BUITENLAN D. Algemeen Overzicht. op straat", terwijl tenslotte werd gezegd: „Wij hopen, dat ten minste zal blijken, dat geen bedienaren eener Christenkerk in Nederland zijn dweepzucht hebben aan gemoedigd en gesteund; dat het van bevoegde zijde gelogenstraft worde wat men algemeen hoort zeggen, dat geestelijken er de hand in hadden, om het weer- looze meisje naar een dier gestichten te sleepen enz." Dit artikeltje heeft den heer de Laat aanleiding gegeven tegen het Utrechtsch dagblad een aanklacht jegens laster in te dienenen eergisteren werd die zaak voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht behandeld, alwaar bleekdat de heer de Laat zijn klacht bezwaar lijk wist te formuleeren en de hoofdredacteur van ge noemd dagblad mr. L. E. Bosch jr., hoewel hij niet in de stad was toen het geïncrimineerde stukje werd op genomen, de verantwoordelijkheid volkomen op zich nam. De substituut officier van justitie, mr. Greve, conclu deerde tot vrijspraak en betoogde ten aanzien van genoemd artikeltje o. a.dat de eerste regelen eenvou dig de mededeeling van een feit waren, waarbij de persoon van de Laat was aangewezen, maar welke mededeeling geen bezwaar kon opleveren. In de verdere periode, betreffende het „ergerlijk schandaal" op Zondag middag, en de getuigenisaflegging van 't geloof van de Laat, werd geen feit gerelateerd, dat strafbaar kon geacht worden; 't kon slechts zijn eene insinuatie. De vermelding van 't met geweld brengen van 't meisje, in den nacht, naar een geestelijk gesticht was, naar zijne meening, het punt in quaestie. 't Was de vraag, of in verband met de latere zinsnede van 't „naar een gesticht sleepen", bier eene lasterlijke aantijging was, die den klager zoude blootstellen aan den haat en de verachting zijner medeburgers. Hij moest daarop een bevestigend antwoord geven. Of het ten laste gelegde feit al of niet waarheid bevatte, deed volgens den Code Pénal, waaronder wij helaas nog steeds leven, niets ter zake. De billijkheid vorderde evenwel te verklaren, dat dit feit, zooals het in het geïncrimineerd artikel is vermeld, niet overeenstemt met de waarheid. Na de verschillende vereischten voor het misdrijf van laster te hebben nagegaankwam hij tot het voornaamste element, de vraag of hier te denken was aan dolus, kwade trouw, boos opzet of hoe dit juridiek moge genoemd worden. Het bestaan nu van zoodanigen dolus moest hij ont kennen en was z. i. uit de woorden en redactie van het bewuste artikel niet te putten; hoezeer dit artikel en vooral het slot daarvan afkeurende, kon hij in casu niet aannemendat hier bestond dolusdat isde wil en het oogmerk des daders, om iemands eer of goeden naam te krenken of in anderer oog te verminderen. Hij liet geheel ter zijde de bewering des beklaagden, dat hij 't stuk niet geschreven had en zelfs niet eens in de stad was toen het verscheen, omdat de beklaagde de volle verantwoordelijkheid daarvan had aanvaard en dus wettelijk de eenig verantwoordelijke was, maar zoodanige bedoeling om te beleedigen en te lasteren kon hij niet aannemen. Een dagblad had een hooge roeping; hij erkende al het nut, dat de pers kon stichten, al wat zij in 't be lang der maatschappij, van de welvaart des volks, van kunsten en wetenschappen kon doenmaar zij had ook tot roeping berichtjes te leveren; dat was het minst edele doel; in een ti'd, dat alle colleges vacantie nemen, dat er geen kamers, geen provinciale staten, geen gemeenteraad zitting houden, is men dan ook zeker tuk op een sensatieberichthet voorval van de Vischmarkt had daartoe gereede aanleiding gegeven, en men heeft dat met te groote gretigheid aangegrepen. Het doel was niet te lasteren, maar de algemeene be langstelling op te wekken en te prikkelen. Hij keurde dat af; maar dat was geen laster. Hij concludeerde dus ten slotte tot vrijspraak; de kosten te dragen door den staat. In hoofdzaak was de verdediger van het Utrechtsch dagblad, mr. van