MIDDELBURGSCHE COURANT. r 235. Maandag 1875. 4 October. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 2 October, Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3 50. bevattende: Rechtzaken en vervolg verslag gemeente raad Middelburg. De Staats courant van heden bevat weder een staat van Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden >a evacuatie uit Atchin tot 24 Augustus jl. Daarop komen voor: E. Stampfli, luselier,J.Engel- hardt, korporaal-kleermaker; G. Ferrari, R. Akermann, G. H. BoonenW. Schelling J. J. Burgin fuseliers A. J. Meijer, kanonier lc klasse E. Coffinet, P. Haans, J. van de Bilt, J. Zaal. F. J. Mengin, H. de Vetter, H. FlartefuseliersB. van Kolkmineur le klasse A. Gillet, korporaal; J. Schoenberger, fuselier. Uit Vlissingen wordt ons het volgende geschreven „Door de oprichters der naamlooze vennootschap, die de exploitatie der voormalige marine-wert te Vlissingen van den heer A. Smit te Ridderkerk zal overnemen, zijn tot commissarissen benoemd de heeren J. P. I. Buteux te Middelburg en F. Wibaut te Vlissingen. Wij vernamen met genoegen dit blijk van de goede bedoelingen der oprichters. De benoeming van twee leden uit Zeeland in den raad van commissarissen kan toch geen andere strekking hebben dan ook aan Zeeuwen gelegenheid te geven om den loop der exploi tatie van nabij gade te slaandaardoor worden verkeerde beschouwingen voorkomenvalsche gevolgtrekkingen onmogelijk gemaakt. Deze samenwerking van Rotter dammers en Zeeuwen voor 't zelfde belang verheugt ons te meer, omdat de scherp sprekende ijverzucht, meermalen door Rotterdam, tegenover Vlissingen vooralaan den dag gelegdde vrees deed rijpen dat zulk eene samenwerking onmogelijk zou worden. „Tottaxateurs voor de gebouwen enz. der marine werf zijn benoemd de heer N. A. van Goethem van wege den staat en de heer J. Verkuyl Quakkelaar van wege den heer A. Smit. „Dat wij, Vlissingers, in 't bijzonder met het tot stand- komen dezer zaak zeer ingenomen zijnwie zou het wraken? Ieder die eenig oog heeft voor de gevolgen, die de exploitatie dezer prachtige inrichtingonder zulke uitstekende leiding, in het voordeel van handel en nijverheid, meer onmiddellijk voor deze stadhebben kan, zal licht begrijpen dat de waarde dezer gebeur tenis bezwaarlijk overschat kan worden." Gisteren avond vierde de harmonie „de Volharding" te Goes haar tienjarig zelfstandig bestaan door het houden eener soiree musiaale et declamatoire in een der zalen van het Slot Oostende, die daartoe fraai gedeco reerd was. De voorzitter, de heer I. D. van der Bilt la Motthe, herinnerde met een kort woord het verledene, wierp een blik op het heden en uitte de beste wenschen voor de toekomst, welke toekomst echter niet zeer helder is, door het vertrek van den ijverigen directeur, den heer M. Edzard Grefe naar Sneek. De stukken werden flink en met aplomb uitgevoerd, echter was de koper-muziek wel wat schel voor de zaal. De Kotta- Radja-marsch, door den heer Grefe gearrangeerd, werd op verzoek der leden herhaald. Tevens werd aan den heer W. A. Anemaet, die de grondlegger van het zelf standig bestaan der harmonie is, het eere-lidmaatschap aangebodenhetgeen te eigenaardiger was, daar de heer Anemaet juist zijn 40jarig huwelijksfeest vierde. Ook de voordrachten van de „Moorenvorst" door den heer la Motthe en „Een Amerikaansch standje" door den heer Grefe, alsmede „De verkeerde wereld' door den heer Molhoeke mochten, benevens de ande-e stukken, die ten gehoore gebracht werdende algeneene goed keuring verwerven. De heer J. I. de Roehemont, oud-luitenant kolonel der artillerie en adjudant van den gouvernetr-generaal Lansdon, had zich onlangs tot de tweede kamer ge wend