als dienstkring de gemeenten Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Axel en Zaamslag; l voor den provincialen veearts 2® klasse M. Luteijn Mazure, de gemeente Oostburg als standplaats, en als dienstkring de gemeenten OostburgEedeSt. Kruis, Aardenburg, Heille, St. Anna ter Muiden, Sluis, Retran- chement, Ztridzande, Cadzand, Nièuwvliet en Groede; m voor den provincialen veearts 3® klasse P. F. Vermast, de gemeente IJzendijke als standplaats, en als dienstkring de gemeenten IJzendijke, Schoondijke, Waterlandkerkje, Biervliet, Hoofdplaat en Breskens. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebrachte verslagen der commissiën, in 1875 belast met het afne men te Meppel en te Middelburg van de examens ter verkrijging eener akte als leerling-apotheker. Daaruit blijkt, dat te Meppel 33 van de 36 en te Middelburg 10 van de 13 candidaten geslaagd zijn. Het verslag der commissie van Meppel bevat echter de volgende weinig bemoedigende clausule: Niettegenstaande de commissie slechts drie candida ten heeft afgewezen, en zij de overtuiging bezit, dat allen die geslaagd zijn de noodige kennis en vaardig heid bezitten om in eene apotheek behoorlijk werkzaam te kunnen zijn, zoo mag zij het toch niet ontveinzen, dat bij velen een goede algemeene ontwikkeling ont brak. Het schijnt dat het lager onderwijs, dat zij in hunne jeugd genotengrootendeels is vervloeid en dat zij zich sedert op niets anders hebben toegelegd dan om tamelijk ervaren te worden in de receptuur en 'tgeen daartoe behoort. Behalve enkelen, die bleken geschikt te zijn om verder zich tot hu papotheker of apotheker te bekwamenen eenige der vrouwelijke can didaten die blijken gaven van een goede opvoeding en ontwikkeling, zullen de meeste het vermoe delijk niet verder dan tot leerling-apothe ker brengen." Ter aanvulling van het in ons nommer vanjl. Maan dag medegedeelde bericht omtrent de exploitatie der voormalige marinewerf te Vlissingen, ontleenen wij aan het "Vaderland van heden nog het volgende. De maatschappij zal den naam dragen van de „Schelde, scheepsbouw- en werktuigenfabriek." Tot directeur is benoemd de heer J. van Baalte, te 'sHage, terwijl tot commissarissen zijn verkozen de heeren: Arie Smit te Slikkerveer, J. Rensburg (van de firma Bensburg en van Witsen) en G. S. Pieters (van de firma Hudig en Pieters), beiden te Rotterdammr. J. P. I. Buteux, griffier der prov. staten van Zeeland te Middelburg, en F. Wibaut, handelaar te Vlissingen. Waarschijnlijk zullen de eigenlijke werkzaamheden met 1 Januari worden aangevangen. zeer goed „dat de katholieken liever met een goedge- loovig protestant te doen hebben, dan met een, wiens katholiciteit van het gehalte is als dat van mr. H. E. C. van Kerckhoff." Alzoo moet ook onderzocht worden naar het „katho- liciteits-gehalte" van solliciteerende katholieke candida ten. Maak het nn zulken lieden een3 naar den zin! De vraagpunten die besproken werden in de jl. Zaterdag te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsoh tooneelverbond (waarvan wij in ons vorig nommer reeds een en ander mededeelden) waren de volgende: 1°. „Veelbelovende leerlingen bezoeken de tooneel- school. Wat zal hun toekomst zijn na het doorloopen van alle klassen en het verlaten der school. Ligt het op den weg van het Tooneelverbond hen te blijven steunen enzoo jaop welke wijze Het antwoord was: Er moet b 1 ij vende moreele en tijdelijke materieele steun worden verleend. 2°. Vele ouders betoonen zich huiverig om hunne kinderen, ook al bezitten zij onmiskenbaren aanleg voor het tooneel, ter opleiding tot tooneelspeler aan de tooneelschool toe te vertrouwen. Vooringenomenheid tegen den stand van tooneelspeler, schijnt hiervan de hoofdreden. Bestaat er grond voor deze vooringeno- i menhcid Wat kan er worden gedaanom ze te bestrijden en den tooneelspelerstand in de schatting der openbare meening te doen rijzen?" De bestaande vooringenomenheid, niet zoozeer tegen den stand als wel tegen den persoon van den tooneelspeler werd erkend. De vergadering was van oordeeldat de vooringenomenheid kan worden weg genomen door verheffing van den tooneelspeler waartoe in de allereerste plaats het middel van be schaving moet dienen. 