Eeden, het volkomen eens met het openbaar ministerie en kwam tot dezelfde eonclusie. De uitspraak in deze zaak is bepaald op aanstaanden Donderdag. Gemengde berichten. Gisteren is door de maréchaussée in den polder Absdale (kanton Hulst) een wildstrooper die zich daar met nog zeven andere stroopers bevond, en dien de maréchaussée met hun geweer hadden gedreigd, door een geweerschot doodelijk gewond. Gisteren is de ge wonde strooper naar Hulst vervoerd en was nog in leven. Het feestgebouw, dat te Leiden voor de studen tenfeesten en te Rotterdam voor het 12e Nederlandsche Nationaal-zangersfeest in gebruik is geweest, zal met 1 December a. in laatstgenoemde stad voor exploitatie als koffiehuis gereed zijn; dit groote houten gebouw met ruime zaal is op het meest bezochte punt der stad opgeslagen, en inwendig geheel tot koffiehuis geschikt gemaakt. Men zoekt er nog een ondernemer voor. Zondag morgen is te Delfshaven na veel inspanning door de politie in de keuken van een ingezetene afge maakt een van dolheid verdachte hond. Gelukkig voor den eigenaar die met zijne vrouw gereed stond ter kerk te gaan dat hij dit nog bijtijds heett opge merkt, anders waren de ongelukken, met het oog op zijne te huis blijvende kinderen, niet te voorzien geweest. De hond verkeerde in zoo'n verschrikkelijkentoestand, dat hij de verschillende voorwerpen, in genoemde keuken aanwezig, met woede heeft vernield. Te Tilburg is gisteren een echtpaar begraven, dat niet lang geleden de gouden bruiloft had gevierd. Slechts weinige uren verliepen tusschen^het overlijden van man en vrouw. Te Gouda is de belasting op de honden tot f 5 verhoogd. Maandag jl. zijn in den polder Eierland op Texel hagelsteenen ter grootte van duiveneieren gevallen Een koe is daar door den bliksem gedood. De heer L. A. van der Meulen te Amensfoort heeft, overeenkomstig het denkbeeld van proffessor Harting over het begraven van lijken op de heideeen plan ontworpen tot het inrichten van een algemeene begraafplaats in het Gooi, ter grootte van 100 hectaren. Zij zou tevensna sluiting der in Amsterdam bestaande weldra overbevolkt of te dicht bij de kom der gemeente gelegen begraafplaatsentot gemeentebegraafplaats voo r de hoofstad kunnen bestemd worden. In dien zin is dan ook een adres aan het dagelijks bestuur gericht, na voorafgaande onderhandeling met burgemeester en wethouders en eenige leden van den gemeenteraad. Door middel van afzonderlijke begrafenistreinen zon de begraafplaats in de heide in een half uur tijds te bereiken zijn. De tarieven zouden, met inbegrip van alle onkostenovereenkomen met of nog iets lager zijn dan de thans bestaande. Aan de Kölnische Zeitung wordt gemeld dat Zondag voor 8 dagen de bliksem een 1600 koppen sterke kudde schapen trof, die in het Fransche departement Lozere over een berg gedreven werd. 955 schapen werden doodelijk getroffen, de anderen licht. Het hoofd der herders verloor het bewustzijn, en hij kwam eerst den volgenden dag bij. Van een herder werd de linkerhand verzengd. De Union nationale deelt omtrent dit voorval nog mede, dat het geleden verlies op 18,000 franken wordt geschat, waarvan 80 centimes voor elk schaap moet worden afgetrokken, zijnde de prijsdie men voor elke huid maakt. Tus- schen de beenen van den herder die gewond werd lag een hond te slapen. Deze werd tot op den afstand van 20 meters weggeslingerd en daar gevonden, bedekt met een twaalftal lijken van schapen. FerSroopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 15™ October a. zal worden aanbesteed de leve ring van 10,000 kilogram gezouten vleesch. "Thenaometcrstan d. 1 Oct.'sav. llu.58 gr. 2 Oct. 'smorg. 7 u. 56 gr. 's midd.l u.57 gr. 's av. 6 u.55 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Vrijdag 1 October. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Dronkerswegens ambtsbezigheden, en Jeras. De notulen van het verhandelde in de zitting van 7 September jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen verschillende missives van gedeputeerde statenhoudende bericht van goedkeuring van raadsbesluitenalsmede begelei dende een exemplaar van het verslag over den toestand dezer provincie in 1874hetwelk in de boekerij zal geplaatst worden. Tevens is van gedeputeerde staten bericht ingekomen dat bij koninklijk besluit van 11 September jl. aan den heer A. Gouka, eervol ontslagen hoofdonderwijzer alhier, een pensioen van f 890 'sjaars is toegekend, met ingang van 1 November a.waarin de gemeente voor een derde moet bijdragen op grond van de wet van 13 Augustus 1857. Hierop zal bij de behandeling, der gemeentebegrooting gelet worden. Een verzoek van den hulponderwijzer op school F, den heer P. A. van Roosendaal, om eervol ontslag wegens vertrek naar Breskensis aangehoudenin af wachting van het advies der plaatsel. schoolcommissie. De voorzitter deelt mede, dat van de voormalige kommiezen C. Smidt, H. Cornelus, J. A. Julianus en A. Sanderse, van den voormaligen sub-ontvanger J. G. de Zeeuw en van zes gewezen buitengewone nacht- kommiezen P. G. Weber, P. Bijleveld, A. Karreman, A. CalliberH. Koppelle en A. Hillebrandadressen zijn ingekomen, strekkende tot geheel of gedeeltelijk blijvend genot van wachtgeld of wel tot het in aan merking komen voor eenige betrekking. De voorzitter stelt voor en de raad besluit het laatst genoemde adres, als op ongezegeld papier geschreven zijnde, ter zijde te leggen. Ten aanzien der beide an dere adressen stelt hij voor, ze te stellen in handen der financieele commissie, om daarop te letten bij haar advies betreffende de gemeentebegrooting voor 1876. Aldus wordt besloten, nadat op verzoek van den heer Snijders door den voorzitter namens burgemeester en wethouders toezegging is gedaan dat de adressen vooraf aan het advies van den controleur der plaatselijke belasting onderworpen zullen worden. Van den heer J. Tuijter leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan de burgeravondschool alhier, is een verzoek ingekomen om ontslag wegens gevorder den leeftijd, hopende hij wegens zijne diensten sedert 1867 aan de burgeravondschool en sedert 1842 aan de vroegere teeken-academie, op een gunstige beschikking. Het advies van burgemeester en wethouders strekt om het gevraagd ontslag eervol te verleenen. De jaar wedde dier betrekking bedraagt f 150 per cursus, daar de titularis met zoozeer belast is met het geven van onderwijs als wel om den daarmede belasten leeraar daarbij behulpzaam te zijn. Sollicitanten zijn niet te verwachten zoodat burgemeester en wethoudersin overleg met den inspecteur voor het middelbaar onder wijs in Zeeland voorstellen den heer W. van Enst, concierge bij de rijks hoogere burgerschool alhier te benoemen tot hulp-leeraar in het handteekenen aan de burger avondschooldoch die aanstelling slechts als tij delijk te beschouwen en ze te doen ingaan met den leercursus 1875/76. Aldus wordt besloten. {Zie vervolg in het bijvoegsel.) Beaucoup de Iruii et peu. de besogne kan men met be trekking tot de politieke gebeurtenissen van de laatste dagen in Frankrijk zeggen. Een eergisteren gehouden zitting van de permanente commissie heeft niets bijzon ders opgeleverd, maar er iets anders gebeurd. De minister van financiën Leon Say heeft den 26™ September jl. bij gelegenheid van een diner door hem aan de maires van het kanton l'Isle Adam aangeboden een toast uitgebracht op den maarschalk en daarbij een politieke redevoering uitgesprokenwaarin hij o. a. met groote ingenomenheid herinnerde, dat op den 25™ Fe bruari jl. de oude meerderheid voor goed was ontbonden en een nieuwe meerderheid was ontstaan van een groote constitutioneele partij, die begrepen had, dat de repu bliek de eenig mogelijke regeeringsvorm voor Frankrijk was. Algemeen was de ingenomenheid der constitutioneele organen met deze redevoeringmaar men begreepdat dit geen taal was naar het hart van den heer