met een verzoek om in de gelegenheid te worden gesteld openlijk aan te toonen, dat de beschuldigingen door de heeren Fransen van de Putte en Fabius met betrekking tot zijn boek „LoUdon en Atchin" uitge sproken ongegrond zijn. De kamer heeft dat verzoek ter zijde gesteld 1° omdat de brief niet op gezegeld papier was geschreven en 2° omdat het inwilligen van het verzoek in strijd zou zijn met art. 92 der grondwet. Thans heeft de heer de Roehemont zijn eerste ver zoek op gezegeld papier herhaald en tevens op gezegeld papier een tweeden brief geschreven waarin hij te kennen geeft te hebben gemeend, dat de bepalingen het zegel betreffende niet op zijn eersten brief van toepassing waren en dat hij wel weet dat krachtens art. 92 der grondwet vertegenwoordigers niet rechterlijk vervolgbaar zijn wegens de adviezen die zij in hunne vergadering uitbrengen. Hij heeft dan ook geen ge rechtelijke vervolgingen bedoeldwant in dit geval zou hij zich tot de rechterlijke macht hebben gewend, maar verzocht, dat door openbaarmaking van alle officieele beseheiden waarmede hij genoemd boek heeft samengesteidzijn werk wordt gerechtvaardigd. Den minister van financiën heeft (behalve den giste ren reeds genoemden heer Loewer te Zierikzee) na afge legd vergelijkend examen, benoemd tot aspirant-land meter bij het kadaster de heeren: J. W. A. Zeiler, te Dordrecht, T. Polee, te Weiwerd, gemeente Delfzijl, J. J. Blom, te Tiel J. T. M. Pollen, te Roermond A. W. van Ameyden, te Dordrecht, G. J. van Beek, te AmersfoortH. D. Arentsen te Varsseveld, gemeente Wisch, M. C. R. J. Krijgsman, te 's Hertogenbosch, en P. C. Prins, te Purmerende. Benoemingen en besluiten. telegraphie. Benoemd bij de rijkstelegraaf tot tele grafist tweede klasse M. Wins, thans telegrafist derde klasse, M. Verschoor, thans klerk tweede klasse, H. van Dijk Blok, L. M. Baale en G. Gijzen, thans tele grafist derde klasse, D. J. van Dieren, thans leerling telegrafist, F. J. T. M. Smit, thans telegrafist derde klasse, J. van Doon, thans klerk tweedeklasse, T. A. van Heiten, thans telegrafist derde klasse; tot tele grafist derde klasse W. G. JekelS. T. HeeringaJ. J. Reyseger, W. H. M. de Veer, J. W. Exalto d'Almaras, P. Nieuwenhuizen Tz., H. C. ten Haaf, P. Zwart, A. Meilink, P. J. Smits, A. Klok, H. F. C. Wildeman en J. van Roonallen thans klerk tweede klasse. marine. Eervol ontheven, op verzoek, de luitenant ter zee 1" klasse A. H. Huysmanvan de waarneming der betrekking van directeur der werkplaatsen van en magazijnmeester bij 's rijks algemeen betonningsmagazijn te Enkhuizen, en hij ter zake van langdurigen dienst, met ingang van den 1™ November a., op pensioen gesteld, ten bedrage van /'1334 'sjaars met eene ver hooging van f 600 'sjaars wegens verblijf in Indië. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van 1100 'sjaars met f 750 'sjaars verhooging wegens verblijf in Indië, de luitenant ter zee lc klasse L. F. H. Tuckermannwegens ongeschiktheid voor den mili tairen dienst tengevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, en genoemden officier met 1 November a. opgedragen de betrekking van directeur der werkplaatsen van en magazijnmeester bij 's rijks algemeen betonningsmagazijn te Enkhuizen. Eervol ontheven de kapitein-luitenant ter zee jhr. E. P. E. de Stuers, van de waarneming der betrekking van permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten. leger. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot kapitein 2e klasse, de le luitenants G. J. de Jongh en W. Badon Ghyben, beiden van het korps. Benoemd bij het wapen der cavalerie tot 1™ luite nant bij het 4' regiment huzarende 2e luitenant F. J. van der Putt, van het korps. Onderwijs. De heer mr. C. M. J. Willeumier, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het athenaeum illustre te Amsterdam, heeft gisteren middag het voorzitterschap der orde van professoren overgedragen aan professor Jorissen met een rede over de moeilijkheden waarmede het athenaeum in 1811, 1812 en 1813 onder de Fran- sche overheersching te kampen had en die hij in ver band bracht met de moeilijke periode die naar zijn oordeel thans voor de instelling is aangebroken, nu bij de nieuwe wet op het hooger onderwijs is voorgesteld het testimonium- of getuigschriftenrecht te doen ver vallen en om aan het athenaeum niet het recht van examineeren of promoveeren toe te kennen. Benoemd tot hulponderwijzer te Leiden de heer L. Heybroekte Goesen de heer A. W. Swartte 'sHeer Arendskerke. Kerknieuws. Nadat de heer Johannes Heijkam tot aartsbisschop der oud-katholieke kerk in Nederland was gekozen, gaf hij daarvan als naar gewoonte kennis aan den paus, die, ook als gewoonlijk, antwoordde met die verkiezing als van onwaarde, voor heiligschennis en onwettig te verklaren, en tevens aan den heer Heij- kamp verbood zich te doen wijden en aan „de zooge naamde bisschoppen van hunne partij, en aan andere bisschoppen, dat zij zich niet zouden vermeten den op nietige wijze gekozene te wijden." De oud katholieken hebben zich daaraan niet ge stoord; de wijding heeft plaats gehad en ook daarvan is den paus kennis gegeven, waarop deze thans weder heeft geantwoord niet alleen met een nieuwe nietig verklaring enz., maar tevens met de excommunicatie en veroordeeling uit te spreken over den heer Heij- kamp en allen die hem hunne hulp, toestemming en raad hebben verleend. Een vonnis dat dus de geheele oud-katholieke gemeente in Nederland treft. Zou het niet beter wezen zoo een einde aan dergelijke zaken kwam en oud-katholieken hunne aangelegen heden regelden zonder den heiligen stoel er mede lastig te vallen, die toch nooit het oud-katholicisme zal erkennen? ïlarine en leger. De luitenant ter zee 1° klasse H. Schotborgh laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms- schroef- stoomschip Kijkduin in West-Indië, en van daar den 26en September jl. in Nederland terruggekeerdis met dien datum op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee le klasse D. J. Weys en de officier van administratie 2e klasse J. P. Vasseur behoorende tot de rol van Zr. M8. Wachtschip te Helle- voetsluis en respectievelijk gedetacheerd als kommandant aan boord van de kanonneerboot n°. 18en belast met de functiën van administrateur bij de maritime zieken- inrichting aldaarworden met den laatsten dezer op nonaetiviteit gesteld en met den eersten November daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse W. J. van Loenen en de officier van administratie 2e klasse J. Gallas terwijl met laatstgemelden datum geplaatst wordt aan boord van 7j. Ma. wachtschip te Willemsoord de officier van administratie 3e klasse F. D. Clarkson. De luitenant ter zee le klasse F. W. Hudig wordt met den 15e dezer gedetacheerd bij het departe ment van marine, en toegevoegd aan den inspecteur over den stoomvaartdienst. Rechtzaken. Een. drukpersproces. Men zal zich herinnerendat den 10™ Augustus jl. te Utrecht ongeregeldheden hebben plaats gehad naar aanleiding van de handelwijze van den katholieken bakker de Laat, die zijn dochter naar een geestelijk gesticht had laten vervoeren omdat zij met een protes- tantsch jonkman verkeerde. Het Utrechtsch dagblad van dien dag gaf een verhaal van het gebeurde en vertelde tevensdat de vader reeds den vorigen Zon dag aanleiding had gegeven tot een „ergerlijk schandaal

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1