B LMT EN LAND. Algemeen Overzicht. geweldigen knal sprong, al de ruiten in de woning en in eene nabijliggende school vernielde en den onvoor zichtige eene verwonding aan den arm bezorgde. De kantonrechter te Winschoten zal eerstdaags uitspraak hebben te doen over de vraag of de uitgever van een dagblad verplicht is in pro «feo-zaken de adver- tentiën gratis te plaatsenwanneer de rechtbank zijn blad voor die plaatsing heeft aangewezen. Tot honoraire leden van de Cobden club zijn dit jaar voor Nederland benoemd de heeren m". Kappeyne van de Coppello en Tak van Poortvliet, leden van de tweede kamer der staten generaal. Drie Duitschers hebben te Ylaardingen een man na een twist in de kroeg zeer gevaarlijk gewond. Zij zijn gearresteerd. Een Italiaansch barkschip, gesleept wordende door een schroefstoombootis met zulk een vaart tegen de staatsspoorbrug tusschen Dordrecht en Zwijndrecht geloopendat aan deze een schade van p. m. 2000 berokkend is. Een van Maastricht komende trein is te Sittard tegen een stilstaanden goederentrein aangeredenwaar door een postwagon geheel verbrijzeld werd. Persoon lijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Het vonnis door "den krijgsraad uitgesproken over den sergeant Kleiau is door het hoog militair gerechts hof bevestigd wat de qualificatie van manslag betreftde straf is echter van 20 jaren verminderd tot 15 jaren tuchthuisstraf. Volgens het Utr. Dbl. is bij de grondboringen in de Zuiderzee gebleken dat behalve op de kusten en enkele zandplaten overal ten minste 50 duim kleigrond wordt aangetroffen. Dit resultaat wordt als zeer gun stig beschouwd, terwijl ook de overige gedane opne mingen de kans van het welslagen der droogmaking als zeer waarschijnlijk doen beschouwen. In het October-nommer van het tijdschrift „Stemmen voor waarheid en vrede" komt een eerste artikel voor van den ex pater Hyacinthe dat door meerdere zal worden gevolgd. De redactie van het tijdschrift zorgt zelve voor de vertaling. Baron van Heeekeren, sedert 1842 Nederland's gezant te Weenen heeft ontslag gevraagd en gaat zich te Parijs vestigen. Zijn vertrek wordt te Weenen zeer betreurd, niet het minst in de kunstwereld, waar men aan hem veel te danken heeft. Terwijl „de jonge tooneelliefhebbersvan Brussel, te Breda hun drama Lena repeteerden, waarmede zij Zaterdag avond den tooneelwedstrijd opendenbeviel de vrouw van den kasteleinin wiens huis de r< petitie plaats had, van een dochter. De „liefhebbers ver zochten als peter te mogen optreden en dientengevolge werd het kind Lena gedoopt. Het verkeer van vreemdelingen is tegenwoordig in Zwitserland zoo aanzienlijk, dat er meer dan 500 hotels en kosthuizen voor vreemdelingen zijn, waarvan 40 tot 50 inrichtingen van den eersten rang en in han den van actie-maatschappijen zijn. In 1874 werd Zwit serland door 255,000 reizigeis bezocht die van openbare communicatie-middelen gebruik maakten; 65,000 hunner gingen over den St. Gothard, 27,000 a 28,000 over den Simplon op Spieegen 100,000 bestegen den Eigi. Het aantal reizigers dat jaarlijks geruimen tijd in Zwitser land doorbrengt wordt op 100,000 geraamd: in het kanton Waadt wonen tegenwoordig 17,000 vreemdelingen waarvan 4500 in het disirict Vercy aan het meer van Genève. Vcrkoop'ngcn on aanbestedingen. Gisteren is te Domburg ten verkoop aangeboden; lü Een huis schuur, erf en tuin aldaar, gemerkt A n° 63. Verkocht voor f 1600. 2' 53 aren 20 centiaren bouwland onder Domburg. Verkocht voor ƒ1056. Tbermometcrstandl. 5 Oct. 's av. 11 u. 60 gr. 6 :smorg.7u.55gr.'smidd.lu.60gr.'sav.6u.56gr. ^iatcn-ÏHesieraal. en Woensdag zijn de wetten betreffende de rechterlijke organisatie aan de orde. Militaire pensioenen bij de landmacht. Het ingediende wetsontwerp tot wijziging der wet van 1851 strekt om de pensioenen der onderofficieren en mindere militairen te verhoogen, en ook die voor de officieren te verbeterenalsmede die voor de wedu wen en kinderen van de officieren en minderen. Aan de personen, die wegens lichaamsgebreken, als het gevolg van ongewone omstandighedendoch die, volgens de letter der wetworden beschouwd als door den dienst te zijn ontstaan, zal voortaan slechts pensioen worden toegekend naar evenredigheid van het getal dienstjaren. Dat proportioneel pensioen zal voort durend worden genoten, tot over een diensttijd van minstens tien jaren. Evenzoo