Buffet, die veel meer op heeft met de oude dan met de nieuwe meer derheid, en zietin strijd met de gewoonte, verscheen deze redevoering niet in het Journal officiel. Bewijs genoeg niet alleen van verschil van opinie, van het bestaan van twee richtingen in het ministeriemaar zelfs voor een ministerieele crisisDe heer Buffet had op grond van de zinsnede over de oude en nieuwe meerderheid verboden de rede in het Journal officiel op te nemen en de heer Say zou zijn ontslag aanbieden, indien dit niet geschiedde. Daarentegen werd van andere zijde beweerd, dat de niet opneming in het officieele orgaan moest worden geweten aan de afwezigheid van den heer Buffet. Hoe dit zijalles is geschikthoewel er toch eenige onaangenaamheid of moeilijkheid schijnt te heb ben plaats gehad. Gisteren is een ministerraad gehou den waarvoor de heer Buffet opzettelijk uit de Vogee- zen is overgekomen en waarin de quaestie is behandeld of de rede van den heer Say al dan niet in het Journal officiel zou worden opgenomen. Het resultaat is dat dit wel zal geschieden, maar met bijvoeging van een brief waarin een nadere verklaring van den zin der redevoering zal worden gegeven, en die door den geheelen ministerraad is goedgekeurd. Yan een ministerieele crisis is geen sprake meer en de maar schalk is weder naar het land vertrokken. Wat betreft de poging tot een republikeinschen opstand in Spanje, deze heeft geen gevolgen gehad, bij gebrek aan ondersteuningzoodat de opstandelingen zelf zoo spoedig mogelijk verdwenen zijn. De Carlisten bij Tolosa zijn in die stad geretireerd met de kanon nen die zij op de bergen Santagomendi en Sanmareos hadden opgesteld en wel tengevolge van eene beweging der Alfonsistische troepen. Ten aanzien van de circulaire van den pauselijken nuntius te Madrid, den heer Simeoni, heeft de regeering in zooverre eene beslissing genomen, dat zij eene nota tot het Yaticaan heeft gericht, bevattende een antwoord op de eischen van den pauselijken stoel, waarmede een speciale koerrier naar Rome is vertrokken. Zoolang de onderhandelingen over deze zaak duren zal (1e ge zant van Spanje bij het Vaticaan te Rome blijven. Alweder hebben in de Herzegowina bloedige gevech ten plaats gehad bij Prapatmizza, waarin 1200 opstan delingen tegen 4000 Turken streden. Hoewel de eerst- genoemden beweren slechts 56 man te hebben verloren tegen 500 door de Turken, zijn deze tochdank zij hun grooter aantalmeester gebleven van het slagveld. Intusschen heeft de Turksche regeering, dje ontevre den was over den gouverneur van Trébinje, Hussein Pacha, dezen als zoodanig ontslagen en in zijn plaats benoemd Sélim Pacha en aan Server Pacha instructies doen toekomen, waarin hem wordt gelast de adviezen van de buitenlandsche consuls afzonderlijk te ontvan gen, maar met hen in geen onderhandeling te treden. Wat de bedoeling van dezen maatregel is blijkt niet, misschien wil de Porte den invloed van de vreemde mogendheden zooveel mogelijk ter zijde stellen. De Servische metropolitaan Michel heeft in naam der menschelijkheid en van den godsdienst een beroep op alle Christelijke volken van Europa gedaan, om de ongelukkige Bosniërs en onderdrukte Herzegowiners, grijsaards, vrouwen en kinderen ter hulp te komen. Hoewel de bedoeling misschien uitmuntend is, zal dit waarschijnlijk toch weder menig lid van den Slavischen stam aansporen, om naar het leger der insurgenten te tirckk.cii* Het is thans bepaald dat keizer Wilhelm den 10™ dezer met von Bismarck en von Moltke en een tal rijk gevolg naar Italië zal vertrekken. Te Milaan zal Z. M. door het Italiaansche vorstenhuis worden ontvangen en begroet. Het barkschip Stad Middelburg, kapt. L. de Vries, dat den 11™ September Elseneur passeerde, is den 15™ September Dover gepasseerd. Volgdns telegram van A. Jorgense, gezagvoerder van het barkschip Riga, is hij den 28™ September te Sundsvall gearriveerd.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2