3°. „Het repertoire der bestaande tooneelgezelschap- pen laat over het algemeen veel te wenschen over. Dit is te wijten, zoowel aan den gebrekkigeu smaak van tooneelbesturen en publiek, als daaraan dat de tooneel- besturen de gelegenheid missen zich op de hoogte te stellen van alle uitgegeven en onuitgegeven stukken en hun meerdere of mindere verdiensten ernstig te onderzoeken. Op welke wijze kan het Tooneelverbond, behalve door het doen bewerken van oude stukken, zijn invloed doen gelden tot verbetering van het repertoire der bestaande schouwburgen?" De conclusie, waartoe men kwam, was deze, dat het publiek zelf het me st tot verbetering kan bijdra gen door smaak te betoonen voor goede stukken. Dit moet echter alweder gepaard gaan met hoogere beschaving ook van den tooneelspeler, welke vooral door de tooneelschool is te verkrijgen. Veel kan hier afdoen individueele werkzaamheid van de leden des verbondsdoor hun invloed op de tooneelspelers te doen gelden. Na het einde der beraadslaging werd Botterdam als plaats voor de volgende algemeene vergadering gekozen. Aanvragen daartoe waren ingekomen behalve van Botterdam van Amsterdam's Graven- hage en Dordrecht. Een diner en daarna eene tooneelvoorstelling door het gezelschap van de heeren le Gras, van Zuijlen en Haspels, bestaande in de opvoering van „De laatste van de maand," besloten de bijeenkomst. De Staats courant van heden bevat het koninklijk besluit van 8 September jl. tot vaststelling van een reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de beweegbare spoorwegbruggen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Verlof verleend aan A. Batta te Ver sailles, tot het aannemen van het ridderkruis van het Legioen van eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. haven- en sluismeesters. Eervol ontslagenmet ingang van 1 Januari a., P. H. Leijer als havenmeester op het kanaal van Voorne, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld. Benoemd tot havenmeester op het kanaal van Voorne to Hellevoetsluis A. D. Brinkerinkthans havenmeester van het kanaal door Zuid-Beveland; tot havenmeester van het kanaal door Zuid-Beveland W. F. Meijerthans sluismeesterwaarnemend havenmeester aan het kanaal door Voorne; tot sluismeester op het kanaal door Voorne, te Hellevoetsluis, B. van de Velde Smit, thans sluis wachter aan de koopvaardersluis te Nieuwediep op het Noord Hollandsche kanaal, tevens commissaris der jagerij aldaar; tot sluiswachter aan de koopvaardersluis te Nieuwediep op het Noord Hollandsch kanaaltevens commissaris der jagerij aldaar, M. D. Braspot, thans assistent-sluishavenmeester aan het kanaal door Voorne. itEGER. Benoemd tot kapitein 2e klasse bij den gene- ralen staf, de 1« luitenant F. B. Froger, van den staf der artillerie, lid der commissie van proefneming. Kerknieuws. De heer S. G. Geertsema Beckering, predikant te Kleverskerke, maakte Zondag aan de gemeente bekend, dat hij vrijheid gevonden had, om voor de eenparige beroeping naar Serooskerke op het eiland Schouwen te bedanken. De heer dr. van Gorkom heeft Zondag jl. het leeraarsambt in de Eemonstrantsche gemeente te Am sterdam aanvaard met eene rede naar aanleiding van Rom. 1 vers 16, eerste gedeelte. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van marine van den 30en September jl.zijn de jongelingen A. W. Pulle, H. L. Jacobs, W. de Booy en B. Bakker, met ingang van den lm October, benoemd tot student voor den militairen geneeskundigen dienst der zeemacht, bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam. Bij het door de regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging der wet van 1851 worden de pensioenen van officieren, onderofficieren en minderen, alsmede van hunne weduwen en kinderen verhoogd, voor de laatstbedoelden wat de officieren betreft met f 100 en voor de militairen van lageren rang met 20 pet., ter wijl ook de verhoogingen voor Indischen dienst zijn verbeterd. Hunstnleuws. De eerste voorstelling van het drama van mejuffrouw Betsy Perk, „de Sterren liegen niet", heeft eergiste ren te Amsterdam met vrij veel succes plaats gehad. De held van het stuk is de beroemde beeldhouwer Benve- nuto Cellini, die in de 16® eeuw te Rome leefde. Het stuk wordt zwak van samenstelling, doch vooral voor een eersteling niet zonder verdienste genoemd. demengde berichten. Volgens de N. Goesche ct. is gisteren voormiddag een landbouwer op den weg naar den Wilhelminapol- der aangevallen door zijn rij beer dien hij aan een touw met zich voortleidde. Ofschoon