MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 238. Donderdag 1875. 7 October. Middelburg 6 October, Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. i Hadden wij ons gisteren te beklagen over de late aankomst van den spoortrein, die te 8 uren 30 minuten te Ylissingen moest aankomen, thans moeten wij onze lezers waarschuwen dat het langzamerhand gevaarlijk begint te worden en in ieder geval hoogst ondoelmatig is, van die reisgelegenheid gebruik te maken. Gis teren avond toch kwam de treinnaar ons uit Ylissingen gemeld wordt, niet te half negen maar omstreeks half elf aldaar aan. Daar nu de sneltreindie ruim drie en een half uur later uit Eoosendaal vertrekt, te 10,20 te Vlis- singen moet aankomen, zou 't kunnen gebeuren dat men, al voortsukkelende op den hu ««/-treinop eens door de achteraan komende locomotief van den sneltrein op den rug gereden werd. Die gevaarlijke reisgele genheid wordt ons geschonken door de maatschappij tot exploitatie der Nederlandsche staatsspoorwegen als een der „versnelde middelen van gemeenschap;" waarop onze eeuw zoo trotsch is! Naar wij vernemen, zal Maandag den 11 dezer de spoorweg Hoosendaal-Ylissingen vanwege den raad van toezicht worden geinspecteerd. Morgen (Donderdag) zal te Zierikzee eene bijeen komst worden gehouden van burgemeesters uit Schou wen, Duiveland en St. Philipsland, waarbij zich ook die van Steenbergen zal voegenter bespreking van een adres, aan de tweede kamer in te dienen, betreffende de spoorweglijn Brouwershaven—ZierikzeeZijpe Steenbergen. Ook de kamer van koophandel te Zierikzee zal zich met een adres van gelijke strekking tot de tweede kamer wenden. Het Haagsche Dagblad verneemt van vertrouwbare zijde dat hij de financieele voorstellen, welker spoe dige indiening door den minister van financiën in zijn begrootingsrede werd beloofd en die thans bij den raad van state aanhangig zijn o. a. worden voorge steld de afschaffing der uitvoerrechten op de lompen, de afschaffing van den accijns op het vleesch en de invoering eener belasting op den tabak. Na afloop van het onderzoek der staatsbegrooting zal in de afdeelingen der tweede kamer het onderzoek plaats hebben omtrent eenige wetsontwerpenwaaron der de overeenkomst met de Holl. Spoorwegmaatschappij en de begrooting voor aanleg van staatsspoorwegen. Bij den uitgever A. M. E. van Dishoeek te Zierik zee is verschenen een afzonderlijke overdruk van het tarief van gerechtskosten in strafzakenvoor genees- heel- en verloskundigen, veeartsen, tolken en andere deskundigenvastgesteld bij de wet van 18 April 1874 (Staatsbl. N° 66)welk tarief den 1™ Januari 1876 in werking treedt en alsdan de Fransche tarieven, na eene heerschappij van ruim zestig jareneindelijk vervangen zal. Do bepalingen der wet zijn in deze uitgave vermeer derd en opgehelderd met toelichtingen van den heer J. Fransecandidaat-notaris te Zierikzee. De door den minister van justitie bij resolutie van den 15en Septem ber jl. vastgestelde modellen zijn er tevens bijgevoegd. In dezen vorm zal het nieuwe tarief ongetwijfeld door vele deskundigen en anderen, die tot de toepassing er van geroepen zijn, met vrucht gebruikt kunnen worden. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is ingeko men een voorstel van den nieuw benoemden architect- directeur der gemeente om tot verbetering van het rioolstelsel eene proef te nemen te Scheveningen met het spoelstelselom door middel van in de riolen in te laten spoelwater alle vuil naar zee af te voeren. De consul te Helsingfors heeft den heer A. E. Dege- lier op zijn verzoek eervoi ontslagen als vice-consul aldaar. De feesten ter eere van Z. K. H. prins Hendrik te Luxemburg zijn gisteren op schitterende wijze aange vangen. Tot feestterrein is ingericht een parkgelegen op een gedeelte van het terrein der vroeger onneembaar geachte, maar sedert 1867 geslechte vestingwerken, waar een kiosk is gebouwd, in welke de dochter van den heer Simonisburgemeester der hoofdstadaan het hoofd van honderdvijftig in het wit gekleede jonge meisjesleerlingen der openbare scholenden prins opwachtte om hem den eerewijn aan te bieden. Overal zag men de kleuren van het groothertogdom, met die van het huis van Oranje-Nassau vereenigdde straten en gebouwen versieren. Des morgens te 10 uren 25 minuten kwam de prins, met twee officieren van zijn huis in een open rijtuig met vier paarden gezetenaanrijden. Het geschut bulderde om hem te verwelkomen en eene eerewacht van dertig jongelieden te paard begeleidde hem van de grenzen der stad tot aan het feestterrein. Mejuffrouw Simonis hield tot den prins eene korte toespraak waarin zij hem bij het aanbieden van den eerewijnhet product van den Luxemburgschen bodem, de verzekering gaf van de trouw en de onveranderlijke genegenheid der stad Luxemburg. Deze woorden wer den bezegeld door een salvo van bloemruikersdoor de andere jonge meisjes in het rijtuig geworpen, zoo dat de prins door de bloemen, letterlijk overdekt werd. Twee andere jonge dames, mejuffrouwen Hastert en Godart reikten den prins den beker over, die door dezen geledigd werd, waarbij Z. K. H. m'et;.eenige hartelijke woorden zijn dank uitsprak voor deze inne mende ontvangst. De rondom de kiosk verzamelde menigte gaf door luide toejuichingen van hare instem ming blijk. De prins werd vervolgens in optocht door de eere wacht naar het paleis geleid waar de receptie van alle autoriteitenvereenigingengenootschappen enz. plaats had. Onophoudelijk klonk de muziek, waarmede de verschillende corporatiën zich naar het paleis begaven, door de stad. In een adresdoor de „Union musicale" van het groothertogdom den stadhouder aangeboden, wordt van den prins het getuigenis afgelegd dat hij gedurende de verloopen kwart eeuw er steeds roem in heeft gesteld de hoogste vertegenwoordiger te zijn van het nationaal gevoel, en de warmste verdediger der Luxemburgsche onafhankelijkheid. „Nooit, wordt er verder in het adres gezegd, heeft een vorst meer gehechtheid en meer vaderlijke bezorgdheid voor het moreel en materieel welzijn van een volk getoond. Het Luxemburg van heden geniet eene welvaart zoo als het in geen ander tijdperk zijner geschiedenis heeft gekend. Onze dankbaarheid voor deze weldaden kun nen wij op geen andere wijze toonen dan door onze toegenegenheid en trouw, en een toekomstig geslacht zal uw doorluchtigen naam in steen en metaal, in onuitwischbare letteren beitelen." Als nationaal geschenk werd den prins aangeboden een zilveren voorwerp, zijnde eene allegorische voor stelling der stad Luxemburg, van de knellende banden der vestingwerken ontdaan. Des middags had in de zaal der schilderijen-verza meling Pescatore, op het stadhuis, een banket plaats, waaraan meer dan honderd gasten deelnamendat door de kamer van afgevaardigden den stadhouder werd aangeboden. Als vertegenwoordiger van den koning der Belgen bevond zich de heer de Labbeville aan den dischde graaf von Arnim vertegenwoordigde den kei zer van Duitschlandde heer de Riancourtprefect van het departement der Ardennende Fransche repu bliek. Voorts namen de gouverneurs der vestingen Trier en Metz, de heer van Damme, gouverneur van Belgisch-Luxemburg, de bisschop van Luxemburg, Meur Adames, en andere voorname personen aan het banket deel. De beide feestdronken, die van prins Hendrik op den koning-groothertog en die van den president der kamer van afgevaardigden op den prins, werden met geestdrift