst der posterijen hunne functies zullen uitoefenen als volgt: de commies 2B klasse E. Wüppermann ten post- kanjore te Amsterdam en de commies 2E klasse J. H. de Boer op het spoorwegpostkantoor AmsterdamEm merik-Bentheim. Blijkens het thans vastgestelde algemeen reglement van de te Brussel te houden internationale tentoon stelling betreffende gezondheidsleer en reddingsmiddelen, wordt die tentoonstelling geopend 15 Juni 1876 en om streeks 1 October daaraanvolgende gesloten. De hoofdredacteur van het TJtreehtseh Dagblad is door de arrondissements rechtbank te Utrecht uithoofde zijner mededeelingen betreffende de zaak van den bak ker de Laat schuldig verklaard aan laster en mitsdien veroordeeld tot eene geldboete van 25. Deze uit De onderhandelingen tuschen het Nederlandsch gou vernementen den afgezant van Venezuela dreigen, naar wij van zeer vertrouwbare zijde vernemen, niet tot een gewenscht resultaat te zullen voeren. Door het gouvernement van Venezuela namelijk moet wel ziju toegegeven aan het verlangen om schadeloosstelling te verleenen wegens het voorgevallene met de Midas, maar niet aan den eisch dezerzijds gesteld: tot open stelling der havens van Venezuela voor Nederland- sche schepen. Gisteren ochtend te 10 uren heeft de secretaris van het Venezuelaansch gezantsohap langs officieelen weg aan den minister van buitenlandsche zaken een dépêche van zijn gouvernement overhandigd. De inhoud daarvan moet van gewicht zijn en misschien van beslissenden invloed op de vriendschapsbetrekkingen tusschen de beide rijken.(Vaderland). Het Haagsche Dagblad bevat het heugelijk bericht dat aan de rijksmunt reeds sedert eenige dagen ge werkt wordt aan een nieuwen stempel voor onze gou den muntstukken. De kamer van koophandel te Harlingen heeft bij adres aan de directie der handelmaatschappij verzocht aldaar een depot dier maatschappij te vestigen. De kamer wijst op de gunstige ligging en gelegenheid van Harlingen voor de gemeenschap met het Noorden des rijk3, met Noord-Duitschland en de andere landen van Noordelijk Europa; terwijl het vervoer der goederen van het Nieuwediep naar Harlingen, zelfs indien de diepgang dier haven nimmer mocht toelaten de koop waren daar rechtstreeks te lossen, niet kostbaarder wezen zou dan het vervoer van Nieuwediep naar Amsterdam. Aan ons verslag van gisteren betreffende de Luxem- burgsche feesten hebben wij heden weinig toe te voegen. De verschillende ingediende adressenvan de kamer van volksvertegenwoordigers, van den raad van state, van alle andere officieele en niet offieieele lichamen, bezitten allen eenzelfden grondtoon, dien van hartelijke genegenheid voor prins Hendrik en zijn koninklijken broeder, van warme vaderlandsliefde en van gehechtheid aan de onafhankelijkheid des lands. In zijne toespraak aan het banket, zeide de prins o. a. het volgende „Sedert 25 jaren dat de koning-groothertog mij tot mijne tegenwoordige betrekking riepheeft het groot, hertogdom zich steeds ontwikkeld en is het steeds vooruitgegaan. Moeilijkheden hebben nimmer ontbro ken, doch ik was altoos van meening dat het oogen blik van rust later zou aanbreken. Te midden van dat alles heb ik steeds getracht de beginselen van ordo, vooruitgang en vrijheid te bevorderen. Want wanneer het huis van Oranje geroepen wordt het lot eener natie te deelen, verlangt het niet zoozeer in de oogenb'.ikken van voorspoedals in die van tegenspoed te worden gewaardeerd en beoordeeld." De prins dankte de aanwezige vertegenwoordigers der naburige mogendheden, mst welke Luxemburg ten allen tijde in vrede heeft geleefd en in vrede wil blij ven leven. „Want Luxemburg, zeide de prins, met zijn glorierijk verleden, wil blijven wat het is." Aan de Indépendance ontleenen wij de volgende beschrijving van het nationaal geschenkdat den prins is aangeboden. Het bestaat uit eene zilveren groep, door den heer Auguste Mare, directeur van het Parijsche weekbla.d l'Illustration, getcekend en door den beeldhouwer Fal- guière uitgevoerd. De groep stelt voor de stad Luxem burg, van hare middelen tot aanval en verdediging ontdaan, welke de stedekroon van haar hootd gewor pen en zich met eene vredekrans van olijftakken getooid heeft, terwijl zij als bewijs harer dankbaarheid voor haren vorstdezen een bloemkrans aanbiedt. Deze hoofdfiguur wordt omringd door geniën, waarvan eene,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1