zal het verbeteren der pensioenen voor een ruim deel ten bate komen van hen, die, met een krach tig lichaamsgestel toegerust, dit zoolang mogelijk aan den staatsdienst wijden. Daarbij zullen (tot zekere gren zen) de dienstjaren boven veertig en dertig in aanmer king komenwaardoor ook het als dienstjaar dubbel rekenen van veldtochten geen fictieve belooning meer zal zijn. Tevens is bij deze gelegenheid geregeld het pensioen voor de hoofdopzichters van fortificatiën en voor hun weduwen en kinderen. Do pensioenen der weduwen en kinderen van officie ren voor iederen rang zijn met ƒ100 vermeerderd en die voor de weduwen en kinderen der militairen bene den den rang van officierdoor elkander gerekend, met 20 pet. verhoogd. De verhoogingen voor Indischen dienst bedragen voor: een luitenant-generaal voor elk jaar van effectieven dienstgedurende de eerste 5 jaren 500 gedurende de tweede 5 jaren 550voor meer dan 10 jaren ƒ600; een generaal-majoor resp. 300, ƒ400 en ƒ500; een kolonel 200, f 250, ƒ300; een luitenant kolonel 100, 160 en 130een majoor 75, 100, ƒ125; een kapitein (ritmeester) 50, 60, 70; een luitenant f 40, 50, 60een militairen hoofdopzichter en opzichter van fortificatiën en adjudant-onderofficier voor elk jaar ƒ20; een sergeant-majoor (opperwacht meester), sergeant (wachtmeester) 15een korporaal of soldaat 10. De maxima der gewone pensioenen voor de hoogere rangen zijn 3500, /3000, ƒ2400, ƒ2000, ƒ1700, ƒ1400, ƒ1000; en de volle pensioenen ƒ3000, ƒ2400, 2000, 1700, ƒ1400, ƒ1000, 700 (voor 1™ en 2e® luitenant.) De volle pensioenen voor de overige rangen van militairen hoofdopzichter tot soldaat van alle wapens zullen bedragen ƒ450f 425ƒ350, 300(voor de opzichters425, (voor de magazijn meesters der artillerie 3e klasse geen officier)ƒ300, en ƒ250 (voor de conducteurs der artillerie); ƒ450, 375, en ƒ300, (voor de schrijvers van het departe ment var oorlog)300, (voor de adj. onderofficieren en wachtmeesters bij het wapen der marêchaussée) 250 voor den sergeant-majooropperwachtmeester en den wachtmeester bij het wapen der marêchaussée); 210 (voor den sergeant-wachtmeester en den briga dier bij het wapen der marêchaussée); 150, (voor den korporaal en den marêchaussée en voor den sol daat van alle wapens.) Deze cijfers zijn voor het maxi mum van het pensioen /600, 567, ƒ467, 400,567) ƒ400, ƒ334, ƒ600, ƒ500, /400, ƒ460, ƒ384, ƒ322) ƒ230 en ƒ200. De voorgestelde wijzigingen zijn niet toepasselijk op vóór den 1™ Januari 1876 verleende t ij d e 1 ij k e pensioenen die later opnieuw tijdelijk dan wel voort durend zullen worden toegestaan. Het bedrag van een opnieuw te verleenen tijdelijk pensioen, dat vóór deze wel reeds was toegelegdkan door haar toepas sing niet worden verminderd. Tevens zijn de rechten verzekerd, verkregen door officieren en mindere militairendie vóór het in wer king brengen dezer wet in 's rijks overzeesche bezit tingen en koloniën hebben gediend. Gisteren avond had de eerste der voorgenomen leden vergaderingen plaats. De slechte opkomst pleitte niet voor groote belangstelling. De heer mr. H. H. van Cappellen uit Arnhem hield eene voordracht over de hulponderwijzers, wier maatschappelijke positie zijns inziens niet overeenstemt met den gewichtigen werkkring, waarin de wet hen plaatst. Hij eischte in de eerste plaats ruimer gelegenheid voor de opleiding van hulp onderwijzers. Met de commissie uit het Nut wilde hij, dat de naam hulponder wijzer zou vervallen. Onderwijzer wilde hij, dat zij voortaan heeten zou den in onderscheiding van het hoofd der school. Maar hij wilde tevens ruimer bezoldiging, meer vrijen tijd voor studie, en uitzicht op avancement. Terecht begreep hij dat bij een goed ingericht schoolwezen het eigenlijke onderwijs-geven op deze onderwijzers moet neêrkomen, zoodat aan hunne bekwaamheid en hun lust voor hun vak alles gelegen is. Noch bekwaam heid noch lust is te wachten, als de opleiding gebrek kig is en de positie van den onderwijzer bekrompen en zorgelijk. Debat werd niet gevoerd. De eerste openbare ver gadering (meeting) zal gewijd zijn aan den leerplicht. Waarschijnlijk zal men dan op grooter belangstelling mogen rekenen. Den 17en en 18en dezer zal door de Nederland- sche Zondagschool-Vereeniging een bidstond ge houden worden voor de Zondagscholen in alle landen. Te Utrecht is gisteren de hoogere burgerschool voor meisjesonder directie van mejuffrouw Buddingh) geopend. Te Amsterdam is Maandag jl. het nieuwe pathologisch, chrirurgisch en anatomisch laboratorium van het athenaeüm ingewijd, waarbij de hoogleeraar J. W. E. Til anus eene toepasselijke rede hield. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft aan dr. van Oordtleeraar aan het gymnasium, op zijn ver zoek, met ingang van 1 December e. k. op de meest eervolle wijze ontslag verleend onder dankbetuiging voor de uitstekende dienstenaan de gemeente bewezen. Kerknieuws. De heer A. Brummelkampdocent aan de theolo gische (Christelijk-gereformeerde) school te Kampen, is voornemens om op den 7en dezer in de Bagijnekerk te Utrecht den dag te herdenken waarop hijvóór veertig jaren, door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland ontzet werd van zijn ambt a'.s predikant te Hattem. Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van 3 dezer worden de monitors AdderTijger en Heiligerlee met den 15en dezer buiten dienst gesteld en de komman, danten van die bodems, zijnde de luitenants ter zee le klasse F, Luteijn, J. M. L. A. P. Wirix en jhr. J. A. Koëllmet genoemden datum eervol van het hun opge dragen bevel ontheven. Rechtzaken. De hooge raad gaf Maandag zijne beslissing in de reeds meermalen besproken zaak van den heer C. M. B. Ooms jr. te Amsterdam die laatstelijk door het Utrecht- sche gerechtshof is veroordeeld tot 15 dagen celstraf ter zake van onwilligen manslagdoor niet inachtneming van de voorschriften van een reglement, bij het aflaten van goederen van toepassing. Nadat door verschillende colleges drie vrijspraken en twee veroordeelingen waren gegevenheeft de hooge raad thans de laatste veroor deeling bekrachtigd. Hij heeft geoordeeld, dat door het verzuim van den requirant het ongeluk is veroor zaakt. De cassatiemiddelen werden ongegrond bevon den en het beroep verworpen. Gemengde berichten. Door een Belgisch loodsvaartuig is te Vlissingen aangebracht de bemanning van het Engelsche schoo- nerschip Sol, bestaande uit zes personen, welk vaar tuig in zee bij Steenbank gezonken moet zijn. Aan het Handelsblad wordt gemeld dat de stoom vaartmaatschappij Zeeland aan de regeering gevraag! heeft om afstand van het benoodigde terrein rijksgrond teneinde nabij het havenstation te Vlissingen een groot hotel op te richten. Een boerenknecht uit Nieuwer-Amstel is gisteren door het provinciaal gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis, door middel van overklimrairig en ver oordeeld tot het minimum der door de wet bedreigde strat, zijnde drie maanden eenzame opsluiting. Het gestolene bestond uit eenige boerenkoolplantenter waarde vaneen halven cent In het kamp van Zeist heeft Maandag jl. een man uit Amersfoort een granaat gevonden, die hij meende dat niet gevuld was. Te huis komende wierp hij het projectiel, om het stuk te maken, met kracht tegen de steenen, met dat gevolg dat het met een TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 October (per Telegraaf.) Is ingekomen de begrooting van uitgaven tot verdere voltooiing van het vestingstelsel over 1876. Over een voorstel van den voorzitter om ook het tweede adres van den gepensioneerden luitenant-kolonel de Eochemont ter zijde te leggen, zal nader beraad slaagd worden. Aanstaanden Dinsdag zal de discussie gehouden wor den over het nader rapport omtrent het onderzoek der geloofsbrieven van den heer van Heemstra. De meer derheid der commissie stelt voor hem als lid toe te laten; doch de minderheid concludeert in tegenoverge- stelden zin. Maandag is het voorstel van den heer Viruly Ver- brugge c. s. tot herziening van het reglement van orde, Omtrent de aanleiding tot de ministerieele crisis in Servië zijn drie berichten ontvangen, die echter nog geen volkomen opheldering omtrent de zaak geven. Dit is zeker, dat er iets bijzonders is voorgevallen, want de kamer is in buitengewone geheime zitting bijeen ge roepen, waarin prins Milan zelf is verschenen om eene mededeeling te doen. Van welken aard is deze geweest? De Weensche Tagepresse verzekert, dat zij betrekking had op onderhandelingen, die in de laatste dagen met de buitcnlandsche mogendheden welke het tractaat van Parijs hebben onderteekend, zijn gevoerd. Laatstgenoemden zouden de mogelijkheid hebben doen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2