hij zich wakker verweerde wierp het woedende dier hem echter op den grond en bracht hem ernstige verwondingen toe, totdat hij gelukkig door een paar voorbijgangers ontzet werd. Het varken werd vervolgens op een nabijgelegen mest put gejaagd, waar het door een slachter werd afgemaakt. Bij de hevige stormbuienwelke dezer dagen woeden wordt ons uit Aardenburg berichtdat de hooge en ranke toren der Sint Baafskerk aldaar bij hevigen wind in eenigszins schommelende beweging is. Aan den voet kan men het vrij goed voelenonder den klokkenstoel kan men de beweging zien en op de tweede galerij ontwaart men soms een gevoel als op de stoomboot Westerschelde. Ook de minder hooge Belfort-toren te Sluis beweegt bij storm. (G. ct.) De heer Th. P.dentiste te 's Hageis door de arrondissements-rechtbank aldaar wegens ombevoegde uitoefening van de tandheelkunde veroordeeld tot/150 boete of subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen. Volgens het Handelsblad bevindt de vrouw van den moordenaar Jut zich in staat van zwangerschap. Te Amsterdam zijn Zaterdagavond vijf in aanbouw zijnde woningen buiten de Willemspoort door den he vigen storm omvergewaaid. Ook de werken aan het Open Havenfront in het Y hebben veel geleden Een spoorwegwagon 1= klasse is Zaterdag avond van het station van den Rijnspoorweg te s' Hage door den geweldigen wind langs de rails voortgedreven en bij de spoorwegbrug te Voorburg in de vaart geloopen. Daar de weg hierdoor versperd werd, kon H. M. de koningin, die denzelfden avond uit Duitschland terug kwam, hare reis niet verder voortzetten dan tot Voor burg vanwaar zij later door hofrijtuigen werd afgehaald. De „Delfsche Ct." bevat de volgende advertentie, onderteekend door den heer Beukman: De ondergeteekendecommissaris van politie te 's Gra- venhage, verklaart, dat de heer D. Brand, wonende te Delft, van den beginne dat Jut en zijn vrouw van Afrika zijn gekomen, tot hun arrestatie toe, heeft me degewerkt steeds werkzaam geweest met den grootsten ijver, nimmer reis- of andere kosten voor zijn eigen rekening heeft ontzien, altijd de grootste geheimhouding heeft getoond, teneinde de daders van de moorden, gepleegd aan mevrouw van der Kouwen en haar dienst meid, te ontdekken, hetwelk gelukt is. Een molenaar te Olst is met zijne beide zonen door de rechtbank te Deventer veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en /25 geldboete, wegens het vervaardigen en verkoopen van lijnkoeken met krijt- Door de arrondissements-rechtbank te 's Hertogen bosch zijn op de voordracht geplaatst voor de vervul ling der vacature van kantonrechter te Heusdcn de heeren mr®. F. J. A. Walter, kantonrechter te Hulst Th. F. A. Slingeland, kantonrechter te Heinkenszand, en M. F. de Monchy, advocaat en plaatsvervangend kantonrechter te Amsterdam. Volgens het Vaderland worden er conferentiën gevoerd tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den vertegenwoordiger van Venezuela aan ons hof over de verwikkelingen van die republiek met het eiland Cura§ao( waarbij ook de klacht van den scheepsgezagvoerder Schoonewolf over mishandeling van zijn scheepsvolk moet onderzocht worden. Hoe moeilijk het is aan do zoo dikwijls aangeheven klachten over achteruitzetting der katholieken bij het vervullen van ambten en bedieningen te gemoette komen, blijkt uit een artikel in de Nieuwe Yselbode. „Wanneer zich, voor de onlangs voorgekomen vacature van schoolopziener in Twenthe, geen katholiek heeft aangemeldzegt het blad dan zal dit wel daarvan komen doordat de katholieken over 't algemeen over tuigd zijn dat zij ondanks alle moeite we'nig of geen kans hebben van benoemd te worden." Indien de katholieken dus wél solliciteeren, maar- de regeering acht hen niet geschikt om benoemd te worden, dan klinkt het ach en wee over achteruitzetting. Maar wanneer de katholieken geen moeite doen en dus niet benoemd kunnen worden, ook dan nog bestaat er verongelijking. Men zou dus de katholieken eigen lijk in hun huizen moeten gaan vragen of zij wellicht lust hebben om voor deze of gene betrekking in aan merking te komen! De Zwolsche courant heeft echter opgemerkt dat er in het district Twenthe reeds een katholiek als school, opziener fungeert. Die opmerking getuigt, volgens de N. Y. van een „tergend cynisme." Men weet immers

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2