toegejuicht. De deelneming der bevolking is algemeen en mag met recht hartelijk heeten. Men heeft den prins lief, niet slechts om zijne eenvoudige en welwillende manieren, waardoor hij voor ieder toegankelijk is, zijne belang stelling in alles wat den bloei des lands betreft en zijne nooit falende weldadigheid, maar ook om de gewichtige diensten die hij aan het groothertogdom bewezen heeft. Hem heeft Luxemburg niet slechts voor een groot deel den aanleg van spoorwegen te danken, waardoor de rijke ijzer- en kolenmijnen des lands ge ëxploiteerd JsoRden wordenmaar ook de onafhanke lijkheid van het j^othertogdomwaaraan de Luxem burgers met hart en ziel gehecht zijn, heeft aan de zorgen van den prins-stadhouder in het dreigende jaar 1867 voor een goed deel hare beveiliging te danken. Ook 's prinsen overledene gemalinprinses Amalia, leeft door haar weldadigheidszin en haar edel karakter nog in de dankbare harten van het Luxemburgsche volk. Haar ter eer wordt in het park een monument opgericht, waarvan het voetstuk reeds geplaatst is. Van deze plek heeft men een heerlijk gezicht op den omtrek, en op het kasteel Walferdange, waar prins Hendrik met zijne gade zoovele en gelukkige jaren gesleten heeft. Aan de Amst. courant wordt per telegraaf bericht: „prins Hendrik zal tot erfelijk groothertog van Luxem burg worden geproclameerd, terwijl iedere, zelfs per soonlijke band met de Nederlandsche dynastie ophoudt." De Amst. courant is het eenige biad dat dit gewich tig feit vermeldt't welk een verrassende oplossing zou geven aan de Luxemburgsche quaestie. Ons-is tot dusverre niets ter bevestiging van het bericht ter oore gekomen; ook aan het Luxemburgse he consulaat weet men er~nÖg" niets van. Handelsbl Benoemingen en besluiten. kantongerechten. Herbenoemd tot griffier bij het kantongerecht te Middelburgmet ingang van 14 Oc tober a., mr. J. Ermerins; tot griffier bij het kanton gerecht te. Heinkenszandmet ingang van 16 Novem ber a.mr. W. L. van Voorst Vader; tot plaatsver vangend kantonrechter te Kortgene, met ingang van 30 October a.J. H. Bybautot plaatsvervangend kan tonrechter te Zierikzeemet ingang van 30 October a., mr. M. Isebree Moens. middelbaar onderwijs. Toegekend de personeele titel van hoogleeraar aan dr. G. A. Oskamp, leeraar in de hoogere wis-natuur- en werktuigkunde. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Heiligersberg c. a., K. Bou- dewijnthans ontvanger derzelfde middelen te Dirks- land c. a.tot ontvanger der directe belastingenin en uitgaande rechten en accijnsen te Winterswijk H. J. van Mi eropthans entvanger der directe belastingen en accijnsen te Veldhoven c. a. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoek, met behoud van recht op pensioen bijal dien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aan spraak heeft, aan den oud-Indischen ambtenaar J. van der Kempgewezen baas-zeilmaker bij het marine- etablissement te Soerabaijalaatstelijk met verlof hier te lande. Onderwijs. De Eotterdamsche afdeeling der Vereeniging voor Volksonderwijs geeft krachtige teekenen van leven. Zij heeft besloten dezen winter eene reeks van voor drachten te doen houden, met het doel propaganda te maken voor hare beginselen en in het algemeen de belangstelling voor het volksonderwijs te verlevendigen. Deels zal zij geschieden in vergaderingenuitsluitend voor de leden toegankelijk, deels in openbare bijeen komsten. Verschillende sprekersook van elders, hebben op uitnoodiging van het bestuur der afdeeling hunne medewerking toegezegd. Het voornemen bestaat ook om in omliggende plaatsen, o. a. te Schiedam, KralingenDelfshavenvergaderingen te beleggen.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1